Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 9 maja 2024 r. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
 Wiadomości lokalne
» Andrzej Szlęzak o 20-leciu w Unii Europejskiej
» Uwaga na próbę wyłudzenia pieniędzy przez oszustów!
» 112: kot wszedł na drzewo a za nim chłopak. Nie mogli zejść. Wezwano straż pożarną
» 37-latek próbował ukraść towar z marketu o wartości 900 złotych
» Ruszają kontrole placów zabaw. Jest ich prawie 200!
» 12 i 15 maja. Sprawdź czas pracy Muzeum Regionalnego
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony - w obozie Powstańców Styczniowych - rajd pieszy
» Mniej zameldowanych, mniej śmieciowych deklaracji
» Autocasco (AC) motocykla - wszystko, co musisz wiedzieć
» Prezydent Nadbereżny bryluje w mediach społecznościowych. Znalazł się w pierwszej dziesiątce
» Cyrk Korona zaprasza! Nowe show jak z bajki!
» Radni i prezydent ślubowali pracować dla dobra i na rzecz miasta
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Kraina Śpiochów - spektakl
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum COP
» Noc Muzeów 2024
» Skrzypek na dachu
» MBP: opowiedzą, jak zdobyli Kilimandżaro
» Monodram: Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki
» Kafejka Historyczna: Stalowa Wola na morzu
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Rada Miasta 2024-2029
»Rada Miasta 2024-2029
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Sobota, 24 grudnia 2011 r. godz. 08:32     /Anna Tomczyk/
Co wolno, a co nie wypada w Wigilię i święta?

Zanim na dobre poczujemy klimat Świąt Bożego Narodzenia, zapakujemy prezenty i zasiądziemy z rodziną przy stole dobrze zapoznać się z kilkoma zasadami wigilijnego savoir - vivre.
Zanim na dobre poczujemy klimat Świąt Bożego Narodzenia, zapakujemy prezenty i zasiądziemy z rodziną przy stole dobrze zapoznać się z kilkoma zasadami "wigilijnego savoir - vivre".
Fot. Jacek Rodecki
Zanim na dobre poczujemy klimat Świąt Bożego Narodzenia, zapakujemy prezenty i zasiądziemy z rodziną przy stole dobrze zapoznać się z kilkoma zasadami "wigilijnego savoir - vivre". Podpowiadamy jak według etykiety nie popełnić gafy wręczając bliskim prezent, przygotowując stół dla gości, wybierając kreację na świąteczne spotkanie z rodziną, a także jak grzecznie odmówić kolejnej dokładki u babci czy teściowej i jakich tematów unikać podczas kolacji.


Podstawową zasadą, o której w święta nikt nie powinien zapominać to miłe i życzliwe podejście do każdej osoby, z którą przyjdzie się nam spotkać. Bądźmy uprzejmi i uśmiechajmy się zamiast psuć rodzinną atmosferę demonstrując swoją niechęć do świąt czy kogoś przy stole.

Pierwszym zadaniem, które realizuje większość z nas kilka dni, a nawet tygodni przed świętami to poszukiwanie prezentów. Są też tacy, którzy zostawiają to na ostatnią chwilę. Niezależnie jednak od tego kiedy je kupujemy, powinniśmy pamiętać o tym, aby szukając podarków o nikim nie zapomnieć i dostosować je do wieku oraz osobowości danej osoby. Nie muszą to być drogie upominki - wystarczą symboliczne drobiazgi - kupione lub wykonane własnoręcznie np. ciasteczka, szkatułki itp. Nie zapominajmy o starannym zapakowaniu ich w świąteczne folie, papiery czy torebki. Pod żadnym względem nie wolno wręczać prezentów w zwykłych workach czy reklamówkach. Opakowanie świadczy nie tylko o naszym stosunku do obdarowywanej osoby, ale i o naszym dobrym guście i poczuciu estetyki, a na tym powinno nam zależeć.

KIEDY PREZENT SIĘ NIE PODOBA

Wybierając prezenty należy jednak uważać. Nie jest w dobrym tonie ofiarowanie komuś przedmiotu, który przypominałby o krępującym problemie. Alkoholikowi nie kupujmy więc butelki wina, a osobie z nadwagą - wagi choćby miała najbardziej finezyjny i oryginalny kształt oraz wzór. Na liście zakazanych prezentów są także pieniądze, które sugerują pójście na łatwiznę i brak zaangażowania w sprawienie drugiej osobie radości z upominku, perły - symbolizujące łzy i nieszczęście, portfel bez grosika w środku, który może przynieść biedę, chusteczki do nosa, noże wróżące rozstanie, gadżety reklamowe i zwierzęta.

Zanim zapakujemy prezenty powinniśmy je dokładnie oglądnąć i usunąć wszystkie metki z cenami. Jeśli ktoś otrzyma upominek z ceną może poczuć się niezręcznie z powodu np. zbyt wysokiej wartości w porównaniu z podarowanym prezentem. Może to także być odebrane jako sugestia odwdzięczenia się czymś o podobnej wartości lub chęć manifestowania zamożności i chwalenia się tym, że nas stać na drogi upominek. A przecież nie chodzi o ranking, w którym o wartości prezentu decyduje jego cena, ale intencje i sam symbol podarowania komuś czegoś od siebie. Aby uniknąć krępujących sytuacji przed zakupami można ustalić między sobą do jakiej wartości mają być podarunki.

Aby zamknąć temat prezentów należy podkreślić, że kiedy po wieczerzy przyjdzie moment otwierania upominków należy zrobić to w obecności wszystkich gości. Nietaktem jest zostawianie otwierania prezentu na później. A co jeśli to, co zobaczymy w naszej paczce nie podoba się nam? Musimy mieć na uwadze to, że osoba, która sprawiła nam prezent mogła poświęcić sporo czasu na to, aby kupić coś co trafi w nasz gust, dlatego mimo wszystko należy nie okazywać swojego niezadowolenia czy rozczarowania i z uśmiechem podziękować za upominek.

SZATA ZDOBI CZŁOWIEKA, A DEKORACJE STÓŁ

Wiemy już co kupić i jak zapakować prezenty. Teraz czas na ubranie i przygotowanie stołu. Jak się ubrać na wigilię? Musimy pamiętać, że Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Dlatego przy rodzinnym stole obowiązuje strój wieczorowy. Panowie powinni pamiętać o wyprasowanej koszuli i garniturze. Mile widziany jest także krawat, choć w tym wypadku nie jest niezbędny. Panie natomiast do wyboru mają wieczorową sukienkę lub elegancką spódnicę czy spodnie, żakiet i bluzkę.

Wybierając się na wieczerzę nie musimy bać się atłasu czy satyny. Można też bez obaw założyć bogatą biżuterię. Kompletując kreację należy jednak zwrócić uwagę na to, aby nie była ona wyzywająca. Dekolt nie powinien być zbyt głęboki, a minimalna długość sukienki czy spódnicy powinna sięgać mniej więcej kolan. Panowie nie powinni natomiast zakładać koszul z krótkim rękawem.

Jeśli jesteśmy gospodarzami wieczoru zadbajmy o to, aby stół był nakryty jeszcze przed przyjściem gości. Oprócz sztućców ułożonych według kolejności podawanych potraw (z lewej strony widelce, z prawej łyżka i nóż skierowany ostrzem w lewą stronę), zastawy i potraw na stole obowiązkowo musi pojawić się czysty, idealnie wyprasowany obrus pod kolor naczyń, pod którym zgodnie z tradycją można ukryć sianko. Mogą pojawić się na nim także świąteczne ozdoby np. stroik z gałązek choinki ozdobiony kokardkami i świeczką, gwiazda betlejemska, świecznik czy dyskretne, niewielkie, białe światełka oświetlające stół. Do dekoracji wykorzystać można także kamyki, korale, suszone cytrusy, laski cynamonu i tkaniny. Aby dodać charakteru wieczerzy sztućce można podać w starannie zawiniętej serwetce - papierowej lub płóciennej przewiązanej delikatną tasiemką lub siankiem.

JAK ODMÓWIĆ, O CZYM NIE ROZMAWIAĆ?

Zanim usiądziemy przy stole pamiętajmy o wyłączeniu telefonów lub przynajmniej wyciszeniu dzwonków. Podczas wieczerzy odbieramy tylko pilne telefony. Należy wtedy przeprosić wszystkich przy stole i wyjść do innego pomieszczenia.

Według etykiety wigilijną wieczerzę rozpocząć powinna gospodyni, chyba, że zwróci się do kogoś z prośbą o zastąpienie jej. 12 symbolicznych potraw, które tego dnia trafiają na stół to spora ilość i prawdopodobieństwo, że coś może nam nie smakować. Mimo to nie powinniśmy odmawiać jedzenia bez wyraźnych powodów. Dobrze jest powołać się np. na alergię, która zwalnia nas z jedzenia rzeczy, które mogą nam zaszkodzić albo dietę. Jeśli to nie pomoże, nałóżmy z czystej grzeczności minimalną porcję proponowanej potrawy, aby ją tylko skosztować lub pozorować jedzenie.

Gospodarze powinni pamiętać o tym, aby nie namawiać zbyt nachalnie swoich gości do jedzenia. W ten sposób unikniemy odpowiedzialności za czyjeś przejedzenie czy niestrawność. Każdy przecież dobrze wie ile może zjeść i powinniśmy to uszanować, bo wbrew pozorom w tych świętach jedzenie nie jest przecież najważniejsze.

Przy stole panuje też święta zasada, która nakazuje nam unikać kilku tematów. Wśród nich jest polityka, pieniądze i praca. Te kwestie powinniśmy zostawić na zwykłe, codzienne rozmowy. Niewskazane jest także poruszanie tematów dotyczących spraw osobistych bliskich. Nie pytajmy więc o to kiedy Basia wyjdzie za mąż, kiedy Krzysiek będzie miał dzieci, a Marysia znajdzie sobie wreszcie chłopaka. Takie pytania mogą powodować irytację i zniechęcenie u osób, do których są kierowane, bo w końcu - ile razy można na nie odpowiadać? I po co one w ogóle są?

A CO Z ŻYCZENIAMI?

Ze Świętami Bożego Narodzenia nierozłącznie związane są życzenia. Kiedyś składane osobiście lub listownie, dziś coraz częściej - mailowo i smsowo. Czy słusznie?

Większość akceptuje zwyczaj wysyłania życzeń w ten sposób, ale nie powinniśmy ich składać w ten sposób ważnym osobom takim jak przełożeni, profesorzy, rodzice czy dziadkowie. Znacznie lepiej jest wysłać tradycyjną kartkę lub zadzwonić i telefonicznie złożyć życzenia. Dzwonić należy dzień przed lub w dniu Wigilii, ale tylko do południa, aby później nikomu nie przeszkadzać w przygotowaniach i uroczystej kolacji. Jeśli ktoś nie odbiera i włącza się automatyczna sekretarka nie zostawiajmy na niej życzeń. To nieeleganckie. Lepiej spróbować zadzwonić później lub w pierwszy dzień świąt.

Smsy i maile z życzeniami możemy natomiast wysłać bez skrępowania rodzeństwu i znajomym. Musimy tylko pamiętać, aby wysyłając maila nie adresować go od razu do grupy osób, ale każdemu wysłać go z osobna. Wiadomość wysyłana do kilkunastu osób nie jest miła dla nikogo.

Nie zapominajmy także o odpowiadaniu na otrzymane życzenia. Nie trzeba dzwonić z podziękowaniami, wystarczy napisać je smsem lub mailem w zależności od tego jaką drogą je otrzymaliśmy. Dzwonić należy natomiast w przypadku otrzymania kartki z życzeniami zwykłą pocztą.

Redakcja Stalowka.NET życzy Wesołych Świąt!

Zobacz więcej:
- Święta to dla nas rodzinny czas obżarstwa i odpoczywania
- Wigilia Bożego Narodzenia

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Niedziela, 25 grudnia 2011 r. godz. 11:29
~christmas
Możecie mi dawać w workach i reklamówkach, nawet w gazetę owinąć, mogą być to małe drobiazgi w postaci banknotów. wszystko wypada i przyda się. Ale samych świąt nie lubię, tej zbytecznej kurtuazji, i sztuczności ...
+0-0
Sobota, 24 grudnia 2011 r. godz. 17:54
~aseseco
można się do tego zastosowac albo i nie..
+0-0
Sobota, 24 grudnia 2011 r. godz. 17:01
~mohers
wkurzaja mnie swieta bo to tylko jeden dzien ,a pozostale to i tak sa wolne,a poloki to chlaja tylko i zra jak swinie,alkoholizm jest i dlatego powinni nazwe zmienic na swieta alkoholu i obzarstwa.
+0-0
Sobota, 24 grudnia 2011 r. godz. 10:27
~longpeace
ja prezenty ktore mi sie nie podobaja wyprzedaje na allegro :))
+0-0
Sobota, 24 grudnia 2011 r. godz. 10:07
~magi
myslę, że savoi vivre to zbiór pewnych zasad, zachowania a nie mówienie komuś co jest wazne i istotne w te Święta. O tym chyba kazdy wie. A tekst pomocny jesli ktoś chce zrobić domową wigilię jak na salonach i o to chodzi :) Wesołych świąt.
+0-0
Sobota, 24 grudnia 2011 r. godz. 08:44
~sessi
Sama poprawność polityczna. Ani słowa o tym co istotne i najważniejsze.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.