Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 7 grudnia 2023 r. Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława
 Wiadomości lokalne
» 4 miliony złotych dla Stalowej Woli na modernizację ulicznego oświetlenia
» Rośnie liczba wydawanych paszportów. Od 7 grudnia wyrobisz go w Stalowej Woli
» Odkryj potencjał swojej firmy już teraz!
 Bezpłatne szkolenia - zaprasza Prezydent Miasta Stalowej Woli 

» Jak przetrwać Święta i nie przytyć?
» Nowy sprzęt hydrauliczny dla druhów z Kłyżowa
» Stalowowolscy policjanci oddali hołd policjantom, którzy zginęli na służbie
» Święty Mikołaj odwiedził biuro Polskiego Czerwonego Krzyża w Stalowej Woli
» Jan Pyrkosz Wójtem 15-lecia oraz Wójtem 2022
» Drukarka, papier i toner czyli jak pracuje policja?
» Będzie nowe oświetlenie na ulicy Chyły
» Dramat na drodze powiatowej. W Jastkowicach droga została zablokowana
» Będzie nowe kasyno w Stalowej Woli
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Konkurs na najładniejszy stroik świąteczny
» Recital Piotra Woźniaka na 85. urodziny stalowowolskiej biblioteki
» Koncert adwentowy 2023
» PUSZCZA DŹWIĘKÓW - widowisko
» Jarmark Bożonarodzeniowy w Stalowej Woli
» Black Metal. Kowalstwo wczesnośredniowieczne
» Zróbmy ozdoby na choinkę w bibliotece
» Zaklików: kiermasz Bożonarodzeniowy i Wigilia Radosna
» Zapraszamy do modelarni
» Miejski Sylwester
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Punkt Paszportowy w Stalowej Woli
»Punkt Paszportowy w Stalowej Woli
»Miejskie Mikołajki na Rozwadowskim Rynku
»Spalarnia śmieci w Stalowej Woli
»Młodzieżowa Rada Miasta w Stalowej Woli
»Ulica Działkowa na ukończeniu
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Wtorek, 23 lutego 2010 r. godz. 14:04     /Maciej Więckowski/
Miasto nie dba o zabytki?

Radna Maria Rehorowska zarzuca prezydentowi miasta, że nie dba o zabytki na terenie naszego miasta. A dokładnie chodzi o kościół Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej, który liczy sobie już 103 lata.
Radna Maria Rehorowska zarzuca prezydentowi miasta, że nie dba o zabytki na terenie naszego miasta. A dokładnie chodzi o kościół Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej, który liczy sobie już 103 lata.
Fot. Jacek Rodecki
Radna Maria Rehorowska zarzuca prezydentowi, że nie dba o zabytki na terenie naszego miasta. A dokładnie chodzi o kościół Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej, który liczy sobie już 103 lata. Problem stanowi, iż wspomniany obiekt nie jest ujęty w rejestrze zabytków.

Pierwotnie 50 tysięcy złotych, które w budżecie miasta zaplanowano na zabezpieczenie remontu budynku Sokoła w Rozwadowie, za zgodą Komisji Budżetowej miało zostać przekazane na renowację kościoła Parafii p.w. Matki Bożej Skaplerznej. Problem jednak w tym, iż Andrzej Szlęzak nie widzi potrzeby modernizacji rozwadowskiej świątyni. "Parafia ta nie zyskała akceptacji prezydenta o wsparciu i przyznaniu dotacji na ten bardzo ważny zabytek. Pieniądze powinny być przeznaczane tak jak są zapisane w budżecie miasta. Jeżeli jednak są jakieś opory formalne, czy nieformalne w tej kwestii to proszę, a jednocześnie apeluję, aby te pieniądze wróciły na remont Sokoła, a nie zostały przekazane na jakieś jeszcze inne cele" - powiedziała radna Maria Rehorowska.

Z goła odmiennego zdania jest natomiast wiceprezydent Stalowej Woli Franciszek Zaborowski - Proszę nie mieć pretensji do prezydenta za to, że nie chce pomóc parafii. Nie ma prawa przekroczyć przepisów prawnych, które zabraniają dawania nam rzeczy, które są ruchome, a szczególnie tym bardziej, gdy nie są one wpisane w rejestrze zabytków.

Kościół Parafii p.w. Matki Bożej Szkaplerznej liczy już sobie 103 lata. W ostatnich latach przeprowadzono remont dachu, który z czasem jak się okazało w dalszym ciągu ma wiele wad. "Chciałabym wyrazić żal oraz wielkie ubolewanie. Przecież ten wspaniały kościół pozostanie dla naszych potomnych. Niedawno był tam remont i okazało się, że w dalszym ciągu są ogromne ubytki w dachu. Gwarancja była na rok, a firma umyła ręce i odeszła. Jako parafianka wyrażam wielkie ubolewanie postawą włodarza miasta" - oznajmiła radna miejska.

Oburzony tymi słowami był po raz kolejny wiceprezydent, który wytłumaczył radnej w czym tkwi problem - Trudno winić za ten stan rzeczy prezydenta, gdyż to nie miasto remontowało kościół. Jeżeli Pani mówi, że po zakończonym remoncie, dach ponownie zaczął się dziurawić to najwyraźniej ktoś zaniedbał tę inwestycję. Wówczas powinno się przypilnować stronę fizyczną wykonania, a nie prawną. Inspektor, który prowadził nadzór widać nie dopilnował wszystkiego. Zresztą kościół nigdy nie będzie komunalny, tylko wyłącznie parafialny.

Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej to parafia Rzymsko-Katolicka, należy do dekanatu Stalowa Wola diecezji sandomierskiej. Znajduje się na krańcach północnej części miasta, na terenie dzielnicy Rozwadów, Charzewic i przyległych miejscowości. Kościół parafialny znajduje się we wschodniej części Rynku. Kościół wybudowano w 1907 r. w stylu neogotyckim z czerwonej cegły, ze strzelistą wieżą wysokości 51 m. Nowo wybudowany kościół poświęcono 16 sierpnia 1907 r. w święto Matki Bożej Szkaplerznej, a 16 lipca 1911 r. został uroczyście poświęcony przez biskupa bł. Józefa Sebastian Pelczara. W ołtarzu bocznym znajduje się łaskami słynący wizerunek Matki Boskiej Szkaplerznej, Pani Rozwadowskiej.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 26 lutego 2010 r. godz. 08:48
~kolo kolo
Do Obiektywnego i reszty nie znającej szczegółow Proboszcz jeździ passatem na oko kilkuletnim ( jest 2 lata w Rozwadowie i auta nie zmienił) Wyliczyłem ,żeby pokazać że wydatki były wieksze niż te 200tyś ale widać nie zrozumiałeś. A wydatki bedą i będą: 1. ogrzewanie kościoła, i izolacja fundamentów 2. Wymiana dachówki na miedź ( tak jak było drzewiej)w nawie głównej i bocznych( jest blacha) 3. Malowanie wnętrza 4. Parking i (przebudowa czy rozwalenie) byłych stajni 5. Remont plebanii wiec to idzie w miliony Nie jest prawdą, że mowa jest tylko o forsie ( nie jest tak jak było w parafii MBKP kiedy były składki i blokowi zbierali) choć pewne napięcie jest- trudno się dziwić ze względu na to co wyliczyłem, parafia jest coraz mniejsza( Chłopska Wola jest już w parafii Jastkowice, a Bąków wystąpił o to samo. Jak zaczną budować Karnaty to bedzie jeszcze mniej. Widać wielu chce już być w kościele rzymsko-protestanckim, rzeczywiście droga jest krótka i niestety chyba doczekamy tego w razie W pamiętajcie Poza Kościołem nie ma zbawienia.
+0-0
Czwartek, 25 lutego 2010 r. godz. 09:42
~OBIEKTYWNY
do "kolo kolo" zanim zaczniesz kogoś atakowac to się dowiedz kiedy parafia dostała kasę za działkę! To co raczyłeś wymienić jest już dawno zapłacone. Ale i tak w tamtejszym kosciele na każdej Mszy Sw. mowi się o k a s i e!!! WIĘCEJ WIĘCEJ WIĘCEJ!!! Jeżeli kolo taki zorientowany to moze mi powie jakim autem jeżdzi proboszcz. i który rocznik. STYKNIE!?
+0-0
Czwartek, 25 lutego 2010 r. godz. 08:58
~kolo kolo
do "prezydenta" nie jestem księgowym parafii ale możejakoś wyliczę: 1. Dobudowa do budynku kościoła 2ch przybuduwek i pokrycie ich miedzią 2. przebudowa spichlerza na "wikarówkę" 3. wymiana drzwi w świątyni głównych i w nawach i wewnątrz styka?
+0-0
Środa, 24 lutego 2010 r. godz. 11:49
~zez
Niektórzy to krzyczą - miasto ma dać, ty masz dzć, on ma dać ... a sami nie dadzą, ale z sakwą od innych polecą podlizać się, stawać blisko świecznika, jacy ważni i dobroduszni - za czyjeś. Stare sztuczki. Ile to zasług mają, ile dobrych uczynków cudzymi rękami. Najlepszy sposób - to krzyk na innych.
+0-0
Środa, 24 lutego 2010 r. godz. 10:26
~jurand
Aby coś w tym temacie zrozumieć, trzeba przeczytać artykuł w "Sztafecie" z ubiegłego czwartku o pomniku grunwaldzkim na cmentarzu.
+0-0
Środa, 24 lutego 2010 r. godz. 10:23
~Romana
Klasztor w Rozwadowie jest wiele starszy a jakoś nie jęczy nikt o pieniądze. Nawet sami organizują pikniki i za zebrane pieniądze kupują sprzęt dla szpiltala. Może inne parafie wezmą z nich przykład. A tak swoją drogą to ta radna ma chyba też ze 103 lata i czas by zajęła się zbieraniem na kościół a nie robieniem sobie klaki.
+0-0
Środa, 24 lutego 2010 r. godz. 09:10
~Prezydent
Niech mi ktoś wytłumaczy gdzie podziały się pieniądze ( ok. 200 tyś ) które otrzymała od miasta parafia za sprzedaż działki . Czyżby poszły na cele harytatywne typu rozbudowa plebanii ? Brak mi słów do tych wszyskich dobroczyńców ktorzy to chcą wydawać nie swoje pieniądze aby tylko w następnych wyborach mieć poparcie . Bóg zapłać !!!
+0-0
Środa, 24 lutego 2010 r. godz. 08:52
~Gosc
Obiekty kleru niech finansuje Watykan. Wyborcy, nie dopuszczajcie matołów do władzy. Niech ta Rada będzie dla was życiową nauczką.
+0-0
Wtorek, 23 lutego 2010 r. godz. 22:50
~neon
Mozets, jak ty to robisz? No bo kiedy mnie mózg się lasuje, to nijak nie mogę spoglądać z przymróżeniem oka. Podsumowując, podziwiam cię.
+0-0
Wtorek, 23 lutego 2010 r. godz. 21:19
~Mozets
Nie chce sie wymądrzać, ale czytając niektóre komentarze również zaczyna mi się mózg lasować i zastanawiam się z przymrużeniem oka: - czy na katedrę na Wawelu państwo polskie powinno wydawać publiczne pieniądze? - czy na katedrę w Gnieźnie państwo powinno wydawać publiczne pieniądze? - czy w ogóle na zabytki sakralne - będące przecież dziedzictwem kultury chrześcijańskiej całego narodu powinno się płacić z narodowej kiesy? - czy katedra Notre Dame w Paryżu jest remontowana ze składek na tacę dziaduniów i babć przychodzących tam na mszę? Czy cerkiew na Kremlu jako dziedzictwo narodowe Rosjan - jest złocona z datków prawosławnych , ciemnych popów i ich wiernych, czy też komuniści planują ją zburzyć? - Wreszcie - dlaczego były pałac magnatów Lubomirskich w Rozwadowie jest odpucowany za państwowe pieniądze. Przecież za te pieniądze można-by odrestaturować co najmniej kilka pomników Lenina, Stalina, Feliksa Edmundowicza i jeszcze paru naprawdę wielkich ludzi. Może zostałoby jeszcze parę złotych na Che-Guevarę? Wszystko przecież można ustalić w głosowaniu lokalnej społeczności. Można np. przegłosować, że Kopernik był kobietą. I co - nie da się? Dlaczego?Można demokratycznie ustalić ,że głupota jest cnotą i zaletą. I powodem do dumy. Co- także nie można?? Nie rozumiem.
+0-0
Wtorek, 23 lutego 2010 r. godz. 18:01
~ehh
Nie jeżdżę ul. Okulickiego więc nie chcę, aby była remontowana z moich podatków. @bp, twoje rozumowanie jest co najmniej dziwne
+0-0
Wtorek, 23 lutego 2010 r. godz. 17:41
~bp
nie chjodze do kosciołą inie zycze sopbie aby z moich podatków utrzymwac kosciól, ci co chodza niech placa, albo likwidacja koscioła. a takich radnych powinno sie zamykac... to juz jest zboczenie religijne
+0-0
Wtorek, 23 lutego 2010 r. godz. 15:58
~zielonka
Nie jest źle, w USA zorganizowano bal charytatywny i zebrano sporo kasy od parafian tam mieszkających na kościół. Każdy widzi swój koniec nosa.
+0-0
Wtorek, 23 lutego 2010 r. godz. 15:14
~niko
Kościół Matki Bożej Szkaplerznej nie jest wpisany do rejestrów zabytków, a o dotacje stara się radny Dąbkowski bo należy do rady parafialnej, więc wiadomo kto komu służy, kościoły powinni utrzymywać Ci, którzy chcą a nie z budżetu miasta
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2023 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.