Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 20 marca 2025 r. Imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego
 Wiadomości lokalne
» Czy warto skorzystać z jazdy próbnej?
» Grzegorz Braun zaprasza na spotkanie w Stalowej Woli. Otwarte dla każdego
» Osiedlowa modernizacja dróg
» Opozycja chce obniżyć pensję prezydentowi. Uzasadnienie na kilka stron
» Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas zagranicznego wyjazdu?
» Po 77-latach legendarny Hotel Hutnik przestał funkcjonować
» Centrum Sportów Młodzieżowych w połowie 2027 roku. Aquapark poczeka na wykonawcę
» Zatrzymany 33-letni Krzysztof P. Miał zgwałcić 17-latkę
» Nietrzeźwi kierowcy na drogach powiatu stalowowolskiego
» Inwestycja w przyszłość - dlaczego warto postawić na dom prefabrykowany od Danwood?
» 3 sposoby na stylowe połączenia z czarnymi sneakersami dla kobiet
» Rowery elektryczne - zadbaj o zdrowie i środowisko
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Poezja, przyroda i muzyka w MBP
» Wystawa Pamiętniki z podróży - Jarosław Sekuła
» Blask art déco. Kolekcja Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli
» XVI Zdarzenia Teatralne
» Koncert Grzegorza Niemczuka
» Domowroty. Włodzimierz Puchalski
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Nowa jakość na Siedlanowskiego 2
»Nowa jakość na Siedlanowskiego 2
»Retrospektywy: Festiwal Filmowy NNW w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego
»Naukowym okiem o odzysku energii z odpadów
»Akt erekcyjny pod most wmurowany
»Kongres Armia - Stalowa Wola 2024
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Imprezy w mieście

Czwartek, 6 lutego 2025 r. godz. 11:00     /Informacja prasowa MDK/
MDK: wernisaż wystawy

Wystawa malarstwa Jarosława Modzelewskiego i Marka Sobczyka zagości od 15 lutego 2025 w Galerii TŁO w MDK w Stalowej Woli.
Wystawa malarstwa Jarosława Modzelewskiego i Marka Sobczyka zagości od 15 lutego 2025 w Galerii TŁO w MDK w Stalowej Woli.
Fot. MDK
Wystawa malarstwa Jarosława Modzelewskiego i Marka Sobczyka zagości od 15 lutego 2025 w Galerii TŁO w MDK w Stalowej Woli.

Prace są efektem wspólnotowego tworzenia, dla którego artyści przez półtora roku korzystali z mieszkania, pracowni - jaskini przy ulicy Targowej w Warszawie. Powstało 27 prac, które premierowo można było przez trzy dni kwietnia 2024 r. oglądać w miejscu ich narodzin. Projekt i wystawę artyści zatytułowali Schizmogeneza [Jaskinia]. W Stalowej Woli, "jaskinię" dla swoich prac nazwali "szklaną pułapką".

O tym dlaczego Modzelewski i Sobczyk zdecydowali się na kolejne wspólne tworzenie, jak malarski dialog przebiegał, co w efekcie powstało, doskonale przedstawia obszerny katalog, (wszystkie 27 obrazów plus teksty), podsumowujący "Schizmogenezę".

Kilka cytatów z tegoż wydawnictwa:
"We dwóch w jaskini jest raźniej, jest wzajemne ubezpieczenie […] Specyfika mojego udziału opiera się też na doświadczeniu naszej współpracy […] W tej jaskini zazwyczaj Marek przynosił pomysł, skład obrazu, rozrysowywał go, a ja kolorowałem".

"Specyfika tego drugiego polega na tym, że Marek widzi obraz tam, gdzie ja nie widzę. Dla mnie to są odkrycia, dzięki którym malowanie nieustannie zadziwia".

"[…] to gest szczerości na nowe czasy, sztuka karmi się nowym; ale też wszystko się gmatwa, czasy nowe i to, co nowe w sztuce, dla mnie, dla nas, na razie zagmatwane/zgmatwane poza jaskinią, już jako proste i klarowne odnajduje się w jaskini, mogę to pokazać w geście szczerości".

"Swoją drogą nasza współpraca, praca nad wspólnymi obrazami, trwa 42 lata, i to, że teraz pojawia się jaskinia, jako pojęcie, też schronienie dla tej wciąż na nowo możliwej pracy, może pokazać, że poszerzy się pole naszego wspólnego malowania".

Warto zaznaczyć, iż obrazy-ikony Jarosława Modzelewskiego i Marka Sobczyka w styczniu 2024 roku wkomponowane zostały we wnęki ścian foyer MDK w Stalowej Woli. Podczas wernisażu wystawy Szklana pułapka - Stalowa Wola [Jaskinia], oprócz autorskiego oprowadzania, możemy się spodziewać również rozmowy z artystami na temat obrazów zdobiących na stałe wnętrze MDK.

Cytaty pochodzą z katalogu wydanego przy okazji wystawy Jarosława Modzelewskiego i Marka Sobczyka w Fundacji MAMMAL Schizmogeneza [Jaskinia], Redakcja: Mateusz Falkowski, Marek Sobczyk.

Katalog będzie można zakupić podczas trwania wystawy w Galerii TŁO.

Jarosław Modzelewski, Marek Sobczyk
Szklana pułapka - Stalowa Wola [Jaskinia]
Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli - Galeria TŁO, 15 lutego 2025, godz. 18.00.

WSTĘP WOLNY

Jarosław Modzelewski (ur. 1955 w Warszawie), malarz, rysownik, pedagog. Dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Stefana Gierowskiego (1980). Od roku 1983 związany z warszawską Gruppą, uczestniczył we wszystkich jej wystąpieniach; współzałożyciel i wydawca pisma Gruppy "Oj dobrze już" (1984-1988).
Od 1984 roku Modzelewski i Marek Sobczyk podejmowali kilkukrotnie proceder wspólnego malowania obrazów. W latach 1990-1997 wspólnie z Markiem Sobczykiem i Piotrem Młodożeńcem prowadził prywatną Szkołę Sztuki. Od 1982 roku pracuje jako pedagog na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, od 2001 roku jako profesor prowadził własną pracownię malarstwa na tym wydziale (do 2019 roku). Laureat nagrody Paszport "Polityki" (1998), Nagrody im. Jana Cybisa (2004) oraz Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego (2014).

Obraz Jarosława Modzelewskiego "Malewicz, suprematyzm, kultura itd." od stycznia 2024 roku eksponowany jest we wnęce ściany foyer Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Obraz powstał na zamówienie MDK i jest eksponatem zbioru artefaktów tworzących Pinakotekę MDK.

Marek Sobczyk (ur. 1955 w Warszawie), malarz, autor prac przestrzennych, autor rejestracji filmowych, akcjoner, projektant graficzny, teoretyk sztuki, pedagog. Dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1980). Członek Gruppy (1983-1992), do dziś współpracuje z Jarosławem Modzelewskim (wspólnie namalowane obrazy). Współpracował z Piotrem Młodożeńcem w spółce graficznej Zafryki (1990-2004). Opublikował Kurs abstrakcji (1996), Kurs sublimacji (2006), w przygotowaniu Kurs psycho/somo/socjoanalizy (wykłady). Współtwórca kina grawitacyjnego i współautor Manifestów Kina Grawitacyjnego (w ramach projektu Kino Grawitacyjne realizowanego z Mateuszem Falkowskim, z którym wydał m.in. "Wisława", "Kryteria sprzedajnej manifestacji, Kinoka", "Kino włoskie"). Wydawca (Fundacja MAMMAL). Otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa (2012).

Obraz Marka Sobczyka "Czerwony kwadrat" od stycznia 2024 roku eksponowany jest we wnęce ściany foyer Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Obraz powstał na zamówienie MDK i jest eksponatem zbioru artefaktów tworzących Pinakotekę MDK.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2025 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.