Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 4 maja 2024 r. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
 Wiadomości lokalne
» Jak działają darmowe pożyczki?
» Krzyszot Faraś na torze wyścigowym w Kielcach
» Donice i ławki na Wojska Polskiego do przeglądu
» Zaśpiewali koncertowo
» Społeczny ogródek przy "Siódemce" już zachwyca
» Z Sejmiku do Brukseli? Renata Butryn z 10 miejsca ubiega się o mandat
» Mieszkańcy mają głos. Ruszają konsultacje w sprawie powstania Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola
» Kochany: myśliwi upamiętnili 80. rocznicę zamordowania żołnierzy Armii Krajowej
» Komunikat MZK: bieg uliczny przyczyną wyłączenia przystanków z obsługi pasażerskiej
» 60-letni kierowca miał blisko 2 promile alkoholu
» Stalowa Wola straci posła? Rafał Weber (PiS) startuje do europarlamentu
» Setki tysięcy złotych na budowę chodnika z Działkowej do VIVO! Mieszkańcy mają inny pomysł
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Kabaret Młodych Panów
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Czwartek, 20 lipca 2023 r. godz. 12:22     /Magdalena Rodecka/
Najpierw aplikacja, później historyczne ekopunkty

Przystanki naszej historii to dostępna od niedawna aplikacja on-line, ułatwiająca spacery i wycieczki po najstarszych częściach Stalowej Woli.
"Przystanki naszej historii" to dostępna od niedawna aplikacja on-line, ułatwiająca spacery i wycieczki po najstarszych częściach Stalowej Woli.
Fot. Printscreen
"Przystanki naszej historii" to dostępna od niedawna aplikacja on-line, ułatwiająca spacery i wycieczki po najstarszych częściach Stalowej Woli. Uzupełnieniem mają być ekopunkty, ławeczki historyczne, które w przestrzeni miejskiej pojawią się jesienią.

Z aplikacji można skorzystać poprzez stronę internetową Muzeum Regionalnego w zakładce Projekty lub pod linkiem www.ekopunkty.muzeum.stalowawola.pl. Aplikacja przybliża okolice: dawnej wsi Pławo i budynku Ochronki (ul. Wałowa, ul. Pławo), klasztoru kapucynów i cmentarza rozwadowskiego oraz miejsce hitlerowskiego obozu pracy na Młodyniu (ul. Klasztorna, ul. Traugutta, ul. Górka), synagogi (ul. Poprzeczna), budynku Sokoła i budynku dawnego sądu (obecnie Galeria Malarstwa A. Karpińskiego, ul. Rozwadowska), dworca kolejowego i Muzeum Kedywu (ul. Bełżyńskiego, ul. Dąbrowskiego), Rynku rozwadowskiego, Muzeum - dawnego Zamku Lubomirskich, kompleksu podworskiego w Charzewicach (park Lubomirskich).

Są tam dostępne mapy, pozwalające na zaplanowanie wycieczek pieszych i rowerowych, zarówno indywidualnych jak i grupowych.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 21 lipca 2023 r. godz. 21:09
~Najpierw to zdrowie mieszkańców
Proponuję aby nie przejadać datków z funduszy norweskich na byle co tylko zorganizować cały cykl porządnych wykładów w Bibliotece Publicznej dla mieszkańców w dziedzinie profilaktyki zdrowia medycznego oraz zdrowego odżywiania. Wtedy przynajmniej każdy zyska a i mniej bedzie chorób. I tak w każdy tydzień w sobote po południu podobnie jak to jest z zwiedzaniem Rozwadowa z przewodnikami to każdy wykład innemu schorzeniu i jak temu zapobiec: cukrzyca, zawały, udary, kamienie nerkowe, osteoporoza, choroby oczu, depresje, detoks itd. W każdym obowiązkowo min 20 minut o jedzeniu zdrowych z ogródka i działki a nawet od Polskich rolników (co ewidentnie poprawi ich byt) darów natury, jakie rodzaje chleba jeść a jakich unikać kto ma, czy i jakie mieso jeść, skad dobre ryby, miody, owoce lasu, soki. Ja bym nawet dodał wykład i zaprosił zakonników z Rozwadowa aby opowiedzieli o dawnych zdrowych nalewkach czy ziołach. Zobaczą nieliczni jak to poprawi relacje miedzyludzkie i od razu poprawi nastrój przedwyborczy. Kazdy z tych cykli wykładów co najmniej powtórzyć aby gdy zwalą tłumy to mógł załapać się na kolejną. Tylko bez rejestracji proszę czy zapisów do kolejki, bo to służy kumoterstwu, czemu biedny nie może przyjśc albo dziadeczek co nie zna internetu? Zrobic dla każego, tylko ogłosić wszem i wobec.
+0-0
Poniedziałek, 24 lipca 2023 r. godz. 05:53
~Opus Dei
Germanie byli tez tworcami reformacji. A Polska zostala zmonopolizowana przez kosciol katolicki. Wszelka konkurencje (na tle religijnym) wyrzucono z Polski...
+0-0
Sobota, 22 lipca 2023 r. godz. 19:18
~Aamon
I historii... Jak to się stało, że Germanie ubezwłasnowolili nas swoją religią, która do dziś w ostatnim bastionie ciemnoty trwa, zamiast skończyć jak w Czechach, Irlandii czy Kanadzie...Oczywiście zero dotacji na zabobony i łójca...
+0-0
Piątek, 21 lipca 2023 r. godz. 19:24
~Wasz deficyt
I znowu "ławeczki"? Ile i kto na tym zarobi??
+0-0
Piątek, 21 lipca 2023 r. godz. 14:19
~Feministka
A co na to hejterskie stowarzyszenie? Będzie jakiś donosik? Infografika? Trza się lansować a nie tylko hejt i hejt.
+0-0
Czwartek, 20 lipca 2023 r. godz. 16:11
~Trzecia Twarz PiSiora
"Ekopunkty"? A co to ma wspolnego z ekologia??
+0-0
Sobota, 22 lipca 2023 r. godz. 18:57
~Pan Felczer
"Ferdek" dobrze wie jak niskie jest jego "IQ", ale woli to ukrywac. P.S. Lekarstwa tez mu juz nie pomagaja.
+0-0
Sobota, 22 lipca 2023 r. godz. 02:04
~Ferdek z Poniatowskiego
A ja założę siem panie kabaret wolski "Won z Polski", że pański czerep jest pusty jak kieszenie platfusów po zwycięstwie PiSu, he he he
+0-0
Czwartek, 20 lipca 2023 r. godz. 22:25
~Nasz Wolski Kabaret
Lepiej zbadaj swoje "IQ", Ferdek. Założę się, że wyjdzie poniżej 100 punktów!
+0-0
Czwartek, 20 lipca 2023 r. godz. 21:52
~Ferdek z Poniatowskiego
A ty pisiorku o 3-ch twarzach, w tym jednej zd-radzieckiej potrafisz coś mądrego powiedzieć, czy tylko trolować mądrzejszych od siebie?
+0-0
Czwartek, 20 lipca 2023 r. godz. 20:48
~Trzecia Twarz PiSiora
I co? Kolejny raz usilujesz, PiSiorny trollu, "Ferdek", pokazac, ze umiesz cos-tam przepisac??
+0-0
Czwartek, 20 lipca 2023 r. godz. 19:06
~Ferdek z Poniatowskiego
Ano to, platfusie o 3-ch pisiorskich twarzach i jednej zd-radzieckiej, że mają. Ale skąd platfus nieuk ma o tym wiedzieć. Ekopunkty i historia nie mają wprawdzie bezpośredniego związku, ale można znaleźć pośrednie powiązania między nimi. Oto kilka przykładów: 1. Koncept ekopunktów może być widziany jako część większego historycznego nacisku na ochronę środowiska. W ostatnich latach, wraz ze wzrastającym zanieczyszczeniem środowiska i negatywnym wpływem człowieka na planetę, coraz więcej osób zaczęło interesować siem tematami związanymi z ochroną środowiska. Ekopunkty są jednym z narzędzi, które mają na celu zmotywowanie ludzi do podejmowania działań proekologicznych. 2. Zrównoważony rozwój, który jest kluczowym aspektem ekopunktów, ma swoje korzenie w historii. Koncepcja zrównoważonego rozwoju pojawiła siem na początku lat 80. XX wieku w raporcie Brundtland Commission, co uznaje siem za jedno z pierwszych ważnych starożytnych dokumentów dotyczących ochrony środowiska i zrównoważonej gospodarki. 3. W przeszłości istniały różne ruchy społeczne, które walczyły o ochronę środowiska i gospodarkę opartą na zasadach zrównoważonego rozwoju. Przykładem może być ruch hipisowski i ruch na rzecz pokojowego środowiska, które pojawiły siem w latach 60. i 70. XX wieku. Te ruchy wywarły wpływ na świadomość środowiskową i mogły przyczynić siem do powstania idei ekopunktów. 4. Analiza historyczna środowiska naturalnego i obserwacje oparte na dłuższych okresach czasowych mogą dostarczyć danych naukowych, które mogą pomóc w ustaleniu kryteriów i parametrów oceny ekopunktów. Badania nad zmianami klimatycznymi, degradacją ekosystemów i wpływem człowieka na środowisko są częścią dziedzictwa historycznego, które może wpływać na metody oceny i monitorowania ekopunktów. Powyższe przykłady pokazują, że choć ekopunkty są nowym zjawiskiem, mają one pewne połączenia z historią poprzez rozwój świadomości środowiskowej, idee zrównoważonego rozwoju i badania naukowe nad wpływem człowieka na środowisko naturalne. Tora panimajesz Wołodia?
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.