Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 31 lipca 2021 r. Imieniny: Ignacego, Lodomiry, Romana
 Wiadomości lokalne
» Rodzina znalazła portfel z pieniędzmi i telefon komórkowy
» Mieszkańcy ulicy Wojska Polskiego nie chcą likwidacji miejsc parkingowych
» Komendant straży pożarnej Robert Lebioda emerytem
» Andrzej Chmielewski przeszedł na emeryturę
» Ponad 9 mln zł będzie kosztować budowa bloku na Orzeszkowej
» Monika Pachacz-Świderska pokieruje szpitalem w Stalowej Woli
» Są pieniądze na doświetlenie i przebudowę przejść dla pieszych. Gorzej z siłą roboczą
» Za dwa lata prawie 200 dzieci będzie uczęszczać do żłobko-przedszkola z basenem
» Nowe, wyższe opłaty za śmieci w Radomyślu nad Sanem
» Testy na COVID w Laboratorium Probe z wynikiem od ręki!
» Nie żyje dyrekor szkoły i lekkoatleta Bogdan Dziuba
» Wycięto 12-metrową sosnę przy pawilonach handlowych na Okulickiego
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Kino Letnie
» Rajd Honoru ma już 10 lat
» Festiwal Muzyczny Stalowa Wola - Rozwadów 2021. Szacunek i pamięć dla Prymasa Tysiąclecia
» Wakacyjne koncerty z cyklu "Dobre Granie Przy Fontannie" wakacyjne piątki
» 4 Fashion Stalowa Wola
» Letnie KINO DZIECI
» Stalowa Wola uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych
» Nowa wystawa! SANSARA Nepal
» Nowa wystawa! "Małe Misie, Wielka Sztuka"
» Pierwotna Puszcza Sandomierska
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Rozwadów: przebudowa płyty głównej Rynku
»Rozwadów: przebudowa płyty głównej Rynku
»Krzysztof Faraś w Czarnej Górze
»Międzynarodowy Wyścig Kolarski w Stalowej Woli
»Krzysztof Faraś w Magurze Małastowskiej
»Krzysztof Faraś na wyścigu w Załużu
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Sobota, 12 marca 2016 r. godz. 14:45     /UM Stalowa Wola/
Nowe stawki za wywóz odpadów

Od 1 maja 2016 roku w Stalowej Woli będzie obowiązywać nowa stawka opłat za wywóz odpadów. Dla osób segregujących śmieci wyniesie 6 złotych i będzie dalej najniższą stawką spośród miast tej wielkości, z tak kompleksowym zakresem usług komunalnych w Polsce.
Od 1 maja 2016 roku w Stalowej Woli będzie obowiązywać nowa stawka opłat za wywóz odpadów. Dla osób segregujących śmieci wyniesie 6 złotych i będzie dalej najniższą stawką spośród miast tej wielkości, z tak kompleksowym zakresem usług komunalnych w Polsce.
Fot. Jacek Rodecki
Od 1 maja 2016 roku w Stalowej Woli będzie obowiązywać nowa stawka opłat za wywóz odpadów. Dla osób segregujących śmieci wyniesie 6 złotych i będzie dalej najniższą stawką spośród miast tej wielkości, z tak kompleksowym zakresem usług komunalnych w Polsce. W skali ogólnopolskiej opłata za wywóz śmieci to średnio 10 złotych. Jest także dobra informacja dla rodzin wielodzietnych, które posiadają Kartę Dużej Rodziny. Dla nich stawka będzie wynosić 4 zł od osoby.

Nowe regulacje są wynikiem rozstrzygnięcia przetargu, który wygrał Miejski Zakład Komunalny. Spółka przez 36 miesięcy, do końca marca 2019 roku, będzie świadczyła usługę odbioru odpadów od mieszkańców.

Od 1 lipca 2013 roku w Polsce została wprowadzona tzw. rewolucja śmieciowa, w wyniku której wszyscy mieszkańcy zostali objęci obowiązkową opłatą za wywóz odpadów. Od tego momentu samorządy mają obowiązek organizacji przetargów i ustalania stawek dla mieszkańców i przedsiębiorców. Władze miasta przedstawiając nową stawkę przypominają historię bardzo wysokich opłat, które były wprowadzone w poprzedniej kadencji samorządu. Przypomnijmy, że od 1 lipca 2013 roku mieszkańcy Stalowej Woli płacili aż 12,85 zł za śmieci segregowane. Jak się okazało, stawka ta była podwójnie przeszacowana do faktycznej kwoty rozstrzygnięcia przetargu. W wyniku inicjatywy ówczesnego radnego, a dzisiejszego prezydenta miasta Lucjusza Nadbereżnego, opłata została obniżona do kwoty 7 zł. Radni nowej kadencji samorządu na wniosek prezydenta Nadbereżnego postanowili dokonać zwrotu nadpłaconych stawek poprzez zastosowanie preferencyjnej opłaty w wysokości 4,5 zł od mieszkańca. A więc znacznie poniżej ceny realnej. Obecnie został rozstrzygnięty nowy przetarg, który wyznacza nowy standard i nową jakość gospodarowania odpadami w naszym mieście. Ale opłata 6 złotych jest również poniżej kwoty, jaka wynika z przetargu. Radni i prezydent w dalszym ciągu mają wolę oddania mieszkańcom nadpłaty za pierwszą, przeszacowaną stawkę.

- Z dumą możemy powiedzieć, że wymagania określone w przetargu oraz rozbudowany system gospodarki odpadami jest wzorcowym w skali kraju. Jednocześnie, przy zachowaniu najwyższego standardu, częstotliwości odbioru i zapewniania mieszkańcom bezpłatnych pojemników, worków oraz punktów selektywnej zbiórki, proponujemy najniższą stawkę spośród podobnych systemów funkcjonujących w tej wielkości miastach w Polsce - mówi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. Włodarz miasta podkreśla jednocześnie, że fundamentem jego programu samorządowego są niskie opłaty komunalne odpowiadające faktycznym kosztom świadczonej usługi.

Kolejnym ważnym punktem proponowanych zmian jest wprowadzenie preferencyjnej stawki w wysokości 4 zł od osoby, dla mieszkańców Stalowej Woli, którzy posiadają ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. - Od dawna podkreślam, że Karta Dużej Rodziny nie może oznaczać tylko i wyłącznie honorowego doceniania rodzin, ale musi pociągać za sobą konkretne ulgi finansowe, które są istotne dla budżetu rodzinnego dużego gospodarstwa domowego. Obniżenie opłat za wywóz odpadów dla rodzin wielodzietnych jest realizacją konsekwentnej polityki prorodzinnej miasta Stalowej Woli. To kolejna zniżka po objęciu dzieci rodzin wielodzietnych bezpłatnymi przejazdami komunikacją miejską w Stalowej Woli - zaznacza włodarz miasta.

Jak informuje naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami dr Witold Tutak, realizacja nowego przetargu oraz wszystkie koszty obsługi systemu, w przeciągu 36 miesięcy będą kosztować budżet miasta 25 mln zł. Planowane przychody z proponowanej stawki dla mieszkańców i przedsiębiorców dadzą wpływ w wysokości 23 mln zł. Oznacza to, że proponowana stawka nie wystarczy na pokrycie wszystkich zobowiązań, dlatego istnieje konieczność szukania oszczędności i uszczelniania systemu gospodarki odpadami w mieście.

- Od prezydenta miasta jako wydział otrzymaliśmy jasne zadanie, aby znaleźć maksymalne oszczędności po swojej stronie i doskonalić system tak, aby nie było osób niepłacących za śmieci w Stalowej Woli. Przyjęliśmy zasadę, że nie podwyższamy nadmiernie stawki lecz szukamy oszczędności u siebie. Nowa opłata w wysokości 6 zł będzie więc preferencyjną, obejmującą zwrot części opłaty, którą mieszkańcy decyzją poprzednich władz samorządowych, nadpłacili do budżetu miasta - mówi naczelnik Witold Tutak.

- To najbardziej uczciwe i sprawiedliwe podejście do mieszkańców Stalowej Woli - podkreśla prezydent Nadbereżny. Władze samorządowe zwracają się również z podziękowaniem do mieszkańców Stalowej Woli za wysoki poziom segregacji odpadów. Dzięki któremu może być zaproponowana najniższa stawka opłat za śmieci przy tego rodzaju systemie w Polsce.

Jednocześnie samorządowcy apelują o dalszą wzorową segregację, która będzie wspierana działalnością edukacyjną, a w przyszłości pozwoli na optymalizowanie cen odpadów w Stalowej Woli.

Jak informują urzędnicy, cały proces zmiany stawki zostanie przeprowadzony bez zaangażowania mieszkańców i instytucji. Mieszkańcy i inne podmioty otrzymają zawiadomienie o nowym harmonogramie opłat wraz z uzasadnieniem wyliczenia kosztów oraz zasadami segregacji odpadów w Stalowej Woli.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Środa, 18 maja 2016 r. godz. 21:46
~Bodzioko
prowadzę działalność gospodarczą . z 22 zł miesięcznie podwyższyli do 36 zł!!!śmieci zabierają co dwa tygodnie jeden worek 120 l ,jak jest więcej to nie chcą brać,czyli za dwa worki miesięcznie płacę teraz 36 zł. faktur nie chcą przysyłać ,grabież w biały dzień
+0-0
Wtorek, 15 marca 2016 r. godz. 14:35
~manukun
@mieszkaniec stawka 12 zł była wprowadzona na początku, bo nieznana była ściągalność tej opłaty. Gdy się okazało, że płacą niemal wszyscy, opłata została obniżona. Teraz wynosi nawet poniżej rzeczywistych kosztów ponoszonych przez miasto - rzekomo jest to zwrot nadpłaty z lat ubiegłych.
+0-0
Poniedziałek, 14 marca 2016 r. godz. 19:20
~a=daśko
do marszałek: co masz na myśli pisząc o obietnicy?
+0-0
Poniedziałek, 14 marca 2016 r. godz. 16:49
~I like it
Stalowa Wola może być .Nowoczesna :)
+0-0
Poniedziałek, 14 marca 2016 r. godz. 16:11
~marszałek
@mieszkaniec a jak będzie 15 zł to będzie taniej niż w Londynie itd. A za Piłsudskiego nie było opłaty. Wiesz co to jest obietnica wyborcza i jej realizacja?
+0-0
Poniedziałek, 14 marca 2016 r. godz. 13:50
~Król Śmietników
do EkoŚmiecio@ skoro tak super wam idzie to dlaczego nam jeszcze podwyższacie opłaty za wywóz? skoro jest taki odzysk, przetwórstwo i nowoczesność to dlaczego mam jeszcze dopłacać? Proszę o krótką i zwięzłą odpowiedź ! MIŁEGO DNIA.
+0-0
Poniedziałek, 14 marca 2016 r. godz. 13:17
~matołek
mieszkaniec teraz stawka poniżej kosztów a jak się ten okres skończy to co ? stawka będzie 15 zł ?
+0-0
Poniedziałek, 14 marca 2016 r. godz. 11:44
~mieszkaniec
Nawet po tej podwyżce mieszkańcy naszego miasta będą płacili najmniej za śmiecie z wszystkich miast w POLSCE. Za SZLĘZAKA płaciliśmy 12 złotych co miesiąc za wywożenie śmieci czy to segregowanych czy nie segregowanych. [''mieszkaniec'' mówi jaka jest prawda].
+0-0
Poniedziałek, 14 marca 2016 r. godz. 10:45
~zła zmiana
rozumiem, że PODWYŻKA
+0-0
Niedziela, 13 marca 2016 r. godz. 23:30
~broszka Beci
Tak się z wyborców robi idiotów! Jeszce trochę jak wam przejdzie 500+ to może otworzycie oczy kaczym gównem zapaćkane.
+0-0
Niedziela, 13 marca 2016 r. godz. 21:08
~ame
Dobra zmiana ?.dO TEJ PORY prawie wszystkie były niedobre. Proponuję ZŁĄ ZMIANĘ!
+0-0
Niedziela, 13 marca 2016 r. godz. 20:03
~EkoŚmiecio
do Król Śmietników- w Stalowej Woli działa Zakład Mechaniczno - Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych.przetwarzał ok.76 000 Mg/rok w tym 60 000 Mg zmieszanych odpadów komunalnych. W procesie przetwarzania odpadów zostanie odzyskanych ok. 50% surowców w odniesieniu do przyjętej masy odpadów ogółem. Obejmuje on ok. 210 tyś mieszkańców, czyli może też przetwarzać okoliczne śmieci. Ale nie wszystko da się przetworzyć, część jest przetwarzana już poza naszym miastem ( w hutach szkła, etc). W Stalowej Woli nie będzie już składowania śmieci. Nie wprowadzaj ludzi w błąd.
+0-0
Niedziela, 13 marca 2016 r. godz. 19:13
~Śmieci droższe od pieniędzy
do @ Król Śmietników - dobrze to ująłeś, ale niestety my tu jeszcze XVIII wiek mamy :(
+0-0
Niedziela, 13 marca 2016 r. godz. 18:16
~baton
A jak ma sie to do pisma które dostałem na początku roku ze stawkami i miesiecznymi opłatami za wywóz odpadów do końca biezącego roku. Ktos robi z nas debili czy co... 2-3 grosze oszczedności na wodzie i sciekach to se wyrównja na smieciach. Skoro opłaty były zawyżone to dlaczego obecna władza obnizyła je tylko dla osób które zgłosiły segregacje smieci???? Przecież w spółdzielniach mieszkaniowych płaci sie za segregowane a wywala wszystko jak leci do jednego kosza......
+0-0
Niedziela, 13 marca 2016 r. godz. 15:09
~socjalizm
Powinni pomyśleć o workach na odpady segregowane. Już było dobrze, a w tym tygodniu znowu worki nie pasujące na stojaki. Za krótkie, za wąskie, nie można ich założyć. Jaki to ma sens?
+0-0
Niedziela, 13 marca 2016 r. godz. 14:23
~Król Śmietników
Śmieci to cenny surowiec tzw. wtórny. Segregując daje Wam do łapy półprodukty na których możecie zbijać kasę. Po co mam jeszcze płacić za ich wywóz? PLASTIK - jest przetwarzany i mielony na granulat. SZKŁO - segregowana stłuczka wędruje do huty szkła. MAKULATURA - papier toaletowy, wytłoczki kartonowe, czasem notesy itp. GAZ WYSYPISKOWY - rodzaj biogazu, powstający w wyniku fermentacji. Aby nie być gołosłownym - TARNÓW: do sieci trafia prąd z gazu z wysypiska. Mamy XXI wiek, zostawmy spory, pomniki i transparenty! Weźmy się za nowe technologie. UŁATWIAJMY SOBIE ŻYCIE! po co płacić za wywóz i składować tworząc bombę ekologiczną?
+0-0
Niedziela, 13 marca 2016 r. godz. 14:17
~Moher49
W Stalowej Woli, tak jak w całej Polsce, władza zrobiła sobie z mieszkańców obfite żerowisko. W firmach produkcyjnych, różnych galeriach i supermarketach ekspedientki podwyżek nie dostaną, władza zawsze z ludu kasę zedrze, siebie i pociotków nakarmi. Nie próżnuje też Spółdzielnia Mieszkaniowa. Od 60 mkw mieszkania, opłata eksploatacyjno-remontowa to ponad 200 zł a tak niedawno było nieco ponad 100 zł. Ropa tanieje, benzyna tanieje, gaz tanieje a opłaty rosną. Ot nowe perpetuum mobile. Zdzierstwo to jest grzech wołający o pomstę do nieba. Żaden prezes nie powinien dostać rozgrzeszenia.
+0-0
Niedziela, 13 marca 2016 r. godz. 12:31
~obatel
Kaczka Orla nie pokona, co usiłowała już kiedyś WRONa.
+0-0
Niedziela, 13 marca 2016 r. godz. 11:28
~zico
Promocja miasta kosztuje , wychowanie czyich dzieci też , mnie nie pomagał nikt wychowywać dzieci. PIS nieuchronnie dąży do wcześniejszych wyborów , szkoda było mojego głosu.
+0-0
Niedziela, 13 marca 2016 r. godz. 11:27
~miecz
do kajdany ,ja juz doliczylem sie okolo 6 skasowanych moich wypocin ,choc wiem ze byly to bez watpienia prawdziwe
+0-0
Niedziela, 13 marca 2016 r. godz. 10:15
~Kajdany
Czemu kasujecie niewygodne wypowiedzi... Jak za komuny
+0-0
Niedziela, 13 marca 2016 r. godz. 08:11
~zawiedziony i zwiedziony wyborca
Podwyżka o 34%. Z czego ona wynika? Co się zmieniło oczywiście po za władzą i pseudo dobrą zmianą? Cena ropy spadła porównując z rokiem ubiegłym. Czy to jest ta DOBRA ZMIANA i dla kogo?
+0-0
Niedziela, 13 marca 2016 r. godz. 07:39
~jan
.... MZK dostarcza wodę, odprowadza ścieki i wywozi śmieci, jeżeli prezydent miasta przykleił sobie do czoła ów ,,słynny" akt notarialny to prezes MZK ma ruch tylko na śmieciach. W następnym roku pewnie będzie podobnie, woda i ścieki nie zmienią się, a pieniędzy trzeba szukać na wywozie śmieci, no ale jak partia dała słowo to partia słowa dotrzymuje.
+0-0
Niedziela, 13 marca 2016 r. godz. 06:48
~???
Nie pisze się ćpiesz tylko ćpasz wazniaku . Po co piszesz skoro nie masz nic do powiedzenia A jak nie masz nic do powiedzenia to nie próbuj kogoś obrażać tylko dlatego że ma rację i pisze prawdę Miłej niedzieli
+0-0
Sobota, 12 marca 2016 r. godz. 23:33
~Tadeusz
A te podwyżki to wszystko na pewno wina Tuska ;-) I jak to mówią nie którzy "ojczyznę dojną odzyskaliśmy panie"
+0-0
Sobota, 12 marca 2016 r. godz. 23:24
~quest
nawet jak by było za 0zł i tak byscie marudzili cebulaczki za PO było dobrze ahaha its a f joke?
+0-0
Sobota, 12 marca 2016 r. godz. 22:17
~@???
¿¿¿ mama wie, że ćpiesz?
+0-0
Sobota, 12 marca 2016 r. godz. 17:42
~???
A wiec bez zmian na lepsze tylko na gorsze Miasto bedzie na minusie a mzk wyjdzie na swoje tak czy inaczej Woda i ścieki cos tam obnizyli wprowadzili nowe zasady przejazdow mks a opłate za śmieci do góry i to od razu o 1,5zł I tym sposobem mzk wyjdzie na plus a my za to zapłacimy jak zwykle. Chcą efektywnie zbierac smieci to niech kazdy sort odbierają osobno a nie ze śmieciarka przyjeżdża raz na dwa tygodnie i zabierają kompost i suche razem bo zakład przetwarzania jest a ile byłoby taniej gdyby zabierali osobno co dwa tygodnie Tak jest w niemczech na przykład. Panie prezydencie jakie to przyjazne miasto ze płacę rachunek który jest do końca miesiąca ale dopiero po wypłacie czyli po 10 nastepnego miesiąca i tak robię zawsze a teraz że wieksze zuzycie było i wyzszy rachunek to tydzień po terminie juz przysłali wezwanie do zapłaty i to jest wkurzające Było w miarę dobrze za PO a teraz to co robią PIS to wprowadzanie kraju do bagna i zadłużanie
+0-0
Sobota, 12 marca 2016 r. godz. 16:18
~pisior
a gdzie słowo wyborcze ma pan głos wyborczy ale w plecy aby było PA PA PA
+0-0
Sobota, 12 marca 2016 r. godz. 16:04
~Remont
I to jest dobry gospodarz w Pysznicy płacimy wiecej
+0-0
Sobota, 12 marca 2016 r. godz. 15:09
~miecz
jeszcze dwa latka i oplata bedzie srednia krajowa ,malymi kroczkami do przodu ,i propaganda wyborcza do lamusa
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.