Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 17 lipca 2024 r. Imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny
 Wiadomości lokalne
» Zbadaj swoje kości! Badanie osteoporozy
» 16-latek uciekał przed policją. Prowadził motocykl bez uprawnień
» Twoja Zielona Enklawa - ostatnie wolne mieszkania!
» Burza nad powiatem stalowowolskim. W gminie Zaleszany zerwało dachy
» Komunikat MZK
» Stalowa Wola pięknieje w sposób ukierunkowany na człowieka
» Pijany kierowca opla. Miał 2,7 promila alkoholu
» Co zrobić, gdy w mieście śmierdzi?
» Trwa ukwiecanie donic przez Miejski Zakład Komunalny
» Ogólnopolski protest leśników bez oficjalnego udziału Nadleśnictwa Rozwadów
» W szpitalu zmarł potrącony na Alejach Jana Pawła II rowerzysta
» Wsparcie dla SOWiIK-u
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Konferencja Wzory lasowiackie według Marii Kozłowej
» Dobre Granie Przy Fontannie’24 - Lipiec
» Kino Letnie ’24 - lipiec
» Letnie harce
» Letnie Kino Dzieci ’24
» Wakacyjne Warsztaty Muzyczne w MDK
» Wystawa: Rendery, Fraktale, piksele...
» Wystawa plenerowa: podróż w nieznane
» Kabaret Młodych Panów
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Zainaugurowano Dobre Granie przy Fontannie
»Zainaugurowano Dobre Granie przy Fontannie
»Krzysztof Faraś w Magurze Małastowskiej
»Krzysztof Faraś na wyścigach górskich w Prządkach
»Muzeum COP: Festiwal Wynalazków
»Poseł Rafał Weber zbierał podpisy przeciwko podwyżkom cen energii
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Gospodarka

Piątek, 13 września 2013 r. godz. 16:43     /Stalowka.NET/
W Bibliotece i w ITSTW, czyli o synchrotronie w Stalowej Woli

Organizatorem Sympozjum, które odbyło się w Stalowej Woli w dniach 9-11 września br były Wydziały Zamiejscowe KUL w Stalowej Woli, współfinansowały obrady tutejsza Fundacja Uniwersytecka i Miasto Stalowa Wola, udostępniające obiekt Biblioteki Międzyuczelnianej jeszcze przed jej otwarciem.
Organizatorem Sympozjum, które odbyło się w Stalowej Woli w dniach 9-11 września br były Wydziały Zamiejscowe KUL w Stalowej Woli, współfinansowały obrady tutejsza Fundacja Uniwersytecka i Miasto Stalowa Wola, udostępniające obiekt Biblioteki Międzyuczelnianej jeszcze przed jej otwarciem.
Polscy naukowcy z niecierpliwością oczekują na budowany w Krakowie, w Narodowym Centrum Solaris pierwszy w Polsce synchrotron. To wielodyscyplinarne urządzenie badawcze będzie wielką szansą i kuźnią nowych możliwości dla licznych dziedzin polskiej nauki. W tym także dla inżynierii materiałowej. To tłumaczy wybór Stalowej Woli jako miejsca obrad jubileuszowego X Krajowego Sympozjum Użytkowników Promieniowania Synchrotronowego. To także wskazuje na przyszłe związki nowej technologii z gospodarką, która jest w tym mieście nadal obecna.

Stalowa Wola zmierza w kierunku inżynierii materiałowej bardzo wyraźnie. To jedno z pól zainteresowań tutejszego Inkubatora Technologicznego, to także miejsce inwestowania tutaj w bazę uczelnianą stalowowolskich wydziałów zamiejscowych Politechniki Rzeszowskiej oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Inwestorem jest miasto Stalowa Wola, korzystające z dużego wsparcia funduszy europejskich, w ramach PO Rozwój Polski wschodniej. Gmach dla ośrodka zamiejscowego Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki już został oddany, lada dzień rozpocznie się w nim pierwszy rok akademicki "na nowych śmieciach".

Także za kilka dni otworzy oficjalnie swe podwoje Biblioteka Międzyuczelniana, a w przyszłym roku KUL powinien zagospodarować wznoszony dlań gmach Inżynierii Materiałowej. Dodamy jeszcze do tego Laboratorium Międzyuczelniane w Inkubatorze Technologicznym, które powinno zacząć funkcjonować do końca br. Na tym tle wniosek kompleksowego zmierzania Stalowej Woli w kierunku stworzenia solidnych podstaw dla jej rozwoju rysuje się bardzo wyraźnie. Odbywać się to ma poprzez wzmocnienie licznych w tym regionie firm produkcyjnych dostępnym na miejscu potencjałem uczelnianym i naukowo-badawczym.

Organizatorem Sympozjum, które odbyło się w Stalowej Woli w dniach 9-11 września br były Wydziały Zamiejscowe KUL w Stalowej Woli, współfinansowały obrady tutejsza Fundacja Uniwersytecka i Miasto Stalowa Wola, udostępniające obiekt Biblioteki Międzyuczelnianej jeszcze przed jej otwarciem. Liczne grono naukowców, uczestników konferencji odwiedziło także obiekt Inkubatora Technologicznego zapoznając się z unikalnym w skali kraju wyposażeniem obróbczym i laboratoryjnym tego ośrodka innowacji.

Sama konferencja spełniła oczekiwania uczestników. Byli oni zgodni , że jej poziom był bardzo wysoki i że… Stalowa Wola ich zaskoczyła. Referaty na sesjach plenarnych i tzw sesjach równoległych rzuciły w wielu przypadkach nowe światło na możliwości praktycznych zastosowań promieniowania synchrotronowego w licznych dziedzinach. Na przykład : w badaniach biostruktur i procesów życia, w tzw badaniach nieniszczących chemicznej specjacji struktur i składu roślin, w badaniach samoorganizacji cząsteczek GMP, czy w ocenianiu uszkodzeń radiacyjnych komórek i tkanek.

W czasie kończącego konferencję panelu skupiono się na dyskusji dotyczącej stanu realizacji synchrotronu SOLARIS oraz propozycjami związanych z nim linii badawczych, jak też ich finansowania.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 16 września 2013 r. godz. 21:11
~lilka kropka.
DZieje sie piekne wielkie rzeczy. Z Jednej strony biblioteki zlotej ksiazki? A z drugiej pieknej strony jadlodajnia zwyklej lyzki.? No a teraz wypada sia zaprosic ,sprobowac tej obustronnej twardej lawki?! swiat sklada sie z lenistwa, histori i chorobstwa. ?!
+0-0
Poniedziałek, 16 września 2013 r. godz. 13:01
~cde
IT przestał sobie prostacko kadzić że sprzedaje usługi w celach towarzyskich i zaczyna w końcu użyteczną kooperacje z uczelniami i naukowcami którzy mogą ten sprzęt na wstępie dydaktycznie korzystać. O dziecku innowacji usłyszymy nie wcześniej niż pierwszy rocznik opuści PR/KUL. Dlaczego czekano 5 lat na tak oczywista inicjatywę? , pooccoo ? Na drogę do Stalowej??? Na zachodzie Polski już są działające konsorcja wokół budżetowo/uczelniana/prywatnych projektów badawczych. Pierwszą unijną kasę dostali na osprzętowienie a obecną już na wnioski badawcze. A my zaczniemy na osprzęcie i tyle się stanie. Za parę lat UE nie da nam nawet grosza na rozwój i wszystko podupadnie tak samo jak przysłowiowa kolej zastąpiona busami żeby obywatele się nie zorientowali kto ich !! :-)
+0-0
Poniedziałek, 16 września 2013 r. godz. 09:09
~stick
A mnie cieszy, że w stalówce dzieje się coś nowoczesnego, ambitnego i przyszłościowego. Od samego gadania o codzienności papu nam nie przybędzie.
+0-0
Niedziela, 15 września 2013 r. godz. 09:02
~abc
A sympozjum w sprawie zdobywania kosmosu kiedy będzie???
+0-0
Sobota, 14 września 2013 r. godz. 11:26
~wiks
A sympozjum na temat utworzenia tak koniecznych dla ludzi nowych miejsc pracy w Stalowej Woli nie ma kto zorganizować. A jest to palący problem. Pewnie trzeba do tego nowych władz wybranych w przyszłorocznych wyborach.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.