Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 5 maja 2024 r. Imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara
 Wiadomości lokalne
» Jak działają darmowe pożyczki?
» Krzyszot Faraś na torze wyścigowym w Kielcach
» Donice i ławki na Wojska Polskiego do przeglądu
» Zaśpiewali koncertowo
» Społeczny ogródek przy "Siódemce" już zachwyca
» Z Sejmiku do Brukseli? Renata Butryn z 10 miejsca ubiega się o mandat
» Mieszkańcy mają głos. Ruszają konsultacje w sprawie powstania Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola
» Kochany: myśliwi upamiętnili 80. rocznicę zamordowania żołnierzy Armii Krajowej
» Komunikat MZK: bieg uliczny przyczyną wyłączenia przystanków z obsługi pasażerskiej
» 60-letni kierowca miał blisko 2 promile alkoholu
» Stalowa Wola straci posła? Rafał Weber (PiS) startuje do europarlamentu
» Setki tysięcy złotych na budowę chodnika z Działkowej do VIVO! Mieszkańcy mają inny pomysł
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Kabaret Młodych Panów
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Gospodarka

Środa, 16 stycznia 2013 r. godz. 10:37     /Anna Tomczyk/
Uczelnie spoza Stalowej Woli zainteresowane naszą biblioteką

Powierzchnie Biblioteki Międzyuczelnianej w Stalowej Woli cieszą się zainteresowaniem uczelni spoza naszego miasta.
Powierzchnie Biblioteki Międzyuczelnianej w Stalowej Woli cieszą się zainteresowaniem uczelni spoza naszego miasta.
Fot. Jacek Rodecki
Jak dowiedział się portal Stalowka.NET, powierzchniami Biblioteki Międzyuczelnianej w Stalowej Woli zainteresowane są uczelnie wyższe spoza miasta. Prezydent Andrzej Szlęzak zapowiedział, że ich propozycje będą rozpatrywane. W tej chwili trwają ostatnie przygotowania do wprowadzenia się tam biblioteki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Wielu mieszkańców Stalowej Woli sceptycznie podchodzi do inwestycji, jaką jest gmach biblioteczny przy ul. Popiełuszki, sądząc, że to kolos, do którego nikt nie będzie chciał się wprowadzić, a miasto będzie musiało go utrzymywać z własnych środków. Prezydent uspakaja - zainteresowanie powierzchnią Biblioteki Międzyuczelnianej jest całkiem spore.

- "Mamy oferty szkół wyższych z zewnątrz, spoza Stalowej Woli, które są zainteresowane lokalizacją w naszej bibliotece. Będziemy to rozpatrywać i rozmawiać na ten temat" - zapowiedział w rozmowie z nami Szlęzak.

Usłyszeliśmy, że miasto nie bierze w tej chwili pod uwagę możliwości wejścia do gmachu innych bibliotek z terenu Stalowej Woli. Póki co jedyną biblioteką, która tam ulokuje się będzie KUL, która jak ustaliliśmy, zajmie pierwsze piętro i magazyny na dole. W najbliższych dniach ma zapaść decyzja dotycząca rozwiązania technicznego połączenia biblioteki w Stalowej Woli z tą w Lublinie.

Prezydent przypomniał, że kiedyś prowadzone były rozmowy z Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie w sprawie przeniesienia do gmachu przy ul. Popiełuszki biblioteki pedagogicznej. - "Póki co nie kontynuujemy tych rozmów. To kwestia rozwiązania szeregu problemów takich jak utrzymanie etatów, ich ilość i pochodzenie księgozbioru" - podkreślił Szlęzak w rozmowie z Stalowka.NET.

Według prezydenta, miasto inwestując w nowoczesną bibliotekę, która ma stać się centrum życia naukowego i kulturalnego, nie przeinwestowało i nie będzie ona obciążeniem dla miejskiego budżetu.

Zobacz więcej:
- Prawie 318 tys. zł na wyposażenie sali audiowizualnej
- Prezydent chce, aby w Bibliotece Międzyuczelnianej powstał dział historii miasta
- Biblioteka Uniwersytecka wygrała plebiscyt architektoniczny
- Miasto dogadało się z KUL w sprawie biblioteki
- Biblioteka Międzyuczelniana czeka na wyposażenie
- Miasto przygotowuje się do automatyzacji Biblioteki Uniwersyteckiej
- Biblioteka Uniwersytecka "na wykończeniu"
- Kilka bibliotek i milion woluminów pod jednym dachem

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 18 stycznia 2013 r. godz. 10:41
~Aminokwas
Nie zrozumiałeś sensu rankingu uczelni. To z jednej strony edukacja wyższa dla wszystkich ale i atrakcyjna praca naukowo-badawcza dla katedr i przyciąganie nowego narybku zdolnych naukowców. -------------- Uczelnie wyższe są zobowiązane poprzez granty publiczne do kształcenia populacji na potrzeby gospodarki. Ten poziom jest adekwatny (do oferty zatrudnienia) na lepszych uczelniach. ----------------------- Niestety finansowanie wielorakich działań badawczo rozwojowych jest zagrożone gdyż pozbawione konkurencyjności walki o granty z dużych globalnych korporacji. Takie zabieganie o "kasę" jest niezbędnym elementem prowadzącym do innowacyjności i efektywności działalności naukowców Uczelni Wyższych. Wielkie koncerny posiadają Hi-tech & Know-how i mają kontrakty z renomowanymi Uczelniami w krajach matkach i nie muszą szukać u nas. Samo finansowanie ze środków publicznych to za mało i zbyt kumoterskie i jednocześnie ograniczone do przemysłu związanego ze strategicznym przemysłem skarbu państwa typu górnictwem naftowym np. AGH czy wojskowym/metalurgicznym np. WSK-Rzeszów dla HSW działał tutaj dobrze albo w elektronice i komunikacji, stary znany konsumencki Radmor/Kasprzak i parę nowych teraz wchodzących w projekt budowy tarczy. Wiele skarbowych zwyczajnych firm przemysłowych nie jest liderem wchłaniania innowacyjności, są za biedne i nastawione na doprowadzenie do prywatyzacji przez inwestora strategicznego już posiadającego nowoczesne technologie, takiego właśnie się szuka. Nie podnosi to wartości sprzedaży spółki. Wiec wysiłek i koszt badań rozwojowych to działalność nie idąca po linii zarządu, NIE robi się tego. -------------------- Nie myślisz również mówiąc o przyszłości że ponadnarodowe koncerny będą kontraktowały na naszych uczelniach projekty/technologie które już dawno zostały opracowane w wysoko rozwiniętych gospodarkach albo że będą je chciały rozwijać tam gdzie jeszcze nie są opanowane. Koło się zamyka, wyniki są jak widać. -------------------------- Rozwój kosztuje bardzo dużo. To ostatnia rzecz na którą UE da nam pieniądze, działałaby na szkodę własnych firm i przewagi technologicznej. Ranking to pokazuje, 20 gospodarka ale 500 własna technologia wiec w rezultacie poziom życia na ogonie UE.
+0-0
Czwartek, 17 stycznia 2013 r. godz. 15:38
~kudryk
Docencie - nie ma kształcenia bez ściemy na poziomie wyższym beż prowadzenia badań naukowych. Że też docent o tym nie wie? Cóż, taka smutna prawda o tym polskim szkolnictwie wyższym.
+0-0
Czwartek, 17 stycznia 2013 r. godz. 12:17
~TVN
Jest lekka zapaść, 20-ta gospodarka ale 500-na lokata w badaniach. Chyba za mały budżet na naukę i zbyt mało grantów od dużych firm które finansują swoje badania rozwojowe we własnych krajach...
+0-0
Czwartek, 17 stycznia 2013 r. godz. 11:48
~Aminokwas
Oxford, MIT, Cambridge, Yale, Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth, Harvard, Pennsylvania, Princeton etc. zapraszają wszystkich chętnych. Problem z dostaniem się do Ivy League leży w głowie... więc gdzie indziej.
+0-0
Czwartek, 17 stycznia 2013 r. godz. 11:40
~Docent
Według CSIC, w Polsce jedynie około 14% z 448 szkół wyższych prowadzi ========badania naukowe========. CSIC do rankingu prestiżowych uczelni zaliczył siedem polskich szkół (w nawiasie miejsce w rankingu): - Uniwersytet Jagielloński (457) - Uniwersytet Warszawski (477) - Politechnika Warszawska (642) - Politechnika Wrocławska (780) - Akademia Górniczo-Hutnicza (906) - Uniwersytet Wrocławski (923) - Uniwersytet Adama Mickiewicza (928) To Ranking Poziomu prowadzonych Badań Naukowych, Panie Magistrze......
+0-0
Środa, 16 stycznia 2013 r. godz. 22:54
~poznaniak
oxford, MIT, cambridge też nie, czyli szkoły płatne z koziej wólki rozdające dyplomy, oj będzie poziom na miarę preezia i jego kumpli w szkołach. Cz pozdro
+0-0
Środa, 16 stycznia 2013 r. godz. 18:21
~wizard
Do MAGISTER na pewno biblioteka KULu będzie perełką z 40 000 książek,już widzę te kolejki studentów i naukowców z Krakowa,Warszawy przeglądających ten skansen,tak ta biblioteka będzie ale kulą u nogi w budżecie miasta.
+0-0
Środa, 16 stycznia 2013 r. godz. 17:46
~s
@ MAGISTER i co z tego że wiesz pozostali w większości nie wiedzą i to jest zmartwienie nie tylko Twoje pozdrawiam.
+0-0
Środa, 16 stycznia 2013 r. godz. 17:08
~MAGISTER
Proponuję warszawską Szkołę Główną Handlową, która według najnowszego rankingu nauczania, uprawiania nauki oraz autoprezentacji opracowanego przez CSIC, obejmującego 20 754 szkół wyższych ze wszystkich kontynentów została zakwalifikowana do szkół kształcących poniżej średniego poziomu światowego (3150 pozycja). Wyżej od niej (chociaż w tej samej grupie) znalazł się Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (2920 pozycja), Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (2594 pozycja) i KUL (2827) Nasze rzeszowskie uczelnie tj. Politechnika Rzeszowska (1940 pozycja) i Uniwersytet Rzeszowski (2013 pozycja) zostały zakwalifikowane do szkół wyższych kształcących na co najmniej średnim poziomie światowym. Dlatego myślę, po co nasza młodzież ma jechać do Warszawy, jeżeli takie SGH to zwykła ściema, szkoła dla prowincjuszy (miejscowi tj. Warszawiacy wiedzą bowiem co warta). Niech SGH przyjdzie do naszej biblioteki, będzie naszą lokalną perełką. Prestiżowe polskie szkoły - to droga młodzieży - UJ (457), UW (477), Politechnika Warszawska (642), Politechnika Wrocławska (780), AGH (906), Uniwersytet Wrocławski (923), Uniwersytet Adama Mickiewicza (928).
+0-0
Środa, 16 stycznia 2013 r. godz. 16:23
~s
Ta sytuacja przypomina mi sklep z bułkami lub z innymi artykułami.Pyta się klient "są bułki?" są i to dużo ile podać?. Klient - To zjedzcie sami!!
+0-0
Środa, 16 stycznia 2013 r. godz. 16:17
~szajse
@winter, my ze swoich podatków będziemy płacić za wszystkie poronione fantazje Sz. nie tylko bibliotekę ale też min za schody do nieba obok torów /co to kuźwa ma być w ogóle?/, było dziko, fajnie, dużo drzew, krzewów, róże, drewniane ławki, było fajnie a teraz betonowe koryto, betonowe ławy, beton zalał betonem jedno z fajniejszych miejsc w Stalówce, zastanawiam się dlaczego mieszkańcy nic nie mają do gadania i decydowania tylko Sz. rządzi się jakby to miasto to był jego prywatny folwark
+0-0
Środa, 16 stycznia 2013 r. godz. 14:47
~Dr Antoni
Tam już jest zapowiedziane miejsce dla stalowowolskim sorbony z wybitnymi wykładowcami WSE :)
+0-0
Środa, 16 stycznia 2013 r. godz. 14:34
~rst
Tobie emigrancie żadna biblioteka się z pewnością nigdy nie przyda. Ale skrzynka piwa, a owszem.
+0-0
Środa, 16 stycznia 2013 r. godz. 12:23
~emigrant
Czyli kolejna inwestycja typu wybudujmy może się przyda,to że częściowo Biblioteka wybudowana jest ze środków unijnych nie znaczy iż jest niezbędna czy konieczna,zamiast w jednym budynku połączyć sale dydaktyczne z 4 razy mniejszą biblioteką na potrzeby tylko KUL-u, mamy ogromną żabę którą będzie musiał zjeść nie tylko Prezydent ale też na jej utrzymanie przez wiele lat będą musieli łożyć mieszkańcy z podatków.Zamiast inwestycji pro rozwojowych,zachęcających inwestorów włodarz miasta funduje nam kolejne obciążenie budżetu wyludniającego,starzejącego się miasta,pchając pieniądze w budynki dla KUL-u, który sam nie wie jak wykorzystać budynki wybudowane przez miasto.Oby nie skończyło się tym,że za 15 lat w 45 tysięcznej(bo takie są prognozy) Stalowej studentami nie byli emeryci w Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
+0-0
Środa, 16 stycznia 2013 r. godz. 10:53
~winter
Szlęzak od roku rozmawia i ciągle puszcza takie medialne bączki jedynie a ta inwestycja to wielkie nieporozumienie. jak dla mnie prezydent już się wyczerpał bo on tylko gada a my z podatków będziemy płacić za utrzymywanie pustego kolosa...
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.