Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 18 maja 2024 r. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
 Wiadomości lokalne
» Lasowiacy - po nowemu ale wciąż z tradycją
» W sobotę zbiórka podpisów Stop podwyżkom od lipca
» Budynek Jagiellońska 17 doczeka się wymiany stolarki okiennej
» Uwaga! Tymczasowa zmiana organizacji ruchu na ul. Wolności
» Pijany 19-latek kierował skuterem
» Będzie drożej. PiS zbiera podpisy o zamrożenie cen energii
» Obchody 80. rocznicy niemieckiej obławy w budynku "Górki"
» Telefon z przedszkola: pani syn się zgubił
» 35-latek znalazł torebkę. W niej 5 tysięcy złotych
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony - w obozie Powstańców Styczniowych - rajd pieszy
» Koniec marzeń mieszkańców o zielonej ulicy Popiełuszki? Nie będzie drzew i róż?
» Był poszukiwany za oszustwo. Wpadł przez wulgarny gest
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Wystawa: Rendery, Fraktale, piksele...
» Spektakl Okna: Wszyscy niestety normalni
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Podkarpackie Echa - Melodie i tańce Podkarpacia w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Lasowiacy
» MBP: Teresa Monika Rudzka
» Wieczór indyjski
» Szpital z Radą Kobiet zapraszają na badania z okazji Dnia Matki
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Rada Miasta 2024-2029
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Piątek, 18 maja 2012 r. godz. 10:22     /Anna Tomczyk/
Co oferują studentom uczelnie w Stalowej Woli?

Co proponują uczelnie w Stalowej Woli tym, którzy za chwilę będą wybierać dalszy kierunek kształcenia?
Co proponują uczelnie w Stalowej Woli tym, którzy za chwilę będą wybierać dalszy kierunek kształcenia?
Fot. Jacek Rodecki
W ostatnim czasie komisja oświaty przedstawiła ofertę uczelni wyższych w Stalowej Woli. Odbyła się też dyskusja z udziałem prezydenta Andrzeja Szlęzaka na temat sytuacji szkolnictwa wyższego w naszym mieście i jego przyszłości. Jak będzie wyglądać dalszy rozwój akademicki w Stalowej Woli? Co proponują uczelnie tym, którzy za chwilę będą wybierać dalszy kierunek kształcenia?

Przewodniczący komisji oświaty Jacek Czech poinformował, że w nadchodzącym roku akademickim 2012/2013 Politechnika Rzeszowska planuje uruchomić w naszym mieście tak jak dotychczas dwa kierunki studiów. Będą to studia licencjackie stacjonarne i niestacjonarne. W systemie dziennym będą uczyć się żacy, którzy wybiorą kierunki mechanika i budowa maszyn oraz zarządzanie i inżynieria produkcji. Ten drugi kierunek będzie również prowadzony w systemie zaocznym.

Katolicki Uniwersytet Lubelski nie przedstawił komisji swojej oferty, więc nie było możliwości jej przedstawienia. Sprawdziliśmy ją na stronie uczelni. Od października kandydaci na studentów będą mogli wybierać wśród pięciu kierunków. Wydział Zamiejscowy Nauk o Społeczeństwie uruchomił rekrutację na inżynierię środowiska, pedagogikę, pracę socjalną i socjologię. Kierunki będą prowadzone w systemie stacjonarnym i są to studia licencjackie. Absolwenci studiów I stopnia mogą kontynuować naukę w stalowowolskiej filii KUL na studiach magisterskich o kierunkach pedagogika i socjologia.

Natomiast Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Gospodarce oferuje dwa kierunki. Jest to prawo i ekonomia. Ekonomia będzie prowadzona w systemie stacjonarnym osobno jako studia licencjacie i magisterskie. Z kolei prawo to studia jednolite magisterskie dzienne.

NIE TYLKO KIERUNKI TECHNICZNE

Władze miasta nie chcą jednak na tym poprzestawać. Duże nadzieje na rozwój Stalowej Woli jako ośrodka akademickiego ma prezydent miasta. - "Chcemy w przyszłości na Politechnice utworzyć spawalnictwo i metalurgie, a na KULu inżynierię materiałową. Myślimy też o kierunkach medycznych takich jak medycyna przemysłowa czy opieka nad ludźmi starszymi" - zdradził.

Dążeniem władz jest także utworzenie studiów magisterskich na kierunku inżynieria środowiska, która mimo obaw cieszy się sporym zainteresowaniem wśród kandydatów. - "Ten kierunek u nas dopiero się rozkręca. Aby dostać uprawnienia na studia magisterskie musimy dorobić się swojej kadry, która jest kompletowana. Pocieszające jest to, że ktoś widząc naszą ofertę akademicką chce wybudować tu laboratorium, bo wie, że znajdzie u nas wykwalifikowanych pracowników" - zaznaczył Szlęzak.

Prezydent podkreślił, że choć plany rozwoju uczelni wiążą się głównie z nowymi, technicznymi kierunkami, nie należy skupiać się wyłącznie na nich i zakończyć rekrutacji na kierunkach humanistycznych.

- "Nie chciałbym przeginać z kierunkami technicznymi, bo po żadnych studiach sto procent absolwentów niezależnie od ukończonej uczelni nie ma pracy, zwłaszcza w tym mieście, w którym studiowali. Dzisiaj nie ma żadnych studiów, po których wszyscy absolwenci znajdą pracę. Nawet tzw. kierunki zamawiane w tej kwestii nie sprawdzają się" - dodał Szlęzak.

W Stalowej Woli oprócz dwóch uczelni publicznych - Politechniki Rzeszowskiej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego działa też Wyższa Szkoła Ekonomiczna. Aby wesprzeć rozwój uczelni miasto buduje kompleksową bazę akademicką. W ramach projektu powstaje Biblioteka Uniwersytecka przy ul. Popiełuszki oraz obiekty dla KUL i Politechniki przy ul. Kwiatkowskiego. W planach jest także budowa Laboratorium Międzyuczelnianego.

Zobacz więcej:
- Szlęzak: wprowadźmy kierunki medyczne
- Laboratorium Międzyuczelniane to ryzyko z wieloma zaletami
- Biblioteka Uniwersytecka coraz ładniejsza
- Co słychać "za płotem" Politechniki Rzeszowskiej?

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Niedziela, 20 maja 2012 r. godz. 13:34
~Nick
Oferują bezrobocie po 5 latach nauki!!!!
+0-0
Niedziela, 20 maja 2012 r. godz. 08:22
~xp
Oferuja podpisywanie listy na bezrobociu
+0-0
Sobota, 19 maja 2012 r. godz. 20:11
~Cyber Error
Sroka, a dlaczego do mnie nic nie napisałeś ? Zawsze jestem omijany ;-( Może to przez mój nick, ludzie boją się, że złapią jakiś wirus, błąd ostateczny albo inne cholerstwo ...
+0-0
Sobota, 19 maja 2012 r. godz. 19:15
~sroka
Do Absolwenta KUL. Gratuluję, bardzo pięknie. Problem jest jednak nieco innej natury. Wybacz, ale w Stalowej W. tutejsi studenci, jak sądzę i obym się mylił, nie mają okazji brania udziału w międzynarodowych projektach, grantach. Nie pojawiają się tu też raczej zagraniczni czy nawet najwyższej klasy polscy wykładowcy. Tuzy raczej też tu nie pracują. Poza tym spędziłeś studenckie życie w Stalowej, hmmm współczuję, bo przez to masz mgliste pojęcie życia w mieście studenckim. 30 knajp z pizzą to nie wszystko, a dużo więcej Stalowa nie oferuje. Dla mnie głównym problemem jest to, że wmawia się ludziom, że takie inwestycje na kulu czy pr są potrzebne, dostarczą wykształconej kadry itp. Gdyby tylko o to chodziło, a nie o chore ambicje, to miasto mogłoby wesprzeć najzdolniejszych i wysyłać ich na krajowe czy zagraniczne uczelnie, po to by wracali z jak najlepszym doświadczeniem. A tu władz musi zostawić jakiś pomnik po sobie, bo nóż widelec później którąś z sal nazwą imieniem tego czy owego włodarza. Niech budują żłobki, tworzą miejsca pracy, a nie budują za ciężkie miliony budynki, które za 10 lat trzeba będzie utrzymywać, bo studentów braknie. PS. a jak studenci zmieniają miasto bo tak się zastanawiam i nie specjalnie mi cokolwiek do głowy przychodzi.
+0-0
Sobota, 19 maja 2012 r. godz. 18:57
~sroka
Do Dariusza, i tu się mylisz. Tak się składa, że miałem okazję studiować w kilku krajach i aktywie korzystałem ze studiów. W Polsce mieszkam bo chcę i nie mam z tym problemu. Z Twoich wypowiedzi wnioskuję, że to u Ciebie wywołuje frustracje. To że Polska nie jest doskonała to świetnie sobie z tego zdaję sprawę. W każdej chwili mogę wyjechać, ale póki nie mam takiej potrzeby bo sobie radzę na zadowalającym mnie poziomie. Co do poziomu polskich szkół. Owszem te w Stanach Zjed. czy UK są klasowe i o ogromnym potencjale, ale tak się składa, że na polskich uczelniach też pracuje wielu znakomitych naukowców docenianych i znanych na świecie. Poza tym wielu polskich studentów korzysta z różnych stypendiów, grantów - i nie mam tu na myśli Erasmusa, a to świadczy, że nawet na tych kiepskich wg Ciebie polskich uczelniach są mądrzy ludzie. Gdybyś coś wiedział na ten temat to byś pewnie powiedział coś mądrzejszego i bardziej konstruktywnego. Oczywiście zgadzam się, że szkolnictwo wyższe ma problem, ale przy takiej strukturze zdominowanej przez stare układy to niestety jeszcze musi potrwać.
+0-0
Sobota, 19 maja 2012 r. godz. 18:29
~firmę moźe mieć każdy
Nawet absolwent zasadniczej szkoły zawodowej.
+0-0
Sobota, 19 maja 2012 r. godz. 18:05
~student
Do prowadzenia firmy z tego co się orientuję nie potrzeba studiów. Nawet absolwent liceum może prowadzić sobie firmę. Kwestia tego na ile wykształcenie, które zdobyłeś na zacnej uczelni "KUL", przydaje Ci się w prowadzeniu firmy i jakie Twoja firma przynosi dochody.
+0-0
Sobota, 19 maja 2012 r. godz. 16:26
~Absolwent kul z rst
Witam wszystkich ukończyłem kul w stalowej, aktualnie prowadzę własną firmę i kontynuuje studia III stopnia. Moi znajomi tez całkiem nieźle sobie radzą...dziwi mnie więc, że mieszkańcy miasta tak za przeproszeniem sra*ją w swoje gniazdo opluwają wszystko KUL, PR a nie patrzą na to jak studenci zmieniają Stalówkę, ale jasne zawsze najlepiej krytykować, problem w tym, że to potrafi każdy.
+0-0
Sobota, 19 maja 2012 r. godz. 14:07
~stop
Dobre chemik....albo kierunek ,,jak zostać klerykiem i nie molestować dzieci''
+0-0
Sobota, 19 maja 2012 r. godz. 13:47
~chemik
inzynieria materiałowa na kul-u heheheh dobre sobie. na tej kleszej szkółce to powinni uruchomic kierunki takie jak: koscielny, kierowca proboszcza, dzwonnik, posługiwacz, tacowy(poborca daniny) i tego typu heheheehehhehheeh kto wie jak się mówi na studentkę kul-u???
+0-0
Sobota, 19 maja 2012 r. godz. 13:13
~student
Nie próbowałem nigdy swoich sił w rekrutacji uczelni zagranicznych i nie wiem czy bym się dostał. Ale nie żałuję, że poszedłem na AHG, jestem na IV roku mam już pracę w branży, teraz na weekendy bo studiuję dziennie. Większość moich kolegów też już pracuje w branży. W mojej firmie 90% to absolwenci AGH i nikt z nas nie miał większych problemów ze znalezieniem satysfakcjonującej nas pracy.
+0-0
Sobota, 19 maja 2012 r. godz. 12:59
~Cyber Error
Nalepsza jest ta poltechnika rzeszowska w Stalowej, ,,uczelnię'' widzę z okna, pożal się panie boże tym wszystkim bo szkoda słów....to jest dla przyjezdnych ze wsi chyba.....na ludziach ze wsi może to robić wrażenie że wielkomiejsko studiują...ale mnie to dziadostwo przeraża. Sroka ma rację....,,uczelnie'' GÓ*NO mają do zaoferowania ! Ot co !
+0-0
Sobota, 19 maja 2012 r. godz. 12:19
~Dariusz
hah sroka skonczyles szkolke lansu wiejskiego czyli jakis tam agh czy inny uw i jestes zmuszony do zycia w tym glupim kraju , w jakims blokowisku. Wspolczuje ci , gdybys sie uczyl to mialbys mozliwosc pracowania na Zachodzie a ze nie masz talentu to mieszkaj w polsce
+0-0
Sobota, 19 maja 2012 r. godz. 11:38
~sroka
puknij się w główkę p. Dariuszu, na szczęście nie jest aż tak źle jak piszesz.
+0-0
Sobota, 19 maja 2012 r. godz. 10:33
~j
takie jak ty Dariuszu
+0-0
Sobota, 19 maja 2012 r. godz. 08:51
~Dariusz
Przesadzacie, polskie uczelnie są nic nie warte . Czy to w stalowej czy krakowie , czy warszawie kazdy kto tam studiuje jest glabem intelektualnym. Kazdy zdolny czlowiek studiuje w UK lub USA . W polsce zostaja wylacznie miernoty
+0-0
Piątek, 18 maja 2012 r. godz. 15:21
~złośliwiec
Oj widzę, że jest nieporównywalny - piszemy razem.
+0-0
Piątek, 18 maja 2012 r. godz. 15:17
~student
Sroka dobrze mówi. Poziom wykształcenie absolwentów stalowowolskich uczelni jest nie porównywalny z poziomem absolwentów np. AGH. Przede wszystkim absolwenci krakowskiej uczelni mają dostęp do nowoczesnych laboratoriów, międzynarodowej kadry, stypendiów, staży itp. w Stalowej możemy pomarzyć, o takich walorach naszych dwóch uczelni.
+0-0
Piątek, 18 maja 2012 r. godz. 14:09
~abecadło
Idź na studia !! to największa mądrość , bądź ,,Wykształconym bezrobotnym".
+0-0
Piątek, 18 maja 2012 r. godz. 12:22
~sroka
Według mojej opinii władze lokalne wierząc w sens rozwoju szkolnictwa wyższego w Stalowej Woli są naiwne i krótkowzroczne. Inwestowanie ciężkich milionów w rozwój obu placówek jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Oczywiście nie jest to przypadłość naszych miejskich władz, bo tego typu działania widać na każdym kroku, przykład stadionów na euro, hali hokejowej w Sanoku, skoczni narciarskiej w Zagórzu to tylko część pomysłów wynikających z chorych ambicji niekompetentnych ludzi. Jaka będzie przyszłość edukacji wyższej w naszym mieście? Nie minie 20 lat i budynki będą puste. Młode pokolenie już nie potrzebuje studiów bo one nie gwarantują za wiele. Ci którym zależy natomiast na szkolnictwie wyższym na odpowiednim poziomie wybiorą uczelnie z Wawy, Krakowa czy Wrocławia. Nie czarujmy się tamte uczelnie mają granty, kontakty międzynarodowe, kadrę na najwyższym - polskim - poziomie. Jako pracodawca wybiorę dobrego czy nawet średniego studenta z AGH-u, który był na zagranicznym stypendium, brał udział w ciekawym projekcie itp. niż najlepszego studenta Politechniki ze Stalowej Woli. Lepiej trzeba było Panie Prezydencie utworzyć np. Fundacje Stalowe Talenty i mieć pule stypendiów dla najlepszych tak aby było ich stać na studia w najlepszych placówkach lub nawet za granicą. Umową stypendialną zobligować ich do odpracowania 5-10 lat w Stalowej. Za 6-10 lat mielibyśmy wielki kapitał ludzki w mieście, a tak będziemy mieli opuszczone budynki na utrzymaniu miasta. Gratuluję chorej ambicji lokalnym włodarzom.
+0-0
Piątek, 18 maja 2012 r. godz. 11:58
~;-/
,,Katolicki Uniwersytet Lubelski nie przedstawił komisji swojej oferty, więc nie było możliwości jej przedstawienia'' STATUS BEZROBOTNEGO i macie odpowiedź.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.