Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Repertuar stalowowolskich kin
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Kamera na żywo. Widok na Stalową Wolę.
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 24 maja 2019 r. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
 Wiadomości lokalne
» Janina Sagatowska - kandydatka do Parlamentu Europejskiego
» W Przyszowie zerwał się budowany wał. Kilkadziesiąt hektarów zalane
» Podtopione domy, zalane drogi, przedszkolaki ewakuowane. Do gminy Bojanów ściąga straż z całego powiatu
» W Stalowej Woli wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe
» W "ekonomiku" odbyła się konferencja o prawach konsumenta
» Miasto z Nadleśnictwem odnowiło grzybek na Ciemnym Kącie
» Minister MON Mariusz Błaszczak z wizytą w miejscach zagrożonych powodzią
» Rzeka Łęg wylewa. W Bojanowie ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe
» Wyciek rtęci na terenie huty. Wezwano specjalistyczną straż chemiczną
» Inicjatywa Samorządowa 2018 ostrzega przed 447
» W Antoniowie budują bibliotekę
» Tomasz Miękina ze Stalowej Woli autorem fantastycznej powieści
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Najciekawsze na tej wystawie jest spojrzenie na rozwój Stalowej Woli z perspektywy mieszkańca, człowieka. Jego dzieciństwo, dorastanie, miłość, sukces przemijanie".
Katarzyna Zarzycka, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
 Imprezy w mieście
» Postacie. Spektakl z muzyką Gintrowskiego.
» "Przed wyrokiem" z Wiesławem Hopem
» Kolorowe wakacje w MDK
» Secesja
» Czytelnik Roku 2019
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Powódź w gminie Bojanów
»Powódź w gminie Bojanów
»Wbito łopatę pod budowę obwodnicy Stalowej Woli i Nisko
»Stalowa Wola: Piknik Rodzinny z okazji Dni Otwartych UE
»XII Rowerowa Masa Krytyczna
»Jarmark Wielkanocny 2019
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Środa, 11 kwietnia 2012 r. godz. 12:47     /Anna Tomczyk/
Stalowowolski Aeroklub dostał lotnisko

Od lewej: prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik, prezes Aeroklubu Stalowowolskiego Krzyszof Wasąg.
Od lewej: prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik, prezes Aeroklubu Stalowowolskiego Krzyszof Wasąg.
Fot. Jacek Rodecki
W środę Aeroklub Polski przekazał Aeroklubowi Stalowowolskiemu na własność lotnisko w Turbi. Organizacja starała się o przejęcie tego terenu od ponad dwóch lat. - "Teraz powinno być tylko lepiej i mam nadzieję, że nasze lotnisko zacznie teraz funkcjonować tak jak powinno" - mówił prezes Aeroklubu Krzysztof Wasąg.

Przedstawiciele Aeroklubu Polskiego z Warszawy podpisali 11 kwietnia akt notarialny przeniesienia praw własności na Aeroklub Stalowowolski.

- "Przekazujemy Aeroklubowi 56 ha terenu z budynkami i budowlami zupełnie nieodpłatnie. Myślę, że przygotowana umowa umożliwia samodzielne funkcjonowanie Aeroklubu i dzięki temu będzie on postrzegany przez samorządy jako partner bardziej samodzielny, wiarygodny i lepiej zorganizowany" - mówił podczas konferencji Włodzimierz Skalik, prezes Aeroklubu Polskiego.

Wśród zalet z przejęcia lotniska prezes Wasąg wymienił m.in. możliwość wykonywania remontów bez ubiegania się o zgodę Aeroklubu Polskiego, a także większe możliwości jeśli chodzi o rozmowy z samorządami, które chciałyby inwestować w ten obiekt.

Zdaniem Skalika, Aeroklub Stalowowolski i samorząd Stalowej Woli powinny starać się, aby lotnisko w Turbi stało się lokalnym obiektem pożytku publicznego i dołączyć do istniejących 12 tego typu lotnisk w Polsce. - "Otwiera się szansa w związku ze zmianą przepisów. Tym bardziej przekazanie tego lotniska środowisku lokalnemu ma dużą wagę" - dodał prezes Aeroklubu Polskiego.

Wasąg zapowiedział rozpoczęcie w tej sprawie szeregu rozmów m.in. z prezydentem Stalowej Woli oraz starostą stalowowolskim. W pierwszej kolejności jednak dotyczyć będą one poprawy stanu istniejącej już infrastruktury i sprzętu.

Stalowowolski Aeroklub nie jest jedynym, który otrzymał na własność teren, należący do ogólnopolskiej organizacji. Porządkowanie spraw związanych z przekazaniem nieruchomości trwa od kilku lat i wciąż jest w toku. Na podobne decyzje czekają kolejne regionalne i lokalne organizacje.

TROCHĘ HISTORII

Początki Aeroklubu Stalowowolskiego sięgają wiosny roku 1939, kiedy to Aeroklub Rzeczypospolitej Polskiej obiecał miejscowemu Komitetowi Organizacyjnemu pomoc w utworzeniu Aeroklubu oraz przydział dwóch samolotów RWD-8. Wojna przeszkodziła w realizacji tych zamierzeń. Pierwsze organizacyjne zebranie Aeroklubu Robotniczego w Stalowej Woli odbyło się 18 stycznia 1957 roku. Powołano sekcje modelarską, spadochronową, szybowcową i samolotową. 22 wrześni 1957 roku uroczyście oddano do użytku hangar na lotnisku w Turbi.

Przez ponad 40 lat działalności Aeroklub wyszkolił setki pilotów, skoczków, modelarzy. Wielu z nich zdobyło i wykonuje ciekawy zawód, inni spożytkowali zdobyte tu wiadomości i doświadczenie w pracy i życiu prywatnym. Obecnie lotnisko wykorzystywane jest do lotów szkoleniowych, sportowych i treningowych. Aeroklub Stalowowolski na lotnisku prowadzi szkolenia balonowe, motolotnicze, szybowcowe, spadochronowe i modelarskie dla amatorów sportów lotniczych.

Na lotnisku w Turbi organizowane są corocznie międzynarodowe imprezy lotnicze m.in. Międzynarodowe Zawody Balonowe "Balonowe Babie Lato"', "Modelarski Puchar Świata", "Modelarskie Mistrzostwa Aeroklubu Stalowowolskiego" i "Stalowowolski Zlot Amatorskich Konstrukcji Latających".

Zobacz więcej:
- Encyklopedia: Aeroklub Stalowowolski

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 12 kwietnia 2012 r. godz. 19:49
~Gość
Trzeba przyznać, że obecny prezes lotniska w Turbi zrobił dużo dobrego dla Aeroklubu. Naprawdę dużo pozytywnych zmian. Gratuluję panu. Tak trzymać !
+0-0
Środa, 11 kwietnia 2012 r. godz. 22:17
~znawca tematu 1
Do: Sympatyk Lotniska i Rudi: A dajcie jakiś ARGUMENT że poprzedni Dyrektor był taki dobry jak twierdzicie. Sami zauważyliście, że "robił co chciał". Taki co robi co chce to Dyktator a nie Dyrektor. Trzeba się z innymi liczyć. Co brakuje Wam wieczornej wódeczki na terenie lotniska z PR niektórych? To nie to miejsce i dobrze że się to skończyło. Czas na działanie.
+0-0
Środa, 11 kwietnia 2012 r. godz. 21:55
~Obserwator
Witam. Dla aeroklubu to chyba najlepsze co może być. W ten sposób nie będzie zależny od innych instytucji. Pozwoli to na dalszy i mam nadzieję, że prężny rozwój tej organizacji. Co do pana Lekana to jego usunięcie miało kluczowe znaczenie. Skończy się kręcenie lewych interesów i kolesiostwa. Korzystanie z infrastruktury aeroklubowej celem kręcenia prywatnych interesów pana L. Miejmy nadzieję, że zniknie tez żulernia którą były dyrektora tak bardzo lubił się otaczać. Pozdrawiam i czekam na dalszy rozwój aeroklubu. Miejmy nadzieję, że młodzi ludzie zaszczepieni duchem lotnictwa będą mogli w pełni wykorzystać to co lotnisko w Turbii im zaoferuje. Do miłego.
+0-0
Środa, 11 kwietnia 2012 r. godz. 20:43
~Arkad
A co Wy z tym Lekanem...... kogo On obchodzi ........... ? Artykuł jest o przejęciu lotniska, w końcu nie co dzień dokonuje się takich czynów. Gratulacje.
+0-0
Środa, 11 kwietnia 2012 r. godz. 20:12
~Nielot
Będzie znowu coś do zrobienia...... w ramach darowizny :)
+0-0
Środa, 11 kwietnia 2012 r. godz. 18:15
~Zbój
Pan Lekan byl tylko kosztowna przeszkoda i dopiero jej zlikwidownie umożliwiło rozwoj ,skończyła się epoka sobiepaństwa i wywożenia lotniska w nieznane ,a balon będzie służył miastu i lotnisku
+0-0
Środa, 11 kwietnia 2012 r. godz. 18:10
~Zygi
Uzdrowieniem lotniska w Turbi jest,pozbycie się członków którym podobno się coś należy.Teraz są takie czasy płacisz to latasz,a nie pierdzisz bąkami po hangarach.W okolicach Stalowej Woli jest wielu fascynatów lotnictwa ale dzięki tzw starym pilotom nie mają dostępu do lotniska (kawałka zielonej trawy).Od młodych wymaga się składek,uległości,wtedy może wam pozwolimy coś polatać,ale na własnym kupionym za grubą kasę sprzęcie.Obecna GRUPA TRZYMAJĄCA WŁADZE musi odejść.
+0-0
Środa, 11 kwietnia 2012 r. godz. 17:59
~Lotnik
Trawę zawsze trzeba kosić, o czym były dyrektor dosyć często zapominal, gdyż poświęcał swój czas na "miłe pogaduchy" i inne atrakcje. A co do starych i młodych, to mamy równowagę - dynamiczny klub sieniorów lotnictwa oraz ponad setkę wyszkolonych od zera młodych ludzi...
+0-0
Środa, 11 kwietnia 2012 r. godz. 15:31
~bylyczlonek
I co? Dalej bedziecie tylko trawe kosic!
+0-0
Środa, 11 kwietnia 2012 r. godz. 14:53
~Symatyk Lotniska
Świetnym dyrektorem w aeroklubie był Waldemar Lekan. Szkoda że go zwolnili. Ale cóż. Ambicje niektórych na władze są jak parcia szkoło, lecz upadek tyłkiem może mieć makabryczny skutek. Lekan robił co uznawał za słuszne dla aeroklubu. Teraz będzie załatwianie swoich interesów. Kiedy pierwszy samolot pójdzie pod młotek? Czy już może został sprzedany? Przecież z czegoś stowarzyszenie trzeba utrzymać.
+0-0
Środa, 11 kwietnia 2012 r. godz. 14:34
~Lotnik
To pierwszy krok do upadłości i aeroklubu. Przejęli kupę złomu i gruntu. Ciekawe jak teraz sobie z tym poradzą. Aeroklubowi Polskiemu spadł kamień z serca. Najpierw niech płacą wszyscy sumiennie składki a później wyciągają ręce do kasy podatnika!
+0-0
Środa, 11 kwietnia 2012 r. godz. 14:17
~Franek
Przecież tam głównie młodzi ludzie się szkolą...... Oj, kogoś już boli, że ciężką pracą dokonano coś dobrego..... jak zwykle ......
+0-0
Środa, 11 kwietnia 2012 r. godz. 14:01
~Rudi
Stare pryki nie dają korzystać młodym w wystarczającym stopniu z zaplecza lotniska. Pan Lekan jak tam miał do powiedzenia cos to miło było wpaść, pogadać. Coś tam jeszcze sie organizowało. A teraz nie ma do czego tam jechać. Każdy niemile widziany.
+0-0
Środa, 11 kwietnia 2012 r. godz. 13:39
~Marian
Szkoda że młodzi nie mają tam wolnego wstępu poprzez rozpychanie się łokciami starych dziadków.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2019 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.