Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Encyklopedia Czwartek, 5 października 2023 r. Imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda
 Hasła alfabetycznie
A | B | C | Ć | D
E | F | G | H | I | J
K | L | Ł | M | N | O
P | R | S | Ś | T | U | W
X | Y | Z | Ź | Ż
 Czy wiesz, że..?
Czy wiesz, że w 1937 roku jednym z elementów lokalizacji Zakładów Południowych i powstania Stalowej Woli była istniejąca tu linia kolejowa i stacja węzłowa Rozwadów?
 Ostatnio dodane
» Park Miejski
» PARK 24
» Obiekty sportowe
» Boiska Orlik
» Stadion Sportowy San
» Stadion lekkoatletyczny MOSiR
» Stadion piłkarski MOSiR
» Nepelski Krzysztof
» Markowska Alfreda
» Sarna Józef
 Najpopularniejsze
» Huta Stalowa Wola
» Rosiński Grzegorz
» Steczkowska Justyna
» Sangare Omar
» Niemczycki Zbigniew
» Zakościelny Maciej
» Ruciński Modest
» COP - Centralny Okręg Przemysłowy
» Zamek Lubomirskich w Rozwadowie
» Jędruch Szymon
 Pomoc

W opracowaniu

Aeroklub Stalowowolski

Aeroklub Stalowowolski z siedzibą na lotnisku sportowym w Turbi pod Stalową Wolą.

Początkiem wiosny 1939 roku Aeroklub Rzeczypospolitej Polskiej obiecał miejscowemu Komitetowi Organizacyjnemu pomoc w utworzeniu Aeroklubu oraz przydział dwóch samolotów RWD-8. Wojna przeszkodziła w realizacji tych zamierzeń.

Po zakończeniu działań wojennych podjęta została przez grupę miejscowych działaczy próba utworzenia Aeroklubu. Ówczesne władze lotnictwa sportowego nie wyraziły zgody, tłumacząc to brakiem zaplecza i ludzi o odpowiednich kwalifikacjach. Mimo tych niepowodzeń grupa entuzjastów lotnictwa nie dała za wygraną. W 1947 roku w środowisku harcerskim zrodziła się inicjatywa utworzenia Ośrodka Lotniczego przy ówczesnym Powiatowym Oddziale Ligi Lotniczej w Nisku.

Pierwsze organizacyjne zebranie Aeroklubu Robotniczego w Stalowej Woli odbyło się 18 stycznia 1957 roku. Członkami - założycielami byli: Władysław Kółeczko, Zdzisław Sikorski, Aleksander Podraza, Zbigniew Flasza, Roman Wolański, Bolesław Tyc, Stanisław Brzeziński, Ryszard Kiszka, Edmund Liwoch, Stanisław Grochala, Tadeusz Ramus, Jan Oszczędłowski, Jan Hudnej, Władysław Bobek, Zygmunt Czachor, Ludwik Tabaczyński, Jan Prokop, Michał Butryn, Adam Ziobro, Marek Mazurek. Pierwszym prezesem został Zdzisław Sikorski.

Powołano sekcje modelarską, spadochronową, szybowcową i samolotową. 22 wrześni 1957 roku uroczyście oddano do użytku hangar na lotnisku w Turbi. Aeroklub otrzymał od ZG APRL pierwsze szybowce - ABC, Żuraw, Komar, Sroka, Salamandra i Mucha 100 - rok 1958. Rozpoczęto praktyczne szkolenie szybowcowe.

Pierwsze srebrne odznaki szybowcowe zdobyli: Alfred Bakalan, Stanisław Kluk, Lesław Jarosz, Zbigniew Flasza. W roku następnym rozpoczyna się na samolotach CSS-13 szkolenie samolotowe, pierwsi szkoleni to: Władysław Kółeczko, Aleksander Podraza, Lesław Jarosz. HSW kupuje dla ASW szybowiec Bocian, natomiast Elektrownia - Muchę 100. W tym pionierskim okresie kierownikiem ASW był kpt. pil. Witold Kowalewski, instruktorami: Zbigniew Kędziorek, Roman Dryja, Edmund Liwoch, mechanikami: Henryk Sawicki, Wacław Strózik, Piotr Skowronek. W niedługim czasie dołączyli: w roli szefa wyszkolenia - por. pil. Gabriel Legwant, oraz mechanik Czesław Gorczyca. W latach 1958-1959 funkcję prezesa pełni Wł. Kółeczko, w latach 1960-1961 - Włodzimierz Rogoyski. W 1962 roku prezesem zostaje Michał Kic, w tym też roku kierownikiem zostaje kpt. pil. Gabriel Legwant.

Rok 1987 obfituje w znaczące wydarzenia. Staraniem Witolda Walawskiego utworzona zostaje sekcja balonowa. HSW kupuje balon na ogrzane powietrze i przekazuje go w użytkowanie do aeroklubu. W maju zorganizowany został pierwszy zlot balonowy, także w maju Aeroklub był organizatorem XII Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie otwartej.

Od 1993 roku Aeroklub prowadzony przez pracowników Komórki Lotniczej HSW bez udziału pracowników etatowych. Do 1995 roku kieruje ASW Emil Kukuła, obecnie Piotr Moch. Następną już kadencję przewodzi Aeroklubowi prezes Edward Paterek. Jego też zasługą jest utworzenie w ostatnich latach sekcji motolotniowej, która z roku na rok rozrasta się. Przez te ponad 40 lat Aeroklub wyszkolił setki pilotów, skoczków, modelarzy. Wielu z nich zdobyło i wykonuje ciekawy zawód, inni spożytkowali zdobyte tu wiadomości i doświadczenie w pracy i życiu prywatnym.

Obecnie lotnisko wykorzystywane jest do lotów szkoleniowych, sportowych i treningowych. Aeroklub Stalowowolski na lotnisku prowadzi dla amatorów sportów lotniczych szkolenia: balonowe, motolotnicze, szybowcowe, spadochronowe, modelarskie.

Na lotnisku w Turbi organizowane są corocznie międzynarodowe imprezy lotnicze m.in.:
- Międzynarodowe Zawody Balonowe "Balonowe Babie Lato"'
- "Modelarski Puchar Świata",
- "Modelarskie Mistrzostwa Aeroklubu Stalowowolskiego",
- "Stalowowolski Zlot Amatorskich Konstrukcji Latających".

Lotnisko Turbia - widok o zmierzchu na wieże kontrolną


Cytowanie i wykorzystanie informacji oraz zdjęć w publikacjach dozwolone za podaniem źródła. Dla tej informacji jest ono następujące

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=82


Dział Encyklopedii - Stalowka.NET

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Copyright 2001 - 2023 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.