Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Niedziela, 5 lipca 2020 r. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
 Wiadomości lokalne
» Zamek w Baranowie Sandomierskim otwarty z nową ofertą dla regionu WAKACJE 2020
» Pękła rura kanalizacyjna o średnicy dwóch metrów. Zalało kilkadziesiąt ogródków działkowych
» Wjechał w kiosk i zabił człowieka. Grozi mu do 8 lat więzienia
» Komunikat MZK
» Milion złotych dla Lokalnego Funduszu Poręczeń od miasta na wsparcie gospodarki
» Nowy przypadek koronawirusa w powiecie stalowowolskim
» Nie żyje Zbigniew Paszkiewicz, wieloletni radny i działacz Solidarności
» Potrącenie rowerzysty przy Patriocie
» Baseny odkryte nieczynne. Mieszkańcy skarżą się na brak informacji
» Ruszyły policyjne kontrole w autobusach. Za brak maseczki mogą posypać się kary
» ProFacial - oczyszczona, nawilżona i promienna cera!
» W lipcu niektóre poradnie przy szpitalu będą pracować dłużej
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Koronawirus zabija ludzi a my pracowaliśmy na ich rzecz. Mamy wielki wkład w rozwój małych ojczyzn. Dziś przyrównuje się nas do... pandemii".
Marek Rząsa, poseł Platformy Obywatelskiej.
 Imprezy w mieście
» TARAS DLA WAS - Aktywne poranki
» XXX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 2020
» TARAS DLA WAS czyli Wakacyjna Strefa Spotkań
» Elementarz polskiego dizajnu
» AMATOPASJA 19
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: San zalewa błonia w Stalowej Woli
»San zalewa błonia w Stalowej Woli
»Minister Sportu w Stalowej Woli
»KARAKAL-20 w Radomyślu nad Sanem
»Stalowa Wola: Andrzej Duda w Parku Miejskim
»Miejski Dzień Dziecka w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Wtorek, 25 października 2005 r. godz. 22:38     /Piotr Jackowski, muzykolog/
Muzyczny hołd Papieżowi

Georgij Agratina (z lewej) i Robert Grudzień w auli WZNoS KUL w Stalowej Woli.
Georgij Agratina (z lewej) i Robert Grudzień w auli WZNoS KUL w Stalowej Woli.
Fot. Piotr Jackowski
Koncert "W hołdzie Janowi Pawłowi II" zorganizował Wydział Zamiejscowy Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli. Jego wykonawcami byli mistrz fletni Pana i cymbałów Georgij Agratina oraz wirtuoz organów Robert Grudzień. Artystycznym wieczorem uczelnia uczciła swego Patrona, włączając się w obchody Dnia Papieskiego.

Wirtuozi są artystami znanymi i lubianymi w Stalowej Woli. Występowali tutaj wiele razy, będąc gośćmi Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Stalowa Wola - Rozwadów. Włączali się także w akcje charytatywne na rzecz Ochronki im. św. Brata Alberta, biorąc udział w noworocznych koncertach dobroczynnych. Ich prezentacje przyjmowane są z dużym zainteresowaniem, o czym świadczy frekwencja na imprezach i reakcja słuchaczy. Publiczności podoba się niezwykle rzewny, liryczny i tęskny dźwięk fletni Pana oraz ciekawa muzyka różnych kultur.

Artyści znani są z licznych inicjatyw, ukazujących przesłanie polskiego Papieża. Jedną z nich był pamiętny spektakl słowno - muzyczny "Dar i tajemnica", przygotowany we współpracy ze znakomitym aktorem Jerzym Zelnikiem. Na podkreślenie zasługuje także przybliżanie "Tryptyku rzymskiego" Jana Pawła II. W tym programie papieskie medytacje interpretuje znany aktor Krzysztof Kolberger, natomiast muzyka wprowadza w klimat ponadczasowych treści. Z ostatnich przedsięwzięć Roberta Grudnia warto wymienić zorganizowanie koncertów "W hołdzie Janowi Pawłowi II" z udziałem samego Krzysztofa Pendereckiego i Chóru Polskiego Radia w Krakowie.

Stalowowolski koncert Georgija Agratiny i Roberta Grudnia miał szczególny charakter. Odbył się bowiem w Wydziale Zamiejscowym uczelni, tak bardzo drogiej sercu Jana Pawła II. To właśnie z tą lubelską wszechnicą kard. Karol Wojtyła był związany jako naukowiec, a w 1987 roku odwiedził ją jako papież. Natomiast będąc w Sandomierzu w roku 1999, Ojciec Święty pozdrowił społeczność akademicką ówczesnej filii KUL w Stalowej Woli. Od 4 kwietnia tego roku uniwersytet nosi imię Jana Pawła II, co jest szczególnym zobowiązaniem dla kadry naukowej i studentów.

Do obchodów Dnia Papieskiego nawiązał ks. prof. dr hab. Marian Wolicki - dziekan WZNoS KUL w Stalowej Woli. Uhonorował także ciepłymi słowami muzyków, świętujących dziesięciolecie powstania duetu Georgij Agratina - Robert Grudzień. Artyści stworzyli wspaniały nastrój wieczoru, wykonując utwory ze swojej najnowszej płyty kompaktowej "W hołdzie Janowi Pawłowi II". Znajdują się na niej kompozycje z kilku krajów, co w pewien sposób przypomina o ogromnej otwartości Jana Pawła II na różne kultury i bogactwo wnoszone przez nie do światowego dziedzictwa.

Wieczór, nad którym honorowy patronat objął rektor KUL - ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk, stał się okazją do zapromowania uczelni w środowisku stalowowolskim. To właśnie w auli uniwersyteckiej padły słowa informujące o tym, iż Robert Grudzień pragnie zaprosić do Stalowej Woli słynnego kompozytora i dyrygenta, Krzysztofa Pendereckiego. Poddana została myśl, aby WZNoS KUL w Stalowej Woli stał się współorganizatorem koncertu z udziałem artysty. Byłoby to wielkie wydarzenie w życiu uniwersytetu i miasta, nobilitujące lokalną społeczność. Czy ów szczytny pomysł doczeka się realizacji?

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Czwartek, 17 listopada 2005 r. godz. 18:12
~melomanka
Wielkość Jana Pawła II i kult tego wielkiego człowieka nie podlega dyskusji..podyskutujmy raczej o chalturnikach przyjezdzających do Stalowej Woli...jak ktoś tu wcześniej wspomniał...miejscowi Gryzipiurkowie podniecają się jeszzce jedną chalturą, dla kogoś kto mieszka od lat w Stalowej i nigdzie dalej sie jeszcze nie wychylił to może wielkie wydarzenie...gdzie są młode talenty muzyczne sprzed lat ze Stalowej Woli? O nich jakoś nikt nie pamięta...moze warto się rozglądnąć...
+0-0
Środa, 9 listopada 2005 r. godz. 13:52
~Libertyn
Nie wazne kto i jak, wazne dla kogo. Dlaczego polacy tak sie lubuja w manifestowaniu swoich przekonan religijnych, nie wcielajac ich w zycie. Kazdy zapalil swieczke na smierc papy, ale malo kto czytal albo sluchal co mowil. Dlaczego msza niedzielna to pokaz mody i bardziej obowiazek, bo co ludzie powiedza, a nie potrzeba duszy albo refleksji. Dlaczego krzywdzac kogos nie zalatwiasz z nim sprawy na ziemi tylko idziesz sie wyspowiadac, bo tak trzeba, gdy tymczasem skrzywdzony blizni cierpi ? hipokryzja, zasciankowosc, nietolerancja, ciemnogrod ! ave papa
+0-0
Poniedziałek, 7 listopada 2005 r. godz. 17:20
~Meloman
Zgadzam się z Tobą
+0-0
Poniedziałek, 7 listopada 2005 r. godz. 16:51
~Sanatra
Znowu przyjechali na chałturę do Stalowki hehe...nie za często występują tutaj? Może tak by dać pochałturzyć komu innemu u nas? Słyszałam studentów lepiej grających od nich..na pewno wzieliby mniej kasy...
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.