Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 17 maja 2024 r. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
 Wiadomości lokalne
» W sobotę zbiórka podpisów Stop podwyżkom od lipca
» Budynek Jagiellońska 17 doczeka się wymiany stolarki okiennej
» Uwaga! Tymczasowa zmiana organizacji ruchu na ul. Wolności
» Pijany 19-latek kierował skuterem
» Będzie drożej. PiS zbiera podpisy o zamrożenie cen energii
» Obchody 80. rocznicy niemieckiej obławy w budynku "Górki"
» Telefon z przedszkola: pani syn się zgubił
» 35-latek znalazł torebkę. W niej 5 tysięcy złotych
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony - w obozie Powstańców Styczniowych - rajd pieszy
» Koniec marzeń mieszkańców o zielonej ulicy Popiełuszki? Nie będzie drzew i róż?
» Był poszukiwany za oszustwo. Wpadł przez wulgarny gest
» Monodram o Rotmistrzu Pileckim
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Wystawa: Rendery, Fraktale, piksele...
» Spektakl Okna: Wszyscy niestety normalni
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Podkarpackie Echa - Melodie i tańce Podkarpacia w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Lasowiacy
» MBP: Teresa Monika Rudzka
» Wieczór indyjski
» Szpital z Radą Kobiet zapraszają na badania z okazji Dnia Matki
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Rada Miasta 2024-2029
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Piątek, 14 maja 2010 r. godz. 12:55     /Tomasz Błażejowski/
"Nasz Las 2010" czyli szanuj przyrodę i nie zaśmiecaj lasu

Pamiątkowe zdjęcie uczestników akcji Nasz Las 2010.
Pamiątkowe zdjęcie uczestników akcji "Nasz Las 2010".
Fot. Maciej Więckowski
Dzieci z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Jastkowicach uczestniczyły w akcji "Nasz Las 2010", celem której było sprzątanie zaśmieconych Lasów Janowskich. Całe przedsięwzięcie zorganizowało Koło Łowieckie "Cietrzew".

- Jako Koło Łowieckie uważamy, że takie akcje należy propagować. Chcemy aby przykład z nas brały nie tylko inne koła łowieckie ale także wszelkie organizacje. Taka inicjatywa w dużym stopniu wpływa na kształtowanie świadomości młodzieży odnośnie dbania o lasy i przyrodę - mówił prezes Koła Łowieckiego "Cietrzew" w Jastkowicach Zbigniew Koczwara.

Celem akcji "Nasz Las 2010" był zbiór śmieci znajdujących się w Lasach Janowskich. Jak się okazało przez zaledwie dwie godziny, młodzi uczniowie z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Jastkowicach zebrali ponad sto worków odpadów. - Jest to po prostu niewyobrażalna ilość śmieci jaka znajduje się w lesie. Najwięcej jest butelek po rozmaitych napojach wyskokowych, typu wina, piwa czy wódki. To świadczy o tym, że tak naprawdę lasy najbardziej zaśmiecają dorośli. Bardzo przygnębiającym widokiem jest to, kiedy dorosła osoba, w obecności dziecka, wyrzuca przez okno jadącego samochodu wszelkie odpadki i śmiecie. Chcemy to wyeliminować - dodaje prezes Koła Łowieckiego "Cietrzew".

Poza sprzątaniem lasu, dzieci miały również znakomitą, praktyczną lekcję przyrody. - Młodzież miała niesamowitą frajdę, ponieważ z wieloma rzeczami nie miała okazji się spotkać. Uczniowie zobaczyli np. gdzie gromadzimy karmę, po co są paśniki czy jak wygląda mrowisko. To dla nich wielkie przeżycie i na pewno po przyjściu do domu będą opowiadać swoim rówieśnikom o tym co zobaczyły i czego się nauczyły - tłumaczył z kolei jeden z myśliwych, członek Koła Łowieckiego "Cietrzew" Eugeniusz Szczepański.

Na zakończenie wszyscy młodzi uczestnicy akcji zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami, plakietkami oraz słodyczami, jakie wręczyli im myśliwi na czele z prezesem Koczwarą. Zrobiono również pamiątkowe zdjęcie. - Chciałbym podziękować wszystkim dzieciom, wychowawczyniom oraz myśliwym. Zebrane dziś śmieci świadczą o tym, że tego typu akcje są potrzebne. W związku z czym inicjatywę na pewno powtórzymy na jesieni - zakończył prezes.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Sobota, 15 maja 2010 r. godz. 18:59
~mm
Czas wprowadzić obowiązkowe opłaty za śmieci dla wszystkich posesji. Skończyłoby się wywożenie śmieci nie tylko do lasu, ale również do miejskich śmietników, które pękają w szwach, a mieszkańcy miast płacą za wywóz nie swoich śmieci. Jakoś nikt nie uwzględnia tego w programach wyborczych.
+0-0
Sobota, 15 maja 2010 r. godz. 09:57
~Zbig
W powiecie Stalowowolskim jest źle pod tym względem. Ludzie wyrzucają śmieci gdzie popadnie - to takie ludowe przyzwyczajenie wieśniaka.. I znam ludzi z miasta, którzy mają takie wiejskie nawyki i wyrzucają do lasu czy to gruz czy śmiecie.. A na wsiach jest jeszcze gorzej. Tam zbierane śmieci wrzuca się w lesie do dołów. Najpierw kradnie się piach a następnie zapełnia się dół śmieciami. Mam zdjęcia takich dzikich wysypisk. Najgorzej jest we wsi Rzeczyca długa. tam jest tego tony i nikt z tym nic nie robi.. Gdzie są ekolodzy ? Jak trzeba coś robić konkretnego to zaraz się zjawiają i blokują dobre projekty, a jak trzeba upomnieć się o dzikie wysypiska to już nie ma ekofrajerów.
+0-0
Piątek, 14 maja 2010 r. godz. 15:38
~karolina
no super, nasze nadlesnictwo tez mogloby sie postarac...
+0-0
Piątek, 14 maja 2010 r. godz. 14:23
~Meriva
Dobrze że jest ktoś taki jak Pan Koczwara. Człowiek z wielkim sercem i zaangażowaniem.
+0-0
Piątek, 14 maja 2010 r. godz. 13:57
~Mozets
Dobrze, że od małego uczy się dzieci, że nie należy wyrzucać przez okno samochodu ( nawet wypasionego) niedopałków, butelek, śmieci. Że nie należy traktować poboczy dróg jako przygodnych śmietników - dla opróżnienia samochodu z balastu śmieci zgromadzonych w czasie jazdy. ( Vide - pobocza ulicy biegnącej przez las - Grabskiego). Że lasy nie powinny służyć okolicznym mieszkańcom jako wysypisko rzeczy wszelakich. Gruzu, starych mebli, śmieci z willi, opon, itp.itd.etc. ( Droga na Przyszów i Bojanów) .Jeśli to nie zostanie zakceptowane i przyjęte jako norma - dzieci zauważą,że służą jedynie jako okresowe , darmowe brygady robocze do zbierania śmieci po lasach i rowach. Należy propagować przykłady z innych państw. Powiedzmy Szwecji - gdzie takie bezhołowie jest nieznane. Lasy są czyste, najmniejsze bajorka stawy, jeziorka, cieki wodne - nie zawierają śladu butelek plastikowych i śmieci. Brzegi tych zbiorników są wygrabione z wodorostów i zadbane. Ilość koszy na śmiecie na ulicach - jest wystarczająca ( w zasięgu wzroku). Mandat za wyrzucenie śmiecia na ulicy - jest bardzo wysoki. Oczywiście nie zrobiono tego w rok ani w dwa. To datuje się jeszcze od czasów gdy ucinano rękę za kradzież. Nawet migrujacy Irakijczycy do Szwecji w liczbie 40.000 rocznie - nie są w stanie zakłócić tych porządkowych zwyczajów. Polacy tam mieszkający w pierwszych latach pobytu - szybko sie dostosowują do modelu życia. Na poczatku tylko mówią,że wkurzające jest to - że nie ma na co się wkurzyć...
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.