Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 8 maja 2024 r. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
 Wiadomości lokalne
» 112: kot wszedł na drzewo a za nim chłopak. Nie mogli zejść. Wezwano straż pożarną
» 37-latek próbował ukraść towar z marketu o wartości 900 złotych
» Ruszają kontrole placów zabaw. Jest ich prawie 200!
» 12 i 15 maja. Sprawdź czas pracy Muzeum Regionalnego
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony - w obozie Powstańców Styczniowych - rajd pieszy
» Mniej zameldowanych, mniej śmieciowych deklaracji
» Autocasco (AC) motocykla - wszystko, co musisz wiedzieć
» Prezydent Nadbereżny bryluje w mediach społecznościowych. Znalazł się w pierwszej dziesiątce
» Cyrk Korona zaprasza! Nowe show jak z bajki!
» Komunikat MZK
» Radni i prezydent ślubowali pracować dla dobra i na rzecz miasta
» Agata Krzek przewodniczącą Rady Miasta
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Kraina Śpiochów - spektakl
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum COP
» Noc Muzeów 2024
» Skrzypek na dachu
» MBP: opowiedzą, jak zdobyli Kilimandżaro
» Monodram: Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki
» Kafejka Historyczna: Stalowa Wola na morzu
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Rada Miasta 2024-2029
»Rada Miasta 2024-2029
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Gospodarka

Czwartek, 20 października 2005 r. godz. 11:16     //m//
Dać szansę lotnisku...

Zdjęcie z odrobiną humoru, ale temat należałoby potraktować jak najbardziej poważnie.
Zdjęcie z odrobiną humoru, ale temat należałoby potraktować jak najbardziej poważnie.
W ostatnich tygodniach uwaga lokalnych mediów zwróciła się w kierunku położonego nieopodal Stalowej Woli lotniska w Turbi. A wszystko to za sprawą prezydenta Andrzeja Szlęzaka, który upatrzył sobie jego teren wraz z sąsiadującymi działkami na miejsce do utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Najwięcej kontrowersji wzbudziła budowa pasa startowego, chociaż zdaniem Szlęzaka pomysł jest na tyle dobry, aby w przyszłości podjąć się jego realizacji.

Inicjatorami rozbudowy lotniska okazali się niemieccy inwestorzy, choć sama jego koncepcja nie jest żadną nowością, gdyż jak nam wiadomo stalowowolski Aeroklub nosił się już z takim zamiarem kilkanaście lat. Jednak z braku środków i zainteresowania samorządu ich plany zostały odłożone na półkę.

Zamiary wróciły, ale przeciwnicy kręcą nosami ze względu na zbyt duży koszt inwestycji, twierdząc, że budowa pasa startowego o długości co najmniej 2600 metrów z przeznaczeniem do obsługi wyłącznie ruchu towarowego, pochłonie niepotrzebnie ogromną sumę, nie wliczając innych związanych z tym kosztów.

Warto się jednak zastanowić nad tym, czy słowo "lotnisko" zawsze musi się kojarzyć z tak wzmożonym ruchem, jaki jest na warszawskim Okęciu, krakowskich Balicach, czy też ostatnio modnej, rzeszowskiej Jasionce. Patrząc realnym okiem w naszym powiecie takie "kolosy" nie mają szans na zaistnienie, ani racji bytu.

Natomiast prawdziwą szansą dla Stalowej Woli oraz sąsiadujących gmin, mogłoby okazać się stworzenie lotniska o charakterze mniejszym, regionalnym, co wymaga jednak bliższej współpracy naszych włodarzy z Aeroklubem.

Stalowa Wola znalazła się w sytuacji, gdzie określenie "huciany gród" przestało być już od dawna powodem do dumy. Budowa dróg i obwodnic, mimo że stale posuwa się do przodu nie jest już wystarczająca, aby przyciągnąć potencjalnego inwestora, zwłaszcza z zagranicy. A miasto z lotniskiem, obsługującym zarówno ruch biznesowy, turystyczny, jak i sportowy, zyskałoby na atrakcyjności, a może i z biegiem czasu stałoby się jego wizytówką.

Podstawową kwestią jest budowa pasa startowego, gdyż jak do tej pory samoloty startują i lądują na trawie, przez co zmniejsza się ich żywotność. Opady niekiedy całkowicie uniemożliwiają korzystanie z lotniska, gdyż jego nawierzchnia zmienia się po prostu w błoto.

Asfaltowy pas nie tylko uratowałby lotniskowe tereny przed kaprysami pogody, ale też dałby szansę wykorzystania tkwiącego w naszym lotnisku potencjału. Jak się okazuje, zupełnie wystarczający na potrzeby Turbi jest nie pas o długości 2600 metrów, ale o połowę krótszy, który zgodnie z normami Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego, może wynosić od 800 do 1200 metrów.

Z czasem można go przedłużyć, jak też w miarę rosnących z biegiem czasu potrzeb wyposażyć, np. w drogi do kołowania, czy o dodatkowe hangary. W porównaniu z normalną drogą 1,2 km jest po prostu śmieszną odległością, ale dla ruchu powietrznego to jest okno na cały świat.

Mimo że koszt inwestycji jest parokrotnie droższy od budowy drogi lokalnej, to czas w jakim mógłby on być zrealizowany jest o wiele krótszy. Co więcej, od samego początku dałby możliwość lądowania większych samolotów, co w rezultacie usprawniłoby obsługę połączeń krajowych i międzynarodowych zarówno z krajami Unii Europejskiej, jak i z sąsiadami ze Wschodu.

W Turbi mogłyby lądować małe samoloty pasażerskie, czy też cieszące się coraz większą popularnością tzw. taksówki powietrzne, którymi najczęściej latają biznesmeni, a przecież na zainteresowaniu naszym regionem, takich właśnie osób zależy nam najbardziej.

Ten pas w znacznym stopniu zbliżyłby Stalową Wolę do Europy, ułatwiając przy tym życie nie tylko przedsiębiorcom, ale też zwykłym ludziom, chociażby pasjonatom "bujania w obłokach".

Betonowy pas przydałby się również naszemu Aeroklubowi też i z innych względów. Działając głównie jako organizacja o charakterze rekreacyjno - sportowym, przez te czterdzieści kilka lat jego członkowie zorganizowali wiele ciekawych i znaczących imprez, w tym liczne zawody samolotowe, szybowcowe, spadochronowe oraz pamiętne zloty balonowe.

Dzięki dużemu zaangażowaniu wyszkolili wielu pilotów, skoczków i modelarzy. Ten kawałek betonu, tak jak szkolna tablica jest nieodłączną częścią dalszej edukacji przyszłych asów przestworzy, dla których latanie jest nie tylko sportem, ale też i sposobem na życie.

Brak pasa startowego utrudnił w dużej mierze wykonywanie skoków spadochronowych, gdyż w trosce o żywotność swoich maszyn, właściciele nowoczesnych samolotów dla skoczków nie chcą ich udostępniać naszemu lotnisku.

W rezultacie działająca przy stalowowolskim Aeroklubie sekcja spadochronowa, została zmuszona zaniechać lokalnej działalności i przenieść się do Zamościa, czasami zdarza się naszym skoczkom pojechać do Ostrowa Wielkopolskiego i podziwiać możliwości lotniska z utwardzonym pasem - tam spadochroniarze z połowy Europy są już źródłem dochodu dla aeroklubu.

Poza tym większość samolotów nie jest przystosowana do lądowania na trawiastym podłożu. Wielu pilotów, rezygnuje z lotu do Stalowej Woli po usłyszeniu komunikatu, że mają lądować na "trawce". Takich sytuacji już było wiele.

Za budową pasa przemawia również interes mieszkańców samej Turbi. Hałas startującego samolotu może niekiedy być dla nich uciążliwy, choć współczesne normy techniczne skutecznie z nim walczą.

Władze miasta powinny zdać sobie sprawę, że nigdy nie pozyskamy dobrego inwestora, jeżeli nie będziemy wychodzić im naprzeciw, jako coraz to nowocześniejszy i bardziej atrakcyjny powiat.

Istnieje duża szansa, że inwestycja w aeroklubowe lotnisko, a na sam początek tylko budowa pasa startowego przyczyni się w znacznym stopniu do ożywienia gospodarki w naszym mieście i sąsiednich gminach.

Stalowa Wola bez publicznie dostępnego, sprawnego lotniska może raczej zapomnieć na najbliższe lata o nowych miejscach pracy, inwestycjach, czy też randze metropolii do której dzięki mądrze prowadzonej społeczno - gospodarczej polityce ma szanse urosnąć.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 24 lutego 2006 r. godz. 18:24
~piotrek stalowa wola:)
edward masz racje!! pozbadzmy sie kompleksow.!jestem za !! jak sie znajda pieniadze na pas startowy to sie i znajdzie inwestor chociazby i na cargo.a na obwodnice... hmm.. z 1000 lecia wyjda poprotestuja.. i kasa sei znajdzie.. :)
+0-0
Czwartek, 3 listopada 2005 r. godz. 14:29
~gregor
to nie ma sensu. Zadna z firm nie bedzie korzystac z lotniska w Turbii jeżeli lot z Rzeszowa do Frankfurtu kosztuje mniej niż 100eur. Należałoby Za to budować więcej dróg, obwodnica Stalowej Woli to dowcip. ępo jest taie że może zostanie skończona za 20 lat!
+0-0
Niedziela, 30 października 2005 r. godz. 14:25
~Kaszek '71
Balecerowicz musi odejść!! ...no i wtedy dla lotniska znajdą się też pieniądze.
+0-0
Czwartek, 27 października 2005 r. godz. 17:43
~Mariola
Budowa pasa startowego na lotnisku ma sens, ale budowa nowego obiektu dla muzuem regionalnego nie ma zadnego sensu...
+0-0
Czwartek, 27 października 2005 r. godz. 09:34
~M.M.
Dobrze by bylo aby nasze lotnisko posiadalo taki pas betonowy.
+0-0
Sobota, 22 października 2005 r. godz. 03:00
~ja
no to fruuuuu go :)
+0-0
Piątek, 21 października 2005 r. godz. 16:54
~FRUGO
A niech latają;-) mi się to podoba.
+0-0
Piątek, 21 października 2005 r. godz. 16:18
~pafvr
Trudno wytłumaczyć księgowemu, że opłaca się drewno i wióry wozić samolotem, a to sa ostatnio największe ładunki do i z Mielca, stąd kolej. Dowcip w dostępności regionu. Często skutek i przyczyna w zjawisku (np. zaniku przemysłu) są trudne do odróźnienia, ale wystarczy jednocześnie porównać możliwości komunikacyjne i gospodarcze regionu Poznania i Białegostoku. Daje do myślenia.
+0-0
Piątek, 21 października 2005 r. godz. 13:33
~milo
Aspekt gospodarczy i przydatności lotniska dla firm odpada. Zobaczcie na Mielec. Tam jest o wiele większa prężnie działająca strefa i lotnisko zdolne do przyjmowania największych samolotów. Żadna z firm nie korzysta z niego do przewozu towarów, wszystko idzie transportem kolejowym i drogowym.
+0-0
Czwartek, 20 października 2005 r. godz. 18:36
~Edward
I o to chodzi. Inwestowac inwestowac i jeszcze raz inwestowac. To wcale nie bylby zbedny przybytek. Nie byloby tez konkurencji dla Jasionki. Rzeszow nie ma patentu na bycie metropolia a Stalowa Wola nie musi byc prowincja. Czas skonczyc z kompleksami.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.