Wiadomości lokalne / News
| Piątek, 13 grudnia 2024 r. godz. 06:06 /Artykuł sponsorowany/ | Podsumowanie projektu pilotażowego pn. "Czas na Młodych - Wchodzę w to!"
Podsumowanie projektu pilotażowego pn. "Czas na Młodych - Wchodzę w to!"
| 31 grudnia 2024 r. Powiatowy Urząd Pracy w Stalowej Woli kończy realizację projektu pilotażowego pn. "Czas na Młodych - Wchodzę w to!" finansowanego ze środków rezerwy Funduszu Pracy pozostających w dyspozycji ministra właściwego ds. pracy.
Projekt realizowany był od 1 sierpnia 2023 r., a jego celem było wdrożenie rozwiązań wspierających osoby bezrobotne i poszukujące pracy w wieku do 30 roku życia w przełamaniu barier w wejściu lub powrocie na rynek pracy. W tym celu powstał Punkt Doradztwa dla Młodzieży w Stalowej Woli.
Wsparciem w ramach projektu objęto 147 osób. Innowacyjna ścieżka aktywizacji zawierała takie elementy, jak:
1. Aktywizacja zawodowa i poradnictwo zawodowe - w ramach wsparcia realizowane były indywidualne porady doradcze dla uczestników projektu, które prowadzone były przez doradców zawodowych zatrudnionych w tut. PUP oraz dwudniowe warsztaty skutecznego poszukiwania pracy "Wchodzę w to! Szukam pracy!" prowadzone przy współpracy z przedstawicielami działów HR lokalnych pracodawców oraz specjalistą ds. wizerunku. W trakcie warsztatów uczestnicy projektu mogli zapoznać się z zagadnieniami związanymi ze skutecznym poruszaniem się po rynku pracy, np. procesy rekrutacyjne widziane oczami doświadczonego rekrutera, wykorzystanie dostępnych technologii internetowych, autoprezentacja i wywieranie dobrego wrażenia na innych, komunikacja werbalna i niewerbalna oraz właściwy strój do pracy. Ponadto w ramach tego działania 21 osób miało możliwość odbycia stażu przy wsparciu opiekuna-mentora ze strony pracodawcy oraz doradcy zawodowego.
2. Informacja w zakresie możliwych form pomocy społecznej - wsparcie realizowane przy współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stalowej Woli w postaci cotygodniowego dyżuru pracownika socjalnego w Punkcie Doradztwa dla Młodzieży, w trakcie których osoby młode mogły uzyskać informację na temat form pomocy społecznej oraz zasad jej przyznawania.
3. Doradztwo psychologiczne - w obszarze wsparcia psychologicznego uczestnicy projektu korzystali z konsultacji psychologicznych oraz trzydniowego Treningu kompetencji społeczno-emocjonalnych, który miał na celu poprawę funkcjonowania w sytuacjach społecznych przez zmianę zachowań nieakceptowanych na pożądane i społecznie akceptowane. Wsparcie prowadzone było przez Stowarzyszenie Ruch Pomocy Psychologicznej "INTEGRACJA" w Stalowej Woli.
4. Doradztwo w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej - w ramach działania realizowane były indywidualne konsultacje oraz warsztaty "Apetyt na zdrowie" prowadzone przez specjalistę ds. uzależnień i psychodietetyka. Działania te miały na celu promowanie zdrowego stylu życia oraz zagadnień dotyczących profilaktyki uzależnień.
5. Doradztwo w zakresie edukacji - wsparcie realizowane było w ramach indywidualnych spotkań z uczestnikami projektu przez doradców zawodowych PUP. Zakres doradztwa dotyczył m.in.: zagadnień budowania własnej ścieżki kariery edukacyjnej i zawodowej, aktualnych trendów na rynku pracy, koncepcji Lifelong Learning, możliwości uzupełnienia poziomu wykształcenia, szkoleń zawodowych oraz wsparcia finansowego na kontynuowanie nauki.
6. Doradztwo prawne i ekonomiczno-finansowe - wsparcie realizowane w formie indywidualnych konsultacji z prawnikiem dla osób zgłaszających potrzebę pomocy prawnej.
Ponadto każdy uczestnik projektu miał możliwość otrzymania Bonu na Start w wysokości do 2000 zł, którego celem było niwelowanie barier w wejściu lub powrocie na rynek pracy ustalonych na etapie indywidualnej pracy z doradcą zawodowym. W ramach Bonu na Start uczestnicy przeznaczali środki na zakup m.in. rowerów, tabletów, komputerów, telefonów, kursów prawa jazdy, szkoleń zawodowych, kursów językowych, odzieży, książek, terapii psychologicznej, karnetów na siłownię, czesnego za studia, konsultacji dietetycznych i lekarskich, badań lekarskich, okularów korekcyjnych oraz zabiegów kosmetycznych i stomatologicznych itp.
W ramach projektu przeprowadzono także spotkania doradców zawodowych z uczniami stalowowolskich szkół ponadpodstawowych, w których wzięły udział 252 osoby. W ramach 15 spotkań doradcy zawodowi przekazali młodzieży informacje o założeniach projektu pilotażowego "Czas na Młodych - Wchodzę w to!", a także innych, możliwych formach pomocy świadczonych przez Powiatowy Urząd Pracy w Stalowej Woli.
Uczestnikom projektu gratulujemy zaangażowania w realizację zakładanych celów i życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym. Podziękowanie za współpracę przy realizacji projektu składamy także wszystkim osobom i partnerom projektu:
- Stowarzyszenie Ruch Pomocy Psychologicznej "INTEGRACJA" w Stalowej Woli, - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli, - Idziemy po zdrowie Dietetyk Agata Szustecka, - Fundacja Artystyczna GA MON w Tarnobrzegu, - Paulina Śleszyńska - specjalista ds. uzależnień, - radca prawny - Robert Gajewski, - SUPERIOR INDUSTRIES PRODUCTRION POLAND Sp. z o.o. w Stalowej Woli, - Huta Stalowa Wola S.A., - BsCaffe Grzegorz Bieńko w Stalowej Woli, - Wojciech Sala (Mc Donald’s), - SPOŁEM PSS w Stalowej Woli.
| |
Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego, coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net |
|
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy
|