Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 27 lipca 2024 r. Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa
 Wiadomości lokalne
» Jak pisać o modzie? Warsztaty z Michałem Zaczyńskim
» Dziś rezygnacja, jutro nagroda?
» Będą prowadzone badania geologiczne pod nową zajezdnię autobusów miejskich
» Komunikat MZK
» Co z Białą Sobotą w Stalowej Woli?
» Komunikat Prezydenta Miasta Stalowej Woli
» Powiatowe Obchody Święta Policji
» Uwaga pasażerowie! Od 1 sierpnia zmiany z rozkładzie jazdy
» Budowa nowych placów zabaw droższa niż zakładano
» Orlik przy SLO przejdzie remont
» Skandal! - jednym słowiem określają mieszkańcy remont mostu na Pysznicę
» Pijany 52-latek kierował hyundaiem
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Kino Letnie ’24 - lipiec
» Letnie Kino Dzieci ’24
» Finał IV Festiwalu Kultury Lasowiackiej
» Wakacyjne Warsztaty Muzyczne w MDK
» Młodzi artyści zapraszają na swoją pierwszą wystawę
» XIII Rajd Honoru
» Akcja krwiodawstwa
» Rajd Rowerowy Nie święci garnki lepią
» Wspólnie bijemy rekord Polski
» Wystawa: Rendery, Fraktale, piksele...
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Minister Aktywów Państwowych w HSW S.A.
»Minister Aktywów Państwowych w HSW S.A.
»Zainaugurowano Dobre Granie przy Fontannie
»Krzysztof Faraś w Magurze Małastowskiej
»Krzysztof Faraś na wyścigach górskich w Prządkach
»Muzeum COP: Festiwal Wynalazków
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Czwartek, 6 czerwca 2024 r. godz. 22:09     /Artykuł sponsorowany/
Renata Butryn: bezpieczna Polska w Europie

Renata Butryn, kandydatka do Parlamentu Europejskiego.
Renata Butryn, kandydatka do Parlamentu Europejskiego.
Fot. Jacek Rodecki
Rozmowa z kandydatką do Parlamentu Europejskiego Renatą Butryn, startującej z miejsca 10 z listy Koalicji Obywatelskiej.

- Przed nami kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego. Prowadzi Pani intensywną kampanię w dużych i małych miejscowościach. Jak ocenia Pani nastroje przedwyborcze mieszkańców Podkarpacia?

- Bywa różnie. Mamy w mediach społecznościowych nasilenie propagandy antyunijnej i antyzachodniej.Ostatnio usłyszałam, że Polaków należy bronić przed "wartościami, które płyną z Zachodu". Zabrzmiało to jak element rosyjskiej propagandy. Przypomnę, że w 966 roku przyjęliśmy chrzest , który połączył nas z kulturą i wartościami Zachodu. Zawsze byliśmy i jesteśmy jej ważną, integralną częścią. Należymy od 2004 roku do Unii Europejskiej, te 20 lat członkostwa to m.in. miliardy euro płynące do naszego kraju w ramach unijnych funduszy i intensywny rozwój gospodarczy Polski.

Największą wymierną korzyścią z członkostwa w Unii Europejskiej jest możliwość uczestnictwa we Wspólnym Rynku, czyli możliwość swobodnego przemieszczania się, po całym terytorium Wspólnoty - osób, towarów, usług i kapitału. Swoboda podróżowania, nowe drogi i mosty, nowoczesny zeroemisyjny transport, place zabaw czy wozy strażackie - to tylko kilka przykładów tego, co mamy dzięki członkostwu w Unii Europejskiej, również tu u nas w Stalowej Woli.

Przez 20 lat obecności w Unii Europejskiej w Województwie Podkarpackim zrealizowanych zostało blisko 18 tys. różnego rodzaju projektów, 
a unijne dofinansowanie w tym okresie wyniosło ponad 52 miliardy złotych. Poparcie dla Unii w Polsce, również w naszym regionie, na szczęście jest wciąż wysokie. Niestety, od kilku ostatnich lat zauważam wzrost wpływu antyunijnej propagandy. W obecnej sytuacji międzynarodowej jest to szczególnie niebezpieczne. Bez wątpienia mamy do czynienia z kilkoma czynnikami tej propagandowej wojny - kłamstwami polityków opowiadających się za Polexitem w ramach ich obłudnej walki o głosy. Na pewno mamy do czynienia z propagandą Rosji, tak jak to miało miejsce w czasie kampanii prezydenckiej w USA. W mediach społecznościowych - kłamstwa, mity i dezinformacja, której główne źródło jest w Moskwie, aby destabilizować państwa europejskie, osłabiać je poprzez wzrost wewnętrznych niepokojów (podpalenia różnych obiektów).

Ze smutkiem zauważam, że politycy Konfederacji w ogóle nie wstydzą się tych widocznych nawiązań do wschodniej retoryki, tak samo jak niektórzy prominentni politycy PIS -u. Zdają się nie zauważać jak bardzo jest to na rękę Rosji i Białorusi, Łukaszence i Putinowi. Będę ciągle powtarzać: Ja, Renata Butryn, jestem za tym, aby Polska była ważnym krajem UE , bo tam jest nasze miejsce, tam są rozwijane wartości, które chcemy i powinniśmy współdzielić, tam jest wolność i demokracja. Miejsce Polski jest w NATO i UE , to nasza racja stanu, gdyż dziś znajdujemy się w szczególnym momencie historycznym, w "stanie przedwojennym".

-Dużo miejsca poświęca Pani w swoich wypowiedziach sprawom bezpieczeństwa. Jakie najważniejsze wyzwania stoją przed Polską i jakie działania należy wdrożyć w obliczu niestabilnej sytuacji międzynarodowej?

- Wiele rzeczy już się dzieje. Minister Tomasz Siemoniak bardzo konsekwentnie odbudowuje różnego rodzaju służby, które zostały za czasów rządów PiS - u po prostu zdewastowane. Chroniły bowiem interesy partii, a nie państwa, przykładem tego była inwigilacja systemem Pegasus - opozycji i niepokornych sędziów. Bezpieczeństwo - to słowo - klucz mojej kampanii do PE. Wśród moich postulatów dotyczących tego obszaru wyróżniłabym trzy istotne: Inwestycje w technologie obronności: Zwiększenie nakładów na badania i rozwój nowoczesnych technologii obronnych, takich jak sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, drony czy technologie satelitarne. Wspólne inwestycje w te obszary mogą zwiększyć efektywność działań obronnych i zapewnić Unii Europejskiej większą niezależność w dziedzinie obronności. Solidarność obronna: promowanie zasady solidarności obronnej między państwami członkowskimi UE, w tym wspieranie państw członkowskich w przypadku ataku zewnętrznego lub innego zagrożenia dla ich suwerenności i integralności terytorialnej. Współpraca z NATO: Wzmocnienie współpracy między UE a NATO w dziedzinie obronności, poprzez wspólne planowanie, wymianę informacji i koordynację działań, aby zapewnić skuteczną ochronę terytorium europejskiego.

Wdrażanie tych środków może przyczynić się do zwiększenia potencjału obronnego państw członkowskich UE oraz wzmocnienia bezpieczeństwa całego kontynentu, co stanowi kluczowy cel w kontekście wyzwań bezpieczeństwa współczesnego świata.

- Europejski Fundusz Obrony i Rozwoju Przemysłu Obronnego już dawno zapowiadał istotne wsparcie dla branży zbrojeniowej . Czy widzi Pani miejsce w tym kontekście dla Huty Stalowa Wola i Polskiej Grupy Zbrojeniowej?

- Ten program będzie miał jeszcze większe środki do dyspozycji i ma stymulować kooperację i tworzenie konsorcjów pomiędzy różnymi przedsiębiorstwami na terenie krajów Unii Europejskiej. Polski przemysł obronny miał ma ogromną szansę skorzystać z tego rodzaju wsparcia, również HSW, ale, będę to wciąż powtarzać, do tego potrzebny jest nowoczesny, zreformowany zakład, o przejrzystej strukturze zarządzania, doświadczonej kadrze menadżerskiej, inżynieryjnej i robotniczej, posiadający zdolności produkcyjne i rozwojowe. Niestety, w ostatnich latach, przy propagandowych decyzjach rządu PiS-u, Polska, w tym Stalowa Wola, dużo traciła i cały trud, włożony w to, aby przygotować zakład pod tego typu partnerstwo - był marnotrawiony. PiS prowadził politykę izolacji i skłócenia Polski na scenie międzynarodowej, więc nie za wiele sprzedawał, za to drogo kupował. Konsorcja mają tworzyć sensowny i konkurencyjny sprzęt, który będzie wyznaczał docelowo światowe trendy. Chciałabym doczekać tego momentu, w którym HSW - zakłady zbrojeniowe staną się produkcyjnym Europejskim Centrum Artylerii. Stawiam na wspieranie rozwoju polskich zakładów od wielu lat związanych ze Stalowa Wolą.

Jakie inne postulaty, które zawarła Pani w swoich materiałach wyborczych , uważa Pani za istotne?

- Wszystkie i jeszcze dorzuciłabym sporo innych. Z rozmów z przedstawicielami różnych środowisk, różnych pokoleń wynika jedno - istotne dla wszystkich jest bezpieczeństwo zdrowotne. Ono zdecydowanie przesądza o jakości, w zasadzie - o godności naszego życia. Uważam,że intensywnie powinna rozwijać się Europejska Unia Zdrowotna. Konieczne jest wzmocnienie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poprzez zwiększenie finansowania i kompetencji ECDC w celu lepszego monitorowania i reagowania na zagrożenia zdrowotne. Należy także wzmocnić współpracę między krajami członkowskimi w zakresie kontroli chorób zakaźnych. Inne postulaty, które należy wdrożyć, to wzmocnienie mechanizmów solidarnościowych, aby każde państwo członkowskie mogło liczyć na wsparcie UE w trudnych sytuacjach, szybszy rozwój infrastruktury telemedycznej, aby zapewnić równy dostęp do opieki zdrowotnej, zwłaszcza w obszarach wiejskich i słabo zaludnionych, wspieranie cyfryzacji systemów zdrowotnych, aby poprawić efektywność i dostępność usług medycznych. Uważam, że wspólnie możemy zbudować silniejszy i bardziej zintegrowany system opieki zdrowotnej, który zapewni bezpieczeństwo i zdrowie wszystkim obywatelom UE na podobnym poziomie. W Polsce dostęp do specjalistów, opieka geriatryczna dla seniorów, profilaktyka zdrowotna, aby osiągnąć standardy europejskie,wymaga pilnych działań i dofinansowania.

- Startuje Pani do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Obywatelskiej z hasłem "Podkarpacie - Nasz głos w Europie" Dlaczego warto oddać na Panią głos?

- Drodzy Mieszkańcy Podkarpacia, startuję do Parlamentu Europejskiego z 10 miejsca z listy Koalicji Obywatelskiej z różnych powodów. Oczywiście z merytorycznych i politycznych, o których mówiłam wyżej, ale także z powodu "Podkarpackiego wkurzenia". Na co jestem zła i dlaczego startuję ? Na to, jak się traktuje nasze Podkarpacie. Wysyła się na listę pana Obajtka, "spadochroniarza", osobę, której grożą zarzuty prokuratorskie. I w ten sposób ja, jako mieszkanka Podkarpacia i sądzę, że również i Wy, jesteśmy poniżani. Narusza się naszą godność. Powiedzmy takim praktykom: Dość! Nie głosujmy na takich kandydatów, mamy swoich przedstawicieli, którzy tutaj żyją, mieszkają.

Urodziłam się i wychowałam, na Podkarpaciu, i tu spędziłam całe swoje dorosłe życie, tak jak większość z Was. Mam duże doświadczenie, wiedzę, umiejętności i znajomości, które mogę wykorzystać, nie w celu budowania własnej kariery, ale po to , aby przyszłość nasza i naszych dzieci, wnuków była bezpieczna i prorozwojowa. Podkarpacie zasługuje na solidnego i uczciwego reprezentanta w Parlamencie Unii Europejskiej. Zadbajmy o własną dumę i własną godność. Idźmy 9 czerwca na wybory i zagłosujmy na osobę z Podkarpacia. Za każdy oddany na mnie głos serdecznie dziękuję.

Dziękuję za rozmowę

Materiał KKW Koalicja Obywatelska

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.