Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 27 lipca 2024 r. Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa
 Wiadomości lokalne
» Jak pisać o modzie? Warsztaty z Michałem Zaczyńskim
» Dziś rezygnacja, jutro nagroda?
» Będą prowadzone badania geologiczne pod nową zajezdnię autobusów miejskich
» Komunikat MZK
» Co z Białą Sobotą w Stalowej Woli?
» Komunikat Prezydenta Miasta Stalowej Woli
» Powiatowe Obchody Święta Policji
» Uwaga pasażerowie! Od 1 sierpnia zmiany z rozkładzie jazdy
» Budowa nowych placów zabaw droższa niż zakładano
» Orlik przy SLO przejdzie remont
» Skandal! - jednym słowiem określają mieszkańcy remont mostu na Pysznicę
» Pijany 52-latek kierował hyundaiem
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Kino Letnie ’24 - lipiec
» Letnie Kino Dzieci ’24
» Finał IV Festiwalu Kultury Lasowiackiej
» Wakacyjne Warsztaty Muzyczne w MDK
» Młodzi artyści zapraszają na swoją pierwszą wystawę
» XIII Rajd Honoru
» Akcja krwiodawstwa
» Rajd Rowerowy Nie święci garnki lepią
» Wspólnie bijemy rekord Polski
» Wystawa: Rendery, Fraktale, piksele...
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Minister Aktywów Państwowych w HSW S.A.
»Minister Aktywów Państwowych w HSW S.A.
»Zainaugurowano Dobre Granie przy Fontannie
»Krzysztof Faraś w Magurze Małastowskiej
»Krzysztof Faraś na wyścigach górskich w Prządkach
»Muzeum COP: Festiwal Wynalazków
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Wtorek, 28 listopada 2023 r. godz. 14:59     /Informacja prasowa Starostwo Powiatowe/
Rok Działania Ośrodka Dializ Otrzewnowych

Rok Działania Ośrodka Dializ Otrzewnowych.
Rok Działania Ośrodka Dializ Otrzewnowych.
Fot. Powiat Stalowowolski
Powiatowy Szpital Specjalistyczny jest jednym z nielicznych w kraju, w których osoby z chorymi nerkami mogą leczyć się za pomocą dializ otrzewnowych. O wyjątkowości tej metody opowiadali lekarze, jak i sami pacjenci, podczas konferencji podsumowującej 1. rok działalności Ośrodka Dializ Otrzewnowych.

Konferencja pt. "Pierwszy rok Ośrodka Dializ Otrzewnowych oraz dalsze kierunki rozwoju Oddziału Nefrologii" odbyła się 24 listopada w Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli.

- Staramy się udostępnić pacjentom naszego szpitala jak najwięcej świadczeń, tak, żeby nie musieli szukać specjalistycznej pomocy w innych miastach oraz w innych szpitalach. I pod wieloma względami nam się to udało, czego najlepszym przykładem są celebrowane rocznice - kilka tygodni temu rocznica uruchomienia Neurochirurgii, a dzisiaj Ośrodka Dializ Otrzewnowych - mówiła Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

O tym, jak ważne - z punktu widzenia dializowanych pacjentów, jest uruchamianie takich ośrodków, jak ten w Stalowej Woli, opowiadał m.in. przybyły specjalnie z Zabrza prof. Rajmund Michalski - chemik, nauczyciel akademicki, członek Polskiej Akademii Nauk, a jednocześnie prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Moje nerki", który sam jest po przeszczepie nerki, ale wcześniej był właśnie pacjentem dializowanym otrzewnowo.

- Według oficjalnych danych, mamy w Polsce zdiagnozowanych i dializowanych ponad 22 tysiące osób, ale tylko 5 procent z nich, jest dializowanych otrzewnowo. Różnica jest ogromna - to 95 procent chorych korzystających z hemodializ, musi co drugi dzień jechać do szpitala bądź stacji dializ, gdzie podłącza się ich do sztucznej nerki i przez 4-5 godzin są dializowani. Oczywiście nie podważam skuteczności tej metody, bo jest ona bezdyskusyjna. Ale zazwyczaj uniemożliwia ona pacjentom aktywność zawodową czy studiowanie, ponieważ doliczając jeszcze do samego zabiegu czas na dojazd i powrót, co drugi dzień mają w połowie zajęty. Natomiast dializy otrzewnowe możemy wykonywać sobie samodzielnie w domu i to jest o wiele lepsza opcja dla pacjenta, ponieważ pozwala mu prowadzić w miarę normalny tryb życia i poprawia jego komfort. Pacjent dializowany w ten sposób może pracować czy studiować, ponieważ dializy może przeprowadzać na przykład w nocy, podczas snu. Dlatego my jako stowarzyszenie namawiamy lekarzy aby informowali pacjentów o tej opcji - mówił prof. Rajmund Michalski.

Według wytycznych, 20 % spośród wszystkich dializowanych pacjentów, powinno być dializowanych metodą otrzewnową. W rzeczywistości jest ich znacznie mniej. - Na koniec 2022 roku na całym Podkarpaciu było dializowanych otrzewnowo tylko 17 pacjentów. W tym roku doszło do tego 12 osób dializowanych w ten sposób w naszym, stalowowolskim szpitalu. Z jednej strony - w skali całego województwa, to dobry wynik, ale z drugiej, to wciąż mało. Dlatego będziemy dążyli do tego, aby liczba pacjentów dializowanych otrzewnowo rosła - mówił Marcin Jadach, lekarz kierujący Oddziałem Nefrologii w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

Wtórował mu prof. Andrzej Jaroszyński, który pomógł stworzyć i zorganizować Ośrodek Dializ Otrzewnowych w Stalowej Woli i związał się z nim zawodowo.

- Wprawdzie nasz ośrodek jest obecnie największym tego typu w województwie, ale my dopiero jesteśmy na początku naszej drogi i w planie mamy dalszy jego rozwój. Docelowo chcemy osiągnąć poziom 40 pacjentów dializowanych otrzewnowo. To bardzo dobra metoda, zarówno dla pacjentów młodych i aktywnych, którzy chcą aby dializy jak najmniej ograniczały im aktywności życiowe, a jednocześnie mają jeszcze szansę na przeszczep nerki, natomiast na drugim biegunie są osoby starsze i słabsze, dla których regularne dojazdy na hemodializy w szpitalu są uciążliwe i ponad ich siły. I dla nich to również doskonała metoda leczenia - tłumaczył podczas konferencji prof. Jaroszyński.

Potwierdzeniem słów lekarzy na temat korzyści wynikających ze stosowania u pacjentów z chorymi nerkami dializ otrzewnowych, była osobista relacja trojga z nich, wszystkich będących pod opieką stalowowolskiego Ośrodka Dializ Otrzewnowych. Według ich relacji, ta metoda leczenia znacznie ułatwiła im codzienne funkcjonowanie.

Co jeszcze istotne, SPZZOZ Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli stał się 3. ośrodkiem w kraju, w którym wykonywana jest LDL-afereza, czyli zabieg polegający na mechanicznym oczyszczaniu surowicy krwi z lipidów. Pozwala on leczyć zaawansowane zaburzenia lipidologiczne u pacjentów, którym w żaden inny sposób nie da się pomóc. Ta metoda może im przedłużyć życie nawet o 15 do 18 lat. Pozostałe 2 ośrodki w Polsce, znajdują się w Warszawie oraz w Gdańsku.

Jeden z obecnych na konferencji pacjentów przyznał, że zanim uruchomiono w stalowowolskim szpitalu zabiegi LDL-aferezy, wcześniej - w 2-tygodniowych odstępach, dojeżdżał na nie aż do Gdańska.

- Mieszkam w powiecie leżajskim. Do Gdańska miałem ponad 800 km, a do Stalowej Woli tylko 50 km. Pojawienie się tego świadczenia w tutejszym szpitalu znacznie ułatwiło mi życie - stwierdził mężczyzna.

Uczestniczący w konferencji starosta stalowowolski nie krył zadowolenia z tego, jak funkcjonują Oddział Nefrologiczny wraz z Ośrodkiem Dializ Otrzewnowych.

- To bardzo budujące, że w Stalowej Woli można się leczyć w tak specjalistycznym zakresie. Jeśli konkretny wykonuje tylko 3 ośrodki w Polsce, a stalowowolski szpital jest jednym z nich, to w wymierny sposób pokazuje, na jakim poziomie funkcjonuje nasza placówka. Co ważne, potwierdzają to opinie wdzięcznych za pomoc pacjentów, które dzisiaj wszyscy usłyszeliśmy. Dziękuję dyrekcji szpitala oraz kadrze Ośrodka Dializ Otrzewnowych i całego Oddziału Nefrologii, na czele ze wspomagającym go profesorem Andrzejem Jaroszyńskim, za tę piękną pracę, która służy naszym mieszkańcom - mówił starosta stalowowolski, Janusz Zarzeczny.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Sobota, 2 grudnia 2023 r. godz. 16:51
~Ania
wielka gloria....a mam pytanie czy jest lekarz w szpitalu ktory robilby USG naczyn Dopplera?????czy robi ktos usg piersi
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.