Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 28 marca 2023 r. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
 Wiadomości lokalne
» Most na Sanie w Radomyślu już po przebudowie
» Pijani kierowcy. W samochodach i na rowerach
» Trwa budowa hospicjum. Pierwsi pacjenci przyjęci w 2024 roku
» Otwarcie sklepu firmowego Mleko Łazorko!
» Dwójka z nową kuchnią i zapleczem
» Bałagan na głównych ulicach miasta. Kiedy w końcu ktoś posprząta?
» Drugie życie puszki. Dla Ukrainy
» W Sokole powstawały piękne palmy
» Rodzice uchylają się od szczepień. SANEPiD prowadzi 150 postępowań
» Złożyli petycję w sprawie oświetlenia
» Będzie projekt podwórka przy Alejach Jana Pawła II
» Pysznica: policja zatrzymała 22-latka. Miał przy sobie marihuanę
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Egzotyczna podróż po Afryce Południowo - Zachodniej
» XIV Zdarzenia teatralne
» Pomysł na spełnienie marzenia o rowerze
» Warsztaty wielkanocnych ozdób w MBP
» Podkarpacka Ikonosfera w Muzeum COP
» MR: motyw przewodni róża
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Wmurowano kamień węgielny pod budowę hospicjum
»Wmurowano kamień węgielny pod budowę hospicjum
»Pierwsza debata programowa PiS w Stalowej Woli
»Zielona energia w Stalowej Woli
»Inauguracja Stalowowolskiej Rady Kobiet
»Trzeci most na Sanie
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kronika Kryminalna

Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 13:36     /Jacek Rodecki/
Jak działa monitoring miejski? Czy poprawiło się bezpieczeństwo?

Obecnie do systemu monitoringu miejskiego wpiętych jest 231 kamer.
Obecnie do systemu monitoringu miejskiego wpiętych jest 231 kamer.
Fot. Jacek Rodecki
Centrum Monitoringu Miejskiego w Stalowej Woli funkcjonuje od października 2018 roku. Jak wówczas zapowiedział prezydent Lucjusz Nadbereżny, nad bezpieczeństwem w mieście ma docelowo czuwać 500 kamer.

Jak się dowiedzieliśmy obecnie do systemu monitoringu wpiętych jest 231 kamer. W 2022 dołączono 72 kamery na osiedlu Rozwadów. W 2023 roku przewiduje się montaż kolejnych 30 kamer.

Do obsługi Centrum magistrat zatrudnia dwóch operatorów. Zapis z kamer jest ciągły, jednak nadzór przez człowieka nie jest stały. - W celu uniknięcia wzrostu niebezpiecznych sytuacji na terenie miasta (aktów wandalizmu, kradzieży itp.) szczegółowe podawanie godzin pracy człowieka monitorującego nie jest wskazane - wyjaśnia naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Monika Trela. Średnie zarobki na stanowisku operatora monitoringu wizyjnego wynoszą 3650 złotych brutto.

Do redakcji Stalowka.NET notorycznie wpływają skargi, że Centrum Monitoringu nie reaguje rzetelnie na zdarzenia. Ma to wynikać z ograniczonej obsady operatorów, którzy nie są w stanie nadzorować wszystkich kamer przez cały dzień. Jak ustalili nasi reporterzy władze miasta nie planują zmian organizacyjnych obsady operatorów czy godzin pracy.

Od kilku lat Urząd podejmuje próby wpięcia Centrum Monitoringu Miejskiego do Komendy Policji, jednak do tej pory z marnym skutkiem. - Jest nas coraz mniej w służbie a do policji nie rwą się nowi funkcjonariusze. Rozumiem, że byłoby to nasze nowe zadanie, więc nie wiem kto to miałby to obsłużyć? Dobrze pracujący policjant powinien pracować w terenie - mówi jeden z oficerów policji proszący o anonimowość, aby nie mieć problemów w pracy. - Jak będziemy potrzebować dostępu do monitoringu, to wiemy gdzie się znajduje - dodaje.

- Podpięcie systemu monitoringu miejskiego do KPP jest częścią dużego projektu monitoringu wizyjnego miasta, który kosztami obejmuje włączenie KPP i jest sukcesywnie, w miarę posiadanych środków realizowany. W skład włączenia KPP do Monitoringu Miejskiego wchodzi budowa linii światłowodowej, instalacja liniowych urządzeń końcowych oraz urządzeń do obsługi monitoringu stanowiska dostępowego - wyjaśnia Monika Trela z Urzędu Miasta.

Centrum Monitoring Miejskiego to coraz bardziej rozległa sieć na miejskich terenach, gdzie 231 kamer spiętych jest 135 switchami oraz 1 routerem. Zapis prowadzony jest na macierzy dyskowej z 67 dyskami, który utrzymuje się przez 42 dni. Docelowo może być obsługiwane na 3 stanowiskach operatorskich, których każde wyposażono w 4 monitory.

W 2022 roku z monitoringu miejskiego na policję skierowano 90 zgłoszeń. Dotyczyły one spożywania alkoholu, dewastacji, zaśmiecania, zagrożenia życia lub zdrowia, nieprawidłowego parkowania czy nieuprawnionego wjazdu pojazdem samochodowym na tereny wyłączone z ruchu. Policja o udostępnienie nagrania zwróciła się 17 razy, odnośnie zdarzeń drogowych, uszkodzenia mienia, zaginięcia, kradzieży, pobicia oraz znęcania się nad zwierzętami. Nie odnotowano zdarzeń, które związane by były z działaniami straży pożarnej.

W minionym czasie pojawiła się dyskusja, czy kamery potrafią rozpoznawać rejestracje pojazdów i twarze? Jak zapewnia naczelnik Trela monitoring wizyjny miejski zapisuje obraz i nie zajmuje się rozpoznawaniem twarzy czy identyfikacją tablic rejestracyjnych.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 10 lutego 2023 r. godz. 12:2
~****
Ma to wynikać z ograniczonej obsady "operatorów..." ale na rzecznika klubu piłkarskiego pieniądze są! co za bareja
+0-0
Piątek, 10 lutego 2023 r. godz. 12:6
~>>
Czyli kogo?
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2023 r. godz. 23:11
~Robercik
Policja to może nam kolejke pod kebabem potrzymac jak sie klient znajdzie na towar. Tyle im wolno - jak psy stac i sie słuchać. Z podkulonym ogonem. Tu kto inny rządzi. A dobre pieski nie gryzą swoich PANÓW.
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2023 r. godz. 17:57
~LOLEK
KAMERY, POLICJA, RADIOWOZY, INSPEKCJE, KONTROLE, SĄDY, URZĘDY, NADZORY, POLITYKA A GDZIE TU I JAK ŻYĆ NORMALNIE. CI CO ZAPITALAJĄ MAJĄ ZASUWAĆ JESZCZE WIĘCEJ CI CO NIE PRACOWALI PRACOWAĆ NIE BĘDĄ BO PO CO, TYM CO SIĘ NIE NALEŻY OTRZYMUJĄ ZA DARMO KTO NA TO WYROBI PIER..... TEN KRAJ.
+0-0
Środa, 8 lutego 2023 r. godz. 17:54
~Hela
Kiedy PiS odejdzie?
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2023 r. godz. 19:11
~Milion Masek
"Według Pomaskiej (KO), prezes Orlenu Daniel Obajtek za ubiegły rok pobrał blisko milion zł premii. Jak zauważyła, wynagrodzenia w spółkach określa m.in. tzw. ustawa kominowa oraz - co roku - ustawa budżetowa. W ocenie posłanki te ustawy przez spółkę Orlen nie są przestrzegane. Przedstawiła analizy dra Dariusza Wieczorka z Uniwersytetu Gdańskiego, z których wynika, że "wszyscy członkowie zarządu pobrali nielegalnie ponad 6 mln 700 tys. zł", a sam Obajtek pobrał "nielegalnie 991 tys. zł wynagrodzenia"!"
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2023 r. godz. 18:5
~Milion Masek
A co z Afera Polskich Szwalni - rząd utopił setki milionów w rzekomej produkcji maseczek. Nie powstała chyba ani jedna spełniająca jakiekolwiek normy, pieniądze zniknęły!@#
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2023 r. godz. 17:47
~PiS - Przekupstwo i Spółki
Nic nie trwa wiecznie - kiedys nastanie wiec tez i koniec MAFIJNYCH nie-rzadow partii pod (smieszna) nazwa "PiS"!
+0-0
Środa, 8 lutego 2023 r. godz. 22:42
~Bławat
Nadepnął ci na odcisk?
+0-0
Środa, 8 lutego 2023 r. godz. 14:1
~znawca
Prawdziwa obsługa monitoringu to 2 osoby na zmianę, 24/7 czyli 10 etatów z uwzględnieniem urlopów i L4.
+0-0
Środa, 8 lutego 2023 r. godz. 11:31
~Kamera_akcja~!
Dlaczego nie przeznaczy sie wiecej pieniedzy na Policję? Tylko jakies szemranej jakosci monitoring montowany przez szemranych kumpli utracjusza?
+0-0
Środa, 8 lutego 2023 r. godz. 16:11
~Wolska Podkarpacka
Policja? Żaden policjant nie dba o bezpieczeństwo obywateli. Oni są od pacyfikowania, upokarzania, bicia, rażenia paralizatorami. Policja jest patologiczną formacją na usługach nie obywateli, a tzw. "Wadzy". Obywatel ma się bać i zachowywać jak niewolnik indywiduów, które uwłaszczyły się na Państwie. Temu także służyła zmiana przepisów o kontrolach drogowych. Biorąc pod uwagę jakie oprychy są w Policji, jak czują się absolutnie bezkarni, jak ich broni "Wadza" nawet wówczas gdy niskie IQ spowoduje, że kogoś zabiją, zamęczą - obywatele w nadzwyczaj wielkiej liczbie czują do policyjnych funkcjonariuszy najwyższą pogardę i obrzydzenie. Niestety, sPiSiała Polska zamieniła się (jak kiedys PRL) w państwo policyjne!
+0-0
Środa, 8 lutego 2023 r. godz. 11:0
~potulny
mamy druuga kadencje pisu. ludzie boja sie z domow wychodzic. policja boi sie interweniowac. mlodociane gangi stadami chodza po miescie i nikt im nic nie jest w stanie zrobic. czekamy na trzecia kadencje z niecierpliwością.
+0-0
Środa, 8 lutego 2023 r. godz. 10:20
~Zawada
Monitoring a winnych nigdy nie ma. Zresztą na zgłoszenia Patrol zawsze przyjedzie z takim opóźnieniem, aby nikogo nie zastać. Młodzi agresywni tłuką ludzi i drą paszcze wieczorami i nocą a Policja udaje że nic się nie dzieje. Ostatnie napady, pobicia i wymuszenia to najczęściej gówniarze w wieku od 13 do 23 lat. Od małego przyuczanie do patologii.
+0-0
Środa, 8 lutego 2023 r. godz. 9:34
~Zadra
Perszing się za to weźmie. Gnoje psują interesy powaznym ludziom i zostaną ustawieni do pionu. Nie rozumieją że nie sr.a się na własnym podwórku. Dymić się jedzie chociażby do siary. jak się ma dużo pary ale to nie dla wypizdków A handluje cicho nie przyciągając wzroku.
+0-0
Środa, 8 lutego 2023 r. godz. 7:33
~Realista
Kamery za setki tys złotych a nie ma komu tego monitorować. Druga sprawa na jaki okres czasu zapisują się dane z monitoringu np po kradzieży w danym miejscu.... 12 godzin? Czyli budzisz się rano i tak nie ma pożytku z kamer po nagrywa się kolejna pętla....
+0-0
Środa, 8 lutego 2023 r. godz. 10:25
~aaxo
chodzilo o wydatkowanie masy pieniedzy i zaplacenie jeszcze drugie tyle za prowizoryczny montarz przez zanjomego fachure.
+0-0
Środa, 8 lutego 2023 r. godz. 8:29
~lds
Przecież napisane jest, że 42 dni.
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 23:28
~
A mnie to pachnie inwigilacją, takie SB tyle że w demokracji
+0-0
Środa, 8 lutego 2023 r. godz. 9:8
~SssBbbEeeKkk.
Takiego typka to24 godziny na dobę jest za mało.
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 20:31
~Piotr
Trela i wszystko jasne.
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 19:45
~Klaudia
A wydawało by się naklejki Stop Dewiacji pomogą
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 19:16
~żaia
Najlepszy jest monitoring osiedlowy: stare babcie w oknach. Nic nie ominą, wszystko wychwycą...
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 17:43
~Taaa
W stalowej woli nie ma.patroli policji ! Czasem wyjeżdżają się przejechać lub coś zjeść i tyle !
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 17:19
~Yeti
Dwie osoby do obsługi ha ha ha. Może warto przeszkolić i zatrudnić fachowców podobnie jak na farmach trolii?
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 16:56
~Monter
Te kamery Hik potrafią zarówno rozpoznawać twarze jak i tablice rejestracyjne
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 16:7
~Waleria
Plac zabaw Poniatowskiego 25, piją, palą, plują, bluźnią. Czy istniejąca tam kamera to przekazuje gdzieś na żywo? Psy też sikają do piaskownicy.
+0-0
Środa, 8 lutego 2023 r. godz. 9:43
~Glogowiec
Czy psy mogą biegać po plecach zabaw?
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 22:33
~Waleria
W Singapurze za plucie są wysokie mandaty.
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 16:58
~lego
wala to pluc nie wolno?
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 15:53
~apolityczny
Szacun dla policji!!! Klasa
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 15:52
~H15
Skoro nie ujawniają w jakich gadzinach jest nadzór udrzędasów to może siedzą tam manekiny?
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 15:47
~Zonk
A naczelnik Chodorek dużo tam przesiaduje?
+0-0
Środa, 8 lutego 2023 r. godz. 11:0
~psinka
odchodorkuj sie ty jak laska. nie szczeka sie na pana.
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 15:33
~mieszkaniec
najlepszy monitoring to osiedlowe babuszki
+1-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 15:28
~news
Chodzi o męża Pani DYREKTOR OCHRONKI Paleń i radnej. To już od dawna wiadomo. Masz nieświeże informacje
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 15:15
~MottodlaElyty
A od czego jest ta armia urzędasów miejskich? Ogłosić dobrowolny nabór dla chętnych do obsługi monitoringu po 2 godziny i premię za wykrycie wandala. Będzie taniej dla miasta niż ciągłe naprawianie szkód. Proste? Panie Nadbereżny niech Pan w końcu wydorośleje i zacznie zarządzać miastem.
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2023 r. godz. 21:34
~Mentalny Skansen
Niestety, w tym miescie wciaz glosuje sie na takich Nadbereznych...
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 15:9
~Karolina
Lans prezydencika odbył się w mediach a teraz żadnych błyskotliwych sukcesów i głowa w piasek
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 14:48
~Fred
Jaka płaca taka efektywność
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 14:41
~Prima
Ciekawe czy będzie choć jeden mądry wpis totalniackiego hejtera. Póki co jeden głupszy od drugiego...
+0-0
Czwartek, 9 lutego 2023 r. godz. 21:12
~PiSia Tuczna
A moze tez napiszesz cos na temat i do rzeczy, ciemny PiSiorku? Tym razem to do PiSuara, pseudo "FF".
+0-0
Środa, 8 lutego 2023 r. godz. 7:20
~FF
ty poniżej światłość nasza - rozwiń temat.
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 16:16
~PiSia Tuczna
A moze napiszesz cos na temat i do rzeczy, ciemny PiSiorku?
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 14:26
~Przemek
Nie dowierzam! Jak liczę tydzień ma 168 godzin, dwóch pracowników maksymalnie zgodnie z prawem pracy może pracować 80 godzin nie licząc szkodliwego. Czyli nikt tego rzeczywiście rzetelnie nie pilnuje!!! 90 zgłoszeń rocznie to wychodzi jedno na 4 dni.... Czyli jeden pracownik jednego zgłoszenia dokonuje rzadziej niż raz na tydzień!!! Jeszcze inaczej co jedna z trzech kamer zarejestrowała zdarzenie. A czy ktoś rozlicza zasadność wzywania do zdarzeń przez operatorów?
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 14:15
~wdzięczy
Dzięki za wyjaśnienia. Będę już spał spokojnie i uspokajał innych po takiej informacji. ORMO czuwa!!!!
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 14:27
~Obywatel
A to wszystko na wybory kto i jak głosuje
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 14:12
~Taka prawda
To po co ten monitoring jak nie odczytuje tablic rejestracyjnych i twarzy .
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 14:51
~Dende
To nie chiny komuchu…
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 14:5
~fredekPiS
tam pracuje mężuś radnej z PiS, fajna fucha
+0-0
Środa, 8 lutego 2023 r. godz. 11:2
~chomik
idzie trzepnac literka, pospac, wytrzezwiec i wrocic do domu po pracowitej nocy czy dniu.
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 17:44
~King Kong
Nie wierzę ! Za minimalną krajową ?
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 15:16
~fredekPiS
Wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, tam jest nazwisko w meilu mężusia radnej PiS i na drzwiach na ul. Kwiatkowskiego
+0-0
Wtorek, 7 lutego 2023 r. godz. 14:11
~ciekawymarian
Której?
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2023 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.