Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 18 lipca 2024 r. Imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta
 Wiadomości lokalne
» Zbadaj swoje kości! Badanie osteoporozy
» Powstanie odwodnienie ul. Wojska Polskiego 40 i 44
» 20-latek uderzył bmw w bariery ochronne
» Jak seksuolog może pomóc w poprawie życia seksualnego?
» 16-latek uciekał przed policją. Prowadził motocykl bez uprawnień
» Twoja Zielona Enklawa - ostatnie wolne mieszkania!
» Burza nad powiatem stalowowolskim. W gminie Zaleszany zerwało dachy
» Stalowa Wola pięknieje w sposób ukierunkowany na człowieka
» Pijany kierowca opla. Miał 2,7 promila alkoholu
» Co zrobić, gdy w mieście śmierdzi?
» Trwa ukwiecanie donic przez Miejski Zakład Komunalny
» Ogólnopolski protest leśników bez oficjalnego udziału Nadleśnictwa Rozwadów
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Konferencja Wzory lasowiackie według Marii Kozłowej
» Dobre Granie Przy Fontannie’24 - Lipiec
» Kino Letnie ’24 - lipiec
» Letnie harce
» Letnie Kino Dzieci ’24
» Wakacyjne Warsztaty Muzyczne w MDK
» Wystawa: Rendery, Fraktale, piksele...
» Wystawa plenerowa: podróż w nieznane
» Kabaret Młodych Panów
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Zainaugurowano Dobre Granie przy Fontannie
»Zainaugurowano Dobre Granie przy Fontannie
»Krzysztof Faraś w Magurze Małastowskiej
»Krzysztof Faraś na wyścigach górskich w Prządkach
»Muzeum COP: Festiwal Wynalazków
»Poseł Rafał Weber zbierał podpisy przeciwko podwyżkom cen energii
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Czwartek, 9 czerwca 2022 r. godz. 14:54     /Magdalena Rodecka/
Urzędnicze nagrody pod lupą Komisji Skarg

Członkowie Komisji Skarg, Wniosków i Komisji działającej przy Radzie Miasta w Stalowej Woli pochylili się nad wnioskiem w sprawie kontroli przyznawania nagród dla pracowników Urzędu Miasta w latach 2015-2021.
Członkowie Komisji Skarg, Wniosków i Komisji działającej przy Radzie Miasta w Stalowej Woli pochylili się nad wnioskiem w sprawie kontroli przyznawania nagród dla pracowników Urzędu Miasta w latach 2015-2021.
Fot. Jacek Rodecki
Członkowie Komisji Skarg, Wniosków i Komisji działającej przy Radzie Miasta w Stalowej Woli pochylili się nad wnioskiem w sprawie kontroli przyznawania nagród dla pracowników Urzędu Miasta w latach 2015-2021.

Chodzi o wniosek złożony przez stowarzyszenie "Nasze Miasto", które zwróciło się o przeprowadzenie kontroli w obszarze przyznawania nagród dla pracowników Urzędu Miasta w latach 2015-2021 roku z naciskiem na uzasadnienia, wysokość oraz dysproporcje tych nagród, biorąc jednocześnie pod uwagę sytuację finansową gminy Stalowej Woli: zadłużenie i sytuacje kryzysowe. Jak wskazują łączna kwota przyznana na nagrody w Urzędzie Miasta w latach 2016-2020 to ponad 8 milionów złotych z budżetu miasta, zadłużonego na 228 milionów złotych.

Warto podkreślić, że stowarzyszenie ujawniło tylko część nazwisk nagrodzonych pracowników, których uznano za osoby publiczne i mające związek z pełnieniem przez nich funkcji publicznych: - Naszym zdaniem niektóre nagrody są przyznawane bez przekonującego i szczegółowego uzasadnienia. W części przyznanych nagród nie ma realnych przesłanek do przyznawania środków pieniężnych dla wyróżnionych pracowników w postaci tak wysokich wypłat lub nawet kilku wypłat w roku - uzasadniają wnioskodawcy.

Dodają, że z powodu pandemii covid w roku 2020 nie wypłacono części nagród ale prezydent postanowił, że nagrody za 2020 rok wypłacone zostaną w 2021 roku łącznie z bieżącymi. Są pracownicy, którym wypłacono po kilkaset złotych, a niektórzy "zgarnęli" po kilka nagród na kwotę ponad 50 tysięcy złotych. Rekordzistami w w/w okresie okazali się być: Monika Trela (34,6 tys zł), Wojciech Chodorek (28 tys zł), Renata Knap (54,4 tys zł), Małgorzata Korniak (42,5 tys zł - 8 nagród), Michał Buwaj (50 tys zł - 8 nagród). - Już przy tych kwotach powinna się zapalić czerwona lampka, czy nie jest to faworyzowanie jednych kosztem drugich? Nazwiska najbardziej wynagradzanych powtarzają się w ostatnich latach z roku na rok. Wątpliwości wzbudzają nie tylko same kwoty, ale uzasadnienia przyznawania tych nagród - uzasadniają członkowie stowarzyszenia "Nasze Miasto".

Wnioskodawcy doszukują się szczególnych osiągnięć, wskazując na to, że z uzasadnień wynika, iż to co pracownicy robią powinno ich zdaniem, podobnie jak opinii publicznej znajdować się w ich obowiązkach.

SEKRETARZ TŁUMACZY ZASADNOŚĆ NAGRÓD MIMO ŻE ICH NIE PRZYZNAWAŁ

Wyjaśnień udzielał radnym sekretarz Urzędu Miasta Marcin Uszyński, zapewniając, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami. Wskazał też na niejednolite orzecznictwo sądowe podając za przykład, że jeżeli stowarzyszenie "Nasze Miasto" zwróciłoby się o wysokość nagród osób publicznych, funkcyjnych w Gdańsku, nie otrzymałoby takiej informacji. Sąd w Rzeszowie ma odmienne stanowisko.

Radny Piotr Rut przypomniał, że temat nagród był dyskutowany za sprawą tego samego stowarzyszenia w minionym roku. I o ile samo prawo pracownika do nagrody nie jest czymś złym, wręcz przeciwnie, nie ma co ukrywać ujawnione kwoty robią wrażenie. - Trzeba się zastanowić jaki przyjąć tryb aby nie zamykać dostępu do otrzymywania nagród bez wywoływania tak negatywnych emocji - stwierdził radny Rut.

Przewodniczący Komisji Mariusz Bajek wskazał na dwie kwestie: etyczną, gdzie każdy będzie miał swoje zdanie i tą drugą, opierającą się na finansach, przepisach prawa, regulaminach, na podstawie których można powiedzieć, czy doszło do naruszeń czy nie.

- Nie da się czegoś skontrolować, gdy nie widzi się całokształtu czyjejś pracy. Ilości zadań w ciągu roku nie da się opisać i przelać wszystkiego na kartkę papieru - uzasadniał sekretarz Marcin Uszyński. Nie mógł też odnieść się co do wysokości nagród, sposobu ich podziału, zasadności bo jak stwierdził, nie brał udziału w ich przyznawaniu. - Nie ja oceniałem ale trzeba brać pod uwagę wiele czynników, o których ciężko mówić a co dopiero opisać - stwierdził Uszyński. Dodał także, że inne urzędy może nie przyznają nagród ale pensje pracowników są o wiele wyższe niż te w Stalowej Woli.

Radni nie mają kompetencji aby dokonać szczegółowej kontroli gdyż dotyczy ona "sfery prywatnej pracownika". Dane ujawnione na wniosek stowarzyszenie podano tylko dlatego, że dotyczą osób pełniących funkcje publiczne, co nie oznacza jak mówił sekretarz, że inni urzędnicy tych nagród nie dostali.

Zdaniem radnej Joanny Grobel-Proszowskiej zestawienie nagród wygląda tak jakby prezydent w Urzędzie Miasta opierał się tylko na kilku osobach. Po zbyt ogólnych odpowiedziach jakie usłyszeli radni ciężko jest stwierdzić, w którym momencie 40 tysięcy złotych nagrody jest nadmiarem pracy dla pracownika a w którym jest to jego zakres obowiązków. Niemniej jednak uważa, że kwoty są bulwersujące i wpływają na złą atmosferę wśród pracowników urzędu. Radna nie uzyskała również odpowiedzi jaka jest średnia kwota nagród dla urzędnika nie znajdującego się na liście, twierdząc w pewnym momencie, że sekretarz przyszedł nieprzygotowany. 1000-1500? - Liczenie średniej w stosunku do ilości pracowników nie ma sensu. Część mogła uzyskać tysiąc, więcej. Nie ma sensu tego przeliczać - odparł sekretarz.

W związku z tym, że radni nie mogli uzyskać znaczących dla nich informacji od sekretarza i że jako Komisja Skarg mają w tej kwestii niewiele do powiedzenia, będzie opracowany wniosek na obrady na sesję Rady Miasta.

Po niespełna godzinie przewodniczący Komisji wyprosił sekretarza oraz dziennikarzy aby móc podyskutować wyłącznie w powołanym składzie.

Jak wynika z danych przedstawionych przez stowarzyszenie "Nasze Miasto" w minionym roku dla porównania urzędy wydały na nagrody: Stalowa Wola - 1,7 mln zł, Przemyśl - 397 tys zł, Rzeszów - 0 zł.

Sekretarz Marcin Uszyński zapewnił jedynie radnych, że środki na nagrody dla urzędników są wypłacane w ramach wolnych środków i oszczędności urzędu.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 13 czerwca 2022 r. godz. 22:19
~Chłodnym Okiem
Przepisy przepisami, a brak ETYKI to już nieco inna sprawa.
+0-0
Sobota, 11 czerwca 2022 r. godz. 17:51
~Mieszkaniec
Beata Szydło w Stalowej Woli 08.08.15 ..... otumanianie mieszkancow i pokaz bezgranicznej suszy umyslowej naszych mlodych dzialaczy partyjnych. You Tube
+0-0
Sobota, 11 czerwca 2022 r. godz. 06:36
~dziadek z Hutniczej
towarzystwo wzajemnej adoracji alleluja!
+0-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 18:54
~Mieszkaniec
~Aamon - Weber szkolenia będzie prowadził jako osoba w tym temacie uchodząca za eksperta z bogatym doświadczeniem. Oby sie nasz wybitny przedstawiciel znowu chrypki się nie nabawił bo to jedyna rzecz, którą najlepiej potrafi robić.
+0-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 15:28
~Marta
Komisja Adoracji Partyjnej taka jest jej prawidłowa nazwa.
+0-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 12:42
~jan
nie ogarniam.na czym polega kumulacja niewypłaconych nagród.SIedziało towarz. w domach zdalnie"pracujac"olewajac ludzi
+0-0
Poniedziałek, 13 czerwca 2022 r. godz. 16:06
~akysz
W tym miejscu trzeba byłoby o przedstawienie czynności kontrolnych kierownictwa urzędu urzędnikow zdalnie wykonujących pracę z domu. Skoro tego nie było to nie należało się nagradzać za coś co nie wiadomo jak było wykonywane, w jakim czasie, czy zgodnie kodeksem pracy, czy nie spożywany był w tym czasie alkohol(piwo czy mocniejsze?) Jak można w ten sposób postępować z pieniędzmi publicznymi i z resztą urzędników otrzymujących jakieś ochłapy z pańskiego stołu? To jest niebotyczny skandal.
+0-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 12:10
~Aamon
Kiedy będzie próba generalna przed przyjazdem prezesa i ćwiczenie okrzyków- ,, Jarosław, Jarosław i zwyciężymy, zwyciężymy"? Żebyśmy nie wypadli jak w Sochaczewie, gdzie wprawdzie okrzyki były ale na twarzach pisiorów nie było tej radości i entuzjazmu jak w KRL-D, gdy ich wódz się pojawia... Widać było, że pisiory płci męskiej nie miały przypływu adrenaliny a żadna pisówa orgazmu... Czy nowy przedmiot -HIT, będzie wzorem KRL-D uczyć dzieci defiladowania i wznoszenia okrzyków ku chwale boskiego?
+1-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 10:46
~Magda
JAk można kogoś wyprosić z komisji ? Czy to nie narusza prawa ?
+0-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 11:51
~locomo
Nie, absolutnie jest to zgodne z regulaminem pracy rady i komisji. W ogóle poniżeniem komisji jest desygnowanie przez 'rozdającego" nagrody do ich wyjaśniania urzędnika który sam przyjmował nagrody. W tym miejscu LN zakpił z komisji. Zachował się arogancko. Niezgodne z prawem jest działanie osłabiające finanse miasta.
+0-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 10:30
~olo
Do ludzie bez wstydu, zaprzańcu w RZESZOWIE urzędnicy dostali kilkanaście milionów nagrody w urzędzie miasta od podatników. A ty brednie wypociłeś jak zwykle bo nie masz o niczym zielonego pojęcia. Mieszkańcy RZESZOWA to prawie 50 złotych każdy jeden płaci do urzędu miasta tylko za to , że zabierają od tych mieszkańców śmiecie a my grosze jako mieszkańcy STALOWEJ WOLI tylko 13 złotych od jednego mieszkańca . Dlatego w RZESZOWIE mają miliony na rozdawanie na nagrody urzędniczynom.
+0-0
Sobota, 11 czerwca 2022 r. godz. 19:11
~Komuna Powraca
Ten "olek", czy "olo" to PiSowski fanatyk. I kłamie i oszukuje jak najęty!!!
+0-0
Sobota, 11 czerwca 2022 r. godz. 12:25
~Pol
Olo nie ekscytuj się tak bo będziesz musiał majtki zmienic
+0-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 17:20
~Aamon
Ja to 100 PLN bym płacił za śmieci, żeby nie rządziły śmiecie...
+0-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 15:36
~Rzeszowiak
Pisałem Ci już nieuku, sprawdzaj zanim napiszesz. Inaczej jesteś zwykłym kłamcą albo durniem. A tu masz bezpośrednio skopiowane ze strony Utrzymanie stawek na 2022 r. od 1 marca 2021 r. stawki za odbiór odpadów dla mieszkańców Rzeszowa wynoszą: dla zabudowy jednorodzinnej 32 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość, a dla zabudowy wielorodzinnej - 27 zł miesięcznie od osoby. Gdzie tu jest stawka 50 albo 40 zł ?
+0-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 14:15
~olo
Do rzeszowiak, robię z tobą zakład , że wszyscy mieszkańcy RZESZOWA co miesiąc ponad 40 złotych płaca za zbiórkę śmieci spod ich bloków.
+0-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 10:53
~Rzeszowiak
@olo! Dlaczego kłamiesz jak Pinokio. Duby smalone piszesz. Weź czopki. A prawda sam jesteś czopkiem i nawet wiadomo w czyjej d.pie. A informację o opłatach w Rzeszowie mozna uzyskać w 5 sekund, bo jest publiczna
+0-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 09:48
~L
Ciekawe jakie wolne środki i oszczędności przy tak dużym zadłużeniu miasta.To kina
+0-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 10:21
~Aamon
,,Wolne środki" to oni zawsze umieli ,,znaleźć"... Np. Beata Szydło... Im się to ,,po prostu należy"...
+1-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 09:27
~oservero
Pięknie, pan sekretarz wystapił na komisji rady jako sędzia we własnej sprawie. Tylko w Stalowej Woli takie jaja moga się odnajdywać, nigdzie więcej. Moim zdaniem jest sens, jak najbardziej uśrednić nagrody z wyłączeniem "tłustych kotów". Jeśli pan Uszyński twierdzi, że w innych gminach urzędnicy więcej zarabiają to niech wskaże taką gminę w której sekretarz zarabia więcej niż on sam. Ponadto w innych gminach szefowie nie zatrudniają aż tylu urzedników co pan LN. TU PANUJE WOLNA AMERYKANKA. Skandalem jest, że tylko wąska grupa z otoczenia lovelasa jest sowicie nagradzana,pozostali jak padło albo wcale. Panie Uszyński wolne środki czy oszczędności to jest kreatywna księgowość. Jeśli takowe są to powinny być przeznaczane natychmiast na spłatę zadłużenia a nie do prywatnych urzędniczych, przepastnych kieszeni. Pana tłumaczenie przypomina bardzo strój bikini(przecież mamy lato!), pokazuje dużo ale zakrywa to co najważniejsze. Zgodzi się pan z tym?
+0-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 09:23
~Jack
Ta rodzina na swoim to nie tylko jednego z urzędników jakby tak spojrzeć to nie jeden prace załatwił swojej rodzinie co ????????????
+0-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 19:19
~Aamon
I pomyśleć , że 30 lat można było alkohol spożywać żeby niezłą fuchę dostać... Kolega...
+0-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 14:22
~?????
I bez wykształcenia kierunkowego.
+0-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 06:04
~Xxx
Zadłużyli miasto na 228 mln, ale nagrody finansowane są z oszczędności?! Mają tupet!
+0-0
Czwartek, 9 czerwca 2022 r. godz. 21:41
~Jan
Wszystkie te nieroby oszusty kiedyś odpowiedzą władze się zmieniają jak tu ktoś wspomniał prokurator będzie miał dużo roboty jawne złodziejstwo marnotrawstwo hańba
+0-0
Czwartek, 9 czerwca 2022 r. godz. 21:17
~Marek
Uszyński niech opowie jak tatusia na ZAB wsadził chyba też w nagrodę.
+0-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 21:12
~max
Uszyński nie odpowie bo wie, że nie ma niczego na swoją obronę,
+0-0
Czwartek, 9 czerwca 2022 r. godz. 23:46
~haha
Rodzina na swoim
+0-0
Czwartek, 9 czerwca 2022 r. godz. 22:04
~Marek
Albo żonę do SCUW
+0-0
Czwartek, 9 czerwca 2022 r. godz. 21:11
~jajko!
Nie chce mi się wierzyć, żeby w UM Rzeszowa nie wypłacono żadnej nagrody, nawet jubileuszowej... jakaś to ściema musi być.
+0-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 06:06
~Xxx
Zajrzyj sobie do nich na BIP. Jak kryzys, to kryzys! Urzędy to nie święte krowy. Tak właśnie wygląda zarządzanie przez niezależnych profesjonalistów, a nie partyjnych dzieciaków!
+0-0
Czwartek, 9 czerwca 2022 r. godz. 19:17
~Komuna Powraca
S-K-A-N-D-A-L --- zwyczajny skandal~!
+0-0
Czwartek, 9 czerwca 2022 r. godz. 18:47
~Aamon
To co chciał zrobić Cieślak to przecież pisowcy robią, odkąd ta banda dorwała się do koryta... Dzięki ,,Wolnym Mediom" jak działają dowiedziała się cała Polska... Za poprzedniej komuny ich protoplaści i inspektorzy też tak robili...
+0-0
Czwartek, 9 czerwca 2022 r. godz. 18:31
~uwaga
Jako mieszkańcy miasta, jako Wspólnota, jako ludzie zwracaliśmy się o pomoc do władz. Nawet nie próbowali pomóc. Odpisanie chociażby na jeden mail było chyba problemem. Poniosą odpowiedzialność. LN, RK........itd. Odpowiedzialność również z Kodeksu Karnego. Poczekamy. Wasz władca dzisiaj wyrzucił Cieślaka? Taki sam pionek jak wy. Przerzuca wami i pluje w twarz. A wy się ocieracie i mówicie coś o deszczu? Tak samo jak naczelniczka z Pacanowa pokażę korespondencję z urzędnikami.
+0-0
Czwartek, 9 czerwca 2022 r. godz. 18:14
~Radny
Oszczędności urzędu zadłużonego na 250 milionów. Skąd?
+0-0
Czwartek, 9 czerwca 2022 r. godz. 18:07
~kubus
To jest ten układ, na który poluje od dawna Kaczyński, a on jest wśród rządzących z PIS, ma go pod nosem. NEPOTYZM? LN rozwala miasto od środka, a barany mu poklaskują. Jakie poważne inwestycje powstały za rządów tego prezydenta? Miasto niestety się wyludnia i cofa się w rozwoju, a ten zaciąg coraz większe długi i nagradza dup/o/włazów, to żaden gospodarz.
+0-0
Czwartek, 9 czerwca 2022 r. godz. 16:46
~Wielce Dojna Zmiana
Dojna zmiana... po prostu, dojna zmiana!
+0-0
Czwartek, 9 czerwca 2022 r. godz. 16:11
~Mieszkaniec
Tym powinna się zająć prokuratura bo to śmierdzi korupcją co niektórzy pracownicy wymienieni siedzieli na zdalnym w domu i takie pieniądze kto to widział władza się zmieni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności wstyd ludzie zarabiają grosze urząd zadłużony po uszy a tu proszę
+1-0
Piątek, 10 czerwca 2022 r. godz. 09:34
~ściepa
W moim przekonaniu też jest to przekroczenie urzędniczych uprawnień i świadome działanie na szkodę miasta. Wyjaśnienie winno być ukierunkowane na "zrzutkę wyborczą". To nie przypadek, że kilka osób ze ścisłego kierownictwa urzędu przyjmuje tak duże nagrody bez uzasadnienia. Przecież ci urzędnicy mają godne uposażenia zasadnicze więc o nagrodach winni zapomnieć. Tam(w nagrodach) musi być drugie dno, gołym okiem to widać.
+0-0
Czwartek, 9 czerwca 2022 r. godz. 16:10
~Ludzie bez wstydu!
"Jak wynika z danych przedstawionych przez stowarzyszenie "Nasze Miasto" w minionym roku dla porównania urzędy wydały na nagrody: Stalowa Wola - 1,7 mln zł, Przemyśl - 397 tys zł, Rzeszów - 0 zł." ---> I to wyraznie pokazuje rozpasanie PiSowskich aparatczykow, ktorzy zarzadzaja miastem. Jak ktos tu kiedys napisal - "Lucjusz Utracjusz" szaleje!!!
+1-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.