Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
 Wiadomości lokalne
» Pożar auta na stacji paliw
» Kawka albinos. To rzadki widok - twierdzi Czytelnik
» Niech się święci 3 Maja!
» 33-latek kierował motocyklem. Miał blisko 3 promile
» Pokaz mody inspirowany Stalową Wolą
» Chcą do Brukseli. Liderzy list w eurowyborach na Podkarpaciu
» Rozwój gospodarczy miasta. Nadleśnictwo apeluje o poszukiwanie alternatywnych rozwiązań
» Podsumowanie działań sfinansowanych ze środków norweskich
» Częste awarie sygnalizacji na skrzyżowaniu Chopina i Okulickiego
» Na Swołach zawalił się mostek
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Kabaret Młodych Panów
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Wtorek, 28 grudnia 2021 r. godz. 13:16     /Magdalena Rodecka/
Samolot odrzutowy TS-Iskra 11 przed Muzeum COP

Samolot odrzutowy TS-Iskra 11 B o numerze bocznym 721. Eksponat trafił do nas z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Samolot odrzutowy TS-Iskra 11 B o numerze bocznym 721. Eksponat trafił do nas z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Fot. Jacek Rodecki
Przed Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego na ulicy Hutniczej w Stalowej Woli stanął samolot odrzutowy TS-Iskra 11 B o numerze bocznym 721. Eksponat trafił do nas z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Jak informowaliśmy na łamach Stalowka.NET Muzeum Regionalne realizuje budowę Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego na ulicy Hutniczej w Stalowej Woli przy Zespole Szkół nr 1. Wcześniej znajdowała się tam ekspozycja "COP dla przyszłości. Ludzie, przemysł i architektura". Obecnie prowadzone są prace nad aranżacją. Wystawa składać się ma z trzech bloków tematycznych: "Centralny Okręg Przemysłowy. Narodziny innowacyjnego przemysłu w Polsce", dla dzieci "Miasto", pokój zagadek pod nazwą "Zgaszona gwiazda COP-u - okupacja".

Dziś na dziedzińcu Muzeum stanął samolot odrzutowy TS-Iskra 11 B o numerze bocznym 721. Eksponat trafił do nas z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, wcześniej należał do 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Maszyna pochodzi z 1960 roku. To pierwszy polskiej konstrukcji samolot odrzutowy. Od 1964 roku znajdował się na wyposażeniu w dęblińskiej Szkole Orląt jako dwumiejscowy samolot szkolno - treningowy do szkolenia zaawansowanego pilotów samolotów odrzutowych. W tej klasie samolotów ustanowiono na Iskrze w 1964 roku rekordy świata: prędkość lotu w obwodzie zamkniętym 100km - 715 km/h, w obwodzie zamkniętym 500 km - 731 km/h, na odcinkach rzędu 15 - 25 km 839 km/h.

Prezentowany samolot służył między innymi w 61 Lotniczym Pułku Szkolno-Bojowym w Białej Podlaskiej, skąd 7 marca 1996 r. trafił do Centrum Szkolenia Inżynieryjno - Lotniczego w Oleśnicy.

Dwuosobowy TS-Iskra 11 B został wyprodukowany w WSK Mielec w 1960 roku. Jego wymiary to: 10,06 m (rozpiętość), 11,15 m (długość), 3,50 m (wysokość), 17,5 m2 (powierzchnia nośna). Masa własna - 2560 kg, startowa - 3840 kg.

Osiągi: prędkość maks. na wysokości 5000 m - 720 km/h, prędkość przelotowa - 600 km/h, prędkość minimalna - 140 km/h, prędkość wznoszenia - 14,8 m/s, pułap - 11000 m, zasięg - 1250 km.

Warto wspomnieć, że to drugi samolot w historii naszego miasta, który będzie zdobił okolicę. Pierwszy znajdował się od końca lat 50 na skwerze na ulicy Narutowicza. Był to radziecki samolot myśliwski Jak-23 z jednostki wojskowej w Mielcu. Sprowadził go ówczesny wiceprezes stalowowolskiego aeroklubu. Po latach przeniesiono go w okolice ZDK. W latach 70 zniknął z miejskiej przestrzeni.
Zdjęcia
Samolot odrzutowy TS-Iskra 11 B o numerze bocznym 721. Eksponat trafił do nas z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.Samolot odrzutowy TS-Iskra 11 B o numerze bocznym 721. Eksponat trafił do nas z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.Samolot odrzutowy TS-Iskra 11 B o numerze bocznym 721. Eksponat trafił do nas z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Samolot odrzutowy TS-Iskra 11 B o numerze bocznym 721. Eksponat trafił do nas z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.Samolot odrzutowy TS-Iskra 11 B o numerze bocznym 721. Eksponat trafił do nas z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.Samolot odrzutowy TS-Iskra 11 B o numerze bocznym 721. Eksponat trafił do nas z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
Samolot odrzutowy TS-Iskra 11 B o numerze bocznym 721. Eksponat trafił do nas z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.Samolot odrzutowy TS-Iskra 11 B o numerze bocznym 721. Eksponat trafił do nas z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.Samolot odrzutowy TS-Iskra 11 B o numerze bocznym 721. Eksponat trafił do nas z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 18 lutego 2022 r. godz. 23:19
~Condo
Ja pierdzielę!!!! Jak się ktoś nie zna na lotnictwie to lepiej niech się nie odzywa!!!!! Co za dyletant!!!
+0-0
Środa, 29 grudnia 2021 r. godz. 22:55
~Wert
Może bym nim latał ale się nie dostałem do Dęblina :-)
+0-0
Środa, 29 grudnia 2021 r. godz. 19:28
~Sac. Blasius
Prawidłowa nazwa samolotu to: TS-11 "Iskra bis B" nie żadne "TS-Iskra 11"... Spotyka się także w literaturze oznaczenie 'PZL TS-11 "Iskra" '. TS to inicjały głównego konstruktora prof. inż. Tadeusza Sołtyka (1909-2004), twórcy takich samolotów jak LWD "Junak", LWS "Szpak", TS-8 "Bies" - powszechnie używanych do szkolenia w polskim lotnictwie wojskowym oraz TS-16 "Grot", który był projektem samolotu ponaddźwiękowego, niestety wskutek hegemonii wielkiego brata zza wschodniej granicy pozbawionego szans na wyjście ze stadium makiety pełnowymiarowej... Ostatnie TS-11 pozostają w służbie sił powietrznych w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie w składzie i barwach Zespołu Akrobacyjnego "Biało-Czerwone Iskry". Są to maszyny z ostatniej XX serii produkcyjnej wykonanej w roku 1987, biorąc pod uwagę resurs wyznaczony przez producenta - 35 lat użytkowania - rachunek jest prosty: 2022 rok będzie kresem użytkowania w lotnictwie WP tak wspaniale zasłużonego samolotu, w pełni polskiego, na którym ustanowiono kilka światowych rekordów. W latach 1975-2004 50 sztuk tych maszyn z powodzeniem do szkolenia swych pilotów wykorzystywały siły powietrzne Indii (egzemplarze z serii XIV, XV i XVI, w latach 90. odsprzedaliśmy kolejnych kilka maszyn z serii XVIII, XIX i XX, w tym ostatni wyprodukowany egzemplarz nr 3H-2015. Kto chciałby zobaczyć jeszcze pierwszy i jak dotąd jedyny polski odrzutowiec latający z biało-czerwoną szachownicą nie jako w malowaniu historycznym ,ale nadal w służbie sił powietrznych RP, ten niech się spieszy w okolice Dęblina, bo samolotów zostało kilka jak i pilotów mogących na nich wykonywać loty.
+0-0
Środa, 29 grudnia 2021 r. godz. 18:19
~Może DD
Czy nawet pod takim artykułem pokaz swojej nietolerancji, głupoty i nienawiści muszą dawać trolle totalnej opozycji?
+0-0
Środa, 29 grudnia 2021 r. godz. 23:50
~PiSia Tuczna
Nowy "przekaz dnia" z Nowogrodzkiej nie dotarl, PiS-trollu ?
+0-0
Środa, 29 grudnia 2021 r. godz. 22:40
~Petla
Jeb.... sie w leb z ta totalna opozycja. Rzygac sie chce od powtarzania tego frazeologizmu. Pojdz do kosciola roznaniec odmawiac jak masz tryb petli w glowie wloczony. Do bolu powtorzen i moze cos wymodlisz dla siebie lub kogos
+0-0
Środa, 29 grudnia 2021 r. godz. 15:26
~bg
zlikwidowali cały COP a teraz chwala sie tym co produkował. Niestety historyków nie mozna wystawic bo oni tym steruja-ptasie móżdżki
+0-0
Środa, 29 grudnia 2021 r. godz. 12:51
~olo
Widzę , że hejterom nic w naszym mieście się nie podoba im by tylko KANONOWICZ dogodził który obiecał mieszkańcom BIAŁEGOSTOKU , że jak go wybiorą na prezydenta to nic nie będzie.
+0-0
Środa, 29 grudnia 2021 r. godz. 11:11
~Podobno
Samolot został wypożyczony z jednostki wojskowej z Dęblina ,będzie to atrakcja dla młodzieży przez jakiś czas żeby przyciągnąć osoby pod muzeum , jak muzeum go nie kupi to samolot wróci do Dęblina
+0-0
Środa, 29 grudnia 2021 r. godz. 07:41
~Obłuda PO
Nawet pod takim artykułem motłoch opozycyjny musi uprawiać swoje szczucie. Pani Butryn może pani i 100 razy powtórzyć że nie lubi Pani hejtu, ale jeśli nie gani Pani tych którzy drą się na ulicy "wypierda**ć!", a nawet pani ich tłumaczy, a także pozwala by ta internetowa dzicz wypisywała to, co wypisuje, to z całym szacunkiem - łże Pani. A że piszą ten hejt członkowie dowodzonej przez Panią członkowie PO oraz koledzy z protestów, to już każdy wie. Hejt znika ilekroć macie jakąś opozycyjną nasiadówkę, proteścik, spotkanie w terenie. Tak wielokrotnie się działo, więc przypadku nie ma. HEJT WSTAWIAJĄ PANI KOLEDZY.. Młodsi i w Pani wieku... Jacy? Marczak, Przytuła, Kopyto, Kardasz. Hejtuje także Hausner.
+0-0
Niedziela, 2 stycznia 2022 r. godz. 03:46
~PiSuar Cuchnie
Ile jeszcze razy, PiSuarze smierdzacy, bedziesz powtarzal ten sam, jadowity wpis? Ile razy??
+0-0
Środa, 29 grudnia 2021 r. godz. 00:33
~nocna_zmiana
Kupa złomu... potrzebne to jak dziura w bucie!
+0-0
Wtorek, 28 grudnia 2021 r. godz. 21:28
~jan
.... a co ma ten samolot wspólnego z COP ?.... ,,... TS-11 "Iskra" powstawał w czasie trwania nieformalnego konkursu na podstawowy szkolno-bojowy samolot dla państw Układu Warszawskiego, produkcję seryjną samolotów TS-11 "Iskra bis" podjęła w w 1962 r. wytwórnia WSK-Mielec, pierwszy samolot seryjny TS-11 "Iskra bis A" oblatano 11.10.1963 r", Iskra 11 bis B to rok 1969, schyłek rządów Gomółki...... można poczytać w internecie .... ten eksponat może i ma wartość muzealną, ale do muzeum COPu nie za bardzo trafiony ....
+0-0
Środa, 29 grudnia 2021 r. godz. 05:20
~Gal
@jan, jak to jest konstrukcja i produkcja z czasów Gomułki to ma wiele wspólnego z obecną władzą, która czerpie pełnymi garściami z jego dorobku. Przemówienia prezesa są identyczne (zgniły zachód, władzy raz zdobytej nie oddamy itp) nawet Mickiewicz ze swoimi Dziadami im podpadł i też jak w 68 kolejny raz np. w Krakowie jest zakazywany, a stwierdzenie Kisielewskiego cyt. "dyktatura ciemniakow" pasuje jak ulał! ;) Masz jeszcze jakieś wątpliwości?
+1-0
Wtorek, 28 grudnia 2021 r. godz. 19:28
~Wiechu
A co ma wspólnego samolot ze stalową wolą i muzeum copu ?
+0-0
Wtorek, 28 grudnia 2021 r. godz. 20:05
~P-18
P.S. RWD-8 to samolot szkolny tak jak Iskra.
+0-0
Wtorek, 28 grudnia 2021 r. godz. 19:59
~P-18
" Historia turbskiego lotniska i stalowowolskiego aeroklubu sięga roku 1939 oraz obietnicy przydziału dwóch samolotów RWD-8 złożonej lokalnemu Komitetowi Organizacyjnemu przez Aeroklub Rzeczypospolitej Polskiej. Plany te pokrzyżowane zostały przez wybuch II wojny światowej. "
+0-0
Wtorek, 28 grudnia 2021 r. godz. 19:25
~Ferdynat
Ile za tą kupę złomu zapłaciło miasto z naszych pieniędzy?
+0-1
Wtorek, 28 grudnia 2021 r. godz. 17:08
~Grzegorz
KUDŁATY ma wyjście awaryjne,jak go BANAŚ będzie gonił , wsiądzie i odleci do zamorskiego kraju- Pislandi.
+0-1
Wtorek, 28 grudnia 2021 r. godz. 16:54
~:-)
nie zniknął, tylko złomiarze go opędzlowali
+0-0
Wtorek, 28 grudnia 2021 r. godz. 16:12
~Dzidek z Czarnieckiego
Powinni postawić ładowarkę mruwke,a nie jakiś samolot.
+0-0
Wtorek, 28 grudnia 2021 r. godz. 14:37
~Zdziwiony
A co samolot z PRL-u ma wspólnego z COP-em ? Chyba mogli się postarać o replikę "Łosia", "Karasia" lub chociaż "Jedenastki"
+0-0
Wtorek, 28 grudnia 2021 r. godz. 15:28
~P-18
Konstruktor samolotu brał udział w rozwoju samolotu PZL.23 Karaś i w konstruowaniu i wdrażaniu do produkcji samolotu PZL.46 Sum.
+0-0
Wtorek, 28 grudnia 2021 r. godz. 14:23
~Ola
Mimo wszystko ruski był ładniejszy w 60 - 70 latach dużo było takich " pomników " na trasie od "stalówki - do warszawki " pod " rotundę " chyba 3 !
+0-0
Wtorek, 28 grudnia 2021 r. godz. 14:07
~olo
SUPER sprawa, aby więcej takich eksponatów w naszym muzeum było jak najwięcej.
+1-0
Wtorek, 28 grudnia 2021 r. godz. 17:41
~ormowiec
Muzeów ci u nas dostatek. Można eksponaty zamawiać. Koszt nieważny. Robić ekspozycje, zatrudniać ludzi do pilnowania dobytku. Wszakże pod dachem łatwiej upilnować niż na błoniach. Jest też dużo wolnej przestrzeni w Domu Uciech dla Seniorów.
+0-0
Wtorek, 28 grudnia 2021 r. godz. 17:27
~stary_technik
Czy to ma byc muzeum "COP-u", czy tez (kolejne) muzeum techniki?
+0-0
Wtorek, 28 grudnia 2021 r. godz. 13:48
Miast0wy
Ale zlom
+0-1
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.