Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 3 grudnia 2020 r. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
 Wiadomości lokalne
» Muzeum Regionalne zachęca: zostań współtwórcą wystawy!
» Po pięciu latach powraca biuro Sojuszu Lewicy Demokratycznej
» Komunikat MZK
» Mieszkańcy Bojanowa otrzymali od policji odblaski
» Co możemy stracić na zatargu z Unią Europejską? Radna wylicza
» "Akcja zima" w mieście rozpoczęta
» O rodzinie i małżeństwie Steczkowskich na antenie Polskiego Radia
» Viacheslav Kyrylov zwycięzcą Konkursu Kompozytorskiego Młodzi Muzycy Młodemu Miastu 2.0.
» 67-latka na podwójnym gazie
» Ulica Wrzosowa zalana błotem
» Unijny koronabudżet. Co dalej z budową mostu na Sanie?
» 34 kg - tak się chudnie z Gabinetem Projekt Zdrowie
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych
» Dzieje wędrującej kolekcji
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
»Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: wyścig na Słowacji
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Sopocie
»Impreza klubowa: Stalowa Wola Młode Miasto dla Młodych
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Piątek, 16 października 2020 r. godz. 13:27     /Informacja prasowa UM/
Stalowa Wola w gronie polskich liderów inwestycji

Stalowa Wola zajęła III miejsce w rankingu podsumowującym wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2017-2019 w kategorii miasta powiatowe oraz VII miejsce w zestawieniu podliczającym wykorzystanie środków unijnych w latach 2014-2019 w kategorii miasta powiatowe.
Stalowa Wola zajęła III miejsce w rankingu podsumowującym wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2017-2019 w kategorii miasta powiatowe oraz VII miejsce w zestawieniu podliczającym wykorzystanie środków unijnych w latach 2014-2019 w kategorii miasta powiatowe.
Fot. UM Stalowa Wola
Stalowa Wola po raz kolejny znalazła się w czołówce rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów i na topie zestawienia wykorzystania środków unijnych w kategorii miast powiatowych. Wysokie III i VII miejsca w jednych z najważniejszych podsumowań prezentujących aktywność samorządów w Polsce pokazuje ogrom włożonej pracy władz miasta w rozwój Stalowej Woli i skuteczność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na ten cel.

Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów 2017-2019 "Liderzy inwestycji" Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" odnosi się do wszystkich inwestycji samorządowych, łącznie z wydatkami inwestycyjnymi spółek komunalnych od 2017 do 2019 roku. Wyniki pokazują liderów inwestycji, którzy zaangażowali najwięcej środków i sił w poprawę jakości życia mieszkańców.

- Ten ranking to przejrzysta prezentacja zestawienia finansowego. Wydatki poniesione w latach 2017-2019 są przeliczane na jednego mieszkańca - tłumaczy Renata Knap zastępca prezydenta miasta Stalowej Woli.

W zestawieniu "Wspólnoty" prezentującym wykorzystanie środków unijnych, autorzy przyglądają się dotacjom ze środków europejskich, z jakich korzystały samorządy w Polsce od 2014 roku (od momentu rozpoczęcia trwającej cały czas perspektywy budżetowej UE).

Stalowa Wola zajęła III miejsce w rankingu podsumowującym wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2017-2019 w kategorii miasta powiatowe oraz VII miejsce w zestawieniu podliczającym wykorzystanie środków unijnych w latach 2014-2019 w kategorii miasta powiatowe.

- Nagrody te to ogromny wkład pracowników Urzędu Miasta, osób, które codziennie swoim zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju całego miasta, do tego, że Stalowa Wola znana jest w całej Polsce. Odbierając te wyróżnienia czułam ogromną dumę, ale i radość, że nasza wspólna praca została doceniona - mówi zastępca prezydenta Renata Knap.

Autorami rankingów są prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy bazowali na danych ze sprawozdań budżetowych, a przy obliczaniu wskaźników wzięli pod uwagę całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu badanych lat. W wyniku obliczeń o miejscu w rankingu decydowała kwota wydatków inwestycyjnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 20 października 2020 r. godz. 12:10
~Apollo13
Tytus- Nie jest tak źle - jakbyś pomieszkał z muzulmanami , Arabami to wtenczas byś miał inne zdanie o ludziach z wioski Wszędzie jest dobrze gdzie nas Nie ma.
+0-0
Wtorek, 20 października 2020 r. godz. 13:28
~Tytus
Jednak to islam wyrwał Europę z wieków ciemnych. Dzięki przejętym przez rekonkwistę bibliotek w Toledo czy Cordobie ożywiono wiedzę, którą kościół tak tępił. Dziś mało kto wyrazi np. rok 1763 cyframi rzymskimi, a arabskimi każdy, jeszcze muszę dodać takie rzeczy jak: algebra, alchemia ( protoplastka dzisiejszej chemii) czy alkohol. Islam nie mordował ludzi w sposób zorganizowany jak KK (inkwizycja, tworzenie gett, sankcjonowanie ludobójstwa jako świętego obowiązku.)To poprzez islam odzyskano wiele utraconych w wyniku barbarzyńskiej działalności kościoła dzieł starożytnych filozofów i idee w nich zawarte. Dzięki temu doszło do odrodzenia i triumfu wiedzy nad wiarą. Pamiętajmy, że KK istnieje ok.1500 lat a nauka w sposób nowoczesny, w oparciu o racjonalizm i dowody ma 300 lat, porównajmy dokonania kościoła i nauki...
+0-0
Wtorek, 20 października 2020 r. godz. 13:04
~mamuszka
Wydaje mi sie ze muzulmanie przeszkadzajä w Niemczech bardziej Polakom niz Niemcom.Polacy w walce z islamem pozostanä osamotnieni to samo jest w innych krajach Europy chociazby w Angli.Przecietny Brytol gdyby mial wybierac miedzy muzulmaninem a Polakiem katolikiem wskazalby Polaka jako pierwszego do opuszczenia jego kraju.Jaki z tego wniosek ?ano taki ze nie warto sobie zawracac gitary "dramatem" Anglikow,Francuzow ,Niemcow.Niestety punkt widzenia Polaka katolika jest inny ;koniecznie chce on ulepszyc swiat wstawiajäc swojä d...e miedzy mlotem a kowadlem
+0-0
Wtorek, 20 października 2020 r. godz. 07:04
~Apollo13
@ Tytus Jakby Nie było takich ludzi na tym świecie to by Nie było by przemysłu. Muśisz mieć dobrych fachowców np. murarzy , tynkarzy Jak by kaźdy człowiek myślał jak Ty to by fachowców Nie było. Nie tylko fachowców ale kto by zamiatał ulice zbierał śmiecie walczył z sczurami???? itd. W Polskich miastach nastapiły duże zmiany Jak komuna upadła .Ludzie o których Ty mówisz (inteligientni doktorzy, nauczyciele itd ) Nie będę wszystkich wymieniał wyprowadzaja się na wieś (np.Jastkowice) sobie domy buduja przez takich Jak to mówisz wieśniaków. A ludzie ze wśi wprowadzaja do miasta do mieszkań pozostawionych przez inteligientnych bo teraz Nie ma już małych gospodarstw! Musza szukać pracy i gdzieś pracować ! To się nazywa współczesna ewolucja Jak się elita wyprowadziła to mamy to co mamy ale naszym zadaniem powinno być pomòc tym ludziom dostosować się do życia w mieście a Nie ich krytykować !!! Nie lubię dzielić ludzi na kategorie ! Wszyscy chodzimy do ubikacji i każde gówno tak samo śmierdzi!!!
+0-0
Wtorek, 20 października 2020 r. godz. 12:04
~mamuszka
Nie chcialabym krytykowac KK lecz niestety faktem jest ze to on jest odpowiedzialny za mentalne zacofanie mieszkancow.Jest przyczynä hipokryzji,ostojä skostnialego konserwatyzmu blokuje rozwoj i postep.Najgorsze jest to ze ograniczone horyzonty myslowe katolikow jako argument koronny przedstawiajä islam jako zlä alternatywe.KK wykorzystuje strach przed radykalnym islamem i straszy niewiernych cofnieciem sie do jeszcze glebszego stadium zacofania.Niezbitym faktem jest ze islam od chrzescijanstwa duzo sie nie rozni jest jego bardziej konserwatywnä radykalnä formä.Odrzucil kleczenie jako symbol zniewolenia i tym samym mentalnosc niewolnika
+0-0
Wtorek, 20 października 2020 r. godz. 08:28
~Tytus
To dostosuj takich, co są przekonani, że jak kogoś trafi piorun to trzeba go zakopać do ziemi, albo takiego, który mówi, że pan Jezus stworzył człowieka, lub takiego co do rzeki nie wejdzie, dopiero po św.Janie... Albo są tacy co twierdzą, że ktoś tam kiedyś zabronił jeść w piątek mięso. Jak dotrzeć do takich ludzi? A wszystko to są fakty, które na własne uszy słyszałem od mieszkańców naszego miasta. Na pewno też byś coś dodał... Podkarpacie to specyficzna kraina, gdzie wiara w duchy, czarty i zabobony miesza się z prymitywnym, dostosowanym do słuchacza przekazem pseudoreligijnym.
+0-0
Sobota, 17 października 2020 r. godz. 19:18
~Tytus
Lata 70- te to był rozwój miasta. Potem miasto stawało się przystanią dla ludzi z nie miejskim instynktem i pochodzeniem. Dzisiaj widzimy to, chociażby słuchając gwary na ulicach naszego miasta. Najgorzej jest na osiedlach zdominowanych przez uchodźców z okolicznych wsi. Stąd też taki duży wstyd, dla nas Stalowiaków, że niby mieszkańcy St. Woli to tłuki i wyznawcy pisu i czarnej magii.
+1-0
Poniedziałek, 19 października 2020 r. godz. 13:29
~Tytus
W Polsce pierwszym miastem, które w zamyśle jego budowniczego miało być miastem, jest Zamość. A miało to miejsce na przełomie XVI i XVII wieku. Nie tylko my, ale i największe rody tego kraju wywodzą się ze wsi. Chodzi mi o mentalność, kulturę i wiedzę tych ludzi, którzy swoim rozwojem cywilizacyjnym nie odbiegają od plemion afrykańskich, czy amazońskich. Na wsi też mieszkają ludzie inteligentni, ale są mniejszością, natomiast wielu którzy osiedlają się w miastach zaniżają poziom i nie chcą się rozwijać. Alutec czy huta to spełninie ambicji, a jak który zostanie brygadzistą to ho,ho... Jednym z pierwszych pytań jakie mają, to to , czy ,, daleko do kościoła?". Również bardzo dziwną kategorią ludzi są tzw. pierwsi inteligenci w rodzinach, co widać po urzędach i zakładach pracy, gdzie stanowisko jest i słoma w butach też jest.
+0-0
Poniedziałek, 19 października 2020 r. godz. 06:21
~200 Century boy
Ale wy wszyscy to z miasta ale pochodzicie wszyscy ze wśi waśi dziadkowie, pradzadkowie ! Czy to ma znaczenie? Czasami jadę rowerem przez wieś i nieznajomi mi mówia Dzień dobry! To zależy od kultury człowieka czy każdy doktor, inżynier, dyrektor, prezes zachowuje się kulturalnie! Odpowiedz jest NIE!!! Jest dużo chamów na tym świecie którzy tylko myśla o sobie!
+0-0
Niedziela, 18 października 2020 r. godz. 17:33
~stary-inzynier
Na poczatku istnienia huty i elektrowni, do Stalowej Woli sciagano inzynierow, lekarzy, urzednikow, itd. z wiekszych miast. Sciagano nawet i robotnikow (np. moj krewny przyjechal tu z Czestochowy). Dopiero w latach 60tych i 70tych wielu z tzw. "chlopo-robotnikow" zdecydowalo sie przeprowadzic na stale do Stalowej Woli. A pozniej, coraz wiecej ludzi przybywalo tu ze wsi...
+0-0
Niedziela, 18 października 2020 r. godz. 13:22
~mamuszka
Tytus tradycji mieszczanskich w tym miescie nigdy nie bylo .Historia miasta jest scisle zwiäzana z komunizmem,w koncu rozwoj miasta mozna liczyc praktycznie od konca wojny.Wielowies to nazwa w pelni zasluzona.Jedno trzeba przyznac ze komunizm dal chlopom od pluga oderwanym mozliwosc wyksztalcenia.Specyficzna mentalnosc tego miasta to mieszanka wplywow kosciola ,chlopskich tradycji i komunizmu zakraszanych czesto podczas niedzielnych spotkan alkoholem dla zaklamania rzeczywistosci bez wzgledu na wyksztalcenie biesiadnikow.Tusk w pewnym sensie mial racje ze Polska to nienormalnosc
+0-0
Sobota, 17 października 2020 r. godz. 17:36
~Lolek
Proszę niech prezydent powie jak dużo zadłużył Nasze miasto.Jak długo będa spłacać Nasze dzieci.Megalomania
+1-0
Sobota, 17 października 2020 r. godz. 15:35
~wiechu
gdzie te inwestycje bo jakos ich nie widze...
+0-0
Sobota, 17 października 2020 r. godz. 18:52
~Jimi Hendrix
Pal ,, trawkę" a zobaczysz.
+0-0
Sobota, 17 października 2020 r. godz. 18:07
~Asmodeus
A murale... Toć to inwestycje chyba?
+0-0
Sobota, 17 października 2020 r. godz. 10:07
~Dec
Pisowska propaganda sukcesu. ;) Gomułka bylby zdumiony rozmachem. ;)
+1-0
Poniedziałek, 19 października 2020 r. godz. 05:37
~Chicago itd
"Cela+"... czy kolejne wcielenie Ferdka pluje dzisiaj zgodnie z najnowszymi wytycznymi z Komitetu Propagandy PiSuaru?
+0-0
Niedziela, 18 października 2020 r. godz. 17:07
~Cela+
Łowca pisowca to gdzie ten dom budujesz? We Włoszech? A basen będzie miał?
+0-0
Sobota, 17 października 2020 r. godz. 19:39
~Łowca pisowca
Budujemy nowy dom, jeszcze jeden nowy dom... A tak naprawdę, kiedy kwota wolna od podaku wzrośnie. Komunizm i katolicyzm to bardzo duże zagrożenie dla nas, Polaków.
+0-0
Sobota, 17 października 2020 r. godz. 10:00
~As
To jest by ranking jak wiele innych i nie mówi nic dobrego o naszym mieście a jedynie o tym ile wydaliśmy. Czy to jest powód do chwały ? . Można się przyjrzeć dokładnie i dojść do wniosku że nazwa powinna być za zmieniona na ile wyrzuciliśmy w błoto.
+1-0
Sobota, 17 października 2020 r. godz. 07:13
~jan
.... pani prezydent, pojechała pani ostro po bandzie ,,Ten ranking to przejrzysta prezentacja zestawienia finansowego", a całe to zestawienie składa sie z dwóch drogich inwestycji, przejazd pod torami na Energetyków i stadion zwany szumnie Piłkarskim Centrum, tak oto jesteśmy tymi ,,którzy zaangażowali najwięcej środków i sił w poprawę jakości życia mieszkańców".... jak ktoś chce sobie poprawić ,,jakość życia" może się wybrać na mecz miejscowych piłkarzy z Giebułtowem, pełny relaks gwarantowany ....
+1-0
Niedziela, 18 października 2020 r. godz. 15:30
~luka
Lub codziennie przejechać się czymkolwiek pod wspomnianym "tunelem" pod torami kolejowymi na Ozecie. To z pewnością podniesie komfort życia całego miasta. Mnie jeszcze interesuje ile ten ranking nas kosztował? Może był gratis? Bardzo dobrze, że czytający są bystrymi ludźmi i kit od razu wychwycony został.
+0-0
Sobota, 17 października 2020 r. godz. 06:21
~Apollo13
Zamiast inwestować w klub powinni zainwestować w otwarty Basen który w tym roku był zamknięty!!! Sanepid Nie pozwolił go otworzyć z braku inwestycji!!! Muśiałem kapać się w Sanie!!! bo Sanu nie zamkneli!! Nie mieli kasy żeby San ogrodzić!!!
+0-0
Piątek, 16 października 2020 r. godz. 22:26
~Sisi
To chyba "inwestycje" w zabetonowanie parki, wycinkę drzew, huśtawki i koniki bujane liczyli? Policzyli że jest liderem inwestycji tylko nic nie wybudowali, a jest 200 milionów długu.
+1-0
Piątek, 16 października 2020 r. godz. 21:54
~ixi
Bieżąca kadencja prezydenta Lucjusza jest ostatnią, gdyż w samorządowej Polandii można nim być tylko 2 kadencje. PrzyczÓłki w Warszawie już uchwycone na przyszłość a przedstawienie musi trwać nadal. Jak sądzicie; kto został już namaszczony na następcę Lucka i będzie kandydatem PiS na prezia Stalowej Woli w kolejnych wyborach?
+0-0
Sobota, 17 października 2020 r. godz. 18:23
~Tow Jan Winnicki
Mam nadzieje, ze Towarzysz Lucjusz N. w koncu dostanie jakas posade w Komitecie Centralnym PiS. Albo u Budynia-Dudy, ktorego akcje wyborcza tak dzielnie wspieral !
+0-0
Sobota, 17 października 2020 r. godz. 12:35
~ixi
ok. przeoczyłem temat,sprawdziłem i potwierdzam;2 kadencje od wejścia w życie ustawy.
+0-0
Sobota, 17 października 2020 r. godz. 09:34
~jan
... jesteś w błędzie, dwie kadencje liczone o wyborów PO WEJŚCIU W ŻYCIE USTAWY, tak że ten marazm jeszcze może potrwać następną kadencję, chyba ze mieszkańcy się opamiętają albo Kaczyński weźmie pana Nadbereżnego do ,,pracy" w KC Partii ...
+0-0
Piątek, 16 października 2020 r. godz. 18:48
~667- LWS
To chyba Kaczyński tą listę prowadzi? Już jesteśmy krzemową doliną? Chyba w jedzeniu opłatków. ,,Ciemność, ciemność widzę".
+0-0
Piątek, 16 października 2020 r. godz. 18:27
~Balladyna
Jednym slowem... cyrk w budowie! P.S. Cytat "Brutalne metody w PiS? Oskarżenia o zastraszanie i groźby wyrzucenia z klubu. Żonie jednego z senatorów PiS grożono wyrzuceniem z pracy, jeżeli jej mąż zagłosuje ws. "piątki dla zwierząt" inaczej niż chce kierownictwo partii - twierdzi Senator Jan Maria Jackowski z Prawa i Sprawiedliwości. To pokłosie wewnętrznego konfliktu, jaki wybuchł w partii rządzącej w trakcie prac nad ustawą, którą osobiście forsuje prezes Jarosław Kaczyński."
+1-0
Piątek, 16 października 2020 r. godz. 18:27
~Aamon
Czyli są nowe miejsca pracy, jest przyszłość dla naszych dzieci. Gdzie trzeba się zgłosić, żeby nie należąc do PIS- u zarobić 5000?
+0-0
Piątek, 16 października 2020 r. godz. 18:23
~jasio
inwestycja w stadion kosztowala nas wcoraj 900 000 tys. zł
+0-0
Piątek, 16 października 2020 r. godz. 17:53
~ytikikx
Nie mozna dodawac komentarzy
+0-0
Piątek, 16 października 2020 r. godz. 17:14
~Zybi
Kreatywna księgowość ma swoją drugą stronę.
+0-0
Piątek, 16 października 2020 r. godz. 16:50
~wyborca
Czas na ranking miast w wysokosci zadluzenia na 1 mieszkanca! Wkoncu bedziemy liderami!!
+0-0
Piątek, 16 października 2020 r. godz. 16:20
~wiechu
Jeden z bastionów rządzącego ugrupowania tak chętnie wyciąga ręce po środki wyimaginowanej wspólnoty,z której dla nas niewiele wynika.Ciężko to ogarnąć.
+0-0
Piątek, 16 października 2020 r. godz. 17:20
~Komuna_Wiecznie_Zywa
Typowo PiSowska hipokryzja... oni na Unie pluja i wciaz groza wetem, ale swoje brudne paluchy po pieniadze chetnie wyciagaja!
+0-0
Piątek, 16 października 2020 r. godz. 14:52
~Wkurzony
Inwestycje .? Hmm tylko w co ? W coś co później przyniesie zyski czy w.cos.co będzie obciążeniem bidzetu
+1-0
Piątek, 16 października 2020 r. godz. 19:02
manukun
Centrum piłkarskie wygenerowało MINUS MILION ZŁOTYCH ZYSKU. Jak myślisz, dlaczego badają wydatki zamiast opłacalności?
+0-0
Piątek, 16 października 2020 r. godz. 16:38
~huba
Są to niestety wydatki na "inwestycje" generujące wydatki beieżące budżetu od chwili ich uruchomienia. Czy ten aspekt naukowcy brali także pod uwagę? Czy jest sensowne zaciagać kredyty by wykonać coś co trzeba utrzymywać i doplacać do tego?
+0-0
Piątek, 16 października 2020 r. godz. 14:05
~lds
A co możemy powiedzieć o rentowności tych inwestycji?
+1-0
Poniedziałek, 19 października 2020 r. godz. 09:47
~Ola
@Brawo!, stalowka z tego żyje
+0-0
Piątek, 16 października 2020 r. godz. 18:30
manukun
Lider WYDATKÓW - zastanawiam się czy na pewno jest się czym chwalić?
+0-0
Piątek, 16 października 2020 r. godz. 18:03
~bajki z mchu i paproci
Tu chodzi tylko o WYDAWANIE pieniedzy, a nie o inwestycje, ktore moga przynosic jakikolwiek zysk !
+0-0
Piątek, 16 października 2020 r. godz. 16:06
~Brawo!
Czego .To fajnie jest napisane i sprytnie.Liderów wydatków inwestycyjnych.Chyba już nawet stalówka.net nie chce się ośmieszać.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.