Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 23 października 2020 r. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
 Wiadomości lokalne
» Klasztor wznawia posługę duszpasterską
» Prezydent Stalowej Woli poinfomował, że jest zakażony koronawirusem
» Co z funduszy norweskich i nie tylko dla Stalowej Woli?
» Komunikat MZK-chwilowe spadki ciśnienia wody
» Uwaga na oszustów! 87-letnia kobieta straciła 15 tysięcy i biżuterię
» Pani Wira schudła 20 kg w Naturhouse Stalowa Wola
» Jerzy Kwieciński złożył rezygnację z funkcji prezesa PGNiG
» Jaka przyszłość biomasy i ponad stu pracowników?
» Budowa zadaszenia hali i basenu w Stanach
» "Patriotyczne śpiewanie" online
» Edukacja i infomacja. Rusza miejska akcja "STOP dewastacji"
» Kolejne zdroje i alejki na komunalnym cmentarzu. Trwa też procedura powstania nowego miejsca pochówku
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Dieta rządzi każdą sferą naszego życia: prywatną, zawodową, społeczną. Każdy z nas chce się dobrze czuć i dobrze wyglądać".
Sławomir Górny, dietoterapeuta
 Imprezy w mieście
» Warsztaty filmowe w Pracowni Intermedialnej
» Bazarek roślinny
» Elżbieta Bis - "Okruchy" - Wystawa rzeźby
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta
» Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych
» Dzieje wędrującej kolekcji
» Rejestracja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Stalowej Woli w nowej rzeczywistości
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
»Ogólnopolskie Zawody Balonowe w Stalowej Woli
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Korczynie
»GSMP 2020: wyścig na Słowacji
»GSMP 2020: Faraś na wyścigu w Sopocie
»Impreza klubowa: Stalowa Wola Młode Miasto dla Młodych
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Piątek, 18 września 2020 r. godz. 20:43     /Magdalena Rodecka/
W wieku 73 lat zmarł twórca rzeźby Patriota - Andrzej Pityński

Rzeźbiarz, profesor Andrzej Pityński. W Stalowej Woli kojarzony jako autor rzeźby Patriota na ulicy Komisji Edukacji Narodowej.
Rzeźbiarz, profesor Andrzej Pityński. W Stalowej Woli kojarzony jako autor rzeźby Patriota na ulicy Komisji Edukacji Narodowej.
Fot. Jacek Rodecki
W wieku 73 lat w USA zmarł artysta, rzeźbiarz, profesor Andrzej Pityński. W Stalowej Woli kojarzony jako autor rzeźby Patriota na ulicy Komisji Edukacji Narodowej.

Andrzej Pityński - polski artysta rzeźbiarz tworzący w USA. Zaliczany do światowej czołówki rzeźbiarzy. Tematyka rzeźb uczyniła go "Ambasadorem Polskiej Kultury i Historii".

Urodzony w 15 marca 1947 roku w Ulanowie, w rodzinie o bogatych tradycjach patriotycznych i głęboko zaangażowanej w walce o wolną Polskę. Tu ukończył szkołę podstawową i średnią. Absolwent ASP na wydziale rzeźby u prof. M. Koniecznego i J. Bandury w Krakowie. Pierwsza jego rzeźba z lat studenckich - popiersie Ignacego Paderewskiego stoi na cokole przed Collegium Paderevianum w Krakowie. Nie mógł rozwijać swoich zdolności i wyjątkowego talentu w socjalistycznej Ojczyźnie, w 1974 roku opuścił kraj. Od roku 1974 mieszkał i tworzył w Stanach Zjednoczonych, ale nigdy nie zapomniał kim jest. Pierwsza tu wykonana rzeźba Artura Rubinsteina, pianisty żydowskiego pochodzenia otworzyła mu drogę do rzeźbiarskiej kariery. Swoje artystyczne życie poświęcił tworzeniu pomników polskiej historii głównie w USA, które są wyrazem walki o sprawy Polski i jej historycznej pozycji w świecie. Jako jedyny Polak jest członkiem prestiżowego Narodowego Związku Rzeźbiarzy w Nowym Jorku. Uczył rzeźby na amerykańskich uniwersytetach.

Autor wielu rzeźb monumentalnych o tematyce patriotycznej i martyrologicznej w USA i w Polsce, m. in. pomnika "Katyń" w New Jersey, słynnych "Partyzantów" w Bostonie, pomnika Armii Błękitnej w Warszawie, czy szeroko znanej płaskorzeźby Matki Boskiej AK trzymającej na rękach ciało chłopca - powstańca warszawskiego z 1944 roku. Jego dziełem są pomniki sławnych polaków: Ignacego Paderewskiego (1973), księdza Jerzego Popiełuszki (1987), dla Public Library w Bayonne Marii Curie-Skłodowskiej (1987), dwa popiersia Papieża Jana Pawła II (w Polsce w Ulanowie i na Manhattanie w Nowym Jorku), generała Władysława Andersa (1995) na polskim cmentarzu w Doylestown , Tadeusza Kościuszki na Florydzie (2002) i Juliusza Tarnowskiego dla miasta Tarnobrzeg. Jest także autorem kilkudziesięciu medali.

Mistrz pamiętał o swoim rodzinnym Ulanowie, dla którego powstało kilka wspaniałych prac, m. in. pomnik Jana Pawła II czy upamiętniająca bohaterskich mieszkańców Gminy Ulanów "Tarcza Honoru" odsłonięty w Dniu Święta Niepodległości w 2004 roku. W 1990 roku otrzymał zasłużony tytuł "Honorowy Obywatel gminy i miasta Ulanów".

Polskie godło wykonane z brązu jego autorstwa jest umieszczone na Mauzoleum na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli.

Wystawa jego rzeźb bogata w symbolikę odwołującą się do polskiej historii była dostępna w 2009 roku w Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli z okazji 10-lecia tego muzeum i 70-lecia wybuchu II wojny światowej.

Za twórczość artystyczną otrzymał m. in.:
- złoty i srebrny medal od Audubon Artists i Allied Artists of America,
- order Polonia Restituta od Rządu Polskiego na Uchodźstwie,
- order komandorski Rzeczypospolitej Polskiej.

11 września 2011 roku w centralnym miejscu w Stalowej Woli została odsłonięta 16-metrowa rzeźba jego autorstwa pt "Patriota". Rok później uhonorowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę najwyższym odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego.

Śp. Artystę wspomniał prezydent RP Andrzej Duda: "Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu profesora Andrzej Pityńskiego - Kawalera Orderu Orła Białego. Rzeźbiarza. Twórcy wielu pomników, w tym Pomnika Katyńskiego z New Jersey. Pogrążonych w żalu niech wspiera myśl, że Pan Profesor będzie na wieki żył w swoich dziełach. RiP"
Video

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 22 września 2020 r. godz. 07:35
~Apel
Czy nawet pod artykułem o śmierci człowieka musimy czytać hejty trolli totalniackiej opozycji. Umarł człowiek, uszanujcie to hejterzy!
+0-0
Wtorek, 22 września 2020 r. godz. 19:04
~Milion Masek
Jakie znowu "hejty" osiolku? Po prostu, dziela pana Pitynskiego wywolaly dyskusje. Nie zauwazylem go ktos tutaj obrazal go jako czlowieka!
+0-0
Poniedziałek, 21 września 2020 r. godz. 19:58
~tom
proponuje ten monument postawic mu zamiast granitowej plyty
+0-0
Poniedziałek, 21 września 2020 r. godz. 22:16
~Liverpool
Wydasz kase ze swojej wlasnej kieszeni na transport tej rzezby do New Jersey (USA)?
+0-0
Poniedziałek, 21 września 2020 r. godz. 19:30
~smaki i niesmaki
"Nie mógł rozwijać swoich zdolności i wyjątkowego talentu w socjalistycznej Ojczyźnie" Czyzby??? # Tylko pozniej, wiele razy tu (powracal) przyjezdzal, by wykonywac odlewy swoich rzezb w polskich hutach (glownie w Gliwicach)!
+0-0
Poniedziałek, 21 września 2020 r. godz. 17:27
~Twoj bol jest lepszy niz moj...
Pan rzezbiarz (A.P.) byl bardzo dobry pod wzgledem technicznym. I to trzeba mu przyznac. Niestety, wchodzac w tematyke patriotyczno-bogoojczyzniana, trudno bylo stworzyc cos co przemawialoby do wiekszosci przecietnych ludzi - zaczal wiec tworzyc dziela, ktorymi mozna straszyc dzieci przed zasnieciem (patrz - np. jego "Rzez Wolynska")...
+0-0
Poniedziałek, 21 września 2020 r. godz. 15:29
Tosia
Rzezba / pomnik bardzo mi sie podoba .Jak patrze na niego widze Polaka , Slowianina , Huzara ...Patriote . Nie rabina , Lenina , Hitlera , krola Srula, Pisowca czy POwca . Ludzie ogarnijcie sie i nie glosujcie na szmatlawcow a bedzie sie lepiej zylo i oddychalo ..........
+0-0
Poniedziałek, 21 września 2020 r. godz. 17:43
~*****_***
*****_*** do bólu, aż pojdą po rozum do głowy.
+0-0
Poniedziałek, 21 września 2020 r. godz. 16:37
~Pisuar Cuchnie
Zydzi ci sie szmatlawa "Tosiu" nie podobaja? Czy wyssalas swoj antysemityzm z mlekiem matki,... a moze twoj dziadek byl w czasie wojny "szmalcownikiem"?
+0-0
Niedziela, 20 września 2020 r. godz. 18:43
~Jacenty
Nie do uwierzenia. Kilkunastu ludzi przy pomocy kłamstw rozjechało Polską demokrację. To żadni intelektualiści, wybitne umysły - to najprymitywniejsi z prymitywnych i to mnie zadziwia. Te kilkanaście osób było w stanie wmówić narodowi, "że Polska w ruinie", "że wystarczy nie kraść" i że Smoleńsk to zamach, który wymaga zemsty narodowej. Te kilka haseł wystarczyło, aby wygrać wybory i rozjechać państwo. Nic nie zadziałało, a kilkanaście osób zaczęło niszczyć podstawy prawne państwa łącznie z konstytucją i niezawisłością sądów, Trybunałem Konstytucyjnym i Krajową Radą Sądownictwa. Za pomocą kłamstw wmówiono społeczeństwu, że środowisko sędziów to szumowiny społeczne, bez zasad etycznych i przeprowadzono zmiany, które pozwalają na ręczne sterowanie składami sędziowskimi w celu wymuszania wyroków korzystnych dla szeroko pojętej władzy politycznej. Błyskawicznie zlikwidowano służbę cywilną, zrezygnowano z przetargów oraz konkursów na część stanowisk. Wszystkie ważniejsze stanowiska zostały obsadzone kreaturami zdolnymi do zniszczenia wszystkiego i wszystkich, co mają inne zdanie. Padła stadnina w Janowie, zaczęto niszczyć rezerwaty przyrody, a w ciągu kilkunastu tygodni wycięto miliony drzew w Polsce. To niewyobrażalne - jakiego spustoszenia w przyrodzie dokonało kilkunastu ludzi pozbawionych wszelkich skrupułów, posiadających ogromną władzę porównywalną z monarchią. Państwo i my okazaliśmy się bezradni na nikczemność, na protekcjonizm, na pazerność liczoną w setkach milionach korzyści finansowych władzy. Społeczeństwo przyzwyczaiło się do kłamstwa, że hasło "dla dobra narodu" oznacza realizację kolejnego świństwa i rozwiązania systemowego, które pozbawia obywateli kolejnych praw i przywilejów. Realnie rządzi państwem kilkunastu ludzi, bezwzględnych, bez skrupułów, cynicznie wykorzystujących naiwność ludzką. Mają poparcie administracji k.k., który zatracił poczucie obiektywnej oceny stanu społecznego państwa i w jakimś sensie uczestniczy w tworzeniu reżimu politycznego. Teraz wyznanie i wiara ma być wzmacniana autorytetem państwa, a nie drogą osobistą rozwoju każdego obywatela. Polska jest w matni, która prowadzi do konfliktów międzynarodowych i my wszyscy za lat parę znajdziemy się w rozpaczliwej sytuacji materialnej. Polskę rozjechało kilkanaście osób prymitywnych, bezczelnych, bez szacunku do dorobku instytucji państwa i prawa i gotowych na wszystko, aby osiągać maksimum korzyści z posiadanej niczym nie ograniczonej władzy
+3-0
Wtorek, 22 września 2020 r. godz. 10:30
~asd
Bardzo dobry tekst.
+0-0
Wtorek, 22 września 2020 r. godz. 00:31
~nocna_zmiana
Smutne, ale prawdziwe, sz. panie "Jacenty"! Byle populista moze sterowac tym narodem w dowolny sposob.
+0-0
Poniedziałek, 21 września 2020 r. godz. 22:09
~Quo Vadis Polsko?
Niestety, od czasow kiedy to w Polsce zwyciezyla tzw. kontr-reformacja (tzn. od czasu kiedy w Polsce niepodzielnie zaczal panowac kosciol rzymsko-katolicki) Polska raz za razem dazy ku samozagladzie. Przykre to i smutne....
+0-0
Poniedziałek, 21 września 2020 r. godz. 19:07
~maruda
Wlasnie... dlaczego Ziobro walczy teraz z Kaczynskim? Przecie jeszcze tyle moga wspolnie rozkrasc!
+0-0
Poniedziałek, 21 września 2020 r. godz. 10:56
~arizona
Piękna analiza tego co stało się z "dumnym narodem' zaledwie w ciągu 5 lat najazdu Hunów. Niebywałe, że ten naród obraża się o prawdę historyczną z holocaustem związaną ale sam wyciągnął rękę po srebrniki by zeszmacić się zupełnie by dowieźć, że za pieniądze można się zeszmacić w także w każdym okresie czasu. Używam określenia przywołanego z historii by podkreslić niegodziwość zachowań od wójta, prezydenta po głowę państwa. Niszczenie przyrody stało się wyzwaniem a może nawet pasją złoczyńców. Nieważne czy to były pojedyncze drzewa czy zespoły drzew, aleje czy parki miejskie, czy pomniki przyrody dla wszystkich piły spalinowe jednakowo były naostrzone. Są wśród nich tacy co się im to podoba bo przecież nic złego się nie dzieje, bo przecież drzewa trzeba rżnąć i basta. Oby więcej było takich tekstów to może zaczadziali otworzą oczy o zobaczą przerażającą rzeczywistość. Dzięki za ten tekst!
+2-0
Poniedziałek, 21 września 2020 r. godz. 09:51
~Łowca pisowca
Odciąć należy pempowinę łączącą państwo i kościół. Kościół należy sprowadzić do takiej roli jaką odgrywa w Irlandii czy Czechach. Targowica, zabory czy podpisywanie volkslisty oraz poparcie partii która będzie mu służyć i dawać miliony nie ma nic wspólnego z patriotyzmem i polską racją stanu. Człowiek który w imieniu Polski cara na jej króla koronował, niejaki J.P. Woronicz do tej pory ma swoją ulicę. To nie jest polska organizacja i nie można jej ufać, bo jak uczy historia, tam gdzie KK miał władzę tam była nędza i wyzysk i terror. Jego utrzymanie i finansowanie powinno zostać przeniesione na jego wyznawców i wiernych.
+2-0
Poniedziałek, 21 września 2020 r. godz. 05:29
~Ferdek z Poniatowskiego
Hej Jacenty, nie czuj siem w niebo wzięty, bo za bardzo jesteś na PiS zawzięty i przez to trudno POjęty, he he he
+0-2
Niedziela, 20 września 2020 r. godz. 22:32
~Ferdek z Poniatowskiego
"Polskę rozjechało kilkanaście osób prymitywnych, bezczelnych, bez szacunku do dorobku instytucji państwa i prawa i gotowych na wszystko, aby osiągać maksimum korzyści z posiadanej niczym nie ograniczonej władzy"... Tfusk i jego POlszewicka drużyna przy pomocy Bolesława Nadętego. Święta prawda Jacenty. Dobrze, że już na naszych oczach odchodzą na śmietnik historii.
+0-2
Niedziela, 20 września 2020 r. godz. 15:56
~@spoi
To dlatego, że siedząc przysiadłeś sobie rozum który tam masz umiejscowiony!
+0-0
Niedziela, 20 września 2020 r. godz. 09:11
~spoi
Jadąc od rozwadowa pierwszy raz jak zobaczyłem tą rzeźbę myślałem że to gościu z krzywą kuśką
+0-1
Niedziela, 20 września 2020 r. godz. 22:14
~Stalowiak z Poniatowskiego
Zmarł Wybitny Twórca, rodem z Ulanowa! Patriota! W 2019 r. odznaczony został Orderem Orła Białego!
+0-0
Niedziela, 20 września 2020 r. godz. 08:33
~667- LWS
,,Najgorsze" jest to, że wyrwał się z komunistycznego piekła i odniósł sukces, a my ,, polaczki" tego nie lubimy... Prawda? Oglądajta ,, Smoleńsk" i módlta się do posąga.
+0-0
Niedziela, 20 września 2020 r. godz. 20:30
~PAX
Duzo prac wykonywal w Gliwicach (takze dla Amerykanskich rzezbiarzy). Po prostu, tutaj bylo jednak taniej !
+0-0
Sobota, 19 września 2020 r. godz. 20:36
~boby
Wspaniały pomnik,wspaniały prezent dla Stalowej Woli dzięki Andrzej !!!
+0-0
Sobota, 19 września 2020 r. godz. 20:05
~Łowca pisowca
No cóż, nie przewidział, że pisowcy są naszymi narodowymi bohaterami. To tak samo jak z O. Tokarczuk czy C. Miłoszem. Albo jakby wyżeźbił jakiegoś obrońcę pedofilów, wtedy byłby ,,narodowy".
+1-1
Niedziela, 20 września 2020 r. godz. 19:21
~Chicago itd.
"Łowca pełowca"... cos sugerujesz w swoim wpisie smrodliwy smie-ciu? Bo ja ciebie nigdy nie znalem i nie znam... I nigdy nigdzie nie musialem "uciekac"!
+0-0
Niedziela, 20 września 2020 r. godz. 18:58
~Łowca pisowca
Chodzi ci pisowski tolliku o Kempe, Czarnieckiego, Zalewską czy Szumowskiego, a może o niedoszłego budowniczego dwóch wież?
+0-0
Niedziela, 20 września 2020 r. godz. 17:39
~Łowca pełowca
Ale przewidział,że pełowcy są naszymi narodowymi POdkradaczami,a niektórzy z nich do Chicago uciekli przed Temidą.
+0-0
Niedziela, 20 września 2020 r. godz. 05:00
~Chicago itd
Pomylka, pan rzezbiarz Pitynski to byl typowy "PiSowiec"!
+0-0
Sobota, 19 września 2020 r. godz. 19:08
~smaki i niesmaki
A Warszawie zostawil po sobie Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykanskiej... Cytuje "Monument ten, ustawiony w 1998 r. na placu Grunwaldzkim na Żoliborzu, przedstawia nacierających na wroga żołnierzy "Błękitnej Armii" gen. Józefa Hallera. Jego ekspresyjna forma i bogata kolorystyka wzbudziły mieszane uczucia warszawiaków, którzy nazwali go "amerykańskim odjazdem". W "Gazecie Stołecznej" w 2005 r. o pomniku pisaliśmy: "Podoba się dzieciom. Niebieskie postacie żołnierzy na spienionych rumakach przypominają dziecięce zabawki. Mogą też kojarzyć się z wesołym miasteczkiem albo Disneylandem. Nieprzypadkowo. Odlani ze spiżu jeźdźcy przypłynęli do nas zza oceanu. Są dziełem pracującego w Nowym Jorku Andrzeja Pityńskiego. Pomnik jest kiczowaty, miejscami komiczny, ale też w pewnym sensie nowatorski. To pierwszy w Warszawie kolorowy monument."
+0-0
Sobota, 19 września 2020 r. godz. 18:59
~Janusek
Już można zdjąć tego transformersa, prezent którego nikt nie chciał dajta go szlezakowi niech se postawi w mieszkaniu
+0-0
Niedziela, 20 września 2020 r. godz. 15:52
~Uriel
Pewnie wyobraźnia tylko jakiegoś ludowego, kościelnego świątka ogarnia?
+0-0
Niedziela, 20 września 2020 r. godz. 10:34
~patriota
taki burak jak ty nigdy nie zrozi=umie przesłania artysty
+0-0
Sobota, 19 września 2020 r. godz. 18:58
~Olo
Ja jestem z PiS i mi się podoba.
+0-0
Niedziela, 20 września 2020 r. godz. 19:44
~Man from utopia
Nie zgadzam się z tobą ale szanuję twoje wybory.
+0-0
Sobota, 19 września 2020 r. godz. 17:38
~Bez znieczulenia
Niektorzy twierdza, ze tworzyl dziela mocno kiczowate... a medale otrzymywal za nadawanie tym kiczowatym dzielom "slusznie patriotycznych" nazw.
+0-0
Sobota, 19 września 2020 r. godz. 14:43
~iza
Niech odpoczywa po trudach życia ziemskiego.! P.S. Oświetlenie może nic kosztować przy zastosowaniu oświetlenia ledowego. Trzeba tylko chcieć!
+0-0
Sobota, 19 września 2020 r. godz. 08:06
~Ula A.
Zbyt straszne te pomniki, brrr...
+0-1
Niedziela, 20 września 2020 r. godz. 08:35
~Tomek
Bo i historie które te pomniki wyrażają były straszne.
+0-0
Sobota, 19 września 2020 r. godz. 19:08
~Łowca pisowca
Tylko JP II albo L.Kaczyński większy strach u mnie budzi.
+0-0
Sobota, 19 września 2020 r. godz. 05:46
~Kraken
Komentarz Tygodnia - Pomnik Katyński - Sztuka nikomu się nie kłania - Youtube
+0-0
Piątek, 18 września 2020 r. godz. 23:27
~@kościelny
Rzeczywiście rzeźba jest rewelacyjnym dziełem Polaka. Ale pismatołom przeszkadzała bo stoi w centrum miasta dzięki Szlęzakowi. Czas najwyższy by ją odpowiednio podświetlić bo jest to dzieło sztuki godne właściwej ekspozycji panie Nadbereżny!
+2-2
Sobota, 19 września 2020 r. godz. 15:44
~dost
a ty czyim matołem jesteś
+0-0
Piątek, 18 września 2020 r. godz. 23:22
~Chicago itd
"Zaliczany do światowej czołówki rzeźbiarzy"? Sorry, nawet w USA wyjatkowo niewielu ludzi znalo tego pana i jego dziela. Moze ludzie z pewnych "organizacji polonijnych"?
+0-2
Wtorek, 22 września 2020 r. godz. 17:18
~TS
a jakiego rzeźbiarza z USA znasz ?
+0-0
Piątek, 18 września 2020 r. godz. 22:25
~K
Znaczy, uciekl z Polski? Bo ja tu walczylem...
+0-1
Niedziela, 20 września 2020 r. godz. 19:01
~TW Balbina
I gitarka i szacun ,,K".
+0-1
Sobota, 19 września 2020 r. godz. 13:48
~K
Na pis? Jeszcze nie zglupialem.
+0-1
Sobota, 19 września 2020 r. godz. 07:19
~TW Balbina
Tak jak Mateusz Morawiecki jak miał 12 lat czy jak prezes? A teraz na PIS głosujesz?
+0-0
Piątek, 18 września 2020 r. godz. 21:21
~Edyta USA
nas nie będzie - rzeźby zostaną
+0-0
Sobota, 19 września 2020 r. godz. 11:25
~Łowca pisowca
KK nie będzie, kleru nie będzie PIS-u( jak ktoś tu słusznie zauważył) nie będzie, a Polska oraz kultura i sztuka będą...
+0-0
Piątek, 18 września 2020 r. godz. 22:04
~ISO
PiSu nie będzie - ziemia będzie się kręcić
+0-1
Piątek, 18 września 2020 r. godz. 20:57
~Man from utopia
A tak pisowcom się nie podobał...
+0-1
Piątek, 18 września 2020 r. godz. 20:52
~kościelny
a nadbereżnemu szkoda kasy na uzupelnienie żarówek dookoła Patrioty. śpieszmy się kochać...
+0-0
Sobota, 19 września 2020 r. godz. 07:15
~Man from utopia
Ale prąd pod figurkę pod kościołem kradli a dzisiaj wszyscy płacimy za podświetlenie wybitnego ,, obrońcy" ale na pewno nie patrioty...
+0-0
Piątek, 18 września 2020 r. godz. 20:49
~Wólka Tanerwska
Ulanów pogrążony w żałobie
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.