Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 9 lipca 2020 r. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
 Wiadomości lokalne
» NOWOŚĆ - PANEK CarSharing od niedawna w naszym mieście!
» Komunikat MZK
» Remont chodników przy wiadukcie
» Festiwal Muzyczny na cześć św. Jana Pawła II zainaugurowany
» Konsultacje w sprawie budowy drogi ekspresowej S74
» Kolizja na moście na Pysznicę. W jednym z pojazdów dwójka małych dzieci
» Prace nad łącznikiem mają przyspieszyć aby był przejezdny wtedy co obwodnica
» Poseł Paweł Poncyliusz zachęca do głosowania na Rafała Trzaskowskiego
» Będą skargi na działalność szpitala? Przez COVID-19 opóźnienia w przyjmowaniu na oddziały
» Są chętni do zilustrowania bajek lasowiackich
» Kolejki w Wydziale Komunikacji. W Starostwie przypominają o terminach
» Pomysły mieszkańców na elektromobilność. Możesz się nimi podzielić!
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Koronawirus zabija ludzi a my pracowaliśmy na ich rzecz. Mamy wielki wkład w rozwój małych ojczyzn. Dziś przyrównuje się nas do... pandemii".
Marek Rząsa, poseł Platformy Obywatelskiej.
 Imprezy w mieście
» Pamięć o Ofiarach OUN-UPA ciągle żywa w Stalowej Woli
» Fiesta Amigos - Dobre Granie Przy Fontannie
» XXX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 2020
» TARAS DLA WAS czyli Wakacyjna Strefa Spotkań
» TARAS DLA WAS - Aktywne poranki
» Elementarz polskiego dizajnu
» AMATOPASJA 19
» Rozwadów - podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta. Wysta
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: San zalewa błonia w Stalowej Woli
»San zalewa błonia w Stalowej Woli
»Minister Sportu w Stalowej Woli
»KARAKAL-20 w Radomyślu nad Sanem
»Stalowa Wola: Andrzej Duda w Parku Miejskim
»Miejski Dzień Dziecka w Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 11:21     /Magdalena Rodecka/
Będzie kontrola bo płacimy mało za śmieci?

W listopadzie tego roku Rada Miejska w Stalowej Woli podniosła stawki za odpady do 13 złotych za segregowane i 26 za niesegregowane. W dalszym ciągu są one jednymi z najniższych w Polsce.
W listopadzie tego roku Rada Miejska w Stalowej Woli podniosła stawki za odpady do 13 złotych za segregowane i 26 za niesegregowane. W dalszym ciągu są one jednymi z najniższych w Polsce.
Fot. Jacek Rodecki
Jak informuje Gazeta Prawna Inspekcja Ochrony Środowiska skontroluje gminy, które obciążają mieszkańców najniższymi opłatami za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Gazeta Prawna podaje, że z badania UOKiK, którego wyniki przedstawiono w sierpniu, przeprowadzonego w 302 gminach miejskich liczących w sumie 18,5 mln mieszkańców, najwięcej za odpady płacili mieszkańcy województwa mazowieckiego w Józefowie, Markach i Otwocku (32 zł za odpady segregowane i 65 zł i 63 zł za niesegregowane). Najmniej mieszkańcy Białegostoku (5 zł i 11 zł) oraz Stalowej Woli (6 zł i 12 zł).

W listopadzie tego roku Rada Miejska w Stalowej Woli podniosła stawki za odpady do 13 złotych za segregowane i 26 za niesegregowane. W dalszym ciągu są one jednymi z najniższych w Polsce. Kluczowym powodem tak niskiej opłaty jak tłumaczyła wówczas zastępca prezydenta Renata Knap jest sortowanie odpadów. Jeśli segregacja śmieci nie będzie na wyższym poziomie niż dotychczas, to przyszłoroczne opłaty nie mogą być gwarantowane na kolejne lata. Z kolei na wzrost opłat przekładają się koszty zagospodarowania odpadów i opłaty marszałkowskiej, które są niezależne od samorządu.

W Stalowej Woli od kilku lat funkcjonuje Zakład Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych, który pozwala zagospodarować rocznie blisko 60 tys. ton odpadów komunalnych i może wyprodukować z nich 3 mln kWh energii elektrycznej i cieplnej. Mieszkańcy mogą też bezpłatnie przekazywać odpady do dwóch punktów selektywnego zbierania, zwanych Rupieciarniami.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny zapytany o zamiary Inspekcji Ochrony Środowiska mówi, że się jej nie obawia: - Bardzo chętnie poddamy się każdej kontroli zwłaszcza, że system gospodarki odpadami w Stalowej Woli jest pokazywany jako najlepszy wzór podczas wielu spotkań i konferencji branżowych. Kiedy w Polsce trwa mocna debata na forum mediów ogólnopolskich o kryzysie śmieciowym, to właśnie w tych dyskusjach Stalowa Wola jest odmieniania przez wszystkie przypadki jako modelowy przykład zarządzania odpadami.

Lucjusz Nadbereżny dodaje, że samorząd którym kieruje od 2015 roku w wielką uczciwością podchodzi do ustalania opłaty za śmieci tak aby nie pobrać złotówki więcej od mieszkańców niż wynika to z kosztów funkcjonowania systemu. Opłata w Stalowej Woli jedną z najniższych w kraju z bardzo wysokim standardem usług.

Jednocześnie prezydent przypomina, że zarówno gmina jak i Miejski Zakład Komunalny, przechodził w ostatnim czasie kontrolę Najwyższej Izby Kontroli, które zakończyły się pozytywną oceną realizowanych zadań. Kontrole byłe wynikiem "życzliwych donosów".

Aby stabilizować cenę dla Stalowej Woli i porozumienia międzygminnego, przygotowywana jest inwestycja budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów preRDF, które w tej chwili powodują wysoką cenę zagospodarowania odpadów. W momencie kiedy powstanie taka instalacja, w perspektywie najbliższych kilkunastu lat jak przekonuj w Urzędzie Miasta, będziemy mogli mówić o zatrzymaniu wzrostu cen i wyróżnianiu się ekologicznym systemem obiegu zamkniętego na terenie miasta Stalowej Woli. W ostatnich latach cena preRDF z 75 zł za tonę wzrosła do planowanych w przyszłym roku blisko tysiąc złotych.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 13 grudnia 2019 r. godz. 19:04
~Straszydło
Mamy dobrego ojca miasta i dlatego opłaty są niskie. Panowie z Warszawy won ze Stalowej Woli i zająć się Trzaskowskim i jego kolegami z LGBT.
+0-0
Piątek, 13 grudnia 2019 r. godz. 11:02
~Skrzat
Może najpierw miasto zajmie się tymi którzy nie płacą tylko podrzucają śmieci innym. Jedna plakietka na wszystkie śmieci. Odbierających nie interesuje, że na śmieciach jednej posesji jest plakietka z innej posesji. Gdy śmieci podlegały pod MZK a nie pod Miasto było inaczej. Zabierali to za co było płacone.
+0-0
Sobota, 14 grudnia 2019 r. godz. 20:29
~ala
W moim przekonaniu brakuje w tym 'interesie" przysłowiowej kropki nad "i". Każdy z segregujących odpady na papier, plastyk, szkło powinien na koniec roku otrzymać Zestawienie od Odbierającego ile "wyprodukował" w swoim gospodarstwie odpadów? W ten sposób wiedziałabym czy to kodowanie jest ważne czy to lipa?
+0-0
Sobota, 14 grudnia 2019 r. godz. 12:40
~Mieszkaniec
Co za głupoty? Niby skąd sąsiad może mieć moją naklejkę?
+0-0
Czwartek, 12 grudnia 2019 r. godz. 19:33
~Zgryz
Komuś bardzo przeszkadza, że mieszkańcy Stalowej Woli płacą tak mało za śmieci. Zresztą niedawno jeden z pracowników MZK stwierdził, że ludziom rosną płace to należy wprowadzić wyższe opłaty. Było to na Stelli kilka tygodni temu. To jest dopiero draństwo!
+0-1
Czwartek, 12 grudnia 2019 r. godz. 15:19
~wiwi
ja nie chce 'produkować' śmieci. jak to zrobić skoro wszystko jest w sklepach opakowane w te śmieci?
+0-0
Czwartek, 12 grudnia 2019 r. godz. 10:30
~Radeka
Podziękujmy za to Unii Europejskiej i Niemcom, zadusza nas tymi opłatami!
+0-0
Czwartek, 12 grudnia 2019 r. godz. 09:47
~Viki
Zgadzam się w 100% z ~Lier. Teraz wszystko sprzedawane jest folii, dawniej było w szkle i papierze. Po kapustę kiszoną szło się z własnym pojemnikiem (garnek, kanka). Do tego dochodzą butelki, owszem szklane, ale o różnej pojemności, w różnych kolorach i tylko część z nich jest zwrotna. Reszta się "plącze" po trawnikach, chodnikach, ulicach. Gdyby wszystkie były zwrotne z całą pewnością znalazłyby "właściciela", który by je spieniężył. A tak są rozbijane... Gdzie są ekolodzy, dlaczego nie walczą o to by sprzedawać wszelkiego rodzaju napoje tylko w butelkach zwrotnych?
+0-0
Sobota, 14 grudnia 2019 r. godz. 20:37
~agami
Moglibyśmy brać wzór np. z Chorwatów. Tam każde szklane opakowanie jest zwrotne a butelki litrowe po wodzie mineralnej "Jamnica" stanowią 90% wartości wody! Można? Można! Nikt nas nie zmuszał do wprowadzania plastików jako opakowań. Owszem to była taka moda z lat 90 kiedy zaczęliśmy jeździć do KK. Nam się to podobało i ona przyszła także do nas. Teraz jest już daleko za Wschodnią granicą. Fakt, jest to problem ale sami musimy go rozwiązać pomysłem! Damy radę tylko nie narzekajmy!
+0-0
Czwartek, 12 grudnia 2019 r. godz. 09:05
~!!!!!
A gdzie prąd i ciepło wytwarzane przez ten zaklad jest zużywane? Bo nie dla nas mieszkańców, bo to my wytwarzamy ten prąd i ciepło. Jakie mamy z tego korzyści
+0-0
Czwartek, 12 grudnia 2019 r. godz. 08:30
~Richardo
Trzeba ulokować małe mobilne kamery koło śmietników żeby sprawdzić kto przywoźi smiecie i wyrzuca je koło śmietnika. Rozmawiajac z ludzmi na ośiedlu to mówia że to ći ze wśi lub domków rodzinnych to robia w nocy. Rano Nie można otworzyć drzwi do śmietnika bo sa zabarykadowane workami Nie segregowanymi śmieciami !!!! Sprzataczka Nie może nadażyć! Takich Ludzi powinni surowo karać tak jak to robia za granica. Nikt na to Nie zwraca UWAGI!!! Tylko chca pieniadze on ludzi dbajacych
+0-0
Czwartek, 12 grudnia 2019 r. godz. 05:46
~Lier
To producenci zastępują nas śmieciami pakując każdy produkt w nikomu niepotrzebny papier i plastik,potem wmawiają nam że każdy wytwarza śmieci i każą płacić.Jednoczesnie w mediach wszędzie wmawiają szarej masie że trzeba być Eko. Kiedyś była śmietana w butelkach zwrotnych i nikt nie narzekał i nie bredził o ekologii. Kasa kasa kasa :)
+0-0
Czwartek, 12 grudnia 2019 r. godz. 05:03
~Wera
Jak będzie drogo to nie będę się bawił w segregacje. Bo to pochłania sporo czasu. Sami sobie niech segreguja
+0-0
Czwartek, 12 grudnia 2019 r. godz. 08:45
~chop
Ciekawe jaki rachunek będziesz za nie płacił? Jak za segregowane czy nie segregowane?
+0-0
Czwartek, 12 grudnia 2019 r. godz. 00:16
~Księgowy
Szlezak wybudował a Nadberezny sie lansuje ! Gdyby szlezak nie przewidział tego to dziś lucuś by nas słono kroił za śmieci !
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 23:13
~MIESZKANIEC
a moze nich placa wszyscy co sa zameldowani a nie jak jada do miasta STALOWA WOLA to podrzycaja sterty workow przy pergolach wtstarczy oswietlenie przy smietnikach i monitoring i reszta wplynie kasy do miasta
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 21:18
~Prawda
Widzicie do czego doprowadziło tkwienie w tym eurokołchozie? Precz z neokomuną!
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 22:59
~PiS_rzadzi
Pani(e) "Prawda"... droga na Bialorus, czy na Ukraine stoi szeroko otwarta!
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 20:56
~DROBNA ZMIANA
Poprzednik Lucka wybudował sortownie to i Lucek podpisał akt,niestety bez pokrycia jak widać.
+1-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 18:31
~set
Jest inny pomysł. Nanieść podatek na fabryki produkujące opakowania z plastiku lub folii. Kiedyś mleko napoje były w butelkach szklanych i nie bylo problemu
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 17:31
~Śmieci od osoby
W gminie Radomyśl to dopiero mistrzostwo. U sąsiada jest 3 rodziny tj.8 osób i płacą 25zl a moja rodzina to 3 osoby i też 25zl. Sprawiedliwe????Kto produkuje więcej śmieci?
+0-0
Sobota, 14 grudnia 2019 r. godz. 09:55
~Od osoby smieci
Do UPS.....mi do głowy nic nie musi przychodzić!!!!!!W tej gminie jest za śmieci od gospodarstwa domowego!!!!Od jednej osoby jest 10zl od dwóch osób 20 zł a od 3 i więcej osób w gospodarstwie 25 zł .W gospodarstwie domowym gdzie jest 3 rodziny powinno być płacone 75 zł a nie 25 zł !!!!!kto zapłaci 50zl?????????
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 20:40
~Ups
A nie przyszło Ci do głowy, że płacą w innej miejscowości, gdzie są zameldowanie??? Ale fakt, Radomyśl to ...fajna gmina...
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 17:01
~Robol
Niech każdy płaci za smieci przy zakupie,ja zarabiam najniższą krajową 1650 na rekę zaś mój kierownik 6000zł na rekę.Kto zrobi zakupów więcej? Wiadomo zawsze biedny musi za bogatego zapłacić. Niech bedzie opłata śmieciowa od wysokosci wynagrodzenia i po sprawie.
+0-0
Czwartek, 12 grudnia 2019 r. godz. 13:09
~mała
Ale to bez znaczenia czy kupujesz wodę mineralną za 60 gr czy za 3,50 zł śmieci jest tyle samo po wypiciu jednej butelki wody.
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 16:12
~Narodowiec
Trzeba nie mieć honoru aby donosić na własne miasto któż jest do tego zdolny może ktoś z RNI ?
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 19:23
~maruda
Nie bylo zadnego "donosu"... wladze (i podlegle im instytucje) dysponuja bowiem pelna lista informacji kto, ile i gdzie placi.
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 18:35
~set
Nie to ktoś z opozycji żeby tylko na złość zrobić
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 16:06
~oriento
ale poco sie klocic i wyzywac; ludzie przecierz my smieci nie produkujemy czy to takie trudne; nie my kupujemy smiecie bo sa w opakowaniu i placimy podatek wiec co? kto produkuje ciemny ludu obudz sie i pogon zlodzieji z tego kraju;;bo krew zalewa juz;; z ta pojebana UNIA tam sa same debile i zlodzieje a nawet donosiciele na lud polski i chca karac nas co za szmaty;;
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 19:20
~Bez_znieczulenia
Spadaj stad putinowski trollu!
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 15:13
manukun
Nadbereżny nikomu łaski nie robi, że pobiera w opłatach śmieciowych tylko tyle, ile potrzeba do utrzymania systemu. Reguluje to ustawa i gmina nie może zebrać więcej pieniędzy na ten cel. Jak zwykle swoje podstawowe obowiązki przedstawiciela samorządu przedstawia jako osiągnięcie i wyjątkowość. Narcyzm tak ma...
+0-0
Czwartek, 12 grudnia 2019 r. godz. 16:31
~Pracownik UM
Oświeć nas i napisz z jakimi przeterminowanymi fakturami miasto ma problem.
+0-0
Czwartek, 12 grudnia 2019 r. godz. 14:07
manukun
Czekam zatem na sprostowanie moich "głupot".
+0-0
Czwartek, 12 grudnia 2019 r. godz. 06:05
~Pracownik UM
Mało wiesz, głupoty wypisujesz.
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 16:33
manukun
Przecież Nadbereżny nawet palcem nie kiwnął, żeby te opłaty śmieciowe były tak niskie. Dlaczego mamy pozwalać na wystawianie sobie laurek przez osoby, które miastu czynią więcej szkód niż pożytku? Kiedy w końcu dotrze, że przez brak nadzoru nad miastem, brak myślenia w perspektywie czasu dłuższej niż kadencja samorządu i brak zwrócenia uwagi na detale w każdym projekcie tracimy coraz więcej czasu, pieniędzy i mieszkańców. Duży plus dla Nadbereżnego za zwrócenie uwagi o spalarni RDF, tylko jej realizacja stoi pod znakiem zapytania obok pozostałych jego obietnic. Jednocześnie MZK nie ma możliwości inwestycyjnych, bo musi utrzymać biurowce, kuźnię przedsiębiorczości, inkubator technologiczny, komunikację miejską itd, a miasto zalega z fakturami. Ciebie to nie rusza, że dług miasta ukrywa w spółkach? Priorytetem miały być miejsca pracy i powiększanie strefy przemysłowej, a powstają parkingi i strefy relaksu. Na kredyt. To się nie skończy dobrze.
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 15:55
~Senior
Nigdy sobie nie odpuścisz? Kto Ci płaci za komentarze ? Może cie lucek nie przyjął do urzędu? Albo po prostu jesteś zazdrosny ? Dlaczego mieszkasz w stalowej woli skoro tu tak źle? Uważasz się za mądrego to powinieneś mieć to w d.. obracać złotówkami i wozić się mercedesem. To że płacimy jedną z najmniejszych stawek w Polsce zasługuje na pochwałę. Za dużo nienawiści masz w sobie. Jestes zwyklym tchórzem który potrafi tylko dużo krzyczeć w internecie. Chcesz zabłysnąć pokaż co potrafisz albo zastanów się nad sobą.
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 15:12
~ojciec dyrektor
Może telefon do Banasia ? Tak! Zadzwoń do Banasia !!!!
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 13:50
~set
U nas jest taniej bo nie ma przypadkowych pożarów i nie płacimy odszkodowań za zanieczyszczenie powietrza
+1-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 13:14
~Lanz korona
Brawo UE! NIECH NAS EUROKOŁCHOZ gnębi dalej!
+0-1
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 19:18
~Bez_znieczulenia
Jedz do Moskwy (Lanz Korona)... tam wszystko tansze!
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 13:20
~Latam za darno
To nie jest wina UE. Ciemnota taka jak ty potrafi wszystko podporządkować jednemu. WINA TUSKA.
+1-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 13:13
~Manekin
A wešta se te wszystkie śmicie za darmo. Moje też. I nie kłučta się jołopy.
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 13:04
~Lucyfer
Roczna opłata za wywóz śmieci w Czechach od osoby w wybranych miastach: Brno: 112 PLN; Ostrawa: 84 PLN; Czeski Cieszyn: 81 PLN. Polska: Łódź: 288 PLN; Lublin 252 PLN; Częstochowa 240 PLN
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 14:36
~tytdf
w republice Czeskiej nazwa Polsko oznacza kontuzje czaszki z rokowaniami na pogorszenie stanu pacjenta...
+0-0
Środa, 11 grudnia 2019 r. godz. 12:06
~Z-5
Banaś ma moc !!! Podoba mi się ten prezes
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.