Wiadomości lokalne / Kultura
| Poniedziałek, 28 kwietnia 2008 r. godz. 21:15 //AP// | Jakub Woynarowski Ambasadorem Stalowej Woli
Jakub Woynarowski Fot. Justyna Gryglewicz
| We wtorek, 29 kwietnia o godz. 19:00 w ramach cyklu "Seans pod Palmą" tytuł Ambasadora Stalowej Woli zostanie nadany stalowowolskiemu artyście Kubie Woynarowskiemu, który pasjonuje się filmem, grafiką, fotografią, poezją i komponowaniem muzyki.
Poniżej przedstawiamy sylwetkę artysty opracowaną przez Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli.
Jakub Woynarowski: Urodzony 18 listopada 1982 w Stalowej Woli. Mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Stalowej Woli (dyplom w klasie fortepianu, 1995), Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (2002) i krakowskiej Akademii Filmowej (2001). Studia na Wydziale Grafiki (dyplom w Pracowni Filmu Animowanego, 2007) oraz w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów ASP w Krakowie.
Zajmuje się m.in. rysunkiem, malarstwem, fotografią i projektowaniem graficznym; realizuje video i instalacje. Tworzy komiksy (Kolonia karna, Hikikomori), storyboardy oraz ilustracje prasowe i książkowe. Zdobywca Grand Prix w konkursie COM.X podczas 3. Festiwalu Myśli Drukowanej w Szczecinie (2006) oraz Grand Prix 18. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi (2007). Swoje prace komiksowe publikował na łamach internetowego serwisu Poltergeist oraz w antologiach: Copyright (2007) i Komiks Forum (2008).
Freelance designer; projektował systemy identyfikacji wizualnej m.in. dla ogólnopolskiego festiwalu muzycznego GO ROCK (od 2005) oraz 19. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi (2008). Od 2003 jako autor plakatów stale towarzyszy działaniom Teatru OKNA w Stalowej Woli.
Realizuje autorskie filmy animowane (Zwierciadło, Kroniki Aksolotlów i Fantaskop: Wiek Świateł, nagrodzony - jako najlepsza etiuda studencka - Grand Prix XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie, 2007); jako animator współpracował z TVP Kultura (2005-2006) oraz z reżyserem Tomaszem Jurkiewiczem przy realizacji Próby mikrofonu (ZŁOTY KADR, Światowy Festiwal Filmów Studenckich w Warszawie, 2006) i Radioakcji (Grand Prix, XIV Międzynarodowy Festiwal Etiuda&Anima w Krakowie, 2007).
Jest również autorem krótkometrażowych form fabularnych, m.in. Kawki u Quay’ów (zrealizowanego wraz z Ewą Markocką) i Weekendu (z Jadwigą Rodzaj), nagrodzonych ex equo I miejscem podczas krakowskiego festiwalu Przeglonda’ 2007, wideoklipu OKNA formacji Eufonika (2008), a także powstałej z udziałem aktorów Teatru OKNA kostiumowej Bestii (2001). Jako grafik, animator i scenograf stale współpracuje z krakowską Grupą Nieformalną KinoFlo.
Uczestniczył w warsztatach filmowych, m.in. Visegrad Workshop (pod kierunkiem Thomasa Renoldnera) w ramach festiwalu Anilogue w Budapeszcie (2007) oraz w projekcie KinoFlo Zawód: Filmowiec (2007 - 2008).
Założyciel (wraz z Kubą Skoczkiem) i uczestnik działań interdyscyplinarnej grupy artystycznej ersatz (od 1998); współtwórca magazynu ersatz i niezależnej "wytwórni" ersatzfilm, w ramach której w latach 2005 - 2007 powstała niezależna produkcja Martwa Natura (z muzyką Pawła Gielarka). Tworzy muzykę filmową (m.in. do Lunatyków T. Jurkiewicza).
W latach 2005 - 2007, jako prezes Międzywydziałowego Koła Naukowego ASP, współorganizował w ramach Akademii oraz poza nią - m.in. podczas spotkań Kinematografu Filozoficznego (2006) - wykłady i prelekcje z zakresu historii i teorii sztuki; wraz z Łukaszem Murzynem zorganizował konferencję Rynek Sztuki (2007) z udziałem krakowskich kuratorów, galerzystów i artystów.
Zajmuje się eseistyką, poezją i prozą. Laureat XX Festiwalu Artystycznego Młodzieży w Krakowie w 2000 (Grand Prix w kategorii literatury, I Nagroda w kategorii dramaturgicznej, I Nagroda w kategorii dziennikarstwa - dla magazynu ersatz). Wielokrotnie współpracował z artystami najmłodszej generacji, m.in.z BWS i Rahimem Blakiem.
Brał udział w blisko 30 pokazach filmowych i zbiorowych wystawach w kraju i za granicą. Wystawy indywidualne: Fantaskop (2005) w Galerii Sztuki Współczesnej w Stalowej Woli oraz Wunderkammer (2007) w Galerii PWST w Krakowie.
| |
Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego, coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net |
|
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy
|