Wiadomości lokalne / Kultura
| Wtorek, 22 kwietnia 2008 r. godz. 23:19 //AP// | Jakub Woynarowski Ambasadorem Stalowej Woli
Jakub Woynarowski Fot. Justyna Gryglewicz
| We wtorek, 29 kwietnia o godz. 19:00 w ramach cyklu "Seans pod Palmą" tytuł Ambasadora Stalowej Woli zostanie nadany stalowowolskiemu artyście Kubie Woynarowskiemu, który pasjonuje się filmem, grafiką, fotografią, poezją i komponowaniem muzyki.
Poniżej przedstawiamy sylwetkę artysty opracowaną przez Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli.
Jakub Woynarowski: Urodzony 18 listopada 1982 w Stalowej Woli. Mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Stalowej Woli (dyplom w klasie fortepianu, 1995), Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (2002) i krakowskiej Akademii Filmowej (2001). Studia na Wydziale Grafiki (dyplom w Pracowni Filmu Animowanego, 2007) oraz w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów ASP w Krakowie.
Zajmuje się m.in. rysunkiem, malarstwem, fotografią i projektowaniem graficznym; realizuje video i instalacje. Tworzy komiksy (Kolonia karna, Hikikomori), storyboardy oraz ilustracje prasowe i książkowe. Zdobywca Grand Prix w konkursie COM.X podczas 3. Festiwalu Myśli Drukowanej w Szczecinie (2006) oraz Grand Prix 18. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi (2007). Swoje prace komiksowe publikował na łamach internetowego serwisu Poltergeist oraz w antologiach: Copyright (2007) i Komiks Forum (2008).
Freelance designer; projektował systemy identyfikacji wizualnej m.in. dla ogólnopolskiego festiwalu muzycznego GO ROCK (od 2005) oraz 19. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi (2008). Od 2003 jako autor plakatów stale towarzyszy działaniom Teatru OKNA w Stalowej Woli.
Realizuje autorskie filmy animowane (Zwierciadło, Kroniki Aksolotlów i Fantaskop: Wiek Świateł, nagrodzony - jako najlepsza etiuda studencka - Grand Prix XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie, 2007); jako animator współpracował z TVP Kultura (2005-2006) oraz z reżyserem Tomaszem Jurkiewiczem przy realizacji Próby mikrofonu (ZŁOTY KADR, Światowy Festiwal Filmów Studenckich w Warszawie, 2006) i Radioakcji (Grand Prix, XIV Międzynarodowy Festiwal Etiuda&Anima w Krakowie, 2007).
Jest również autorem krótkometrażowych form fabularnych, m.in. Kawki u Quay’ów (zrealizowanego wraz z Ewą Markocką) i Weekendu (z Jadwigą Rodzaj), nagrodzonych ex equo I miejscem podczas krakowskiego festiwalu Przeglonda’ 2007, wideoklipu OKNA formacji Eufonika (2008), a także powstałej z udziałem aktorów Teatru OKNA kostiumowej Bestii (2001). Jako grafik, animator i scenograf stale współpracuje z krakowską Grupą Nieformalną KinoFlo.
Uczestniczył w warsztatach filmowych, m.in. Visegrad Workshop (pod kierunkiem Thomasa Renoldnera) w ramach festiwalu Anilogue w Budapeszcie (2007) oraz w projekcie KinoFlo Zawód: Filmowiec (2007 - 2008).
Założyciel (wraz z Kubą Skoczkiem) i uczestnik działań interdyscyplinarnej grupy artystycznej ersatz (od 1998); współtwórca magazynu ersatz i niezależnej "wytwórni" ersatzfilm, w ramach której w latach 2005 - 2007 powstała niezależna produkcja Martwa Natura (z muzyką Pawła Gielarka). Tworzy muzykę filmową (m.in. do Lunatyków T. Jurkiewicza).
W latach 2005 - 2007, jako prezes Międzywydziałowego Koła Naukowego ASP, współorganizował w ramach Akademii oraz poza nią - m.in. podczas spotkań Kinematografu Filozoficznego (2006) - wykłady i prelekcje z zakresu historii i teorii sztuki; wraz z Łukaszem Murzynem zorganizował konferencję Rynek Sztuki (2007) z udziałem krakowskich kuratorów, galerzystów i artystów.
Zajmuje się eseistyką, poezją i prozą. Laureat XX Festiwalu Artystycznego Młodzieży w Krakowie w 2000 (Grand Prix w kategorii literatury, I Nagroda w kategorii dramaturgicznej, I Nagroda w kategorii dziennikarstwa - dla magazynu ersatz). Wielokrotnie współpracował z artystami najmłodszej generacji, m.in.z BWS i Rahimem Blakiem.
Brał udział w blisko 30 pokazach filmowych i zbiorowych wystawach w kraju i za granicą. Wystawy indywidualne: Fantaskop (2005) w Galerii Sztuki Współczesnej w Stalowej Woli oraz Wunderkammer (2007) w Galerii PWST w Krakowie.
| |
Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego, coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net |
|
| Środa, 23 kwietnia 2008 r. godz. 08:26 ~wowa  | a kto to niby jest? Patrz wyżej...
Artykuł na "Pudelku", w "Super Expresie", "Fakcie", "Życiu na gorąco" nie nobilituje do tego tytułu. Sztuka uliczna owszem jest ok ale jeśli coś przechodniowi chce przekazać. Podobni wujkowi są natomiast zainteresowani tylko absorpcją środków na bieżące spożycie.
Masz coś wujkowego do pokazania? |
0 0 | Środa, 23 kwietnia 2008 r. godz. 07:37 ~wow  | ...a kto to niby jest? Wujek Heniek jest malarzem na krakowskim rynku i nikt mu nie przyznaje tego tytułu mino ze urodził sie w stalowej woli i cala młodość tu spędził.. |
0 0 | |