Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 14 maja 2024 r. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
 Wiadomości lokalne
» Był poszukiwany za oszustwo. Wpadł przez wulgarny gest
» Monodram o Rotmistrzu Pileckim
» Program Profilaktyka 40 Plus tylko do końca czerwca 2024!
» 40-latek nielegalnie sprzedawał alkohol
» Obok Berlina, Paryża i Amsterdamu... Stalowowolska Noc Muzeów
» Cenzura na Facebooku Nadleśnictwa?
» Dwie osoby topiły się w zalewie w Zaklikowie. Na miejsce wezwano służby ratunkowe
» 10 autobusów dla powiatowego przewoźnika
» Kolejny krok do przebudowy ulicy Posanie
» Projekcja filmu "Ulmowie. Błogosławiona Rodzina"
» "Las rąk" przeciwko strefie gospodarczej. Jak wyglądały konsultacje?
» Daniel Obajtek, lider listy PiS na Podkarpaciu: Zielony Ład będzie niszczył nasze firmy i osłabiał gospodarkę
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Kafejka Historyczna: Stalowa Wola na morzu
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Wystawa: Rendery, Fraktale, piksele...
» Spektakl Okna: Wszyscy niestety normalni
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Podkarpackie Echa - Melodie i tańce Podkarpacia w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Lasowiacy
» MBP: Teresa Monika Rudzka
» Wieczór indyjski
» Szpital z Radą Kobiet zapraszają na badania z okazji Dnia Matki
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Rada Miasta 2024-2029
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Środa, 1 maja 2013 r. godz. 19:36     /Magdalena Rodecka/
W święto klasy robotniczej rozbrzmiały przeboje socrealizmu

Stalowowolskie chóry wespół ze stalowowolaninami wykonali między innymi takie utwory jak Trzej przyjaciele z boiska, Czerwony autobus, Piosenkę o Nowej Hucie czy Na prawo most, na lewo most - przeboje socrealistyczne z lat 1949-1955, będące swoistą lekcją historii, tłumaczącą obecność pewnych zjawisk kulturowych w naszym otoczeniu.
Stalowowolskie chóry wespół ze stalowowolaninami wykonali między innymi takie utwory jak "Trzej przyjaciele z boiska", "Czerwony autobus", "Piosenkę o Nowej Hucie" czy "Na prawo most, na lewo most" - przeboje socrealistyczne z lat 1949-1955, będące swoistą lekcją historii, tłumaczącą obecność pewnych zjawisk kulturowych w naszym otoczeniu.
Fot. Jacek Rodecki
1 maja - w Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy rozpoczęto Dni Stalowej Woli, które w tym roku trwać będą aż pięć dni.

Mimo pochmurnej pogody Plac Piłsudskiego, dawniej zwany Placem Gagarina przed Zakładowym Domem Kultury, wypełnił się po brzegi. Młodsza część widowni brała udział w zabawach z epoki "peerelu", oglądała kukiełkowe i nie tylko teatrzyki na scenie nieopodal fontanny, zaś ich rodzice, dziadkowie skupili się wokół sceny głównej, gdzie rozbrzmiała siódma edycja Wniebogłosów, poświęcona przebojom socrealizmu.

Stalowowolskie chóry wespół ze stalowowolaninami wykonali między innymi takie utwory jak: "Trzej przyjaciele z boiska", "Czerwony autobus", "Piosenkę o Nowej Hucie" czy "Na prawo most, na lewo most" - przeboje socrealistyczne z lat 1949-1955, będące swoistą lekcją historii, tłumaczącą obecność pewnych zjawisk kulturowych w naszym otoczeniu.

Autorzy ówczesnych utworów odwoływali się bowiem do twórczości patriotyczno-rewolucyjnej i... do wzorów radzieckich. Warty przywołania jest fakt, że w 1952 roku ukończono budowę stalowowolskiego domu kultury, zgodnie z oczekiwaniami osób sprawujących wówczas władze, oczekujących "monumentalnych dekoracji", między innymi Stalina, który chciał pałacu widocznego z każdego punktu miasta, mogącego pomieścić placówki kulturalne, kina i teatry.

- "Dlatego postanowiliśmy włączyć w program Wniebogłosów również te utwory, które były śpiewane, kiedy wznoszono dom kultury w Stalowej Woli i kiedy rozpoczął on swoją działalność. Mimo, że były one w większości pisane na potrzeby władzy, a wgłębiając się w ich teksty nie trudno się uśmiechnąć z powodu patetycznych słów, z drugiej strony nie sposób im odmówić muzycznego piękna, ładnej melodii. Wszak pisali je najwybitniejsi wówczas kompozytorzy jak: Jerzy Gert, Tadeusz Sygetyński, czy Władysław Szpilman" - usłyszeliśmy od Jerzego Augustyńskiego, dyrygenta i opiekuna Chóru Kameralnego i Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Z kolei na zakończenie siódmej już edycji Wniebogłosów osiem stalowowolskich chórów zaśpiewało wspólnie z mieszkańcami "Miliony rąk" i pieśń zatytułowaną "Stalowa Wola".

Pierwsze śpiewanie pod hasłem "Wniebogłosy" dedykowane było Janowi Pawłowi II 1 maja 2011 roku, dokładnie w dzień jego beatyfikacji. Połączone siły stalowowolskich chórów wspólnie z publicznością wykonały jedenaście ulubionych papieskich piosenek i pieśni. Potem były Wniebogłosy "Z miłości do wolności", "Kołysanki", "Kolędy i pastorałki", "Biwakowe" oraz "Urodzinowe na 75 rocznicę powstania Stalowej Woli".

Zobacz więcej:
- Fotoreportaż: DSW: Wniebogłosy socrealistyczne

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 7 maja 2013 r. godz. 10:30
~Trefl
Ta "pozytywna obecnosc pewnych zjawisk kulturowych w naszym otoczeniu" to próba odwołania się do melancholijnej nutki z młodości jego piewców i beneficjentów. SLD się stara. Takie festyny przykrywają w ten sposób prawdziwą naturę "systemu" doświadczanego przez ogół obywateli z tamtych lat i jednocześnie promują na tym wybornym i niewinnym przykładzie "uroczych piosenek" pozytywny obraz wśród tych którzy nie widzieli żeby mieć wyrobione zdanie kto był kim i gdzie siedział. Nie masz ty bardziej łasych na dotacje jak środowiska kulturo-twórcze.
+0-0
Sobota, 4 maja 2013 r. godz. 11:50
~Michalina
Większośc komuszków w naszym mieście właśnie to świeto obchodzi. Ja sie doskonale bawiłam pracując. Nie wiem kto wymyślił te śpiewy ale lekko to niesmaczne. Tamtych czasów nie wspominam miło. Nienawidze komuchów. Pół mojej rodziny zabił tamten system i raczej nie jest to dla mnie powód do radości.
+0-0
Piątek, 3 maja 2013 r. godz. 17:48
~Igor
W okresie komunizmu nie bylo to takie zabawne.dziwne ze dzisiaj to sie niektorym podoba,jest to conajmniej niesmaczne.
+0-0
Piątek, 3 maja 2013 r. godz. 12:42
~zarobiony
No to dlaczego dzień 1 Maja jest dniem wolnym dla wszystkich? Jak się go wstydzimy to zrzeknijmy się wolnego i do roboty!
+0-0
Piątek, 3 maja 2013 r. godz. 09:30
~obserwator
Swięto pracy 1 maja na świecie obchodzone jest wyłącznie przez grupki lewaków.
+0-0
Piątek, 3 maja 2013 r. godz. 07:32
~leo
Kontekstem kulturowym socrealizmu obecnym dziś jest i pozostanie na długo architektura. Poza tym jeszcze pare rzeczy jest wśród nas rodem z socrealizmu. A trwał on ledwie od0 1949 do 1955.
+0-0
Czwartek, 2 maja 2013 r. godz. 23:32
~Taki jeden
Zyczylbym sobie , aby Pani redaktor objasnila zwrot : ,, obecnosc pewnych zjawisk kulturowych w naszym otoczeniu ,, , uzyty w tresci artykulu w kontekscie wplywu historii na terazniejszosc. Istnieja takowe ? Czy jest to tylko ideowa czujnosc i powrot do slownictwa z wspominanego okresu?
+0-0
Czwartek, 2 maja 2013 r. godz. 20:54
~klient
abc - roboty nie ma ale pod każdym marketem nie ma miejsca na zaparkowanie, tlumy kupujących, pelne koszyki, cale rodziny!!! Zobacz pod tesco, kauflandem, biedronkami i innymi. Wytlumacz skoro jest tak zle.....
+0-0
Czwartek, 2 maja 2013 r. godz. 20:36
~historyk
Swięto PRACY 1 maja przywędrowało do Polski na sowieckich czołgach.Zostało wprowadzone przymusowo jako znak podległości komunistycznej Rosji.
+0-0
Czwartek, 2 maja 2013 r. godz. 10:00
~wiechu
Sama impreza bardzo fajna i potrzebna.Masakra,jak głos zabierają Ci,którzy nie mają żadnego pojęcia o najnowszej historii.Zdjęcia z lat 70 mam już kolorowe(chociaż te z 80 znowu czarno-białe) i jeszcze,kogo tak konkretnie ze Stalowej Woli trzeba rozliczyć?
+0-0
Czwartek, 2 maja 2013 r. godz. 09:05
~gresw
Ciekawe, że tak wrzeszczą o swastyce, a sierp i młot im nie przeszkadza...
+0-0
Czwartek, 2 maja 2013 r. godz. 08:25
~abc
... "Tysiące rak, miliony rąk... a robić nie ma komu" dziś ten kabaret zaśpiewałby:... "Tysiące rak, miliony rąk... a roboty nie ma, a roboty nie ma"
+0-0
Czwartek, 2 maja 2013 r. godz. 08:19
~sfd
przeboje socrealizmu. kto to wymyślił.masakra...
+0-0
Czwartek, 2 maja 2013 r. godz. 07:42
~polak
przeciez zadnemu komuchowi w stalowej i w calej polsce sie krzywda nie stala oni dalej sa panami ktory z nich zostal rozliczony prosze mi wskazac chociaz jednego
+0-0
Czwartek, 2 maja 2013 r. godz. 07:37
~stalowowolanin
1949-1955 to lata krwawego terroru komunistycznego,wymordowano około 60 tys.Polaków. Klasa robotnicza to chyba te 7,5 tys. bezrobotnych w powiecie.
+0-0
Czwartek, 2 maja 2013 r. godz. 06:57
~Asdpo12
koncert wspaniały!!!!!piosenki zachęcały do wspomnień,do czasów niejednej młodości,a Ci ,którym coś nie pasowało,powinni zawrzeć pyski i nie komentować.
+0-0
Środa, 1 maja 2013 r. godz. 22:49
~...
"Tysiące rak, miliony rąk... a robić nie ma komu" - z kabaretu TEY (był taki!). Czyżby bywali w "hutniczym grodzie"?
+0-0
Środa, 1 maja 2013 r. godz. 22:29
~Bożena
Udane występy ale chórzystom radziłabym dać przed występem bułkę bo cicho śpiewali
+0-0
Środa, 1 maja 2013 r. godz. 21:50
~jzm
do kogo ty wnusia to piszesz- nie masz o niczym pojęcia to nie zabieraj głosu,
+0-0
Środa, 1 maja 2013 r. godz. 20:59
~Renata
Skad oni wzięli tego prowadzącego dreszcza? Czerwony krawat do połowy, strzelał głupie miny ze sceny jakby z kabaretu, trochę nie umie koleś sie zachować. Burakowata słoma z butów. Zaniżal poziom imprezy. Zaś pan Augustynski - jestem zachwycona. Rewelacja. Subtelny głos, nienaganny wygląd.
+0-0
Środa, 1 maja 2013 r. godz. 20:34
~Wnuczek
Dziadek strasznie "czerwonych" nie lubiał, kiedyś jednemu takiemu zamalował pepeszą przez łeb.
+0-0
Środa, 1 maja 2013 r. godz. 20:32
~Wnusia
Toście taki obciach mieli wówczas, stare komuchowate zgredziki ?!! Toście towarzysze "przywódce paryjni" niezły gnój wciskali naszym dziadkom. Się teraz nie dziwię, że ten cały komuszy świat był tylko czarno-biały, jak na zdjęciach z mojego domowego albumu po moich dziadkach. Nawet przedwojenne są podkolorowane. A te z lat 40-50-60-70 to tylko czarno-białe. Czy wtedy cały świat był taki, czy tylko ten bolszewicki- komunistyczny ?
+0-0
Środa, 1 maja 2013 r. godz. 20:25
~eds
Żenada.Stalowa Wola komuną silna
+0-0
Środa, 1 maja 2013 r. godz. 20:17
~Mirak
Dodam, iż niejednemu komuchowi ! Haj!!!
+0-0
Środa, 1 maja 2013 r. godz. 19:57
~Mira
To było ekstra. Repertuar świetnie dobrany. Myślę, że niejednemu zakręciła się łezka z oku.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.