Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Encyklopedia Środa, 19 czerwca 2024 r. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
 Hasła alfabetycznie
A | B | C | Ć | D
E | F | G | H | I | J
K | L | Ł | M | N | O
P | R | S | Ś | T | U | W
X | Y | Z | Ź | Ż
 Czy wiesz, że..?
Czy wiesz, że dawniej mówiono, że Stalowa Wola leży koło Rozwadowa, który był i jest jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych w regionie?
 Ostatnio dodane
» Park Miejski
» PARK 24
» Obiekty sportowe
» Boiska Orlik
» Stadion Sportowy San
» Stadion lekkoatletyczny MOSiR
» Stadion piłkarski MOSiR
» Nepelski Krzysztof
» Markowska Alfreda
» Sarna Józef
 Najpopularniejsze
» Huta Stalowa Wola
» Rosiński Grzegorz
» Ruciński Modest
» Steczkowska Justyna
» Sangare Omar
» Niemczycki Zbigniew
» Zakościelny Maciej
» COP - Centralny Okręg Przemysłowy
» Zamek Lubomirskich w Rozwadowie
» Jędruch Szymon
 Pomoc

W opracowaniu

Ryba Hieronim

Hieronim Ryba - zakonnik Zgromadzenia Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów OFM Cap. . Budowniczy trzech kościołów w regionie: kościoła farnego w Rozwadowie, kościoła w Woli Rzeczyckiej oraz kaplicy w Chyłach.

Urodził się 12 maja 1850 roku w Rzepienniku Suchym koło Gorlic. Po ukończeniu szkoły podstawowej kształcił się w Tarnowie, wtedy pojawiła się myśl o wstąpieniu do zakonu. Po otrzymaniu zgody od przełożonego prowincji galicyjskiej oo. kapucynów, przyodziewa habit Zakonu Św. Franciszka i przyjmuje imię Hieronim. Po ukończeniu nowicjatu brat Hieronim kontynuuje naukę w Krakowie, później Lwowie, zgłębiając filozofię i teologię. 15 marca 1875 roku zostaje wyświęcony na kapłana, - 29 listopada 1875 roku składa śluby zakonne.

Pierwszym miejscem posługi młodego zakonnika był klasztor w Sędziszowie Małopolskim, już wtedy dał się poznać jako miłośnik pieszych wędrówek na długie dystanse, a zwłaszcza kiedy potrzebna była posługa duszpasterska. W latach następnych Ojciec Hieronim zostaje kolejno mistrzem nowicjatu, gwardianem w Krośnie, Mając 46 lat przybywa do Rozwadowa, gdzie ksiądz Jan Jakiel, miejscowy proboszcz, zapoznaje O. Rybę z planami budowy kościoła. Za pozwoleniem swoich zwierzchników rozpoczyna zbiórkę pieniędzy na wzniesienie świątyni.

W budowaniu kościoła O. Hieronim odwrócił się od możnych a skierował do ludu, który go szanował. Przy realizowaniu zadań cechował go upór. Mimo jego silnego charakteru, nie omijały zdarzenia przykre. W rok przed poświęceniem farnego kościoła w Rozwadowie, O. Hieronim otrzymał nakaz przeniesienia się do klasztoru w Olesku. Nowa rozwadowska świątynia została poświęcona 16 lipca 1907 roku.

Po niedługim czasie O. Hieronim ponownie wraca do Rozwadowa w charakterze zastępcy przełożonego, którym był Florian Jarocha. Niestrudzony budowniczy, mając lat 61 (!) podejmuję decyzję o budowie kościoła w Woli Rzeczyckiej. 23 lipca 1911r. został poświęcony plac pod budowę kościoła, umiejscowiony pomiędzy Wolą Rzeczycką a Kępą, na niewielkim wzgórku wydmowym.

Główny ciężar kierownictwa budowy spoczywał na barkach O. Hieronima. On to zdobywał materiał, pilnował i osobiście wszystkiego doglądał. Dzięki wydatnej pomocy miejscowej ludności, która nie szczędziła pomocy, już przed pierwszą wojną światową stanął kościół - pokryty blachą, oraz budynek plebanii. Niestety, działania wojenne zniszczyły niemal cały ten ogrom pracy. W jesieni 1915 roku przeprowadzono prace zabezpieczające, a trzy lata później przeprowadzony kilka lat trwający remont, na czas którego przeniósł się O. Hieronim do budynku plebańskiego, wiodąc życie niemalże pustelnicze. Równocześnie stan zdrowia budowniczego pogarszał się, zwłaszcza nie dopisywał wzrok. Na własne, usilne prośby zakonnik nie został przeniesiony do Krakowa.

Od połowy 1921 roku O. Hieronim przebywał już na stałe klasztorze rozwadowskim, jednak odsunięcie go od życiowej pasji przeżywał bardzo boleśnie, zwłaszcza kiedy w ciągu najtrudniejszych lat powojennych całkowicie odremontował kościół i niemalże dokładnie wyposażył jego wnętrze.

Z osobą zakonnika - budowniczego związana jest też postać niejakiego Ignacego Chyły, który towarzyszył O. Hieronimowi niemal na każdym kroku jego życia, pomagając mu podczas budowy obiektów sakralnych, pełniąc funkcje służebne. Przebywał on w klasztorze OO Kapucynów w Rozwadowie, wyświadczając drobne przysługi za wyżywienie i ubranie. Starał się nawet zewnętrznie upodobnić do zakonników - zapuścił długą brodę i przemierzał okolice pieszo. Ignacy, mając nieco grosza ze spadku po rodzicach postanowił w rodzinnej wiosce - Chyłach - wybudować skromną kapliczkę. Doświadczony w budowach obiektów sakralnych, O. Hieronim pomagał Ignacemu przy jej budowie, udzielając fachowych porad. Należy dodać, że zakonnik miał wówczas już 73 lata! I choć nie uczestniczył on fizycznie w budowie, to zwykło się go uważać za inspiratora duchowego tej pięknej inicjatywy. I tak powstało trzecie dzieło - Kaplica Matki Bożej Różańcowej.

Będąc u kresu życia o. Hieronim wiele czasu poświęcał modlitwie i pracy w konfesjonale, bowiem na brak penitentów sędziwy zakonnik nie narzekał. Był ulubionym spowiednikiem prostego ludu i młodzieży, dzięki swojej życzliwości, dobroci i łagodności. O. Hieronim doczekał się swojego złotego jubileuszu, który przypadł w marcu 1925 r., nie doczekał się jednak konsekracji kościoła w Woli Rzeczyckiej, której tak bardzo pragnął. Zmarł 18 grudnia 1927 roku, a został pochowany dwa dni później. Spoczął obok ks. Jakiela i ks. Dukieta na rozwadowskim cmentarzu.

Grób ś.p. Ojca Hieronima jest często odwiedzany przez młodzież szkolną, szczególnie w okresie egzaminów i matur - "Ojciec Hieronim pomaga młodzieży w nauce".
____________
O kapucynie Hieronimie Rybie ukazały się następujące publikacje:
- O. Alojzy Wojnar, Z przeszłości Klasztoru OO. kapucynów w Rozwadowie, Rozwadów 1977, s. 16.
- Ks. Wilhelm Gaj-Piotrowski, O. Hieronim Ryba Kapucyn. Budowniczy kościołów w rejonie Rozwadowa 1850-1895-1927, Wydawnictwa Krakowskiej Prowincji kapucynów, Rzym 1982, s. 62.
- Dariusz Kasprzak, Ojciec Hieronim Ryba. Kapucyn galicyjski doby przełomu, Stalowa Wola-Rozwadów 2000, s. 112.

o. Ryba Hieronim - płaskorzeźb portretu na pomniku


Cytowanie i wykorzystanie informacji oraz zdjęć w publikacjach dozwolone za podaniem źródła. Dla tej informacji jest ono następujące

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=94


Dział Encyklopedii - Stalowka.NET

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.