Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Encyklopedia Czwartek, 28 marca 2024 r. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
 Hasła alfabetycznie
A | B | C | Ć | D
E | F | G | H | I | J
K | L | Ł | M | N | O
P | R | S | Ś | T | U | W
X | Y | Z | Ź | Ż
 Czy wiesz, że..?
Czy wiesz, że że budynek Miejskiego Domu Kultury został zbudowany w latach pięćdziesiątych XX wieku na planie, na jakim zwykle budowano cerkwie?
 Ostatnio dodane
» Park Miejski
» PARK 24
» Obiekty sportowe
» Boiska Orlik
» Stadion Sportowy San
» Stadion lekkoatletyczny MOSiR
» Stadion piłkarski MOSiR
» Nepelski Krzysztof
» Markowska Alfreda
» Sarna Józef
 Najpopularniejsze
» Huta Stalowa Wola
» Rosiński Grzegorz
» Steczkowska Justyna
» Ruciński Modest
» Sangare Omar
» Niemczycki Zbigniew
» Zakościelny Maciej
» COP - Centralny Okręg Przemysłowy
» Zamek Lubomirskich w Rozwadowie
» Jędruch Szymon
 Pomoc

W opracowaniu

Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów w Rozwadowie

Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów na przedmieściach Rozwadowa, osiedle Stalowej Woli przy ulicy Klasztornej 27.

Zespół kościelno-klasztorny wybudowany na Gorze Kokoszej w latach 1752-1754, w stylu toskańsko-umbryjskim, odmiana baroku, charakterystycznym dla kościołów kapucyńskich. Fundatorem był książę Jerzy Ignacy Lubomirski linii rzeszowsko-rozwadowskiej. Tradycja lokalna mówi, iż książę zdecydował się ufundować świątynię jako przebłaganie Boga za swój hulaszczy tryb życia. Przyszły fundator klasztoru w 1723 roku wykupił miasto Rozwadów od Gabriela Rozwadowskiego, założone w 1690 roku w południowej części gruntów wsi Charzewice. Kompleks klasztorny umiejscowiono na przedmieściach Rozwadowa od strony południowej, niedaleko Sanu, pod lasem, na wzniesieniu zwanym potocznie Jasną Górą, gdyż jak głosi legenda sprzed wieków, często w nocy widywano tam "jakieś nadzwyczajne i miłe światło".

Pierwsi Kapucyni do Polski przybyli z prowincji Bolońskiej w 1681 roku dzięki staraniom króla Jana III Sobieskiego. Widoczna oraz bardzo owocna praca kaznodziejów, opiekunów chorych sprawiła, iż zainteresował się nimi książę, który podjął intensywne starania o sprowadzenie franciszkanów do Rozwadowa.

17 lipca 1742 roku położono kamień węgielny pod budowę klasztoru, po dwóch tygodniach Ojciec Liboryusz poświęcił tymczasowy drewniany domek dla kapucynów oraz kapliczkę, odprawiono pierwszą mszę św. i oddano teren Kapucynom. Budowę rozpoczęto w 1743 roku. Budując klasztor korzystano z miejscowych pokładów iłów, z których wypalano cegły z wybitym herbem rodziny Lubomirskich. Materiał także zwożono z rozbiórki zamku obronnego w niedalekim Przyszowie, który pod koniec XVII wieku popadł w ruinę. Podczas wznoszenia murów świątyni miały miejsce liczne niepowodzenia. W listopadzie 1745 roku wzniesione przez architekta Jana Opitza fundamenty uległy częściowemu zniszczeniu. Kolejny architekt Jan Bay z Warszawy doprowadził budowę szczęśliwie do końca.

Kościół to niewielka barokowa budowla na rzucie zbliżonym do kwadratu, jednonawowa z kaplicami i prezbiterium zamkniętym ścianą prostą, oddzielającą wyodrębniony chór zakonny. Nawa główna dwuprzęsłowa z dwiema parami niższych kaplic po bokach, prezbiterium nieco węższym, i niższym od nawy głównej. Część klasztorną tworzy prosta dwukondygnacyjna budowla. U wylotu krużganka przykościelnego od strony wschodniej znajduje się furta klasztorna, po drugiej stronie wyjście do części gospodarczej klasztoru. Od północnej strony kapucyni założyli ogród otoczony wysokim murem, który stał się miejscem modlitwy, pracy i rekreacji. Na murach wewnątrz umieszczono stacje drogi krzyżowej. w ogrodzie uprawia się warzywa i owoce, urządzono pasiekę, były dwa stawy. Przed głównym wejściem od czasu fundacji na wysokiej kolumnie stoi figura św. Feliksa z Cantalice, z resztkami polichromii w jej dolnej części przedstawiającej Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus. Od strony południowej placu przykościelnego stoi na postumencie figura św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus na ręce, wykonana w 1908 roku przez rzeźbiarza-amatora Ojca Floriana Janochę.

Konsekracji kościoła pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryji Panny dokonał 14 października 1753 roku ks. bp. Franciszek Potkański, sufragan krakowski. Fundator nie doczekał tej uroczystej chwili, zmarł 19 lipca 1753 roku w Rzeszowie, jednak jego ciało przeniesiono wkrótce do klasztoru i tam pochowano. Klucze do świątyni przekazał pierwszym zakonnikom syn Jerzego Lubomirskiego, Teodor Hieronim Lubomirski.

Rozwadowski klasztor to nie tylko długowiekowa zabudowa, ale także liczne zabytki sakralne i dzieła sztuki, gromadzone tu od wieków. Trudno wyliczyć wszystkie, bo jest ich bardzo dużo. Dla przykładu - w przedsionku furty zakonnej znajduje się tzw. obraz fundacyjny, ukazujący w sposób symboliczny przekazanie klasztoru zakonnikom. Obraz datowany jest na drugą połowę XVIII w. Obok ołtarza św. Antoniego Padewskiego znajduje się wejście do krypty fundatorskiej, w której są pochowani niektórzy Lubomirscy związani z Rozwadowem: fundator klasztoru Jerzy Ignacy Lubomirski (zm. 1753), jego syn Teodor Hieronim Lubomirski (zm. 1761), syn Teodora - Franciszek Lubomirski (zm. 1812), Karolina Emilia Lubomirska (zm. 1940), Anna Lubomirska (zm. 1943). Ostatnim żyjącym potomkiem z linii rzeszowsko-rozwadowskiej jest Jolanta Lubomirska mieszkająca na Maderze.

Klasztor i kościół były kilkakrotnie remontowane i przebudowywane. W latach 1985-1990 klasztor wyremontowano.

20 sierpnia 1973 roku przez biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka została erygowana Parafia pod wezwaniem Zwiastowania Pańskiego.

Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów


Cytowanie i wykorzystanie informacji oraz zdjęć w publikacjach dozwolone za podaniem źródła. Dla tej informacji jest ono następujące

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=93


Dział Encyklopedii - Stalowka.NET

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.