Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Encyklopedia Niedziela, 17 stycznia 2021 r. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
 Hasła alfabetycznie
A | B | C | Ć | D
E | F | G | H | I | J
K | L | Ł | M | N | O
P | R | S | Ś | T | U | W
X | Y | Z | Ź | Ż
 Czy wiesz, że..?
Czy wiesz, że Stalowa Wola to nowoczesny ośrodek przemysłowy o bogatych tradycjach oraz przyjazne dla mieszkańców regionalne centrum nauki, kultury, handlu i usług?
 Ostatnio dodane
» Park Miejski
» PARK 24
» Obiekty sportowe
» Boiska Orlik
» Stadion Sportowy San
» Stadion lekkoatletyczny MOSiR
» Stadion piłkarski MOSiR
» Nepelski Krzysztof
» Markowska Alfreda
» Sarna Józef
 Najpopularniejsze
» Huta Stalowa Wola
» Steczkowska Justyna
» Rosiński Grzegorz
» Zakościelny Maciej
» Sangare Omar
» COP - Centralny Okręg Przemysłowy
» Niemczycki Zbigniew
» Zamek Lubomirskich w Rozwadowie
» Ruciński Modest
» Stalowa Wola
 Pomoc

W opracowaniu

Strusińska Ewa

Ewa Strusińska - polska dyrygentka symfoniczno-operowa. Zaliczana do najwybitniejszych dyrygentów na świecie. Uhonorowana tytułem czwartego "Ambasadora Stalowej Woli".

Urodzona 19 lipca 1976 w Stalowej Woli. Tu spędziła dzieciństwo i młodość. Studia rozpoczęła w Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie na Wydziale Edukacji Muzycznej w klasie prof. Ryszarda Zimaka (prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, dyplom artystyczny 2001). W czerwcu 2005 roku koncertem dyplomowym z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, ukończyła studia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki - specjalność dyrygentura symfoniczno-operowa, klasy prof. Bogusława Madey'a i prof. Ryszarda Dudka.

Uczestniczyła w licznych międzynarodowych mistrzowskich kursach dyrygenckich prowadzonych m.in. przez Jerzego Salwarowskiego (Toruń 2001, udział w koncercie finałowym), Antoniego Wita (2003, udział w koncercie finałowym XIII Internationale Sommerakademie Prag-Wien-Budapest), Gabriela Chmurę (Katowice 2003, udział w koncercie finałowym z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach), Bruna Weila (Warszawa 2004, AMiFC), Kurta Masura (Wrocław 2004), Marka Stringera (2005 udział w koncercie finałowym 15. Internationale Sommerakademie Prag-Wien-Budapest).

Współpracowała z orkiestrami: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Toruńska Orkiestra Kameralna, Polska Orkiestra "Jeunesses Musicales", Sinfonietta Baden, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Warszawie i Katowicach oraz w latach 1999-2004 z chórem o międzynarodowym składzie World Youth Choir (od 2003 roku pełniła tam funkcję asystenta).

Laureatka nagrody Grand Prix I Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w St. Petersburgu (2000). W 1998 roku założyła własny zespół wokalny, który w roku 2000 przyjął nazwę Polski Chór "Jeunesses Musicales". Wspólnie nagrana przez artystów płyta dla Wydawnictwa Muzycznego Acte Prealable, była nominowana w 2001 roku do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego "Fryderyk". We wrześniu 2003, w ramach koncertu ZKP-u, muzycy wystąpili podczas Festiwalu Warszawska Jesień.

Dyrygentka wielokrotnie prowadziła koncerty zespołów wokalnych, instrumentalnych oraz wokalno-instrumentalnych. Ma na swoim koncie liczne prawykonania utworów polskich kompozytorów współczesnych. Wielokrotnie uczestniczyła w przygotowaniach do wystawienia dzieł scenicznych, ostatnio była to Zemsta Nietoperza Johanna Straussa z Sinfonią Varsovią i Polskim Chórem "Jeunesses Musicales" pod batutą Jerzego Maksymiuka. Była asystentem dyrygenta orkiestry w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych Nr 4 w Warszawie. W 2007 roku dyrygując orkiestrą Bamberger Symphoniker została jednym z trzech finalistów Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Gustawa Mahlera w Bamberg.

Pracowała z takimi orkiestrami jak: Hallé Orchestra, BBC National Orchestra of Wales, Bamberger Symphoniker, Hofer Symphoniker, Sinfonietta Baden, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, NOSPR, Johannesburg Philharmonic Orchestra, Northern Sinfonia.

W latach 2008-2010 była drugim dyrygentem w najstarszej orkiestrze Wielkiej Brytanii Hallé Orchestra w Manchesterze oraz pierwszą kobietą w historii Anglii, której powierzono takie stanowisko.

W latach 2011-2013 współpracowała w charakterze dyrygenta asystenta Opery Narodowej oraz Polskiego Baletu Narodowego. Od 2013 roku pełni funkcję pierwszego dyrygenta Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza.

24 lutego 2009 roku uhonorowana tytułem "Ambasadora Stalowej Woli" podczas koncertu "Cesarski Bal" w Miejskim Domu Kultury. Pod jej batutą Filharmonia Rzeszowska wykonała najpiękniejsze utwory J. Straussów (ojca i syna).
Tytuł jest nadawany przez Prezydenta Miasta wybitnym osobom związanym ze Stalową Wolą, którzy dzięki swej pracy zdobyli sławę w Polsce i w świecie.

Ewa Strusińska


Cytowanie i wykorzystanie informacji oraz zdjęć w publikacjach dozwolone za podaniem źródła. Dla tej informacji jest ono następujące

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=66


Dział Encyklopedii - Stalowka.NET

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.