Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Encyklopedia Niedziela, 17 stycznia 2021 r. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
 Hasła alfabetycznie
A | B | C | Ć | D
E | F | G | H | I | J
K | L | Ł | M | N | O
P | R | S | Ś | T | U | W
X | Y | Z | Ź | Ż
 Czy wiesz, że..?
Czy wiesz, że Stalowa Wola to nowoczesny ośrodek przemysłowy o bogatych tradycjach oraz przyjazne dla mieszkańców regionalne centrum nauki, kultury, handlu i usług?
 Ostatnio dodane
» Park Miejski
» PARK 24
» Obiekty sportowe
» Boiska Orlik
» Stadion Sportowy San
» Stadion lekkoatletyczny MOSiR
» Stadion piłkarski MOSiR
» Nepelski Krzysztof
» Markowska Alfreda
» Sarna Józef
 Najpopularniejsze
» Huta Stalowa Wola
» Steczkowska Justyna
» Rosiński Grzegorz
» Zakościelny Maciej
» Sangare Omar
» COP - Centralny Okręg Przemysłowy
» Niemczycki Zbigniew
» Zamek Lubomirskich w Rozwadowie
» Ruciński Modest
» Stalowa Wola
 Pomoc

W opracowaniu

Stochmal Władysław

mgr inż. Władysław Stochmal - twórca i budowniczy szkoły Zespołu Szkół Budowlanych Stalowej Woli. Prekursor szkolnictwa zawodowego w regionie. Dziś jest to Zespół Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki.

Urodzony 6 kwietnia 1946 roku w Harcie koło Dynowa, gdzie ukończył szkołę podstawową i średnią. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Rzeszowie. Swoje życie zawodowe i rodzinne związał ze Stalową Wolą. Wielki Człowiek, który pozostawił po sobie trwały pomnik - szkołę zrodzoną ze swoich marzeń.

W latach 1969 - 1973 pracował jako nauczyciel Zasadniczej Szkoły Budowlanej mieszczącej się w barakach w rejonie ulic Niezłomnych i Wasilewskiej. W szkole zajmującej 3 sale zatrudnionych było czworo nauczycieli. Po likwidacji baraków szkoła znalazła nowe lokum w piwnicach Szkoły Podstawowej Nr 7. W latach 1973 - 1976 pełnił funkcję wicedyrektora. W 1976 roku objął stanowisko Dyrektora, którą pełnił do 2006 roku. Podjął wówczas intensywne działania na rzecz budowy nowego budynku szkoły, który powstał w niepełne dwa lata (1978 - 1980). Ta historyczna data dała początek szkole, której nazwa obecnie brzmi Zespół Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli. Dzięki zaangażowaniu uczniów, instruktorów i nauczycieli budowa nowej szkoły przebiegała szybko. W czasach "centralnego sterowania" i wszechobecnych trudności w zaopatrzeniu, pozyskiwał sprzymierzeńców dla realizacji swoich planów. Szkoła została wybudowana wyłącznie przez uczniów w ramach zajęć praktycznej nauki zawodu o łącznej powierzchni 8 000 m². Jest to ewenement w skali kraju.

Lata 1980 - 2006 to czas największego rozkwitu szkoły i sukcesów jej uczniów pod kierunkiem charyzmatycznego Dyrektora:
- oprócz głównego budynku dydaktycznego powstał budynek zajęć praktycznych, sala gimnastyczna (1980), stolarnia, warsztaty szkolne
- w 1985 r. z uwagi na stale wzrastającą liczbę uczniów, rozpoczęto budowę nowego skrzydła szkoły
- w latach 1987 - 1988 wybudowano budynek szkolnej przychodni zdrowia z gabinetami lekarskim i stomatologicznym
- w 1988 r. oddano do użytku wybudowany przez uczniów i nauczycieli zawodu budynek spawalni wraz z powierzchnią magazynową
- w latach 1992 - 1993 rozpoczęto komputeryzację szkoły: wyposażono pracownie komputerowe w sprzęt komputerowy, sieć komputerową i oprogramowanie
- zakończono urządzanie warsztatów dla Technikum Odzieżowego
- oddano do użytku drugą salę gimnastyczną
- wykonano infrastrukturę: asfaltowane boiska do gry w piłkę siatkową , koszykówkę oraz boisko trawiaste do gry w piłkę nożną. Wszystkie prace wykonano w ramach zajęć praktycznych w systemie gospodarczym
- unowocześniono i wyposażono istniejącą bibliotekę szkolną
- umieszczono na ścianie szkoły płaskorzeźbę patrona szkoły Tadeusza Kościuszki
- przy udziale uczniów szkoły prowadzono prace budowlane na rzecz miasta, np. SP nr 6, budynek spółdzielni rzemieślniczej, domy mieszkalne na osiedlu Piaski, Hutnik, w Rozwadowie i Agatówce.

Nie poprzestał na wybudowaniu szkoły. W kolejnych latach zrealizował pomysł wybudowania dachu mansardowego z poddaszem użytkowym, gdzie powstały nowocześnie wyposażone sale komputerowe i językowe. Dzięki Jego wyobraźni stare warsztaty szkolne zamieniły się w piękną salę widowiskową z zapleczem socjalnym. Większość prac adaptacyjnych wykonano systemem gospodarczym w ramach praktycznej nauki zawodu.

Przepracował w szkolnictwie 37 lat, z czego 30 na stanowisku dyrektora. Pod jego kierownictwem maleńka szkółka rozwinęła się w jeden z największych w regionie zespół szkół. Na przestrzeni lat szkoła przeobraziła się w znaczącą placówkę z nowoczesnymi kierunkami kształcenia w różnych typach szkół. Stworzył miejsca pracy dla wielu nauczycieli i pracowników obsługi oraz miejsce nauki dla wielu pokoleń młodych mieszkańców miasta i okolicy. Chlubą szkoły byli jej absolwenci odnoszący sukcesy w olimpiadach i konkursach oraz kontynuujący naukę na najlepszych uczelniach. W latach 1988- 1990 był radnym Miejskiej Rady Narodowej w Stalowej Woli.

Za swą długoletnią pracę na rzecz oświaty i miasta odznaczony wieloma odznaczeniami:
- Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem Zasługi
- Medalem Komisji Edukacji Narodowej
- Srebrną Odznaką "Za Zasługi dla Obrony Cywilnej"
- Srebrną Odznaką "Za Zasługi dla OHP"
- Srebrną Odznaką "Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych"
- Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej i Sportu Drugiego Stopnia za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej
- Tytułem ZASŁUŻONY dla MIASTA STALOWA WOLA
- Nagrodą Prezydenta Miasta Stalowa Wola za zasługi dla rozwoju miasta z okazji 70-lecia Stalowej Woli "DEMIURG" MYŚL PRACA DZIEŁO - ta nagroda najlepiej oddaje jego twórczą postawę i pasję budowniczego.

Był człowiekiem na wskroś nowoczesnym, w swych działaniach wyprzedził dzisiejsze czasy. W sprawach słusznych był nieugięty, na sprawy ludzkie - wrażliwy. W pamięci pozostanie jako człowiek skromny, szlachetny i honorowy. Jego dokonania są przykładem konsekwencji działań twórczego człowieka, który realizując marzenia, pozostawia po sobie DZIEŁO.

Zmarł 5 listopada 2014 roku w Stalowej Woli. Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli (lokalizacja grobu: Z / D / 39).

Mgr inż. Władysław Stochmal zostawił po sobie trwały pomnik - szkołę, która zrodziła się z Jego marzeń, i którą wybudował - Zespół Szkół Budowlanych.


Cytowanie i wykorzystanie informacji oraz zdjęć w publikacjach dozwolone za podaniem źródła. Dla tej informacji jest ono następujące

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=377


Dział Encyklopedii - Stalowka.NET

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Copyright 2001 - 2021 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.