Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Encyklopedia Środa, 30 września 2020 r. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
 Hasła alfabetycznie
A | B | C | Ć | D
E | F | G | H | I | J
K | L | Ł | M | N | O
P | R | S | Ś | T | U | W
X | Y | Z | Ź | Ż
 Czy wiesz, że..?
Czy wiesz, że Stalowa Wola ma miejską komunikację publiczną, dzięki której można bezpiecznie poruszać się po mieście autobusami z zapowiedziami głosowymi przystanków i linii, wyposażonymi w wewnętrzny i zewnętrzny monitoring?
 Ostatnio dodane
» Park Miejski
» PARK 24
» Obiekty sportowe
» Boiska Orlik
» Stadion Sportowy San
» Stadion lekkoatletyczny MOSiR
» Stadion piłkarski MOSiR
» Nepelski Krzysztof
» Markowska Alfreda
» Sarna Józef
 Najpopularniejsze
» Huta Stalowa Wola
» Steczkowska Justyna
» Rosiński Grzegorz
» Zakościelny Maciej
» Sangare Omar
» COP - Centralny Okręg Przemysłowy
» Niemczycki Zbigniew
» Zamek Lubomirskich w Rozwadowie
» Ruciński Modest
» Stalowa Wola
 Pomoc

W opracowaniu

HSW KRYL

KRYL - lekka haubica 155 mm na podwoziu kołowym

Urządzenie bojowe na podwoziu kołowym, w fazie badawczo rozwojowej konsorcjum pod przewodnictwem HSW S.A. Planowana publiczna prezentacja "KRYLA" - wrzesień 2014.

Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku, na bazie pozytywnych doświadczeń wynikających z eksploatacji czechosłowackich armato-haubic 152 mm Dana, wojsko rozpoczęło konsultacje z HSW na temat możliwości opracowania lekkiego 155 mm systemu artyleryjskiego na podwoziu kołowym. Temat trafił na podatny grunt. W HSW rozpoczęto stosowne analizy techniczne. W 2009 roku rozpoczęto konsultacje z potencjalnymi partnerami do realizacji projektu. W 2011 roku HSW powołała konsorcjum firm i instytucji naukowo-badawczych do realizacji programu KRYL. Rozpoczęto pracę dotyczącą opracowania dokumentacji technicznej na wykonanie partii próbnej 155 mm armato-haubic samobieżnych na podwoziu kołowym "KRYL", mającym zakończyć się w grudniu 2015 roku. Podwozie do tej armato-haubicy powstanie w spółce "Jelcz-Komponenty". Zastosowane nowatorskie rozwiązania umożliwią transport powietrzny modułów ogniowych na pokładzie samolotu C-130. Wykorzystanie nowatorskiego podwozia Jelcza to kolejny ważny krok na drodze unifikacji bazy transportowej polskiego wojska.

W grudniu 2013 roku ruszyły prace nad realizacją projektu ultranowoczesnego zautomatyzowanego systemu dowodzenia i kierowania ogniem dywizjonowego modułu ogniowego lekkich armato-haubic "KRYL" na podwoziu kołowym. HSW przewodzi kolejnemu konsorcjum, w skład którego wchodzą także: WB Electronics S.A. z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego z siedzibą w Warszawie, oraz Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 Spółka Akcyjna z siedzibą w Czernicy. Pierwsze robocze spotkanie konsorcjum odbyło się w pierwszych dniach stycznia 2014 roku. Ustalono wtedy harmonogram prac, szczegółowo podzielono zadania i omówiono zasady finansowania poszczególnych etapów działań. Projekt zostanie zrealizowany do 2017 roku.

Projekt "Zautomatyzowany system dowodzenia i kierowania ogniem dywizjonowego modułu ogniowego 155 mm lekkich armato-haubic kryptonim KRYL" dofinansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W/w konsorcjum otrzymało dofinansowanie w wyniku postępowania konkursowego w Konkursie Nr 4/2013 NCBiR. Przygotowanie zautomatyzowanego systemu dowodzenia i kierowania ogniem dla dywizjonowego modułu ogniowego 155 mm lekkich armato-haubic "KRYL" na podwoziu kołowym pozwoli wprowadzić na uzbrojenie sprzęt o najwyższych, osiągalnych standardach, spełniających wymagania norm NATO i znacząco usprawnić warunki funkcjonowania artylerii. System ten ma służyć do zapewnienia dowodzenia i kierowania ogniem w dywizjonach artylerii rakietowej WR-40 "LANGUSTA", a także, w perspektywie, w dywizjonach realizowanych w ramach programu "HOMAR". W systemie wykorzystane zostaną wyniki prac nad sprawdzonym i wdrożonym do produkcji zautomatyzowanym zestawem kierowania ogniem zastosowanym w systemie "REGINA" i "RAK", który zostanie zmodyfikowany do potrzeb użycia w strukturze dywizjonu wyposażonego w armato-haubice "KRYL" oraz wyrzutnie rakietowe "LANGUSTA" i "HOMAR". System będzie służył do informatycznego wspomagania dowodzenia i kierowania ogniem na wszystkich szczeblach dowodzenia dywizjonów Wojsk Lądowych ze sprzętem trakcji kołowej. System obejmie stanowiska, począwszy od dowódczych i sztabowych szczebli: dywizjonu, baterii, i plutonów, skończywszy na stanowiskach dowódców sekcji, dział i drużyn. W systemie realizowana będzie automatyczna wymiana danych, co w połączeniu z informatycznym przetwarzaniem rozkazów i komend ogniowych, służyć będzie minimalizowaniu czasu reakcji ogniowej.

Publiczna prezentacja "KRYLA" została dokonana na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego, we wrześniu 2014 roku.

KRYL w pozycji bojowej.


Cytowanie i wykorzystanie informacji oraz zdjęć w publikacjach dozwolone za podaniem źródła. Dla tej informacji jest ono następujące

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=372


Dział Encyklopedii - Stalowka.NET

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Copyright 2001 - 2020 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.