Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Encyklopedia Piątek, 29 marca 2024 r. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
 Hasła alfabetycznie
A | B | C | Ć | D
E | F | G | H | I | J
K | L | Ł | M | N | O
P | R | S | Ś | T | U | W
X | Y | Z | Ź | Ż
 Czy wiesz, że..?
Czy wiesz, że napływający z różnych stron Polski pracownicy Zakładów Południowych oraz okoliczni mieszkańcy stworzyli w Stalowej Woli nową społeczność z własnymi tradycjami i potrzebami?
 Ostatnio dodane
» Park Miejski
» PARK 24
» Obiekty sportowe
» Boiska Orlik
» Stadion Sportowy San
» Stadion lekkoatletyczny MOSiR
» Stadion piłkarski MOSiR
» Nepelski Krzysztof
» Markowska Alfreda
» Sarna Józef
 Najpopularniejsze
» Huta Stalowa Wola
» Rosiński Grzegorz
» Steczkowska Justyna
» Ruciński Modest
» Sangare Omar
» Niemczycki Zbigniew
» Zakościelny Maciej
» COP - Centralny Okręg Przemysłowy
» Zamek Lubomirskich w Rozwadowie
» Jędruch Szymon
 Pomoc

W opracowaniu

Rojek Zbigniew

Zbigniew Rojek - twórca i lider Towarzystwa Muzycznego "Pod Papugami" działającego w Kawiarni "Pod Papugami" w Klubie "Emka" Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli.

Urodzony 15 września 1952 roku w Dynowie. W 1967 roku ukończył Szkołę Podstawową w Dynowie. Przez okres szkoły średniej mieszkał w Rzeszowie i ukończył Technikum Mechaniczne. Mieszka na stałe w Stalowej Woli, tu założył rodzinę. Od 2000 roku przebywa w Stanach Zjednoczonych, jednak planuje powrót do Polski.

Przygodę z muzyką rozpoczął razem z bratem bliźniakiem Kazimierzem. Razem zaczęli muzykować. Muzyka od dawna w nich drzemała, wkrótce stała się pasją i tworzyła ich młodość. Z kolegami założyli zespół i grali. W Dynowie do dzisiaj pamiętają koncerty, m. in. w Rynku na dachu czy z 1970 roku msze beatowe w dynowskim kościele.

W 1972 roku przyjechał do Stalowej Woli. Podjął pracę w Biurze Planowania Zakładów Mechanicznych HSW. Zamieszkał w hotelu robotniczym. Praca w hucie bardzo go interesowała, jednak bardziej inspirowała go muzyka. W 1977 roku został animatorem kultury w Hotklubie. Od lipca 1977 roku został szefem, a w 1979 roku dołączył do niego Marek Gruchota (obecnie dyrektor MDK). Razem organizowali życie kulturalne dla pracowników HSW, a Hotklub stał się ważnym ośrodkiem kulturalnym w mieście. W 1984 roku podjął pracę w SDK na stanowisku wicedyrektora. Po roku wyjechał na 3 lata do USA.

W 1988 roku powrócił do Stalowej Woli z muzycznymi marzeniami i pomysłami. Chciał zbudować z prawdziwego zdarzenia kawiarnie muzyczną, gdzie pianiści będzie grał kilka godzin dziennie, a ludzie będą mogli na żywo posłuchać muzyki, będą mogli czynnie uczestniczyć i prezentować swoje dokonania. Chciał swoje pokolenie "wyciągnąć z kapci", by przy muzyce wspólnie wypić kawę.. Dyrektor SDK Bogusława Herdzik zaproponowała, by taka muzyczna kawiarnia powstała w klubie EMKA, jako jedna z form działalności tego klubu. Rodziły się pomysły, organizował wystrój, zdobywał charakterystyczne stoliki od maszyn do szycia i ustawiał, by przy nich zasiadać i wypić kawę. Zatrudnił pianistów, sam też zasiadał przy fortepianie. Zainteresowanie mieszkańców nie spełniło jego oczekiwań.

Ale zaczęli pojawiać się ludzie młodzi. Przychodzili uczniowie szkół średnich, uczniowie szkoły muzycznej. Poczuł, że z nimi można "robić muzyczkę". Połączył ludzi z podobnymi ambicjami, pomysłami, i z szaleństwem. Przychodzili, razem grali i śpiewali. Tworzyli grupy, wspierali się wzajemnie i rozwijali muzyczne talenty. Każdy mógł stawiać pierwsze kroki na scenie muzycznej i rozwijać się, w jakim chciał kierunku muzycznym. Zaszczepił w nich miłość do wychodzenia na scenę i czerpanie z tego ogromnej satysfakcji. To ich kształtowało i rodziło pasje. Twórcza atmosfera powodowała, że młodzi artyści nabierali scenicznej śmiałości. Grali z wielkim przejęciem, po prostu z duszą. Pokazał, że muzyka ma płynąć z serca. W bardzo krótkim czasie dało to niesamowite efekty. Widział, jak ci młodzi na scenie dostają skrzydeł, mają przyjemność z tego co robią. I przekonywał, że tu nic nie musicie. Macie się tym bawić i bawcie się. I że jest to najlepszy czas, jaki wam się w życiu zdarza. Koncertowali i siali muzykę dokoła. Organizował dla nich letnie obozy muzyczne z warsztatami w rodzinnym Dynowie, które były eksplozją pomysłów. Grali bardzo dużo koncertów w Ośrodku Kultury. Grali w plenerze na Rynku. Grali i śpiewali nocną porą wśród ruin zamkowych w Dąbrówce.

"Pod Papugami" działało w latach 1993-2000, przyciągając uzdolnioną młodzież. Pod jego skrzydłami gniazdko uwiła sobie grupa około 40 osób, którzy pewnie nie przewidywali, ze w przyszłości będą robić całkiem fajne kariery. Cieszy go, że ci ludzie odnoszą dzisiaj sukcesy, nikt "nie odpadł od ściany". Większość z nich wybrała karierę muzyczną, pokończyła muzyczne szkoły, uczelnie, robi poważne kariery. A nawet jeśli nie robią, też zajmują się muzyką. Są pedagogami czy muzykami. Każdy coś tam "rzeźbi" ... Ma też wrażenie, że wielu z nich nigdy nie stanęłoby na scenie, gdyby nie "Pod Papugami".

Przez wiele lat związany z muzyczną kulturą w Stalowej Woli przyczynił się do wielkiej eksplozji talentów i artystów. Kochał to, co robił. Nie dążył do własnych sukcesów muzycznych.

Na podstawie Uchwały Nr XXXVIII/516/98 Rady Miejskiej z dnia 13.02.1998 roku nadano mu honorowy tytuł Zasłużony dla Miasta Stalowa Wola.

30 sierpnia 2013 roku poprowadził w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli koncert "Spotkanie po latach" z udziałem artystów, którzy muzyczne talenty rozwijali w legendarnym Towarzystwie Muzycznym "Pod Papugami", a teraz robią karierę w wielkim świecie i sławią dobre imię miasta.

Rojek Zbigniew


Cytowanie i wykorzystanie informacji oraz zdjęć w publikacjach dozwolone za podaniem źródła. Dla tej informacji jest ono następujące

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=354


Dział Encyklopedii - Stalowka.NET

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.