Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Encyklopedia Wtorek, 6 grudnia 2022 r. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
 Hasła alfabetycznie
A | B | C | Ć | D
E | F | G | H | I | J
K | L | Ł | M | N | O
P | R | S | Ś | T | U | W
X | Y | Z | Ź | Ż
 Czy wiesz, że..?
Czy wiesz, że we wrześniu 1993 roku w Stalowej Woli oddano do użytku Miejską Oczyszczalnie Ścieków, a oczyszczone ścieki odprowadzane są do rzeki San?
 Ostatnio dodane
» Park Miejski
» PARK 24
» Obiekty sportowe
» Boiska Orlik
» Stadion Sportowy San
» Stadion lekkoatletyczny MOSiR
» Stadion piłkarski MOSiR
» Nepelski Krzysztof
» Markowska Alfreda
» Sarna Józef
 Najpopularniejsze
» Huta Stalowa Wola
» Rosiński Grzegorz
» Steczkowska Justyna
» Sangare Omar
» Niemczycki Zbigniew
» Zakościelny Maciej
» Ruciński Modest
» COP - Centralny Okręg Przemysłowy
» Zamek Lubomirskich w Rozwadowie
» Jędruch Szymon
 Pomoc

W opracowaniu

Ujda Józef

Józef Ujda - kardiolog, doktor nauk medycznych. Twórca stalowowolskiej kardiologii. Lekarz o wielkim sercu.

Urodzony 8 września 1931 roku we wsi Brandwica koło Stalowej Woli w rodzinie chłopskiej. Zmarł 30 sierpnia 2013 roku w Stalowej Woli.

W roku 1955 ukończył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie.

Pierwszą pracę podjął w II Klinice Chorób Wewnętrznych AM w Lublinie, gdzie opublikował 20 prac naukowych i otworzył przewód doktorski oraz uzyskał specjalizację z chorób wewnętrznych. W roku 1960 powrócił w rodzinne strony, obejmując stanowisko Ordynatora Oddziału Wewnętrznego w nowopowstałym Szpitalu Kolejowym w Rozwadowie. W ciągu 11 lat pracy rozwinął i ukształtował nowoczesny jak na ówczesne czasy oddział. Tu też ukończył pracę doktorską.

Od roku 1971 piastował stanowisko Ordynatora Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego w Stalowej Woli. Działając z wielkim entuzjazmem i poświęceniem reorganizuje oddział, czyniąc go wiodącą placówką w rejonie. Wdraża pionierskie rozwiązania i metody leczenia. Inicjuje m.in. powstanie pierwszej sali intensywnej terapii w rejonie. Jako jeden z pierwszych w Polsce rozpoczyna stosowanie kardiowersji, defibrylacji stymulacji serca. Rozpoczyna badania endoskopowe. Wdraża nowoczesne leczenie i rehabilitację w zawale serca. Jako jeden z pierwszych w rejonie uzyskuje specjalizację z kardiologii. W roku 1973 zostaje mianowany Specjalistą Wojewódzkim ds. Kardiologii na terenie ówczesnego województwa rzeszowskiego. Po reformie administracyjnej zostaje Specjalistą Wojewódzkim ds. Interny i Kardiologii oraz Przewodniczącym Zespołu Specjalistów Wojewódzkich dla województwa tarnobrzeskiego.

Tworzy od podstaw Oddział Kardiologiczny w szpitalu w Stalowej Woli, pełniący do reformy administracyjnej rolę oddziału wojewódzkiego dla woj. tarnobrzeskiego. Po jego inauguracji w 1989 roku zostaje pierwszym ordynatorem, pełniąc tę funkcję do przejścia na emeryturę w roku 1997. Oddział staje się nowoczesną, znaną i cenioną w kraju placówką, stosującą nowoczesną diagnostykę i leczenie. Do roku 2003 pracuje w przyszpitalnej Przychodni Poradni Kardiologicznej. W dorobku naukowym posiada 26 prac opublikowanych w medycznych czasopismach naukowych i pracę doktorską.

Wieloletni wykładowca i egzaminator na kursach specjalizacyjnych dla lekarzy. Przewodniczył komisjom egzaminacyjnym, przed którymi I stopień specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych uzyskało 220 lekarzy. Opiekun i kierownik specjalizacji licznego grona lekarzy, z których 41 uzyskało I, a 22 II stopień specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych. Ponadto umożliwił specjalizacje w kardiologii ośmiu, a w innych podspecjalnościach internistycznych - siedmiu lekarzom. Prowadził szkolenia, praktyki studenckie, staże podyplomowe i specjalizacyjne w zakresie chorób wewnętrznych i kardiologii oraz liczne kursy doskonalące dla lekarzy i pielęgniarek. Z wielkim zaangażowaniem motywował lokalne środowisko medyczne do doskonalenia zawodowego.

Członek Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Za swą pracę wyróżniony:
odznaczeniami państwowymi:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Srebrny Krzyż Zasługi,
odznaczeniami samorządowymi:
- Zasłużony dla Województwa Tarnobrzeskiego,-
- Zasłużony dla Miasta Stalowa Wola
odznaczeniami resortowymi:
- Bene Meritus,
- Gloria Medicinae,
- Za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia,
- Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Mocno zaangażowany w pracę społeczną, członek Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich, był Konfratrem Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Rozwadowie. Jako jeden z nielicznych ordynatorów nie był nigdy członkiem PZPR.

Był wielkim autorytetem medycznym i moralnym, wznoszącym się ponad podziały społeczne i polityczne. Posiadał autentyczną umiejętność mądrego przywództwa, dawania osobistego przykładu, motywowania współpracowników, moralnej konsekwencji i poświęcenia. Powszechnie słynął z wysokiej kultury, dobroci, opanowania i najszerzej pojmowanej mądrości.


dr n. med. Ujda Józef


Cytowanie i wykorzystanie informacji oraz zdjęć w publikacjach dozwolone za podaniem źródła. Dla tej informacji jest ono następujące

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=348


Dział Encyklopedii - Stalowka.NET

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Copyright 2001 - 2022 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.