Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Encyklopedia Wtorek, 16 kwietnia 2024 r. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
 Hasła alfabetycznie
A | B | C | Ć | D
E | F | G | H | I | J
K | L | Ł | M | N | O
P | R | S | Ś | T | U | W
X | Y | Z | Ź | Ż
 Czy wiesz, że..?
Czy wiesz, że w latach 70. XX wieku Huta Stalowa Wola pokrywała blisko 50 % zapotrzebowania rynku krajowego na specjalistyczne maszyny do robót ziemnych i transportowych?
 Ostatnio dodane
» Park Miejski
» PARK 24
» Obiekty sportowe
» Boiska Orlik
» Stadion Sportowy San
» Stadion lekkoatletyczny MOSiR
» Stadion piłkarski MOSiR
» Nepelski Krzysztof
» Markowska Alfreda
» Sarna Józef
 Najpopularniejsze
» Huta Stalowa Wola
» Rosiński Grzegorz
» Ruciński Modest
» Steczkowska Justyna
» Sangare Omar
» Niemczycki Zbigniew
» Zakościelny Maciej
» COP - Centralny Okręg Przemysłowy
» Zamek Lubomirskich w Rozwadowie
» Jędruch Szymon
 Pomoc

W opracowaniu

Warchoł Jerzy - kapłan

Ksiądz prałat Jerzy Warchoł - kapłan diecezji sandomierskiej. Pierwszy i wieloletni proboszcz parafii p.w. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli. Duszpasterz ludzi pracy.

Urodzony 29 kwietnia 1950 roku w Kwidzynie. W 1956 roku jego rodzina przeprowadziła się do Stobiernej pod Rzeszowem. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu przyjął święcenia kapłańskie 15 czerwca 1974 roku.

Jako wikariusz pracował w parafiach:
- Nowy Żmigród 1974-1977;
- MB Różańcowej w Rzeszowie 1977-1979;
- Strzyżów 1979-1982;
- MB Królowej Polski w Stalowej Woli 1982-1984.
Od 1986 roku do śmierci 18 grudnia 2012 roku Proboszcz parafii Opatrzności Bożej.
Dziekan Dekanatu Stalowa Wola - Południe.

Od 1993 roku był kanonikiem honorowym Kapituły Konkatedralnej w Stalowej Woli.

Okazał wielką odwagę w trudnych latach 80. XX. wieku, kiedy pomimo sprzeciwu władz budował i wybudował kościół Opatrzności Bożej w Stalowej Woli, którego był pierwszym proboszczem. Z ogromnym zaangażowaniem dbał nie tylko o mury tej świątyni, ale przede wszystkim o każdego człowieka z osobna.

Nazywany "Człowiekiem wielkiego serca". Zawsze zatroskany o życie codzienne i potrzeby swoich parafian, a przy tym bardzo skromny człowiek. Dla każdego potrafił znaleźć czas i dobre słowo. Nigdy nie przeszedł obok biedy i nędzy ludzkiej. Na co dzień realizował słowa "Tyle człowiek jest wart, ile drugiemu da - życie udane to życie rozdane". Powtarzał o sobie "że kapłan nie może świecić swoim blaskiem, tylko tym odbitym od Jezusa Chrystusa".

Jako proboszcz znany był z dobrego serca i niesienia pomocy nie tylko swoim parafianom, Przychodzili do niego z całego miasta. Był solidarny z każdym człowiekiem zmagającym się z trudnościami, przeciwnościami, obarczonym problemami, chorobami i cierpieniem. Swoim poczuciem humoru i bezpośredniością jednał sobie ludzi. Dzięki jego charyzmie wierni mimo przynależności do innych parafii w mieście i okolicy, chętnie modlili się i udzielali w jego kościele na osiedlu Poręby. Według statystyk udzielał średnio 80 ślubów i 140 chrztów rocznie, co stanowiło zdecydowany rekord w diecezji sandomierskiej. Był założycielem wielu grup duszpasterskich, m.in. Akcji Katolickiej, oazy młodzieży, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Białej Armii, Caritasu i wielu grup modlitewnych.

Był duszpasterzem środowisk pracowniczych, opozycyjnych i solidarnościowych. Wspierał dążenia do wolności i sprawiedliwości pracowników Huty Stalowa Wola, strajkujących o "Solidarność" w sierpniu 1988 roku będąc jednym z kapelanów strajkujących Huty "Stalowa Wola". Był też kapelanem Stowarzyszenia Łączności i Pomocy Rodakom we Lwowie i na Kresach.

Sięgał też po pióro. Znany był ze swoich skrzętnie notowanych przemyśleń i sentencji, którymi chętnie dzielił się co niedzielę z wiernymi na koniec mszy św. Jego myśli i motta były bardzo popularne. Publikował w biuletynie Komisji Zakładowej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" Huty Stalowa Wola, gdzie miał swoją kolumnę "Złote myśli dla szarych komórek" oraz w lokalnym magazynie "Nasz Czas". W swoich artykułach poruszał tematykę religijną, społeczną, polityczną i obyczajową, przybliżał historię Polski, zachęcał też do pielęgnowania kultury i tradycji. W trzecią rocznicę jego śmierci ukazała się książka "Myśli i słowa" zawierająca jego artykuły i słynne motta.

Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 10.11.2000 roku uhonorowany tytułem "Zasłużony dla miasta Stalowa Wola".

Zmarł 18 grudnia 2012 roku. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli (Lokalizacja grobu: K/B/3).

7 stycznia 2018 roku rondu u zbiegu ulic Poniatowskiego i Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli nadano nazwę ks. Jerzego Warchoła.

Jedna z Jego z myśli:
"Gdy człowiek umiera, nie pozostaje po nim na tej ziemi nic oprócz dobra, które uczynił innym"

Ks. Jerzy Warchoł


Cytowanie i wykorzystanie informacji oraz zdjęć w publikacjach dozwolone za podaniem źródła. Dla tej informacji jest ono następujące

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=332


Dział Encyklopedii - Stalowka.NET

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.