Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Encyklopedia Czwartek, 18 lipca 2024 r. Imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta
 Hasła alfabetycznie
A | B | C | Ć | D
E | F | G | H | I | J
K | L | Ł | M | N | O
P | R | S | Ś | T | U | W
X | Y | Z | Ź | Ż
 Czy wiesz, że..?
Czy wiesz, że Huta Stalowa Wola to czołowy producent maszyn budowlanych i sprzętu wojskowego?
 Ostatnio dodane
» Park Miejski
» PARK 24
» Obiekty sportowe
» Boiska Orlik
» Stadion Sportowy San
» Stadion lekkoatletyczny MOSiR
» Stadion piłkarski MOSiR
» Nepelski Krzysztof
» Markowska Alfreda
» Sarna Józef
 Najpopularniejsze
» Huta Stalowa Wola
» Rosiński Grzegorz
» Ruciński Modest
» Steczkowska Justyna
» Sangare Omar
» Niemczycki Zbigniew
» Zakościelny Maciej
» COP - Centralny Okręg Przemysłowy
» Zamek Lubomirskich w Rozwadowie
» Jędruch Szymon
 Pomoc

W opracowaniu

Bek Janusz

Janusz Bek - rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Stalowej Woli. Zasłużony dla Miasta Stalowa Wola.

Urodzony 9 czerwca 1947 roku na Podkarpaciu. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. W 1972 roku ukończył Wydział Elektrotechniki Akademii Górniczo - Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, uzyskując tytuł mgr inż. elektryka. Pierwszą pracę zawodową rozpoczął w Stalowej Woli, jako inżynier, w Elektrowni Stalowa Wola. W 1979 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w Akademii Nauk Społecznych w Moskwie.

Specjalizuje się w problematyce funkcjonowania gospodarki światowej i w tej dziedzinie posiada ogromną wiedzę. W latach 1985 - 1990 pracował jako ekspert, w Wydziale Współpracy z Zagranicą, w Sekretariacie RWPG w Moskwie. Był sekretarzem wykonawczym Mieszanej Komisji RWPG - Etiopia. Uczestniczył w wielu konferencjach Organizacji Międzynarodowych w krajach afrykańskich m. in. w Angoli, Etiopii, Nigrze. Posiada duże doświadczenie w dziedzinie handlu zagranicznego. Pracował, jako specjalista, starszy rzeczoznawca i dyrektor Przedstawicielstwa "Elektrim" S. A. w Kazachstanie, Uzbekistanie i Kirgizji.

Mając tak dużą wiedzę i doświadczenie zawodowe podjął pracę naukowo - dydaktyczną w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Stalowej Woli, z którą związany jest od momentu jej powstania, tj. 1997 roku.

W latach 1998 - 2004 pełnił funkcję Prorektora Uczelni, a w latach 2004 - 2007 był jej Dziekanem. W 2007 roku powołany został na Prodziekana Wydziału Ekonomicznego w ALMAMER Wyższej Szkoły Ekonomicznej
w Warszawie, gdzie również, w wyniku konkursu objął stanowisko Kierownika Katedry Biznesu Międzynarodowego. W 2009 roku wrócił do Stalowej Woli, swojego miasta, które zna, kocha i ceni, kontynuując pracę w WSE jako jej Rektor i jednocześnie Kierownik Katedry Gospodarki Światowej, Europeistyki i Polityki Regionalnej.

Doc. dr inż. Janusz Bek posiada bogaty dorobek dydaktyczny i naukowy. Dzięki jego pracy i dużemu zaangażowaniu na funkcji Dziekana Uczelni, Wyższa Szkoła Ekonomiczna
w Stalowej Woli otrzymała, w 2007 roku, najwyższą ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej, oceniającej uczelnie wyższe pod względem merytorycznym, dydaktycznym i naukowo-badawczym.

Był organizatorem Krajowej Izby Energetyki i Ochrony Środowiska w Warszawie. Jest twórcą i uczestnikiem wielu konferencji naukowych w kraju i zagranicą. Szczególnie aktywnie uczestniczy we współpracy z Ukrainą i Słowacją, w ramach grupy Wyszhgradzkiej Euroregionu Karpackiego. Był m. in. koordynatorem międzynarodowych warsztatów naukowych "Ekonomia w kulturze - kultura w ekonomii" w ramach Programu INTERREG III A/TACIS CBS - programu, mającego na celu doprowadzić do spójności terenów przygranicznych UE i jej najbliższych sąsiadów na wschodzie. Program ten realizowany był przy współpracy z Narodowym Instytutem Badań Strategicznych Ukrainy i Lwowską Akademią Komercyjną. W okresie akcesji Polski do Unii Europejskiej brał udział w wielu przedsięwzięciach, w szkołach średnich województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego, propagując korzyści z naszego członkostwa. Prowadził badania naukowe wśród młodzieży dotyczące stopnia wiedzy o unii Europejskiej wyniki, których zostały opublikowane.

Od czasu objęcia funkcji Rektora Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Stalowej Woli, Uczelnia polepszyła swoją bazę lokalową i dydaktyczną, przenosząc się do nowego budynku. Tworzy nowe specjalności na kierunku ekonomia dla studentów na studiach licencjackich i poszerza nowe - dla słuchaczy studiów podyplomowych, dostosowane do wymagającego i zmieniającego się lokalnego rynku pracy. Rośnie prestiż Uczelni - jedynej niepublicznej szkoły wyższej w Stalowej Woli - w środowisku lokalnym i na Podkarpaciu, o czym świadczą miejsca zajmowane w rankingach szkół wyższych, prowadzonych przez "Perspektywy", "Rzeczpospolitą" i tygodnik "Wprost".

W roku akademickim 2010/2011 Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Stalowej Woli, jako jedyna wyższa uczelnia z województwa podkarpackiego, otrzymała tytuł "Wiarygodna Szkoła" przyznany przez Akademickie Centrum Informacyjne w Poznaniu.

Janusz Bek jest cenionym wykładowcą z zakresu międzynarodowych stosunków gospodarczych, integracji europejskiej, polityki regionalnej i globalnych problemów gospodarki światowej. Zgłoszony przez studentów, a nominowany przez dziennik "Super Nowości", w roku 2011, do tytułu "Wykładowcy Roku". Jest wymagającym nauczycielem akademickim, cieszącym się dużym autorytetem i uznaniem wśród studentów, którzy cenią Go za życzliwość i wysokie atuty moralne oraz profesjonalizm. To promotor ponad 80 prac magisterskich i ponad 150 prac licencjackich do 2011 roku. Posiada udokumentowany dorobek naukowy, jako autor wielu monografii i artykułów dotyczących funkcjonowania gospodarki światowej, integracji europejskiej i współpracy przygranicznej, polityki regionalnej.

Ponadto od 2009 roku doc. dr inż. Janusz Bek jest kierownikiem projektu unijnego pod nazwą "Wzmocnienie kapitału dydaktycznego Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Stalowej Woli poprzez rozwój i podwyższenie jakości i kompetencji kadry akademickiej uczelni". Projekt ten ma nie tylko kluczowe znaczenie dla rozwoju Uczelni, w szczególności spełnia on ogromną rolę dla społeczności lokalnej, która korzysta z bezpłatnych szkoleń.

W ramach projektu, który w całości finansowany jest ze środków Programu Kapitał Ludzki, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego do 2011 roku przeszkolono w formie kursów, 400 osób - mieszkańców Stalowej Woli, w zakresie: księgowości komputerowej, przedsiębiorczości, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kadrowo - płacowym.

Za swoją pełną zaangażowania pracę zawodową, dydaktyczną i naukową oraz działalność społeczną doc. dr inż. Janusz Bek został odznaczony:
- Srebrnym (1984) i Złotym (2004) Krzyżem Zasługi
- Odznaką Honorową Naczelnej Organizacji Technicznej (1980)
- Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (1982)
- Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2009)
- Medalem Zasłużony dla Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Stalowej Woli (2002)
- Medalem Za Zasługi dla Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Warszawie (2004)
- Medalem Za Zasługi dla ALMAMER Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Warszawie (2010).

W marcu 2012 roku radni Stalowej Woli przyznali mu tytuł "Zasłużony dla Miasta Stalowa Wola".

Janusz Bek.


Cytowanie i wykorzystanie informacji oraz zdjęć w publikacjach dozwolone za podaniem źródła. Dla tej informacji jest ono następujące

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=317


Dział Encyklopedii - Stalowka.NET

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.