Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Encyklopedia Piątek, 29 marca 2024 r. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
 Hasła alfabetycznie
A | B | C | Ć | D
E | F | G | H | I | J
K | L | Ł | M | N | O
P | R | S | Ś | T | U | W
X | Y | Z | Ź | Ż
 Czy wiesz, że..?
Czy wiesz, że napływający z różnych stron Polski pracownicy Zakładów Południowych oraz okoliczni mieszkańcy stworzyli w Stalowej Woli nową społeczność z własnymi tradycjami i potrzebami?
 Ostatnio dodane
» Park Miejski
» PARK 24
» Obiekty sportowe
» Boiska Orlik
» Stadion Sportowy San
» Stadion lekkoatletyczny MOSiR
» Stadion piłkarski MOSiR
» Nepelski Krzysztof
» Markowska Alfreda
» Sarna Józef
 Najpopularniejsze
» Huta Stalowa Wola
» Rosiński Grzegorz
» Steczkowska Justyna
» Ruciński Modest
» Sangare Omar
» Niemczycki Zbigniew
» Zakościelny Maciej
» COP - Centralny Okręg Przemysłowy
» Zamek Lubomirskich w Rozwadowie
» Jędruch Szymon
 Pomoc

W opracowaniu

Droba Krzysztof

Krzysztof Droba - polski teoretyk muzyk, krytyk muzyczny. Wybitny znawca twórczości Pendereckiego. W latach 1975-1979 stworzył i organizował festiwal "Młodzi Muzycy Młodemu Miastu" w Stalowej Woli, będący wówczas niezwykłym wydarzeniem w skali Polski i całego bloku wschodniego.

Urodzony 25 lipca 1946 roku w Mielcu. Od 7 roku życia uczył się gry na fortepianie w Mielcu, w latach 1957-1959 w Państwowej Szkole Muzycznej im. M.Karłowicza w Katowicach, 1959-1960 w Państwowej Szkole Muzycznej w Krakowie, 1960-65 w PLM im. F.Chopina w Krakowie, gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Absolwent PWSM w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom z teorii muzyki. Wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 1989 roku kieruje ze strony polskiej Polsko-Litewskimi Konferencjami Muzykologicznymi. Prowadził wykłady w wielu uczelniach muzycznych oraz czynnie uczestniczył w licznych sympozjach muzykologicznych w kraju i zagranicą.

W latach 1975-1979, jako asystent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej był organizatorem festiwalu "Młodzi Muzycy Młodemu Miastu" w Stalowej Woli, który odegrał ważną rolę w rozwoju polskiej muzyki II połowy lat siedemdziesiątych XX wieku. Był pierwszym przejawem wolnego i niezależnego życia muzycznego w bloku wschodnim. Swoje utwory prezentowali tutaj m.in. kompozytorzy, Eugeniusz Knapik, Andrzej Krzanowski i Aleksander Lasoń, których określono mianem "pokolenia Stalowej Woli" lub też nazywanych ze względu na rok urodzenia "Pokoleniem '51". Jego inicjatywą było wszystko co się tu wydarzyło - stworzył w Stalowej Woli cząstkę historii muzyki polskiej, która weszła do kultury polskiej i europejskiej. Współpracował z parafią Matki Bożej Królowej Polski i księdzem Edwardem Frankowskim. Za swe działania musiał tłumaczyć się rządzącym władzom komunistycznym, powiedział wówczas "panowie, Huty nie będzie, Siarki nie będzie, ale muzyka ze Stalowej Woli pozostanie". Było to niezwykłe wydarzenie pokoleniowe stworzone przez niego, dzięki któremu "pokolenie stalowowolskie" trwa do dziś.

Twórca także festiwali: w latach 1983-1986 "Wrzesień Muzyczny na Zamku" w Baranowie Sandomierskim oraz w latach 1988-1989 "Collectanea" w Sandomierzu.

Za swą działalność uhonorowany dyplomem Viro honestissimo Christophoro Droba gratias maximas agit pro amica benevolentia Christophorus Penderecki qvinqvagesima natalicia celebrans, Wasingthonie, Novembri Anno Domini MCMLXXXIII, odznaką "Zasłużony dla województwa tarnobrzeskiego" (15 maja 1985), złotą odznaką "Za pracę społeczną dla miasta Krakowa" (6 września 1988), orderem Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina (For contribution to the State of Lithuania, her culture, the arts and science, on the occasion of the February the 16th - the Day of the Restoration of the State of Lithuania, dekret z 13 lutego 1995, Prezydent Republiki Litewskiej Algirdas Brazauskas), nagrodą Związku Kompozytorów Polskich na rok 1997 (Za twórczość muzykologiczną i inspirowanie istotnych zjawisk w kulturze europejskiej), Medalem Honorowym "Humanizm Integralny" (za realizowanie wartości prymatu człowieka we wszystkich dziedzinach życia publicznego i prywatnego, 11 marca 2000, w 10 rocznicę odzyskania niepodległości przez Litwę - redakcje miesięcznika ‘Kulturos barai’ i kwartalnika ‘Lithuania’), Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Polskiej - Gloria Artis" (23 września 2005, Minister Kultury Waldemar Dąbrowski), Złotym Krzyżem Zasługi (22 stycznia 2007, Prezydent RP Lech Kaczyński), odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" (25 września 2007, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Ujazdowski), Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008),

Zmarł 10 listopada 2017 roku.

Krzysztof Droba, twórca festiwalu Młodzi Muzycy Młodemu Miastu.


Cytowanie i wykorzystanie informacji oraz zdjęć w publikacjach dozwolone za podaniem źródła. Dla tej informacji jest ono następujące

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=242


Dział Encyklopedii - Stalowka.NET

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.