Hasła alfabetycznie | | | Czy wiesz, że..? | Czy wiesz, że
Stalowa Wola to największe skupisko ludności w regionie, gdzie mieszka ponad połowa mieszkańców powiatu stalowowolskiego? | | | Ostatnio dodane | | | Najpopularniejsze | | | Pomoc | W opracowaniu
| | | Hala targowa
Hala targowa, to największe i najbardziej znane miejsce handlowe w Stalowej Woli. Znajduje się w centrum miasta przy ulicy gen. Okulickiego 33, w pobliżu dworca PKS i stacji kolejowej PKP.
Pierwszy plac targowy powstał jeszcze przed wojną w 1938 roku, w pobliżu torów kolejowych przy dzisiejszej ulicy ks. J. Popiełuszki. Targowisko było skromne, była to wąska uliczka, przy której postawiono kilka drewnianych sklepików. Sprzedawano owoce, warzywa i nabiał. By w powstającej Stalowej Woli nie dopuścić do handlu innej nacji niż polska, sobotę ogłoszono dniem targowym. Po wojnie postawiono tam więcej sklepików i kiosków zwanych budkami, zwróconych do ówczesnej ulicy 1 Maja, w których kupować można było codziennie. Z czasem na zapleczu budek i sklepików pojawiały się stragany z odzieżą i różnymi drobiazgami. Żywność do miasta przywożono początkowo na furmankach z okolicznych wiosek. Wiele gospodyń z okolicznych miejscowości przychodziło pieszo sprzedać własne produkty. W 1976 roku zlikwidowano istniejące targowisko, miejsce zagospodarowano pod budowę nowych obiektów. Zapotrzebowanie na tę formę handlu było duże, więc tzw. targ przeniesiono na plac przy ulicy Okulickiego. By uporządkować i ułatwić handel w centrum miasta, w tym miejscu rozpoczęto budowę hali.
W1978 roku o powierzchni ponad 1700 metrów2 oddano do użytku pierwszą i na razie jedyną halę targową. W nowo wybudowanym budynku, w jednym miejscu pod zadaszeniem, w małych budkach urządzono stoiska handlowe prawie wszystkich branży. Przy hali rozciąga się duży plac targowy tzw. targowisko. Na placu stoi wiele małych sklepików, budek i straganów. Z okolic zjeżdżają sprzedawcy, przywożą towary polskie i zagraniczne, co kto potrzebuje. Tu można sprzedać i kupić prawie wszystko, a na czas handlu urządzić własny stragan na świeżym powietrzu. Do miejsca tego przyzwyczajeni są mieszkańcy. Więc idą lub jadą "na halę", choć tak naprawdę to na targ i dokonują codziennych zakupów. Mają tu swoje ulubione towary i zaprzyjaźnione stoiska. A najważniejsza jest dobra atmosfera handlowa i to, że tu zawsze można pooglądać, wybrać co odpowiada, jak trzeba to przymierzyć, czasami pokosztować i potargować się, a przy okazji jeszcze pogadać i pożartować.
Hala targowa i place wokół niej stały się największych miejscem handlu w mieście i okolicy. Handel sklepowy w hali, handel obwoźny i ze straganów na placu targowym odbywa się tu we wszystkie dni robocze, jednak najważniejszym dniem handlowym jest nadal sobota. Dla lepszego funkcjonowania handlu i potrzeb mieszkańców zmienia się ciągle otoczenie największego targowiska w mieście. W najbliższym sąsiedztwie usytuowanych jest wiele pawilonów handlowych oraz mniejszych i większych sklepów.
Halą targową zarządza firma handlowa "Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców". |
Cytowanie i wykorzystanie informacji oraz zdjęć w publikacjach dozwolone za podaniem źródła. Dla tej informacji jest ono następujące
Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola, https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=237
Dział Encyklopedii - Stalowka.NET |
| |