Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Encyklopedia Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
 Hasła alfabetycznie
A | B | C | Ć | D
E | F | G | H | I | J
K | L | Ł | M | N | O
P | R | S | Ś | T | U | W
X | Y | Z | Ź | Ż
 Czy wiesz, że..?
Czy wiesz, że Stalowa Wola to największe centrum edukacyjne regionu - tu znajduje się wielu szkół ponadgimnazjalnych oraz wyższych uczelni umożliwiających zdobywanie wszechstronnego wykształcenia?
 Ostatnio dodane
» Park Miejski
» PARK 24
» Obiekty sportowe
» Boiska Orlik
» Stadion Sportowy San
» Stadion lekkoatletyczny MOSiR
» Stadion piłkarski MOSiR
» Nepelski Krzysztof
» Markowska Alfreda
» Sarna Józef
 Najpopularniejsze
» Huta Stalowa Wola
» Rosiński Grzegorz
» Ruciński Modest
» Steczkowska Justyna
» Sangare Omar
» Niemczycki Zbigniew
» Zakościelny Maciej
» COP - Centralny Okręg Przemysłowy
» Zamek Lubomirskich w Rozwadowie
» Jędruch Szymon
 Pomoc

W opracowaniu

Ochronka w Pławie

Ochronka w Pławie, była to placówka kulturalno-oświatowa prowadzona od 1899 roku przez siostry zakonne Służebniczki Dębickie. Było to miejsce, gdzie pod troskliwą opieką sióstr zakonnych przebywały małe dzieci. Wielu starszych mieszkańców Stalowej Woli wspomina to miejsce z wielkim sentymentem. Obecnie znajduje się tu Dom Dziecka "Ochronka" im. Św. Brata Alberta.

W 1899 roku dziedziczka Pława hrabina Maria Resseguier sprowadziła zgromadzenie Sióstr Służebniczek z Dębicy. Siostry zakonne tymczasowo zamieszkały i prowadziły ochronkę w starej leśniczówce na skraju wsi przy drodze do Rozwadowa. Ze względu na brak odpowiednich warunków i położenie poza wsią, hrabina postanowiła wybudować nowy budynek na ten cel. W centrum Pława, w miejscu gdzie wcześniej znajdowała się karczma i toczyło się pijaństwo i rozpustne życie, wybudowała Ochronkę, która odtąd miała być miejscem czynienia dobra i służyć "na chwałę Bogu". Na dużym placu stanął nowy murowany budynek, który hrabina przekazała mieszkającym w Pławie siostrom zakonnym. Nowa Ochronka została poświęcona 4 sierpnia 1910 roku. Była miejscem, gdzie znalazły opiekę i wychowanie ubogie, małe dzieci, także pozbawione rodziny. Troskę nad nimi sprawowały siostry zakonne, przekazując im miłość, wychowanie w duchu katolickim i przygotowanie do dorosłego życia. Siostry prowadziły wiele akcji charytatywnych i kulturalnych, prowadziły teatrzyk dziecięcy, który wystawiał przedstawienia o treści religijnej, okolicznościowej i obyczajowej. W organizowanie imprez często angażowała się młodzież i dorośli.

Parterowy budynek posiadał Kaplicę mszalną pod wezwaniem Ducha Świętego. Była to kaplica prywatna, mieściła ponad 100 osób. Przez jakiś czas Mszę świętą z różnych okazji odprawiali tu Ojcowie Kapucyni z Rozwadowa, były organizowane rekolekcje i spotkania religijne. Pomieszczenie kaplicy przekształcano na salę widowiskową, gdzie odbywały się także przestawienia wystawiane przez dzieci. W czasie pierwszej wojny światowej ochronka spłonęła i długi czas nie było możliwości korzystania z budynku. Do odprawiania w niej nabożeństw powrócono po odbudowie, a w 1924 roku stała się kaplicą publiczną.

Kiedy na gruntach wsi w ramach projektu COP powstawała Stalowa Wola, i nie było jeszcze kościoła, wówczas odprawiano w niej Mszę świętą w każdą niedzielę i święto. W ochronce 25 stycznia 1939 roku zamieszkał przybyły do Stalowej Woli pierwszy kapłan, ksiądz Józef Skoczyński, któremu powierzono organizowanie życia religijnego w powstającym osiedlu. Przekształcił on kaplicę zakonną w kaplicę publiczną, która stała się centrum miejscowego duszpasterstwa. Podczas wojny było to jedyne miejsce sakralne w mieście, ale także było to miejsce prowadzenia konspiracyjnego nauczania młodzieży. Wiosną 1941 roku 150 wychowanków sióstr zakonnych, przygotowanych pod opieką ks. Skoczyńskiego przyjęło tu Pierwszą Komunię Świętą. Po wyzwoleniu, życie religijne przeniesiono do istniejącej parafii Świętego Floriana. Siostry dalej prowadziły Ochronkę, lecz 16 sierpnia 1962 roku władze partyjne miasta przemocą eksmitowały siostry zakonne z budynku.

W 1982 roku Parafia Matki Bożej Królowej Polski, która jest właścicielem obiektu, odzyskała budynek Ochronki i oddała pod opiekę Towarzystwu Pomocy im. Św. Brata Alberta. W 1997 roku podjęto decyzje jej rozbudowy, inwestorem została parafia Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. Placówka została rozbudowana, utworzono ponownie kaplicę. Poświęcenie dobudowanej części nastąpiło 25 maja 2000 roku. W sprawowanych Mszach św. mogą uczestniczyć nie tylko podopieczni placówki, lecz także mieszkańcy, którym dotarcie do kościoła parafialnego sprawia trudność. Obecnie znajduje się tu Dom Dziecka "Ochronka" im. Św. Brata Alberta. Przebywają tutaj dzieci, które z różnych powodów nie mają rodzinnego domu. Otrzymują tu wychowanie w duchu religijnym, wykształcenie i przygotowanie do dorosłego, samodzielnego życia.

Ochronka im. Św. Brata Alberta w Stalowej Woli


Cytowanie i wykorzystanie informacji oraz zdjęć w publikacjach dozwolone za podaniem źródła. Dla tej informacji jest ono następujące

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=176


Dział Encyklopedii - Stalowka.NET

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.