Hasła alfabetycznie | | | Czy wiesz, że..? | Czy wiesz, że
w 1997 roku na w pełni uzbrojonych terenach Huty Stalowa Wola powstała Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Euro-Park Wisłosan", która stwarza wyjątkowo korzystne warunki dla inwestorów? | | | Ostatnio dodane | | | Najpopularniejsze | | | Pomoc | W opracowaniu
| | | Gałązka Sosny
Gałązka Sosny - doroczna Nagroda Miasta Stalowej Woli przyznawana od 1999 roku (do 2006 roku Literacka Nagroda Miasta Stalowej Woli). Ustanowiona na wniosek prezesa rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich Wiesława Zielińskiego przez Prezydenta Miasta Stalowej Woli Alfreda Rzegockiego. Nagrody przyznawane są przez Kapitułę "Gałązka Sosny", powoływaną corocznie przez Prezydenta Stalowej Woli, której członkiem może być ubiegłoroczny laureat. Wręczania statuetek wykonanych w brązie wraz z aktem nadania i nagrodą pieniężną dokonuje Prezydent Miasta Stalowej Woli podczas uroczystej gali do końca kwietnia każdego roku.
Nagroda przyznawana jest za rok poprzedni w dwóch kategoriach: - literatura (poezja, proza oraz upowszechnianie literatury współczesnej) - wydarzenie kulturalne (twórcom znaczących wydarzeń kulturalnych w mieście).
Od 2012 roku nagroda przyznawana jest także w trzeciej kategorii - za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki. Dedykowana jest artystom, twórcom, animatorom i instytucjom, które mają wpływ na upowszechnianie oraz rozwój kultury w Stalowej Woli. Pierwszym laureatem została Państwowa Szkoła Muzyczna.
Laureatami są autorzy dzieł literackich o Stalowej Woli, autorzy związani ze Stalową Wolą, których dzieła stanowią znaczący wkład dla kultury i nauki polskiej i obcej oraz osoby mieszkające lub pracujące w Stalowej Woli, które były twórcami znaczących wydarzeń kulturalnych w mieście.
Nazwę nagrody "Gałązka Sosny" zaproponował stalowowolski recenzent Ryszard Wojtowicz. Statuetkę zaprojektowała mieszkająca w Stalowej Woli artystka plastyk Alicja Czajkowska - Magdziak.
Laureaci Nagrody Literackiej Miasta Stalowa Wola "Gałązka Sosny":
1999: - Zbigniew Janusz za własną twórczość, za organizację życia literackiego w Stalowej Woli oraz za przygotowywanie i recenzowanie książek lokalnych twórców.
2000: - Marian Berkowicz za zbiór wierszy "Dłuższa podróż"; - ksiądz profesor Wilhelm Gaj-Piotrowski za książkę "Zanim powstała Stalowa Wola"; - Dionizy Garbacz, prezes Wydawnictwa "Sztafeta", za upowszechnianie literatury, kształtowanie życia literackiego i kulturalnego w Stalowej Woli.
2001: - Bogdan Stangrodzki za zbiór wierszy "Czas nirwany czas nadziei"; - Bożena Marczewska-Przybylska za współtworzenie środowiska literackiego; - Ryszard Wojtowicz za wnikliwe recenzowanie publikacji stalowowolskich autorów.
2002: - Mirosław Osowski za powieść "Tomasz"; - Ryszard Mścisz za zbiór wierszy "Wibracje"; - Aneta Parys za debiutancki zbiór wierszy "Przyjmij mnie słowo".
2003: - Ryszard Jaśkowski za zbiór wierszy "Łaknienie" nauczycielki i bibliotekarka za prowadzone z dziećmi warsztaty literackie - Anna Żywczyk; - Stanisława Bieńko-Stachyra; - Joanna Rybak.
2004: - Stanisław Siekaniec za "Wybór fraszek i wierszy" oraz - z okazji 30-lecia pracy twórczej.
2005: - Małgorzata Żurecka za zbiór wierszy "Ostatni anioł goryczy"; - Czesław Główka za powieść "Rose z pamiętnika Wernera".
2006: - dr Eugeniusz Łazowski za książkę "Prywatna wojna" (pośmiertnie).
2007: - ksiądz profesor Wilhelm Gaj-Piotrowski za książkę "Parafia farna w Rozwadowie 1740-1985"; - zespół rockowy "Orange the Juice" za nagranie płyty "You name it" oraz skomponowanie muzyki do filmów "Zwenigora" i "Gabinet doktora Caligari".
2008: - Anna Sieradzka - historyk sztuki, Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, za książkę "Szlakiem architektury art déco Stalowa Wola"; - Stanisław Sądej - tenor, artysta amator, solista Chóru "Lasowiacy" i "Gaudium", za partie solowe w gali operetkowej "Wielka sława to żart".
2009: - Marta Herdzik-Męcińska - poetka i tłumaczka, za tomik poezji "Dokąd płynie rzeka"; - Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, w kategorii wydarzenie kulturalne za zorganizowanie benefisu Konrada Mastyły.
2010: - Omar Sangare, aktor ze Stalowej Woli za książkę "Biały z zazdrości Otello"; - Amatorski Teatr Dramatyczny im. Józefa Żmudy za spektakl "Świętoszek" na podstawie komedii Moliera w reżyserii Wawrzyńca Ciesielskiego.
2011: - Marian Berkowicz za tomik poezji "Widoczne słowo"; - Muzeum Regionalne za zorganizowaną wystawę prac Stefana Norblina; - Państwowa Szkoła Muzyczna za całokształt ponad 60-letniej działalności.
2012: - Dionizy Garbacz za szczególne osiągnięcia; - Anatol Diaczyński za książkę "Tętent koni przez wieki"; - Zofia Życzyńska-Bajek oraz Mariusz Bajek za wydarzenie kulturalne: projekt prezentujący cerkwie pogranicza.
2013: - Jerzy Reszczyński dziennikarz i publicysta w kategorii literatura za książkę "Dzieło ludzi o Stalowej Woli"; - Rafał Latawiec i Grzegorz Prokop w kategorii wydarzenie kulturalne za koncert z okazji jubileuszu MDK; - Marek Zaremba choreograf ZPiT Lasowiacy oraz Mali Lasowiacy w kategorii za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki.
2014 - praca zbiorowa w kategorii literatura: Waldemar Prarat, Adam Pankowski, Aneta Garanty, Roman Wydra, Tomasz Sudoł, Marek Florek, Sławomir Kułacz, Dominik Kurek, Joanna Rogóż, Aneta Jonaszek, Anna Szlązak, Tomasz Łysiak, Elżbieta Przesmycka, Mirosław Grudzień, Marta Gdula i Ryszard Mścisz za książkę "I wojna światowa nad Sanem" odkrywająca nieznaną do tej pory historię terenów nadsańskich; - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w kategorii wydarzenie kulturalne, za realizację projektu "Sikorski Model Show 2014"; - Edward Kotłowski w kategorii szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki, nestor stalowowolskich artystów, aktor Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. Józefa Żmudy działającego w Miejskim Domu Kultury.
2015 - Agata Linek w kategorii literatura, autorka tomiku poetyckiego pt. "Szept pumy"; - Anna Garbacz w kategorii wydarzenie kulturalne, za inicjatywę i współrealizację projektu "Stalowowolanie, kim jesteśmy?"; - Patrycja Lewandowska w kategorii debiut artystyczny - za wybitną kreację aktorską w monodramie "Goła baba" wg Joanny Szczepkowskiej; - Ewa Wojciechowska za kilkudziesięcioletni aktywny udział w amatorskich zespołach artystycznych MDK w Stalowej Woli.
2016 - Mirosław Osowski w kategorii "literatura"; - Elżbieta Ferlejko w kategorii "debiut artystyczny"; - Alicja Czajkowska- Chmielewska w kategorii "szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki"; - Ewa Woynarowska w kategorii "szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki".
2017 - ks. Marian Balicki w kategorii literatura; - Projekt pn. Fiesta harmonica Festiwal - Mirosław Dyjak w kategorii wydarzenie kulturalne; - Paweł Bajek w kategorii debiut artystyczny; - Stanisław Świeca w kategorii szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki.
|
|
Cytowanie i wykorzystanie informacji oraz zdjęć w publikacjach dozwolone za podaniem źródła. Dla tej informacji jest ono następujące
Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola, https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=162
Dział Encyklopedii - Stalowka.NET |
| |