Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Encyklopedia Sobota, 22 czerwca 2024 r. Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
 Hasła alfabetycznie
A | B | C | Ć | D
E | F | G | H | I | J
K | L | Ł | M | N | O
P | R | S | Ś | T | U | W
X | Y | Z | Ź | Ż
 Czy wiesz, że..?
Czy wiesz, że Stalowa Wola to Jagodowa Stolica Polski? 70% terenów miasta to tereny leśne. Tak dużą powierzchnię leśną posiada tylko kilka miast w Polsce.
 Ostatnio dodane
» Park Miejski
» PARK 24
» Obiekty sportowe
» Boiska Orlik
» Stadion Sportowy San
» Stadion lekkoatletyczny MOSiR
» Stadion piłkarski MOSiR
» Nepelski Krzysztof
» Markowska Alfreda
» Sarna Józef
 Najpopularniejsze
» Huta Stalowa Wola
» Rosiński Grzegorz
» Ruciński Modest
» Steczkowska Justyna
» Sangare Omar
» Niemczycki Zbigniew
» Zakościelny Maciej
» COP - Centralny Okręg Przemysłowy
» Zamek Lubomirskich w Rozwadowie
» Jędruch Szymon
 Pomoc

W opracowaniu

Obraz Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie

Łaskami słynący obraz Matki Bożej Szkaplerznej umieszczony w ołtarzu bocznym w prawej nawie kościoła Farnego pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie, osiedle w północnej części Stalowej Woli. Madonna Rozwadowska zwana też Panią Rozwadowską czczona w tym wizerunku jest Patronką parafii Rozwadów.

Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w osiemnastym stuleciu. Za pomysłodawcę uważa się ks. Jakielskiego, któremu to przypisuje się zasługi w krzewieniu życia religijnego i duszpasterskiego, jak również podjęcie inicjatywy dzięki której wzniesiono drewniany kościółek rozwadowski. Nie ma pewności co do samego twórcy dzieła. Przypuszcza się, że był on jednym z malarzy pracujących nad dekoracją Zamku Lubomirskich w Rzeszowie.

Malowidło wykonano na lnianym płótnie za pomocą farb olejnych, a ówczesne wymiary to 125 cm x 85 cm. Obraz przedstawia wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem, którego prawa rączka wzniesiona jest do góry na znak błogosławieństwa, w lewej trzyma szkaplerz, a głowy przyozdabiają świetliste aureole. Z biegiem czasu dodano dwie pozłacane korony. Malunek stał się dumą bocznej części ołtarza, zdobiąc świątynię od 1945 roku z okazji przybycia do Rozwadowa bractwa karmelitańskiego.

25 marca 1754 roku na mocy "Przywileju" wydanego przez Papieża Benedykta XI i staraniem rozwadowskiego proboszcza księdza Jana Jakielskiego zostało założone Bractwo Szkaplerzne. W okresie rozbiorów w 1783 roku wydano dekret józefiński, na mocy którego zniesiono wszelkie bractwa i stowarzyszenia, a rok później nakazano usuwać wszelkie wizerunki świętych nie mających należytej akceptacji i potwierdzenia. W konsekwencji z rozwadowskiego obrazu zdjęto korony i składane w podzięce przez wiernych wota. Po pożarze jaki nawiedził farę malowidło przeniesiono do klasztoru O.O.Kapucynów, które umieszczono w bocznej nawie za ruchomym obrazem św. Barbary w obawie przed konsekwencjami ze strony władz zaborczych.

Po wybudowaniu nowej fary w 1907 roku rozpoczęto uroczyste przygotowania do przeniesienia obrazu, które zbiegły się w czasie z odpustem. Od tej pory Matka Boska Szkaplerzna obrana została patronką zarówno kościoła jak i całej parafii.

W 1915 roku obraz na nowo powrócił do kapucyńskiego klasztoru, ponieważ fara ucierpiała od pocisków podczas wojennego ostrzału. Po pięciu latach intensywnych remontów symbol rozwadowskiego kościoła wrócił na swoje miejsce. Po dwóch cudownych ocaleniach zaczęto coraz intensywniej mówić o mocy jaka w nim drzemie, a także opiece jaką roztacza nad parafią.

W latach pięćdziesiątych malowidło poddano dokładnej renowacji. Krakowska artystka Olga Stępak m.in. wzmocniła lekko wyblaknięte tło, wypełniła powstałe na przestrzeni lat uszkodzenia, zmyła namalowane przez poprzednika korony, a na końcu zabezpieczono płótno werniksem. Równolegle w farze trwały prace nad remontem i dekoracją naw oraz ołtarzy. W miejscu gdzie miała się znajdować "Matka Boska Rozwadowska" rozciągnięto bordowe płótno. Obraz powrócił w pierwotne miejsce w listopadzie.

Rok 1965 stał się rokiem szczególnym dla całej parafii rozwadowskiej, gdyż farę podniesiono do rangi sanktuarium. To doniosłe wydarzenie zbiegło się w czasie z obchodami "Dni Maryjnych" z okazji 1000 - lecia Chrztu Polski z udziałem takich osobistości jak: ordynariusz sandomierski, przedstawiciele kapituły przemyskiej z ks. prałatem Bialicem.

Z inicjatywy ówczesnego Ks. Bp. Ignacego Tokarczuka rozpoczęto starania o koronację obrazu. Z tej okazji sporządzono trzy księgi będące źródłem informacji na jego temat: "Księgi wot", "Księgi kronik" i "Księgi łask". Zawierają one fakty na temat wydarzeń z lat 1748 - 1985, jak również liczne przypadki cudownych uzdrowień i łask.

Obecne wymiary obrazu: 81 x 122 cm. Samo malowidło jest powielane w formie obrazków z podpisem "Łaskami słynący obraz Matki Boskiej Szkaplerznej w Rozwadowie" i rozdawane w różnych regionach Polski. Staraniem proboszcza parafii ks. Jana Folcika przygotowano uroczystość koronacji.

25 maja 2014 roku obraz został koronowany. Ordynariusz diecezji sandomierskiej ks. bp Krzysztof Nitkiewicz nałożył złote korony na skronie Pana Jezusa i Matki Bożej.

Szkaplerz to miniaturowy habit, który przybrał formę dwóch brązowych płatków wełnianego sukna połączonych dwiema tasiemkami. Na jednym płatku widnieje wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej, a na drugim Najświętszego Serca Pana Jezusa. Czciciele noszą go na ramionach tak, by jedna część szkaplerza spoczywała na piersiach, a druga na plecach. 16 grudnia 1910 roku papież Pius X zezwolił zastąpić go tzw. medalikiem szkaplerznym, który na jednej stronie ma wizerunek Matki Bożej, na drugiej Serce Jezusa.

Obraz Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie


Cytowanie i wykorzystanie informacji oraz zdjęć w publikacjach dozwolone za podaniem źródła. Dla tej informacji jest ono następujące

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=103


Dział Encyklopedii - Stalowka.NET

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.