Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 17 maja 2024 r. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
 Wiadomości lokalne
» Uwaga! Tymczasowa zmiana organizacji ruchu na ul. Wolności
» Pijany 19-latek kierował skuterem
» Będzie drożej. PiS zbiera podpisy o zamrożenie cen energii
» Obchody 80. rocznicy niemieckiej obławy w budynku "Górki"
» Telefon z przedszkola: pani syn się zgubił
» 35-latek znalazł torebkę. W niej 5 tysięcy złotych
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony - w obozie Powstańców Styczniowych - rajd pieszy
» Koniec marzeń mieszkańców o zielonej ulicy Popiełuszki? Nie będzie drzew i róż?
» Był poszukiwany za oszustwo. Wpadł przez wulgarny gest
» Monodram o Rotmistrzu Pileckim
» Program Profilaktyka 40 Plus tylko do końca czerwca 2024!
» 40-latek nielegalnie sprzedawał alkohol
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Wystawa: Rendery, Fraktale, piksele...
» Spektakl Okna: Wszyscy niestety normalni
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Podkarpackie Echa - Melodie i tańce Podkarpacia w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Lasowiacy
» MBP: Teresa Monika Rudzka
» Wieczór indyjski
» Szpital z Radą Kobiet zapraszają na badania z okazji Dnia Matki
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Rada Miasta 2024-2029
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Sobota, 15 sierpnia 2015 r. godz. 10:18     /Juliusz Tomczyk/
Trochę starego Wrocławia w Stalowej Woli

W Stalowej Woli z wrocławskiej cegły budowano bloki na samym początku lat 50. Podobno są to budynki przy ulicy Dmowskiego i 1 Sierpnia. Czy budynek Miejskiego Domu Kultury również powstał z cenionej gotyckiej cegły?
W Stalowej Woli z wrocławskiej cegły budowano bloki na samym początku lat 50. Podobno są to budynki przy ulicy Dmowskiego i 1 Sierpnia. Czy budynek Miejskiego Domu Kultury również powstał z cenionej gotyckiej cegły?
Fot. Jacek Rodecki
W programach pikników organizowanych w najbliższym czasie w Stalowej Woli pojawią się atrakcje przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Można spodziewać się pokazów piknikowych specjalności IPN, którymi z pewnością są gry edukacyjne. Zagłębiając się w meandry "Kolejki", "Ogonka", "Reglamentacji", odczytując narodowy kod genetyczny w elementarzu "Polak Mały" czy też w serii "ZnajZnak", najmłodsze pokolenia poznają najnowszą historię Polski.

IPN wydaje także szereg książek, które wyjaśniają kulisy wydarzeń, zwłaszcza z czasów PRL. Jedna z książek wydanych przez IPN w Szczecinie, może stalowowolan zainteresować. Otóż w pracy pod redakcją Pawła Knapa o tytule "Pod dyktando ideologii. Studia z dziejów architektury i urbanistyki w Polsce Ludowej" znajduje się rozdział "Propagandowe aspekty tzw. odzysku cegły we Wrocławiu (1949 - 1955)" autorstwa Jakuba Tyszkiewicza. Otóż można się z niego dowiedzieć, że z wrocławskiej cegły budowano w Warszawie, Nowej Hucie, Lublinie, Łodzi i... Stalowej Woli.

To władza centralna zadecydowała, że z Wrocławia do wspomnianych miast należy dostarczyć 400 milionów cegieł. "Odzysk cegły" czy "wydobyciem czerwonego surowca" nazywano rzekome odgruzowywanie miasta, ale tak naprawdę był to rabunek cennego budulca. Cudem udawało się uratować cenne niemieckie zabytki. Zostawały jedynie najstarsze budowle, bo były polskie, piastowskie.

W Stalowej Woli z wrocławskiej cegły budowano bloki na samym początku lat 50. Podobno są to budynki przy ulicy Dmowskiego i 1 Sierpnia. Czy budynek Miejskiego Domu Kultury również powstał z cenionej gotyckiej cegły?

W tejże książce jest jeszcze jeden stalowowolski akcent. Otóż rozdział "Poniemieckie dziedzictwo Wrocławia jako wartość. Od propagandy i ideologii do marketingu i promocji" napisał dr Paweł Kubicki z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Paweł Kubicki specjalizuje się w socjologii miasta a pochodzi ze Stalowej Woli. Wrocław długo po wojnie szukał swej nowej tożsamości. Przełom, według analiz autora, nastąpił w 1997 roku a decydującym wydarzeniem była wspólna walka mieszkańców Wrocławia z ogromnym żywiołem powodzi.

Ciekawostką jest to, że we Wrocławiu mają ulicę Stalowowolską. Tytułem sympatii dla tego ciekawego miasta, którego kawałek zadomowił się u nas na stałe, może i na mapie Stalowej Woli powinna się znaleźć ulica Wrocławska?

Zobacz więcej:
- Rowerowa gra miejska i Święto Wojska Polskiego


Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 17 sierpnia 2015 r. godz. 13:48
~Moher49
@ piligrim, o tak, żydzi tu najwięcej natworzyli, Polska była dla nich rajem, nie było pogromów jak na zachodzie i w Rosji. Lichwę uprawiali tak jak i teraz, żyli jak pasożyty. Rozpijali chłopów, którzy zamiast księdza słuchali Jankiela. Przejmowali ich majątki. Król Kazimierz udzielił im nienależnych przywilejów za pokusą kochanicy - żydówki Elstery. Szkoda każdego słowa - żyjemy w innych światach panie(i) piligrim. Używanie obelżywego słownictwa też o czymś świadczy.
+0-0
Poniedziałek, 17 sierpnia 2015 r. godz. 13:17
~piligrim
ha, ha, ha Moherze. a kto tę wielką Polskę tworzył? Polacy ale i Żydzi, Rusini, Litwini, Białorusini. Tatarzy, Wołosi, i jeden Bóg raczy wiedzieć kto jeszcze. A chłopom było wszystko jedno gdzie żyją, byle pan był sprawiedliwi i nie głupi. Nie pajacuj chłopie, bo wstyd...Widziałeś film "Cud purymowy"? Polecam. Po obejrzeniu inaczej na to spojrzysz.
+0-0
Poniedziałek, 17 sierpnia 2015 r. godz. 12:36
~Moher49
400 lat temu byliśmy byliśmy wielkim europejskim krajem z silną armią, kulturą, której uczyli się inni Europejczycy. Warszawa była nazywana Wersalem północy, język polski był językiem urzędowym na carskim dworze. Polacy na saksy nie musieli jeździć. Jest takie zjawisko zwane syndromem gotowanej żaby. Tym sposobem Polacy zostali ugotowani, z wielkiego potężnego Narodu został się kikut - jak powiedział Mołotow - Polska to pokraczny bękart Europy. Niemcy, Rosjanie, żydzi gotują nas jak żabę w dalszym ciągu, ale nie wszyscy to widzą. Są Polacy którym z tym dobrze, godzą się na rolę niewolników, nic nie zrobimy, nic się nie da, a po co się męczyć, po co wspominać jakieś historie. Są Polacy, którzy się na to nie godzą i chcą Polski silnej jak przystało na 2000 (a może więcej) lat naszej historii. Do tej grupy należą wszystkie Mohery i jest nas coraz więcej. Jest ONR, NOP, Młodzież Wszechpolska, Ruch Narodowy i wiele innych. Czołem Wielkiej Polsce!.
+0-0
Poniedziałek, 17 sierpnia 2015 r. godz. 07:55
~piligrim
Prawda jest taka, że historia jest trudniejsza do ustalenia niż przyszłość. Kto tego nie rozumie niech nie plecie bzdur. Takie bzdury, puste komunały, plecie Moher.
+0-0
Niedziela, 16 sierpnia 2015 r. godz. 22:56
~g
Piligrim ale co ty powiedziałeś sensownego w tych komentarzach? Do czego ty się odniosłeś w tym artykule? Popierasz IPN czy krytykujesz Mohera49? Piligrim kupujesz żywność ze Stalowowolskiej mleczarni i chwała ci za to. Wspierajmy rynek lokalny i krajowy na tyle ile się da. Moher zwrócił uwagę że IPN nie dba o prawdę a prawda jest zawsze jedna! biała albo czarna jak zwał ale zawsze jedna!
+0-0
Niedziela, 16 sierpnia 2015 r. godz. 21:22
~piligrim
Moher, chciałbym kupić polski samochód. Polecasz opla z Gliwic? To polskie czy nie polskie auto? Generalnie w historii o to chodzi, by ją znać, wyciagać wnioski i nie robić głupot po raz drugi. Amerykanie potraktowali Japończyków bombami atomowymi. Dlatego teraz w USA najlepiej sprzedają się japońskie samochody? Poza tym mleko i kefir piję tylko z OSM Stalowa Wola.
+0-0
Niedziela, 16 sierpnia 2015 r. godz. 20:16
~Moher49
Ujawnił się "piligrim" - kolejny szwabski kret. Zapomnijcie Polacy o szwabskich zbrodniach, kupujcie niemieckie towary i produkujcie dla IV rzeszy, za niewolnicze pensje, samochodowe felgi z toksycznego aluminium. Tusk dostanie kolejny medal.
+0-0
Niedziela, 16 sierpnia 2015 r. godz. 14:30
~Breslau
Pewno te cegły były ze zbombardowanego burdelu.
+0-0
Niedziela, 16 sierpnia 2015 r. godz. 14:24
~piligrim
juanes, moher - przyjęliście postawę "rycerza", czyli zakuty łeb. A czasem trzeba jakowąś "wycieczkę" podjąć, by inaczej do tematu podejść. Podnieście przyłbice panowie! Świat ma inne jeszcze inne kolory niż tylko czarno - białe.
+0-0
Niedziela, 16 sierpnia 2015 r. godz. 13:18
~juanes
moher49 wyjoles mi to z ust nic dodac nic ujac ipn na dodatek bronilo niektorych ludzi bo wiedzieli ze jak to wyjdzie bedzie plama na caly swiat czy zostali przekupieni? jakas lapowka ? ale nie mozna wielbic gscia ktory postawa i piorem szkodzi polsce
+0-0
Niedziela, 16 sierpnia 2015 r. godz. 12:33
~skryba
Moher ma racje tylko dlatego, że w ogóle myśli. To dzisiaj rzadka umiejętność. Ale do tego, by do drzwi wiedzy zapukał, to ma jeszcze dłuuuugą drogę. Powodzenia życzę!
+0-0
Niedziela, 16 sierpnia 2015 r. godz. 10:58
~Wolfgang
Ruskie gwałciły we Wrocławiu niemieckie zakonnice.
+0-0
Niedziela, 16 sierpnia 2015 r. godz. 10:54
~g
Moher49 masz rację. Czy to jest najciekawsza informacja z IPN na temat PRL-u? Czy te kilka cegieł jest ważniejsze od rozliczenia z osobami które sprzedały Polskę i służyły obcym krajom? IPN mogło by być wartościową instytucją ale nie za takich rządów i takim zarządzie. RN
+0-0
Niedziela, 16 sierpnia 2015 r. godz. 07:50
~Ella
dlaczego na placu zabaw przy Poniatowskiego 25 pijani plują i hałasują całą noc a w tym czasie nie ma tam ani jednego patrolu policji?
+0-0
Sobota, 15 sierpnia 2015 r. godz. 18:07
~Moher49
dr Paweł Kubicki z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego jest szwabskim kretem, który działa na szkodę Polski, za co powinien siedzieć. Niemiecki rząd po zamianie Niemców na nazistów przechodzi do kolejnego etapu wybielania szwabów i oczerniania Polski. W całej światowej prasie wstawiane są artykuły jakie to szkody wyrządzili alianci biednym Niemcom bombardując Hamburg i Drezno. Ilu to Niemców przymierało głodem podczas ruskiej i amerykańskiej okupacji, ile to Niemek zostało zgwałconych. A Polacy kradli wrocławskie cegły - oto co jest ważne dla pana doktora!. A co mnie to obchodzi - Niemcy dostali to na co zasłużyli za miliony zabitych Polaków, za zburzone polskie miasta i wioski, za komuszą okupację. IPN to jest antypolska instytucja, żyjąca z naszych podatków, niestety przez wiele lat istnienia nie złapała ani nie ukarała żadnego gestapowca ani żyda UB-eka.
+0-0
Sobota, 15 sierpnia 2015 r. godz. 12:16
~Huciany
No i na takie bzdety idą miliony z budżetu państwa.IPN powinien być zlikwidowany.
+0-0
Sobota, 15 sierpnia 2015 r. godz. 11:31
~iga
a kiedy zaczną pobudzać finansowo rodziny i dzieci ?! bo jak na razie to skutecznie niszczą ,władze które niszczą celowo swych obywateli zwłaszcza młode pokolenie to władze faszystowskie ,Eugeniczne ,europejskie a takie władze należy odsunąć i ukarać za zdradę stanu polski
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.