Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 17 maja 2024 r. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
 Wiadomości lokalne
» W sobotę zbiórka podpisów Stop podwyżkom od lipca
» Budynek Jagiellońska 17 doczeka się wymiany stolarki okiennej
» Uwaga! Tymczasowa zmiana organizacji ruchu na ul. Wolności
» Pijany 19-latek kierował skuterem
» Będzie drożej. PiS zbiera podpisy o zamrożenie cen energii
» Obchody 80. rocznicy niemieckiej obławy w budynku "Górki"
» Telefon z przedszkola: pani syn się zgubił
» 35-latek znalazł torebkę. W niej 5 tysięcy złotych
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony - w obozie Powstańców Styczniowych - rajd pieszy
» Koniec marzeń mieszkańców o zielonej ulicy Popiełuszki? Nie będzie drzew i róż?
» Był poszukiwany za oszustwo. Wpadł przez wulgarny gest
» Monodram o Rotmistrzu Pileckim
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Wystawa: Rendery, Fraktale, piksele...
» Spektakl Okna: Wszyscy niestety normalni
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Podkarpackie Echa - Melodie i tańce Podkarpacia w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Lasowiacy
» MBP: Teresa Monika Rudzka
» Wieczór indyjski
» Szpital z Radą Kobiet zapraszają na badania z okazji Dnia Matki
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Rada Miasta 2024-2029
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Poniedziałek, 1 grudnia 2014 r. godz. 17:50     /Magdalena Rodecka/
Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy chce współpracować z HSW S.A.

Obecnie w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy można oglądać wystawę stałą pod tytułem Od Cedyni do Karbali, która ma na celu wprowadzić do świadomości historycznej społeczeństwa dzieje formacji wojsk lądowych, które z upływem czasu przekształciły się w oddzielny rodzaj Sił Zbrojnych RP.
Obecnie w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy można oglądać wystawę stałą pod tytułem "Od Cedyni do Karbali", która ma na celu wprowadzić do świadomości historycznej społeczeństwa dzieje formacji wojsk lądowych, które z upływem czasu przekształciły się w oddzielny rodzaj Sił Zbrojnych RP.
Fot. Jacek Rodecki
Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy ma nadzieję na pozyskanie współczesnych wyrobów HSW S.A. Idea pokazania współczesnego uzbrojenia przyświecała twórcy muzeum, Józefowi Piłsudskiemu.

Obecnie w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy można oglądać wystawę stałą pod tytułem "Od Cedyni do Karbali", która ma na celu wprowadzić do świadomości historycznej społeczeństwa dzieje formacji wojsk lądowych, które z upływem czasu przekształciły się w oddzielny rodzaj Sił Zbrojnych RP. Zwiedzanie ekspozycji rozpoczyna się od starcia pod Cedynią a kończy na bitwie o City Hall w Karbali w 2004 roku, która unaocznia wysiłek polskich żołnierzy w czasie misji poza granicami kraju - w Afganistanie i Iraku. Ekspozycja została zaaranżowana w taki sposób, aby przemawiać do zwiedzających różnymi środkami wyrazu: tekstem, obrazem i dźwiękiem.

Jak podkreśla dyrektor Muzeum dr Mirosław Giętkowski dla urozmaicenia ekspozycji konieczne jest nawiązanie współpracy z Hutą Stalowa Wola. Muzeum ma już kilka haubic "Goździk". - "Interesuje nas dosłownie wszystko co było i jest produkowane w Hucie Stalowa Wola. Może wydam się w tym momencie pazerny ale to pozwoliłoby stać się nam jednym z najlepiej wyposażonych muzeów w sprzęt artyleryjski, realizując tym samym nakaz Józefa Piłsudskiego" - usłyszeliśmy od dyrektora dr Giętkowskiego.

- "My także zabiegamy o to, by ogromny dorobek Zakładów Południowych i Huty Stalowa Wola miał odpowiednią oprawę" - mówi pełnomocnik zarządu HSW S.A., Bartosz Kopyto. - "Niemniej należy zdecydowanie odróżnić troskę o edukację techniczną w zakresie uzbrojenia, od biznesu opartego na przemyśle zbrojeniowym. Tworzenie unikatowej oferty dla wojska absorbuje obecnie wszystkie nasze zasoby. Nie unikamy jednak rozmów o szerokim rozpowszechnianiu wiedzy o uzbrojeniu i popularyzowaniu dorobku polskiej kultury technicznej" - dodaje Bartosz Kopyto.

Warto wiedzieć...

Przed wybuchem II wojny światowej i najazdem Niemiec na Polskę Zakłady Południowe (późniejsza Huta Stalowa Wola) zdążyły wyprodukować jeszcze dalekonośną armatę o kalibrze 105 mm, szybkostrzelności 6 strzałów na minutę i zasięgu 15km, przeciwlotniczą armatę 40 mm na licencji Boforsa o zasięgu 9600m i szybkostrzelności 100 strzałów na minutę oraz armatę przeciwlotniczą kalibru 75 mm o zasięgu 9600 m i szybkostrzelności 25 strzałów na minutę. Produkowano również lufy oraz zamki armaty przeciwpancernej na licencji Boforsa o kalibrze 37 mm. Po zajęciu Zakładów przez niemieckiego okupanta w 1939 roku produkcja została zatrzymana. Zakłady uruchomiono dopiero na początku 1940 roku. Jako Reichswerke Hermann Goring. Niemcy kontynuowali przedwojenną produkcję dział m. innymi 37 mm (lic. Bofors).


Zobacz więcej:
- Fotoreportaż: HSW w muzeum

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Środa, 3 grudnia 2014 r. godz. 20:59
~Niepazerny muzealnik
Stworzyłem w swojej piwnicy muzeum motoryzacji. Zwracam się do wszystkich posiadaczy luksusowych limuzyn o bazpłatne przekazanie ich na cele dydaktyczne. Jestem bowiem wielkim fanem techniki i w tym duchu wychowuję swoje dzieci. Nie pogardzę żadnym modelem. Mój syn szczególnie upodobał sobie porsche cayenne.... Dzwonił do mnie rzecznik koncernu i przekazał, że są pełni zrozumienia dla mojego hobby. Powiedział że zapyta prezia, czy może mi podesłać jakiś egzemplarz...
+0-0
Środa, 3 grudnia 2014 r. godz. 15:09
~rzeczowy
Dorobek Józefa Piłsudskiego w dziedzinie uzbrojenia?? Toż to absurd. Gdyby Marszałek żył jeszcze choć dwa lata dłużej to nie byłoby Stalowej Woli i przypuszczalnie nie powstałby COP. Dlaczego? COP miał produkować przede wszystkim nowoczesne wyposażenie i uzbrojenie dla lotnictwa, piechoty, artylerii itd. A najbardziej zaawansowane programy rozbudowy WP w nowoczesny sprzęt krajowej produkcji zaczęto realizować dopiero po śmierci Piłsudskiego. Za swojego życia nie traktował poważnie wszystkich tych którzy takie plany mu przedstawiali a ich koncepcje chował do szuflady. Dla niego WP to byli tylko ułani i ułani. Dlatego więc dopiero po śmierci Marszałka idea COP mogła zostać zrealizowana.
+0-0
Środa, 3 grudnia 2014 r. godz. 09:30
~JÓZEF WISARIONOWICZ STALIN
MYŚLĘ ABY MUZEUM WOJSK LĄDOWYCH JAKIE ISTNIEJE W BYDGOSZCZY UTWORZYĆ NA TERENACH POLIGONU HSW. TO DOBRA MYŚL ,CHOCIAŻ JAK ZNAM MENTALNOŚĆ I ZAPAŁ DO PRACY HUCIANEGO KIEROWNICTWA JEST PO TEMACIE. JEŚLI CHODZI O NOWE DŁUGIE LUFY DO HUCIANYCH ZABAWEK TO MOŻNA JE WYSTRUGAĆ NP. W STOLARNI Z DREWNA LIPOWEGO JAK SKRZYPKI JANKA MUZYKANTA. ZAWSZE TO SZYBCIEJ I TANIEJ A NA TAKIEJ TUBIE DREWNIANEJ MOŻNA BY NAWET ZADĄĆ. HUTA DOSTAJE Z MON 20 MLN ZETA NA TO TAJNE ZADANIE A PÓKI NIE MA W HUCIE SPECJALNEJ DO TEGO LINII TECHNOLOGICZNEJ TO DO 2015 R. LUFY KRÓTKIE MAJĄ BYĆ SKRĘCANE I STRZELAĆ NA KAPISZONY. PIERWSZE STRZELANIE MA SIĘ ODBYĆ W SYLWESTRA. HUCIANE DYREKTORKI1111 DOBRZE WIECIE ŻE TO ZABAWA W CHOWANEGO I ZABAWKI HUCIANE NIE POJADĄ NA ŻADNĄ WOJENKĘ A Z TYCH 20 MLN ZETA Z POŁOWA PÓJDZIE NA WASZE WYPŁATY I PREMIE CZYLI NA WASZE DALSZE PRZETRWANIE... CHCIAŁBYM PRZY OKAZJI PORUSZYĆ TEMAT SYNDYCTWA PANOSZĄCEGO SIĘ W HUCIE. TO JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH PRZEKRĘTÓW JAKIE ZAFUNDOWAŁ NAM RZĄD. W ZAKŁADZIE ZESPOŁÓW MECHANICZNYCH TAKI SYNDYK SIEDZI OD 6 LAT. SPRZEDAJĄC MAJĄTEK BYŁEJ SPÓŁKI HUTNICZEJ PIENIĄDZE POWINNY TRAFIĆ W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI DO BYŁYCH PRACOWNIKÓW KTÓRYM SYNDYK WINNY JEST MIĘDZY INNYMI ZALEGŁE WYPŁATY I NAGRODY JUBILEUSZOWE. SPRAWA JEST W SADZIE ALE SYNDYK STOI OKONIEM I NIE PŁACI. ZWIĄZKI ZAWODOWE DO KTÓRYCH NALEŻELI BYLI PRACOWNICY ZZM SP. Z OO NABRAŁY WODY W USTA. ZARZAD HSW CZYLI PAN SZANOWNY WIELCE TROFINIAK NIE CHCE O TYM ROZMAWIAĆ. A TAK NAPRAWDĘ WINNY TEMU WSZYSTKIEMU JEST WŁAŚNIE ZARZĄD HSW SA BO TO ON DOPROWADZIŁ DO TAKIEJ SYTUACJI WIEDZĄC JAKA JEST SYTUACJA SPÓŁKI. TO ZARZĄD HSW SA SPÓŁKĘ KONTROLOWAŁ I JAK MIAŁA ZYSKI TO JE ZGARNIAŁ. ZA PRL-U TAK NIE BYŁO, POMIMO SZAROŚCI DNIA CODZIENNEGO. BYŁA PRACA I MIESZKANIA DLA KAŻDEGO. WOLĘ SZARY PRL OD TEGO DZISIEJSZEGO NIEWOLNICTWA, BIEDY I DRAŃSTWA!!!
+0-0
Wtorek, 2 grudnia 2014 r. godz. 12:43
~sonia
Może to jest jakiś pomysł na HSW? Tam przecież zarząd i wielu dyrektorów przechowywani są przez dziesięciolecia - jak w muzeum. M.in. przez ich muzealny styl zarządzania HSW jest bardziej zabytkiem muzealnym zamiast dynamiczną i innowacyjną firmą! A pracownicy, którzy mają akcje pracownicze HSW, muszą sobie uzmysłowić iż posiadają akce ...muzeum:)
+0-0
Wtorek, 2 grudnia 2014 r. godz. 07:52
~Faken Siet
Pancerz można przestrzelić z karabinu ze wzmocnioną amunicją, a działa są na licencji austryjackiej z lat sześćdziesiątych...
+0-0
Wtorek, 2 grudnia 2014 r. godz. 01:22
~Muzealnik
Dużo bardziej czekamy na informację, że polska armia ma nadzieję na pozyskanie wyrobów HSW, nie wspominając już o armiach innych państw.
+0-0
Poniedziałek, 1 grudnia 2014 r. godz. 18:30
~Wielki
A gdyby tak PiSuary rządziły w HSW to byśmy tu mieli oddział muzeum, anie firmę...
+0-0
Poniedziałek, 1 grudnia 2014 r. godz. 18:28
~ixy
A ciekawe - Chińczyki to sobie lasowiaków spraszają i myślą, że nawiązują do dorobku maszynowego HSW.
+0-0
Poniedziałek, 1 grudnia 2014 r. godz. 18:27
~Rob
W dziedzinie kultury niewiele się dzieje. po wystawie COP dla przyszłości wszystko zdechło...
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.