Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 10 maja 2024 r. Imieniny: Antoniny, Izydory, Jana
 Wiadomości lokalne
» Wiosenne metamorfozy
» Prezydent Nadbereżny o Ogrodzie Zucha: to będzie mega fajne miejsce
» Andrzej Szlęzak o 20-leciu w Unii Europejskiej
» Uwaga na próbę wyłudzenia pieniędzy przez oszustów!
» 112: kot wszedł na drzewo a za nim chłopak. Nie mogli zejść. Wezwano straż pożarną
» 37-latek próbował ukraść towar z marketu o wartości 900 złotych
» Ruszają kontrole placów zabaw. Jest ich prawie 200!
» 12 i 15 maja. Sprawdź czas pracy Muzeum Regionalnego
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony - w obozie Powstańców Styczniowych - rajd pieszy
» Mniej zameldowanych, mniej śmieciowych deklaracji
» Autocasco (AC) motocykla - wszystko, co musisz wiedzieć
» Prezydent Nadbereżny bryluje w mediach społecznościowych. Znalazł się w pierwszej dziesiątce
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum COP
» Noc Muzeów 2024
» Skrzypek na dachu
» Kraina Śpiochów - spektakl
» MBP: opowiedzą, jak zdobyli Kilimandżaro
» Monodram: Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki
» Kafejka Historyczna: Stalowa Wola na morzu
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Rada Miasta 2024-2029
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Niedziela, 16 listopada 2014 r. godz. 12:51     /Magdalena Rodecka/
Wstań Polsko moja - hołd dla poległych w 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej

Okazją do zaprezentowania wystawy jest setna rocznica wybuchu I wojny światowej jaka przypada w roku bieżącym. Sale muzealne zapełniono po brzegi mapami, prezentacjami multimedialnymi, obrazami, fotografiami, korespondencją, elementami garderoby czy uzbrojenia. Jest nawet stanowisko archeologiczne z fragmentami odkryć dokonanych w Zdziarach i Racławicach.
Okazją do zaprezentowania wystawy jest setna rocznica wybuchu I wojny światowej jaka przypada w roku bieżącym. Sale muzealne zapełniono po brzegi mapami, prezentacjami multimedialnymi, obrazami, fotografiami, korespondencją, elementami garderoby czy uzbrojenia. Jest nawet stanowisko archeologiczne z fragmentami odkryć dokonanych w Zdziarach i Racławicach.
Fot. Magdalena Rodecka
Do 15 lutego 2015 roku w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli przy ulicy Sandomierskiej 1 zwiedzać możemy ekspozycje "Wstań Polsko moja! I wojna światowa nad dolnym Sanem" będącą hołdem dla żołnierzy, którzy stracili życie walcząc na froncie.

Okazją do zaprezentowania wystawy jest setna rocznica wybuchu I wojny światowej jaka przypada w roku bieżącym. Sale muzealne zapełniono po brzegi mapami, prezentacjami multimedialnymi, obrazami, fotografiami, korespondencją, elementami garderoby czy uzbrojenia. Jest nawet stanowisko archeologiczne z fragmentami odkryć dokonanych w Zdziarach i Racławicach.

Zwiedzanie ułatwia podział na regiony, gdzie skrupulatnie opisano jak przebiegały walki między innymi w Ulanowie, Rudniku, Nisku, Pysznicy czy Rozwadowie. Eksponaty pochodzą zarówno ze zbiorów muzealnych jak i prywatnych kolekcji z regionu.

Jak tłumaczy kurator wystawy Aneta Garanty duży wkład w powstanie tej wystawy mieli kolekcjonerzy prywatni, którzy za darmo udostępnili Muzeum Regionalnemu swoje zbiory. - "Niestety największym problemem było to, że w literaturze niewiele znajdujemy na ten temat. Dlatego jej organizacja była dla nas wyzwaniem, którą poprzedziły szerokie konsultacje i zgłębianie zagadnienia".

Szczególna rola w tamtym okresie przypadła Alfonsowi Karpińskiemu i jego kolegom - malarzom, z którymi współpracował w Oddziale Grobów Wojennych. Karpiński, artysta urodzony w Rozwadowie, w młodości musiał zmierzyć się z wybuchem wojny. We wspomnieniach Alfonsa Karpińskiego czytamy, że w latach 1914-19 był oficerem. Na froncie spędził 7 tygodni. Prawdopodobnie pod Kraśnikiem został lekko ranny, przez co musiał przerwać służbę, trafiając następnie do Oddziału Grobów Wojennych dokumentującego zniszczenia oraz cmentarze wojenne. Często przebywał w Krakowie, gdzie był między innymi komendantem szpitali. Razem z 10 innymi malarzami o różnej narodowości, malował groby i cmentarze wojenne. Prace wystawiane były w Towarzystwie Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Z wystawy dowiadujemy się także, że pod Rozwadowem pierwszą oznaką I wojny światowej stała się wojna okopowa, w której dużą rolę odegrała artyleria oraz wojska inżynieryjne. Od 1915 roku okopy drążono na wszystkich frontach. Służyły one nie tylko podczas obrony przed atakami ale również ułatwiały jego prowadzenie. Klasyczne okopy miały do 2 metrów szerokości, 2 metry głębokości, ale co kilkadziesiąt metrów ich szerokość wynosiła 3-4 metry, ze względu na lokalizację węzłów oporu z amunicją, żywnością, środkami opatrunkowymi. Istotną rolę umocnień stanowiły pola minowe i drut kolczasty, zwany diabelskim sznurem. Walczący brodzili w błocie, zmagając się ze szczurami i wszami. Zaspokajanie najprostszych potrzeb jak sen, mycie, jedzenie było niezwykle trudne. Do tego dochodził stres wywoływany oczekiwaniem na atak czy widok martwych żołnierzy. Z czasem żołnierze uodparniali się na śmierć i agresję, stając się bardziej obojętni.

W czasie I wojny światowej w Pysznicy na granicy powiatu tarnobrzeskiego przez granaty doszczętnie spłonął drewniany kościół. Nabożeństwa odbywały się w szopie. Wieś poniosła znaczne straty: spalone zagrody, na plebanii ślady od kul, uszkodzona od pocisków szkoła. Kozacy kubańscy gwałcili kobiety. Sytuacji zaczęli przeciwstawiać się mieszkańcy na czele z ks. kanonikiem Pyzikiem i wikarym ks. Grębskim. Po tym jak udali się oni na skargę do komendanta ten zarządził śledztwo, a kozaków uwięziono. Oprawcy starali się ofiary gwałtu zastraszyć lub przekupić pieniędzmi aby zmienili zeznania, jednak pozostali nieugięci.

W sali na parterze w Muzeum Regionalnym ulokowano stanowisko archeologiczne. Badania wykopaliskowe, których celem była ekshumacja szczątków żołnierzy z I wojny światowej z mogił zbiorowych w Zdziarach, przeprowadzono w czerwcu i we wrześniu 2014 roku. Stwierdzono, że ciała 16 zmarłych należą do żołnierzy armii rosyjskiej, którzy polegli prawdopodobnie w czasie walk o przeprawy Sanu w okolicach Rudnika nad Sanem i w Zarzeczu w 1914 roku lub też podczas kontrofensywy austriackiej w 1915 roku. Po całkowitym zakończeniu prac szczątki zostaną pochowane w miejscu wyznaczonym przez Gminę Jarocin i Podkarpacki Urząd Wojewódzki. Na ekspozycji w Muzeum Regionalnym możemy oglądać należące do poległych: krzyżyki, medaliki, rosyjską monetę z 1889 roku, emblematy żołnierskie, fragmenty czapek i tkanin, guziki oraz buty.

Wystawie w Muzeum Regionalnym towarzyszy ekspozycja plenerowa, którą możemy oglądać przed Biblioteką Międzyuczelnianą przy ulicy Popiełuszki. Na ekspozycję składają się obrazy wojny utrwalone na fotografiach wykonanych przez żołnierzy frontowych, a także przez tzw. zwykłych ludzi. Po raz pierwszy prezentowany jest dorobek fotograficzny Ryszarda Poisla, nadleśniczego w Groblach (powiat niżański), który na setkach szklanych klisz uwiecznił wojenne zniszczenia i życie mieszkańców okolic Rudnika, Grobel, Łętowni i Jeżowego.
Zdjęcia
Okazją do zaprezentowania wystawy jest setna rocznica wybuchu I wojny światowej jaka przypada w roku bieżącym. Sale muzealne zapełniono po brzegi mapami, prezentacjami multimedialnymi, obrazami, fotografiami, korespondencją, elementami garderoby czy uzbrojenia. Jest nawet stanowisko archeologiczne z fragmentami odkryć dokonanych w Zdziarach i Racławicach.Okazją do zaprezentowania wystawy jest setna rocznica wybuchu I wojny światowej jaka przypada w roku bieżącym. Sale muzealne zapełniono po brzegi mapami, prezentacjami multimedialnymi, obrazami, fotografiami, korespondencją, elementami garderoby czy uzbrojenia. Jest nawet stanowisko archeologiczne z fragmentami odkryć dokonanych w Zdziarach i Racławicach.Okazją do zaprezentowania wystawy jest setna rocznica wybuchu I wojny światowej jaka przypada w roku bieżącym. Sale muzealne zapełniono po brzegi mapami, prezentacjami multimedialnymi, obrazami, fotografiami, korespondencją, elementami garderoby czy uzbrojenia. Jest nawet stanowisko archeologiczne z fragmentami odkryć dokonanych w Zdziarach i Racławicach.
Okazją do zaprezentowania wystawy jest setna rocznica wybuchu I wojny światowej jaka przypada w roku bieżącym. Sale muzealne zapełniono po brzegi mapami, prezentacjami multimedialnymi, obrazami, fotografiami, korespondencją, elementami garderoby czy uzbrojenia. Jest nawet stanowisko archeologiczne z fragmentami odkryć dokonanych w Zdziarach i Racławicach.Okazją do zaprezentowania wystawy jest setna rocznica wybuchu I wojny światowej jaka przypada w roku bieżącym. Sale muzealne zapełniono po brzegi mapami, prezentacjami multimedialnymi, obrazami, fotografiami, korespondencją, elementami garderoby czy uzbrojenia. Jest nawet stanowisko archeologiczne z fragmentami odkryć dokonanych w Zdziarach i Racławicach.Okazją do zaprezentowania wystawy jest setna rocznica wybuchu I wojny światowej jaka przypada w roku bieżącym. Sale muzealne zapełniono po brzegi mapami, prezentacjami multimedialnymi, obrazami, fotografiami, korespondencją, elementami garderoby czy uzbrojenia. Jest nawet stanowisko archeologiczne z fragmentami odkryć dokonanych w Zdziarach i Racławicach.
Okazją do zaprezentowania wystawy jest setna rocznica wybuchu I wojny światowej jaka przypada w roku bieżącym. Sale muzealne zapełniono po brzegi mapami, prezentacjami multimedialnymi, obrazami, fotografiami, korespondencją, elementami garderoby czy uzbrojenia. Jest nawet stanowisko archeologiczne z fragmentami odkryć dokonanych w Zdziarach i Racławicach.Okazją do zaprezentowania wystawy jest setna rocznica wybuchu I wojny światowej jaka przypada w roku bieżącym. Sale muzealne zapełniono po brzegi mapami, prezentacjami multimedialnymi, obrazami, fotografiami, korespondencją, elementami garderoby czy uzbrojenia. Jest nawet stanowisko archeologiczne z fragmentami odkryć dokonanych w Zdziarach i Racławicach.Okazją do zaprezentowania wystawy jest setna rocznica wybuchu I wojny światowej jaka przypada w roku bieżącym. Sale muzealne zapełniono po brzegi mapami, prezentacjami multimedialnymi, obrazami, fotografiami, korespondencją, elementami garderoby czy uzbrojenia. Jest nawet stanowisko archeologiczne z fragmentami odkryć dokonanych w Zdziarach i Racławicach.
Okazją do zaprezentowania wystawy jest setna rocznica wybuchu I wojny światowej jaka przypada w roku bieżącym. Sale muzealne zapełniono po brzegi mapami, prezentacjami multimedialnymi, obrazami, fotografiami, korespondencją, elementami garderoby czy uzbrojenia. Jest nawet stanowisko archeologiczne z fragmentami odkryć dokonanych w Zdziarach i Racławicach.Okazją do zaprezentowania wystawy jest setna rocznica wybuchu I wojny światowej jaka przypada w roku bieżącym. Sale muzealne zapełniono po brzegi mapami, prezentacjami multimedialnymi, obrazami, fotografiami, korespondencją, elementami garderoby czy uzbrojenia. Jest nawet stanowisko archeologiczne z fragmentami odkryć dokonanych w Zdziarach i Racławicach.Okazją do zaprezentowania wystawy jest setna rocznica wybuchu I wojny światowej jaka przypada w roku bieżącym. Sale muzealne zapełniono po brzegi mapami, prezentacjami multimedialnymi, obrazami, fotografiami, korespondencją, elementami garderoby czy uzbrojenia. Jest nawet stanowisko archeologiczne z fragmentami odkryć dokonanych w Zdziarach i Racławicach.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 25 listopada 2014 r. godz. 12:58
~HALNY GRZEGORZ
...ale mam ostatnio wzięcie...Kocham SŁONCE polskie , zerkam i mam palpitacje serca na egipskie , a tu mi ERYK i JAN wchodzą do d... . Ps...nadmiar plonów to prawie klęska urodzaju...stawiam na polskie , choć to egipskie jest.... do przetestowania...może mnie nie spali , a może doda sil...!
+0-0
Wtorek, 18 listopada 2014 r. godz. 15:20
~HALNY GRZEGORZ
...wirtualny fallus i cycki bez mleka matki POLKI , nie zrobiły wrażenia... i pewnie k..k..opacz teraz płacze , że nie poszła na cał0ośc jak celebrytki . Jak się pokażą nago wzrasta wzięcie... , w przypadku gołej premier wszystkim mogły opaść ...chęci na partnerstwo dla lub w pokoju...! . Jak ktoś wyszedł z bagna to zawsze ten zapach będzie szedł za nim..... Czy PREZYDENTA POLSKI już przewiało z tego smrodu popaprańców i nie zjedzonych z nadmiaru żarcia ośmiorniczek...widać , że w korycie dla świń było za dużo i nie strawiły.... Ps...pozdro dla SŁOŃCA i gwiazd moich... , bez Waszych promyków chodzę ostatnio na wyczucie....czy dobrze..?.
+0-0
Wtorek, 18 listopada 2014 r. godz. 14:25
~HALNY GRZEGORZ
@rolo...ja nie płaczę po wyborach , a wręcz przeciwnie. Za to k..k..opacz chyba znowu zalewa się łzami , nie pomógł słodki wirtualny fallus do obciągnięcia przez smakoszy , ani cycki matki POLKI bez pokarmu dla rzeszy głodnych...!. ośmiorniczki i inne frykasy są dla kolesiów partyjnych nie dla NORMALNEGO NARODU... Ps...jak worek budżetowy pusty , to i Salomon nie naleje markowego wina dla gawiedzi , pewnie nie ma nawet na zwykłego bełta dla wszystkich... , jak premier k..k..opacz nie ma odwagi tego powiedzieć , to może zrobi uciekinier z finansów...chyba rostowski jeśli mnie pamięć nie myli...?. Ludzie mają więcej rozumu jak wy przy władzy i już w tych wyborach to pokazali....choć to było głosowanie przeciw....może przyjdzie takie za...dla ludzi co chcą dla POLSKI coś zrobić ...!
+0-0
Poniedziałek, 17 listopada 2014 r. godz. 16:01
~HALNY GRZEGORZ
@rolo........HALNEMU może ciut , ale GRZEGORZ ma wszystko pod kontrolą...!...na szczęście...Ps....HALNY dla zmyłki będzie zadymiał , a GRZEGORZ odwalał czarną syzyfową robotę , choć cuda , to też jego robota...
+0-0
Poniedziałek, 17 listopada 2014 r. godz. 16:00
~HALNY GRZEGORZ
@rolo........HALNEMU może ciut , ale GRZEGORZ ma wszystko pod kontrolą...!...na szczęście...Ps....HALNY dla zmyłki będzie zadymiał , a GRZEGORZ odwalał czarną syzyfową robotę , choć cuda , to też jego robota...
+0-0
Poniedziałek, 17 listopada 2014 r. godz. 15:28
~rolo
Halny .B już ci się w głowie od tej polityki pojeb...o !!!
+0-0
Poniedziałek, 17 listopada 2014 r. godz. 09:34
~HALNY GRZEGORZ
Jak widać po wyborach ludzie chcą zmian / niektóre może zapadną za dwa tygodnie..? / , potem prezydenckie i parlamentarne..... Ciągle jednak , tylko dwa bieguny polityczne wzajemnie się przeciągające.... PREZYDENT KOMOROWSKI ma duże zaufanie w społeczeństwie , jak go wykorzysta to czas pokaże... !. Ten mezalians z PO raczej nie wyjdzie Mu na dobre , pora postawić na NARÓD i POLSKĘ , tworzyć to co łączy , nie dzieli ...Otwarcie rowerowej TRASY PREZYDENCKIEJ wałami Wisły , może być tego symbolicznym początkiem...pora już nad tym poważnie pracować .. i szukać poparcia w sejmikach nad Wisłą...!. A może czas na silne polityczne centrum , partię o rodowodzie narodowym ....Przepływ elektoratu przy kolejnych wyborach , chyba jest potwierdzeniem , że wyborcy szukają czegoś nowego...nie PiS , nie PO ..... i na pewno nie stylu Palikota czy Mikkego...!
+0-0
Niedziela, 16 listopada 2014 r. godz. 22:59
~kaz
Nad sanem w Karnatach też są pozostałości okopów wojsk austryjackich.W młodości podczas zabawy wygrzebaliśmy ta amunicję oraz szczątki żołnierza.Starzy ludzie mówili że tu była bitwa na bagnety i poległych pochowano bezpośrednio w okopach .Po wojnie przenoszono na cmentarz w Rozwadowie ,ale chyba nie wszystkich.
+0-0
Niedziela, 16 listopada 2014 r. godz. 21:46
~b
28lipca a nie 16listopada
+0-0
Niedziela, 16 listopada 2014 r. godz. 16:25
~HALNY GRZEGORZ
@Dec...chciałem sponsora do postawienia pomnika bóstwa o czterech twarzach w miejscu grodziska w mojej wsi... / .. może pomożesz...? / , chciałbym , aby obok stał drugi ...ten , Boga którego nie znasz...jeszcze...!. Ps...Król Jagiełło / Litwin...! /wzniósł się ponad poziom przeciętnego poganina... czy Ty potrafisz to zrobić dla POLSKI..?... czas wyborów , jest nie tylko przy wyborach , a przez całe życie.....!
+0-0
Niedziela, 16 listopada 2014 r. godz. 14:18
~Dec
Kraju Polan, powstań z kolan i kopnij w dupę watykańskiego okupanta.
+0-0
Niedziela, 16 listopada 2014 r. godz. 14:11
~HALNY GRZEGORZ
...może coś dowiozę do ekspozycji , zdjęcie młodzieńców z czasów odrodzenia POLSKI../ sam boję się odzyskać napisy na odwrocie...fachowiec sobie poradzi..? . Ps...Wstań POLSKO ...dodam powstań NARODZIE do godnej postawy...!...już jest najwyższy czas... Piękna seria polskich sportowców i czkawka po sukcesach Białych Orłów ...znowu przekupstwa , mafijne interesy .... Czy kraj ma rząd to powstrzymać....dawno twierdzę , że nie...! ! !
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.