Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 18 maja 2024 r. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
 Wiadomości lokalne
» Lasowiacy - po nowemu ale wciąż z tradycją
» W sobotę zbiórka podpisów Stop podwyżkom od lipca
» Budynek Jagiellońska 17 doczeka się wymiany stolarki okiennej
» Uwaga! Tymczasowa zmiana organizacji ruchu na ul. Wolności
» Pijany 19-latek kierował skuterem
» Będzie drożej. PiS zbiera podpisy o zamrożenie cen energii
» Obchody 80. rocznicy niemieckiej obławy w budynku "Górki"
» Telefon z przedszkola: pani syn się zgubił
» 35-latek znalazł torebkę. W niej 5 tysięcy złotych
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony - w obozie Powstańców Styczniowych - rajd pieszy
» Koniec marzeń mieszkańców o zielonej ulicy Popiełuszki? Nie będzie drzew i róż?
» Był poszukiwany za oszustwo. Wpadł przez wulgarny gest
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Wystawa: Rendery, Fraktale, piksele...
» Spektakl Okna: Wszyscy niestety normalni
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Podkarpackie Echa - Melodie i tańce Podkarpacia w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Lasowiacy
» MBP: Teresa Monika Rudzka
» Wieczór indyjski
» Szpital z Radą Kobiet zapraszają na badania z okazji Dnia Matki
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Rada Miasta 2024-2029
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Czwartek, 7 listopada 2013 r. godz. 13:26     /Magdalena Rodecka/
Grono ekspertów twórczości Stefana Norblina gości w Stalowej Woli

- To pierwsza konferencja podsumowująca dotychczasowy stan badań nad twórczością Stefana Norblina. Mam nadzieję, że usłyszymy także nowe, ciekawe wnioski, nieznane fakty z życia artysty, tymbardziej, że grono ekspertów jest na najwyższym poziomie - powiedziała w rozmowie z Stalowka.NET Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
- "To pierwsza konferencja podsumowująca dotychczasowy stan badań nad twórczością Stefana Norblina. Mam nadzieję, że usłyszymy także nowe, ciekawe wnioski, nieznane fakty z życia artysty, tymbardziej, że grono ekspertów jest na najwyższym poziomie" - powiedziała w rozmowie z Stalowka.NET Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Fot. Magdalena Rodecka
W Domu Gościnnym "Hutnik" rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa pod nazwą "Stefan Norblin. Artysta trzech kontynentów". Do Stalowej Woli zjechali z całej Polski badacze twórczości zapomnianego po II wojnie światowej malarza, projektanta i grafika, stopniowo odkrywanego w kraju swojego pochodzenia przez Muzeum Regionalne.

- "To pierwsza konferencja podsumowująca dotychczasowy stan badań nad twórczością Stefana Norblina. Mam nadzieję, że usłyszymy także nowe, ciekawe wnioski, nieznane fakty z życia artysty, tym bardziej, że grono ekspertów jest na najwyższym poziomie" - powiedziała w rozmowie z Stalowka.NET Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zainteresowało się twórczością Stefana Norblina w 2011 roku, kiedy byliśmy gospodarzami pierwszej powojennej ekspozycji dorobku artysty w Polsce "Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny", na którą zaproszenie oprócz syna artysty Andrew Norblina, przyjęli przedstawiciele Polski i Indii na szczeblu ministerialnym. Następnie wystawa pokazywana była w Indii oraz w Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Muzeum Regionalne przystąpiło także do badań nad twórczością artysty, systematycznie gromadząc kolekcje jego prac. Ostatni nabytek to "Portret Kazimierza Skarżyńskiego", zakupiony dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak się dowiedzieliśmy Muzeum dysponuje zbiorem 21 prac artysty, w tym kalifornijskich obrazów Stefana Norblina, które wypożyczono wcześniej do Polski przez The Polish Arts and Culture Foundation z San Francisco na potrzeby stalowowolskiej wystawy. Dzięki hojności niemieckiego badacza życia Norblina, Clausa-Ullricha Simona stalowowolska kolekcja wzbogaciła się także o przedwojenne prace na papierze autorstwa Norblina, a także archiwum badań nad twórczością artysty.

- "Będziemy się starać cały czas powiększać naszą kolekcję. Szukamy prac autorstwa Stefana Norblina. Jest ich niewiele, ale my nie rezygnujemy" - mówiła Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego, dodając, że ma nadzieję, że do Stalowej Woli uda się sprowadzić i zorganizować wystawę prac Norblina będącą w zbiorach znanego i cenionego kolekcjonera i archiwisty Marka Sosenko.

- "Niedawno dowiedzieliśmy się także o istnieniu korespondencji między maharadżą a Norblinem, dotyczącej jego działalności w Indiach. Do tej pory ten fakt był nieznany" - tłumaczy Lucyna Mizera.

Istnienie "białych plam" w życiorysie Norblina potwierdziła Anna Ślązak, historyk sztuki i kustosz Muzeum Regionalnego, prowadząca archiwum Stefana Norblina. - "Nadal będziemy i chcemy go odkrywać. Mam nadzieję, że to spotkanie będzie czasem podsumowania ale i wyznaczenia dalszych prac badawczych nad ciekawym życiem i twórczością Stefana Norblina" -mówiła Anna Ślązak.

Norblin malował portrety najwybitniejszych Polaków. Pozowali mu między innymi: Ignacy Mościcki, Walery Sławek, Władysław Raczkiewicz, Kazimierz Świtalski, August Zaleski, i Aleksander Skrzyński. - "Na jego obrazach wszystkie postacie były piękne, czym zyskał sobie sympatię kobiet. Wszystkie były na nich wprost niezwykłe" - mówiła Dorota Janiszewska-Jakubiak, historyk sztuki kościelnej.

Konferencja potrwa do piątku. Towarzyszy jej prezentacja obrazu Norblina "Portret Kazimierza Skarżyńskiego", zakupionego do Muzeum Regionalnego dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z kolei na początku 2014 roku ukaże się publikacja pokonferencyjna.

Stefan Norblin (1892-1952), malarz, portrecista przedwojennych elit, ponadto grafik, twórca plakatów, ilustrator, projektant strojów teatralnych - wszechstronny artysta dwudziestolecia międzywojennego, działający głównie w Warszawie. Po 1939 r. przez Rumunię i Irak wraz żoną aktorką Leną Żelichowską znalazł się w Indiach, gdzie między 1941 a 1946 rokiem ozdobił kilka rezydencji maharadżów, m.in. ogromny Pałac Umaid Bhawan w Jodhpurze. Wielkie malowidła ścienne i na płótnie w stylistyce art déco umiejętnie połączył z mitologią hinduską, portretował władców, projektował wnętrza - tym samym pozostawił największy zbiór sztuki polskiej w Azji. W 1946 r. wraz żoną i synem dotarli do San Francisco. Artysta nadal malował, głównie portrety znanych Amerykanów i Polonii, aż do swojej tragicznej śmierci w 1952 r.

Zobacz więcej:
- Pierwsza konferencja poświęcona Stefanowi Norblinowi
Zdjęcia
- To pierwsza konferencja podsumowująca dotychczasowy stan badań nad twórczością Stefana Norblina. Mam nadzieję, że usłyszymy także nowe, ciekawe wnioski, nieznane fakty z życia artysty, tymbardziej, że grono ekspertów jest na najwyższym poziomie - powiedziała w rozmowie z Stalowka.NET Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.- To pierwsza konferencja podsumowująca dotychczasowy stan badań nad twórczością Stefana Norblina. Mam nadzieję, że usłyszymy także nowe, ciekawe wnioski, nieznane fakty z życia artysty, tymbardziej, że grono ekspertów jest na najwyższym poziomie - powiedziała w rozmowie z Stalowka.NET Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.- To pierwsza konferencja podsumowująca dotychczasowy stan badań nad twórczością Stefana Norblina. Mam nadzieję, że usłyszymy także nowe, ciekawe wnioski, nieznane fakty z życia artysty, tymbardziej, że grono ekspertów jest na najwyższym poziomie - powiedziała w rozmowie z Stalowka.NET Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 8 listopada 2013 r. godz. 10:11
~rozwadów
a czy radna Rehorowska (PiS) emerytowana nauczycielka była obecna ? przecież ona tak wspiera nasze muzeum swoją krytyką
+0-0
Piątek, 8 listopada 2013 r. godz. 09:23
~Belfer
rst: muzeum i promocja? Chyba mylisz pojęcia i nie doceniasz sztuki. Jeżeli muzeum ma być wykorzystywane do promocji to tylko świadczy o jego poziomie. Może to być jedynie element uzupełniający
+0-0
Piątek, 8 listopada 2013 r. godz. 08:28
~O,K.
Świetnie.
+0-0
Czwartek, 7 listopada 2013 r. godz. 18:16
~rst
Nie ma chyba lepszej promocji dla Stalowej Woli niż działalność naszego Muzeum.
+0-0
Czwartek, 7 listopada 2013 r. godz. 17:06
~Marian USA
Z tym Norblinem to już była jakaś akcja w Stalowej Woli. Pamiętam że już coś kiedyś czytałem.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.