Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 18 maja 2024 r. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
 Wiadomości lokalne
» Lasowiacy - po nowemu ale wciąż z tradycją
» W sobotę zbiórka podpisów Stop podwyżkom od lipca
» Budynek Jagiellońska 17 doczeka się wymiany stolarki okiennej
» Uwaga! Tymczasowa zmiana organizacji ruchu na ul. Wolności
» Pijany 19-latek kierował skuterem
» Będzie drożej. PiS zbiera podpisy o zamrożenie cen energii
» Obchody 80. rocznicy niemieckiej obławy w budynku "Górki"
» Telefon z przedszkola: pani syn się zgubił
» 35-latek znalazł torebkę. W niej 5 tysięcy złotych
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony - w obozie Powstańców Styczniowych - rajd pieszy
» Koniec marzeń mieszkańców o zielonej ulicy Popiełuszki? Nie będzie drzew i róż?
» Był poszukiwany za oszustwo. Wpadł przez wulgarny gest
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Wystawa: Rendery, Fraktale, piksele...
» Spektakl Okna: Wszyscy niestety normalni
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Podkarpackie Echa - Melodie i tańce Podkarpacia w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Lasowiacy
» MBP: Teresa Monika Rudzka
» Wieczór indyjski
» Szpital z Radą Kobiet zapraszają na badania z okazji Dnia Matki
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Krzysztor Faraś na Torze Kielce
»Rada Miasta 2024-2029
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Gospodarka

Niedziela, 3 listopada 2013 r. godz. 19:07     /Magdalena Rodecka/
Władze PGNiG Termika pozytywnie o stalowowolskiej inwestycji

Do połowy 2015 roku w Stalowej Woli powstanie nowoczesny blok gazowo-parowy o mocy 450 MWe oraz 240 MWt. EC SW będzie dostarczać ciepło dla miast Stalowa Wola i Nisko oraz położonych w ich rejonie przedsiębiorstw przemysłowych, a ponadto zasilać w energię elektryczną Krajowy System Elektroenergetyczny.
Do połowy 2015 roku w Stalowej Woli powstanie nowoczesny blok gazowo-parowy o mocy 450 MWe oraz 240 MWt. EC SW będzie dostarczać ciepło dla miast Stalowa Wola i Nisko oraz położonych w ich rejonie przedsiębiorstw przemysłowych, a ponadto zasilać w energię elektryczną Krajowy System Elektroenergetyczny.
Fot. Jacek Rodecki
Jak informuje PGNiG Termika od 30 października 2013 roku firma stała się właścicielem 50 procent akcji Elektrociepłowni Stalowa Wola SA w wyniku aportowego podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Właścicielem pozostałych akcji EC Stalowa Wola jest spółka Tauron Wytwarzanie.

- "Przeniesienie akcji Elektrociepłowni Stalowa Wola do PGNiG Termika porządkuje strukturę aktywów Grupy Kapitałowej PGNiG i potwierdza rolę Termiki jako centrum kompetencyjnego naszej Grupy w segmencie energetyki - mówi Marcin Lewenstein, przewodniczący Rad Nadzorczych PGNiG Termika i Elektrociepłowni Stalowa Wola, dodając, że jako współwłaściciel Termika będzie uczestniczyć w budowie największej realizowanej obecnie elektrociepłowni gazowej w Polsce, zyskując doświadczenia, które wykorzysta w projektach planowanych w aglomeracji warszawskiej.

Do połowy 2015 roku w Stalowej Woli powstanie nowoczesny blok gazowo-parowy o mocy 450 MWe oraz 240 MWt. EC SW będzie dostarczać ciepło dla miast Stalowa Wola i Nisko oraz położonych w ich rejonie przedsiębiorstw przemysłowych, a ponadto zasilać w energię elektryczną Krajowy System Elektroenergetyczny. Elektrociepłownia Stalowa Wola ma według założeń produkować rocznie 3000 GWh energii elektrycznej i spalać około 600 mln m3 gazu ziemnego wysokometanowego.

Jak informuje Andrzej Gajewski, prezes Zarządu PGNiG Termika obecnie w Stalowej Woli na placu budowy trwają prace betoniarskie, polegające między innymi na wylewaniu fundamentów. Drogą lądową oraz wodną docierają także pierwsze zamówione urządzenia. - " Elektrociepłownia Stalowa Wola zawarła już umowy zapewniające zarówno dostawy paliwa gazowego, jak i sprzedaż wytworzonej energii elektrycznej. Zapewnia to dobrą przyszłość temu przedsięwzięciu" - stwierdził Andrzej Gajewski.

PGNiG Termika to największy w Polsce producent ciepła i energii elektrycznej wytwarzanych efektywną metodą kogeneracji. Firma posiada kilka elektrociepłowni w Warszawie: Ciepłownię Kawęczyn, Elektrociepłownię Siekierki, Elektrociepłownię Żerań, Ciepłownię Wola oraz Elektrociepłownię Pruszków w Pruszkowie.

PGNiG Termika jest tanim dostawcą ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, który świadczy swoje usługi na terenie Warszawy i Pruszkowa. Jest również odbiorcą bio masy - zajmuje się skupem wierzby energetycznej.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Sobota, 9 listopada 2013 r. godz. 23:33
~edek
w tym mieście merytoryczną rozmowę jest w stanie podjąć max 5 osób z czego 3 korzystaja z internetu... myślę że wątki tego typu nic nie wnosza, gdyc społeczeństwo nie włada stosowna wiedzą...
+0-0
Poniedziałek, 4 listopada 2013 r. godz. 22:43
~Kozłowski
Co rozumiesz przez wylot. Jeżeli pyły to z tym nie na problemu, bo to wyłapuje elektrofiltr, spalanie gazu redukuje co prawda tlenki siarki, które dostają się do atmosfery, ale z dwutlenkiem węgla nie bardzo da się coś zrobić. Co prawda przy spalaniu gazu jest go mniej niż węgla kamiennego, ale i tak jest.
+0-0
Poniedziałek, 4 listopada 2013 r. godz. 22:12
~gregg
Jak dla mnie to możesz sobie nawet w domu śmieciami palić tylko wylot z komina zawracaj do własnego okna. Dla Ciebie poprawa stanu środowiska nie ma żadnego znaczenia. Przejedź się do tego GOP i zobacz do czego doprowadziło wydobycie tego jakże cudownego taniego paliwa. Jest dwie zalety węgla - jest wysoce kaloryczny... i że mamy go sporo reszta to same wady. Można palić węglem ale w wysoce sprawnych instalacjach z oczyszczaniem spalin. W ESW niestety instalacje są stare jak na dzisiejsze standardy. I wcale nie jestem profesorem a jednak pragnę zaznaczyć, że jeśli Tauron by chciał to by wybudował nową EC zgodnie z BAT na węgiel to by to zrobił, ale jednak ma interes w tym by była na gaz... dla Ciebie to raczej nie będzie miało znaczenia... w całej Polsce wszystko drożeje szybciej niż się wzbogacamy... to taka szara rzeczywistość.
+0-0
Poniedziałek, 4 listopada 2013 r. godz. 20:51
~Kozłowski
Pan "profesor" od techniki spalania węgla się wypowiedział. Greenpeace nie wytłumaczył. Na Jelnię transportowany jest mokry żużel, który różni się tym od tego popiołu wykorzystywanego do wyrobu pustaków, że opada na dół i nie jest tak jak lżejszy pył wychwytywany przez elektrofiltr przed kominem. Później jak już ta cała komora z tym wyschnie to jest wybierany i dalej się go wykorzystuje w budownictwie. Jeśli masz już tak wypaczony umysł tymi eko-pierdołami albo masz ta tyle kasy, że stać cię na palenie gazem to rób to, ale po co obciążać tym innych biedniejszych ludzi bez żadnego powodu. Musisz zrozumieć, że to wcale nie chodzi o ochronę środowiska, tylko o kasę.(Szczególnie ruskich i darmozjadów z ue).)
+0-0
Poniedziałek, 4 listopada 2013 r. godz. 19:16
~:]
To się przejedź na Jelnię, zobaczysz 60 lat palenia węglem i wtedy rusz głową. Zobaczysz swoje pustaki.
+0-0
Poniedziałek, 4 listopada 2013 r. godz. 15:53
~Kozłowski
Tylko, że przed kominami jest elektrofiltr, który wyłapuje praktycznie 100% pyłów, z których są wytwarzane pustaki albo gazobeton, czy inne dodatki do materiałów budowlanych, a węgiel do ESW jest z Górnego Śląska, a gaz musimy od ruskich ciągnąć, a oni już będą mogli sobie cenę dowolnie ustalać. Następnym razem użyj swojego rozumu, a nie kierujesz się chorymi pomysłami z UE i ich kolesi z greenpeace'u.
+0-0
Poniedziałek, 4 listopada 2013 r. godz. 08:50
~gregg
sfd Twoja wiedza jest zerowa. Paliwo takie jak węgiel ma w sobie np związki siarki, za emisję każdego szkodliwego związku uiszcza się opłaty... Poza tym z procesów spalania węgla emitowany jest również pył, będący niepalnymi cząstkami mineralnymi... Żeby nie płacić kar za nadmierne zapylenie trzeba wprowadzać szereg urządzeń oczyszczających gazy odlotowe. Pamiętasz czasy, kiedy cała Stalówka po nocy była przykryta warstwą pyłu>? Chyba nie chcesz do tego wracać. Gaz jest paliwem czystym pozbawionym większości wad paliw kopalnych w ciekłym i stałym stanie skupienia. Produkcja energii z gazu jest o wiele bardziej wydajna energetycznie, można osiągnąć bardzo wysokie sprawności. Fakt paliwo jakim jest gaz jest droższe ale ni4e 4x tylko mniej więcej 50%, z drugiej strony jest promowane przez UE i każdy kilowat prądu wyprodukowany z technologii zielonych(gaz się do tego wlicza) jest dofinansowany co znacznie rekompensuje podwyższone koszty produkcji. Koncernom energetycznym to się będzie opłacało. Tylko trzeba wyłożyć na budowę instalacji... Oprócz klasycznych odbiorców warto pokusić się o dodatkowe instalacje odzyskujące stosunkowo dużą ilość ciepła "odpadowego". To zwiększa sprawność całego przedsięwzięcia. Stąd była mowa o suszarniach, szklarniach ogrzewanych, czy basenach. Wyrzucanie ciepła do Sanu to marnotrawstwo.
+0-0
Poniedziałek, 4 listopada 2013 r. godz. 08:43
~Senior
Niebawem sami emeryci zostaną w Stalowej Woli,ciekawe czy ich będzie stać na opłacenie rachunków.Całe życie każą Polakowi zaciskać pasa ,a to stan wojenny ,żywność na kartki,teraz kryzys tez mamy oszczędzać.A jak widać niektórzy nieżle się bogacą na tym "kryzysie".
+0-0
Poniedziałek, 4 listopada 2013 r. godz. 07:06
~sfd
jasne że pozytywnie ocenili. cały świat spie***r.ala od gazu jak najdalej a nasz rząd w stalowej znalazł sobie krowę dojną która będzie płaciła za prąd 4 razy więcej niż do tej pory i będzie napędzała biznes ruskim. EKOLOGIA GLOBALNE OCIEPLENIE ITD TO BZDURA I MASZYNKA DO ROBIENIA PIENIĘDZY PRZEZ SWOICH KOLESZKÓW, mam nadzieje że już każdy to widzi
+0-0
Niedziela, 3 listopada 2013 r. godz. 23:53
~Kozłowski
Koszt wytworzenia energii z gazu czy z biomasy jest około 4 razy droższy od tej z węgla kamiennego, ale węglem już nie można palić po greenpeace mówił, że cała ziemia wybuchnie, a i ruscy muszą zarobić na polaczkach.
+0-0
Niedziela, 3 listopada 2013 r. godz. 21:54
~Piotr Kumak
Szkoda kasy na te lewe nogi!
+0-0
Niedziela, 3 listopada 2013 r. godz. 21:38
~stw
zapraszamy do sponsoringu Stalówki
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.