Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Encyklopedia Sobota, 9 listopada 2024 r. Imieniny: Anatolii, Gracji, Teodora
 Hasła alfabetycznie
A | B | C | Ć | D
E | F | G | H | I | J
K | L | Ł | M | N | O
P | R | S | Ś | T | U | W
X | Y | Z | Ź | Ż
 Czy wiesz, że..?
Czy wiesz, że na północny-wschód od Stalowej Woli jest jeden z największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce - Park Krajobrazowy "Lasy Janowskie" ?
 Ostatnio dodane
» Park Miejski
» PARK 24
» Obiekty sportowe
» Boiska Orlik
» Stadion Sportowy San
» Stadion lekkoatletyczny MOSiR
» Stadion piłkarski MOSiR
» Nepelski Krzysztof
» Markowska Alfreda
» Sarna Józef
 Najpopularniejsze
» Huta Stalowa Wola
» Rosiński Grzegorz
» Ruciński Modest
» Steczkowska Justyna
» Sangare Omar
» Niemczycki Zbigniew
» Zakościelny Maciej
» COP - Centralny Okręg Przemysłowy
» Zamek Lubomirskich w Rozwadowie
» Jędruch Szymon
 Pomoc

W opracowaniu

Huta Stalowa Wola

Huta Stalowa Wola powstała jako jeden z najważniejszych zakładów planu Centralnego Okręgu Przemysłowego, którego pomysłodawcą i twórcą był wicepremier do spraw gospodarczych - inżynier Eugeniusz Kwiatkowski.

W 1937 roku na ówczesnym obszarze Puszczy Sandomierskiej, na gruntach królewskiej wsi Pławo wybrano lokalizację dla Zakładów Południowych. Wycięto pierwsze sosny i przygotowywano teren pod budowę. 20 marca 1937 roku rozpoczęto budowę Zakładów Południowych specjalizujących się w produkcji sprzętu artyleryjskiego. Jeszcze przed wybuchłem II wojny światowej powstała m.in. stalownia, prasownia i warsztaty mechaniczne. Tempo pracy było zdumiewające: w marcu 1937 roku - rozpoczęto budowę, w grudniu- zmontowano większość konstrukcji żelaznych, 7 kwietnia 1939 roku została ostrzelana pierwsza armata na strzelnicy zakładowej, a 5 września 1938 r. wytopiono pierwszą stal szlachetną. 14 czerwca 1939 roku w Stalowej Woli, w obecności prezydenta Mościckiego i wicepremiera Kwiatkowskiego odbyło się poświęcenie Zakładów Południowych - chluby Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wzniesiono jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów hutniczych na kontynencie europejskim, dający pracę dla około 3500 osób. Wraz z nimi "rosły w oczach" pierwsze przyfabryczne osiedla mieszkaniowe. Powstawało nowe hutnicze miasto, które w styczniu 1939 roku nazwano Stalowa Wola.

Wybuch drugiej wojny światowej i okupacja hitlerowska zniweczyły ambitne plany zakładu. Wojna zatrzymała ten niesamowicie szybki rozwój osiedla i przemysłu. Podczas okupacji w latach 1939 - 44 istniał tu obóz pracy przymusowej dla Żydów z Polski i innych krajów. Pracowało tu około 2 tysięcy więźniów, większość z nich zamordowano. Zakłady przemysłowe pracowały dla potrzeb niemieckich wytwarzając sprzęt artyleryjski oraz inne elementy uzbrojenia. Na terenie Stalowej Woli działał ruch oporu. Przeprowadzano akcje wywiadowcze, sabotażowe oraz likwidację kolaborantów. Udział w konspiracji wielu mieszkańców przypłaciło życiem lub zdrowiem. Tuż przed wycofaniem się Niemcy rozpoczęli grabież i dewastację fabryki, wywózkę większości maszyn. 5 stycznia 1945 roku po działaniach wojennych oficjalnie uruchomiono Zakłady Południowe, w których rozpoczęto modernizację i wznowiono produkcję. Były pierwszym znaczącym ośrodkiem przemysłowym na wyzwolonych terenach. 20 marca 1948 roku zmieniono im nazwę na Huta Stalowa Wola.

Huta Stalowa Wola stała się znaczącym ośrodkiem przemysłowym w Polsce. Dzięki produkcji maszyn budowlanych (ładowarek, spychaczy, dźwigów, koparek), maszyn drogowych i sprzętu wojskowego jest znana na całym świecie. Zlokalizowany przemysł elektromaszynowy, zbrojeniowy, hutniczy i energetyczny przyczynił się do intensywnego rozwoju miasta. W latach swej świetności kształtowała oblicze miasta, wówczas popularne było powiedzenie "Huta to miasto, a miasto to Huta".

Huta Stalowa Wola była jednym z największych producentów przemysłu metalurgicznego w Polsce. Asortyment wytwarzanych produktów ulegał zmianom w zależności od potrzeb gospodarczych tj: pługi, wózki akumulatorowe, sprzęt wojskowy aż po specjalistyczne maszyny do robót ziemnych i transportowych. Na rynek polski zakład wytwarzał około 40 - 50% produktów, posługując się niezmiennym do dziś znakiem firmowym.

Kombinat HSW był miejscem pracy dla kilku tysięcy mieszkańców miasta i okolic. Przez wiele lat obejmował szereg zakładów położonych w innych miejscowościach, były to m.in.: Fabryka Maszyn w Radomsku, Fabryka Maszyn w Leżajsku, Fabryka Maszyn w Strzyżowie, Zakład Maszyn Budowlanych w Lubaczowie, Zakład Projektowania i Realizacji Inwestycji i Remontów Budowlanych w Stalowej Woli, Zakład Projektowo-Technologiczny w Stalowej Woli, Odlewnia Żeliwa w Koluszkach. W szczytowym okresie w zakładzie macierzystym i szeregu filiach zamiejscowych było zatrudnionych około 35 tys. pracowników. Po zmianie ustroju polityczno-gospodarczego kraju dalsze istnienie i rozwój huty wymagały równoczesnego dokonania prywatyzacji, przeprowadzenia zmian organizacyjnych oraz utworzenia spółek z udziałem kapitału prywatnego. 15 lipca 1991 roku nastąpiło przekształcenie HSW Kombinatu Przemysłowego w HSW Spółkę Akcyjną.

1 lutego 2012 roku w efekcie przekształceń własnościowych Huty Stalowa Wola biznes maszyn cywilnych HSW został zakupiony przez światowy koncern operujący w branży maszyn do robót drogowych i ziemnych - Guangxi LiuGong Machinery Co. Ltd.

Huta Stalowa Wola - brama nr. 1


Cytowanie i wykorzystanie informacji oraz zdjęć w publikacjach dozwolone za podaniem źródła. Dla tej informacji jest ono następujące

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=84


Dział Encyklopedii - Stalowka.NET

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.