Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 6 maja 2024 r. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
 Wiadomości lokalne
» Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum COP
» W Dniu świętego Floriana
» Jak działają darmowe pożyczki?
» Krzyszot Faraś na torze wyścigowym w Kielcach
» Donice i ławki na Wojska Polskiego do przeglądu
» Zaśpiewali koncertowo
» Społeczny ogródek przy "Siódemce" już zachwyca
» Z Sejmiku do Brukseli? Renata Butryn z 10 miejsca ubiega się o mandat
» Mieszkańcy mają głos. Ruszają konsultacje w sprawie powstania Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola
» Kochany: myśliwi upamiętnili 80. rocznicę zamordowania żołnierzy Armii Krajowej
» Komunikat MZK: bieg uliczny przyczyną wyłączenia przystanków z obsługi pasażerskiej
» 60-letni kierowca miał blisko 2 promile alkoholu
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Kabaret Młodych Panów
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Wtorek, 17 lipca 2012 r. godz. 12:40     /Magdalena Rodecka/
Miasto Galicyjskie i ośrodek naukowo-badawczy w budynku po sądzie

W budynku po sądzie rejonowym jak wyjaśniła Lucyna Mizera zostałoby poświęcone najstarszej dzielnicy miasta, jaką jest Rozwadów.
W budynku po sądzie rejonowym jak wyjaśniła Lucyna Mizera zostałoby poświęcone najstarszej dzielnicy miasta, jaką jest Rozwadów.
Fot. Jacek Rodecki
Jeszcze w tym roku Muzeum Regionalne w Stalowej Woli ma w planach wykonanie koncepcji projektowej dla budynku po dawnym sądzie rejonowym przy ulicy Rozwadowskiej. W kwietniu bieżącego roku decyzją radnych obiekt został przekazany na potrzeby instytucji kulturalnej.

Jak powiedziała w rozmowie z Stalowka.NET dyrektor Muzeum Regionalnego Lucyna Mizera, pomysłów na zagospodarowanie budynku nie brakuje. Jednym z nich jest stworzenie zupełnie nowej przestrzeni wystawienniczej poświęconej naszemu regionowi.

- "Jesteśmy miasteczkiem galicyjskim, wielokulturowym, dlatego uważam, że byłby to dobry pomysł, pozytywnie odebrany przez stalowowolan. Bardzo dużo miejsca moglibyśmy wtedy poświęcić najstarszej dzielnicy miasta, jaką jest Rozwadów" - wyjaśniła nam Lucyna Mizera.

Ale sama ekspozycja to nie wszystko. Jej uzupełnieniem stałby się powołany do życia ośrodek badawczy o naszym regionie. Jak przyznaje dyrektor Mizera obecnie "piętą achillesową" Muzeum jest biblioteka. - "Mamy mało miejsca, a nasze zbiory ciągle się powiększają. W nowo zaadaptowanym budynku biblioteka byłaby dużo większa, wszystkie zbory zostałyby zdigitalizowane, udostępnione on-line, aby każdy, kto prowadzi lub chciałby prowadzić badania nad naszym regionem, oprócz naszych pracowników merytorycznych, miał taką możliwość" - powiedziała nam dyrektor. Przy ulicy Rozwadowskiej część pomieszczeń zaadaptowano by także na magazyny. Obecnie znajdują się one w kilkunastu punktach na terenie miasta.

Do zrealizowania planów Muzeum Regionalnemu brakuje jedynie środków. Lucyna Mizera liczy, że uda się je pozyskać z Unii Europejskiej. Aby zwiększyć szanse, budynek po sądzie rejonowym musi trafić do rejestru zabytków.

- "Nie ukrywam, że jest nam potrzebna duża kwota, ale jeżeli będziemy mieć dokumentację, pozwolenia na budowę, to z nadzieją będę patrzeć w nową perspektywę finansową Unii Europejskiej. Będziemy się starać skorzystać z programów, które uwzględniają rewitalizację obiektów zabytkowych. Rozpisujemy ten projekt na kilka lat i sukcesywnie starać się go realizować" - stwierdziła Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Tymczasem w miniony piątek Muzeum Regionalne zainaugurowało działalność nowej powierzchni wystawienniczej mieszczącej się przy ulicy Hutniczej 14 o nazwie "Galeria Warsztat". Do 3 sierpnia czynna jest tam ekspozycja prac rzeszowskiego artysty Łukasza Huculaka "Hipotezy i hipostazy".

Zobacz więcej:
- 80 tys. zł i działki dla Muzeum Regionalnego
- Wiemy jak miasto wykorzysta stare obiekty sądu i prokuratury

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Środa, 18 lipca 2012 r. godz. 14:14
~lowlong
Najlepiej odłączyć Rozwadów od Stalowej Woli. Wspaniałe miasteczko potrzebuje rozwoju, a nie degradacji i czyjejś łaski.
+0-0
Środa, 18 lipca 2012 r. godz. 12:03
~elżunia
do spj miasteczko nie jest galicyjskie-zostało założone za Korony . A pomysł nie jest oryginalny przejedż się po Małopolsce i Podkarpaciu to zobaczysz , ze jest to realizowany program gdzie eliminuje się rodzimą wielowiekową kulturę wciskając nam obce naleciałości.Galicja trwała ok. 140 lat .Rozwadów jest miasteczkiem polskim.
+0-0
Środa, 18 lipca 2012 r. godz. 10:44
~spjo
Cieszę się , że w Stalowej Woli są tak wartościowi i mądrzy ludzie ,którym leży na sercu ocalenie choć 'skrawka' historii ponad 300-letniego galicyjskiego miasteczka. Gratuluję pomysłów ,chęci do działania. Rzeczywiście , żal "rozpadającego się" budynku Sokoła. Może uda się ocalić i ten budynek ? Czas nagli.
+0-0
Środa, 18 lipca 2012 r. godz. 06:41
~luk
Sokół stoi naprzeciw a na jego zagospodarowanie nikt nie miał pomysłu, a na sąd już mają....dziwne...i smutne ze taki budynek niszczeje.
+0-0
Wtorek, 17 lipca 2012 r. godz. 23:18
~elżunia
Szanowna pani Mizero nie jesteśmy miasteczkiem galicyjskim .Galicja skończyła się w 1918 r a resztki tego tworu okresu rozbiorowego przetrwały do początku lat 40-tych. Czyżby w Rozwadowie ostały się jakieś formy przetrwalnikowe tego niechlubnego okresu w dziejach Polski ? Galicja teraz leży w Hiszpanii.
+0-0
Wtorek, 17 lipca 2012 r. godz. 21:17
~sroka
Do ferty i innych sokolarzy. Krzyczcie krzyczcie, ale nikt d.... nie ruszy by przejąć inicjatywę. A jaki pomysł na tego sokoła? Co utopić miliony a potem z czego to utrzymać? Macie pomysł do dzieła uruchomić fundację, stowarzyszenie, przemyśleć, plan, działać. Jak znajdzie się grupa zapaleńców i dobrymi pomysłami to pewnie i grupy wsparcia się też odnajdą. Urzędnicy pewnie nic z tym nie zrobią bo i tak wg nich mają sporo do roboty. Tylko inicjatywa społeczna, oddolna.
+0-0
Wtorek, 17 lipca 2012 r. godz. 19:18
~pytanie
Czy tak rozumieć - środki zewnętrzne to jak dojna krowa. Tu UE.
+0-0
Wtorek, 17 lipca 2012 r. godz. 19:17
~ferty
Natychmiast zacząć remont Sokoła. Dość lekceważenia woli mieszkańców i kpin z historii miasta. Co to za dbałość o dziedzictwo historyczne, ludzie. Kpina.
+0-0
Wtorek, 17 lipca 2012 r. godz. 17:37
~lolo
a zrobic ponownie posterunek milicji - policji ! wraz z aresztem po cholere gliniarze maja kilkanascie razy dziennie przyjezdzac na rynek ze stalowej woli ? i przewozic paru chlopcow na wytrzezwienie ? tak byliby u siebie i nie musieli by myslec jak wrocic z st. woli na ryneczek !
+0-0
Wtorek, 17 lipca 2012 r. godz. 17:11
~Bardziej wnikliwe Oko
Szanowne "Oko" - warto zauważyć, że wszystkie instytucje kultury w Stalowej Woli mają identyczny budżet - biblioteka, MDK, Muzeum. Z tego, co mi wiadomo, to jedynie Muzeum ma na utrzymaniu wiecej niż jeden budynek - a właściwie to 5 obiektów. A pieniądze na "to coś" biorą się nie z tego skromnego budżeciku, tylko ze środków zewnętrznych (patrz: artykuł) - unijnych, ministerialnych, sponsorów. A aby takie pieniążki pozyskać, trzeba wykazać duże umiejętności i kompetencje. I należy się cieszyć, że są osoby, które dla Stalowej Woli "coś takiego" potrafią wykonać :-)
+0-0
Wtorek, 17 lipca 2012 r. godz. 17:05
~gosokol
Najpierw wyremontować Sokoła. Nie ma co zwlekać. Do dzieła.
+0-0
Wtorek, 17 lipca 2012 r. godz. 14:41
~kumpel
Popacz Ameryka
+0-0
Wtorek, 17 lipca 2012 r. godz. 13:14
~rakster
A nawet jakby powstała tam biblioteka to widziałbym tam książki Ks. Gaja-Piotrowskiego które są tak cięzko dostępne.
+0-0
Wtorek, 17 lipca 2012 r. godz. 13:06
~oko
Jak są pieniądze to i są sukcesy. A może Muzeum zrobi wreszcie "coś" bez tej dużej kwoty pieniędzy.
+0-0
Wtorek, 17 lipca 2012 r. godz. 13:04
~rakster
A Muzeum Regionalne nie mogłoby sie zająć Sokołem. Tam też mozna by coś zrobic związanego z historia Rozwadowa. Nie wiem na przykład działania wojenne na terenie Rozwadowa podczas ll wojny światowej.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.