Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 27 kwietnia 2024 r. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
 Wiadomości lokalne
» Pokaz mody inspirowany Stalową Wolą
» Chcą do Brukseli. Liderzy list w eurowyborach na Podkarpaciu
» Rozwój gospodarczy miasta. Nadleśnictwo apeluje o poszukiwanie alternatywnych rozwiązań
» Podsumowanie działań sfinansowanych ze środków norweskich
» Częste awarie sygnalizacji na skrzyżowaniu Chopina i Okulickiego
» Na Swołach zawalił się mostek
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
» Co można podarować mamie na urodziny?
» Majówka 2024 - PROGRAM
» Andrzej Szlęzak będzie mówił o problemach powiatu. Wiele spraw jest "bagnistych"
» Pędził 132 km ulicą Energetyków
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Kabaret Młodych Panów
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Kultura

Poniedziałek, 21 maja 2012 r. godz. 20:56     /Magdalena Rodecka/
Sybilla 2011. Dwie nominacje dla Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

Jedną z nominacji Muzeum Regionalne zdobyło w kategorii Sztuka za wystawę Stefan Norblin. Artysta wszechstronny.
Jedną z nominacji Muzeum Regionalne zdobyło w kategorii "Sztuka" za wystawę "Stefan Norblin. Artysta wszechstronny".
Fot. Jacek Rodecki
"Stefan Norblin. Artysta wszechstronny" oraz "Matki, żony i... traktorzystki - czyli o Polkach w socrealizmie", to dwie ekspozycje Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, które zdobyły nominacje w Sybilli 2011, corocznym konkursie ogłaszanym i nadzorowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem konkursu jest uhonorowanie najciekawszych projektów ze wszystkich dziedzin działalności muzealnej, wyrażenie uznania dla pracy twórców i realizatorów dokonań muzealnych oraz upowszechnianie nowatorskich rozwiązań organizacyjnych. W jury konkursu zasiadają wybitni przedstawiciele świata nauki i kultury.

Na tegoroczną XXXII edycję konkursu wpłynęło 181 zgłoszeń z instytucji muzealnych z całego kraju, spośród których przyznano 9 nagród w 10 kategoriach. W każdej kategorii przyznawano tylko cztery nominacje, spośród których wyłoniony był zwycięzca.

Stalowowolskie Muzeum Regionalne na trzy zgłoszone wystawy, otrzymało aż dwie nominacje, w kategorii "Sztuka" - "Stefan Norblin. Artysta wszechstronny" oraz "Wystawy historyczne" - "Matki, żony i... traktorzystki - czyli o Polkach w socrealizmie" kontra "Listy z przeszłości".

MAŁE MUZEA WCHODZĄ DO WIELKIEJ GRY

Ogłoszenie wyników na "muzealnego Oskara" odbyło się 18 maja 2012 roku, podczas Międzynarodowego Dnia Muzeów w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Profesor Jan Skuratowicz, przewodniczący jury, w sposób szczególny docenił Muzeum Regionalne w Stalowej Woli oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie, stwierdzając, że "to są muzea, które chcą coś robić". Co roku mimo skromnego budżetu, przygotowują bardzo ciekawe programy.

- "Wielkie muzea, które dysponują ogromnymi finansami, ogromnymi zespołami ludzi, ogromnymi zbiorami, jak Muzeum Narodowe, Zamek, Wilanów, z tymi małymi placówkami, które często jak się okazuje potrafią wygrać z tymi renomowanymi firmami na zasadzie ciekawego projektu, ciekawej wystawy i pełnego zaangażowania. I to widzę jako bardzo ciekawą tendencję od lat trwającą, która jest dla mnie budującą tendencją, patrząc na to co się dzieje w muzealnictwie. A jak Państwo wiecie ja muzealnikiem nie jestem, jestem historykiem sztuki, zajmuję się architekturą rezydencjonalną, więc nieco czymś innym. Ale to jest taka konstatacja z zewnątrz człowieka, która mnie bardzo cieszy, że także i te małe muzea wchodzą do puli, do wielkiej gry" - mówił profesor.

Stalowowolskie Muzeum znalazło się wśród nominowanych obok Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Zamku Królewskiego na Wawelu.

A zwycięzcami Sybilli 2011 zostali: Muzeum Narodowe w Warszawie w kategorii "Wystawy. Sztuki" za "Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968 z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie", Muzeum Narodowe w Szczecinie w kategorii "Wystawy historyczne" za "Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku", Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy w kategorii "Wystawy etnograficzne i archeologiczne" za "Ostrów Lednicki. Pod niebem średniowiecza", Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w kategorii "Wystawy techniki" za "Exploseum - Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg", Muzeum Stutthof w Sztutowie w kategorii "Wystawy i inne przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej" za "Sztutowo czy Stutthof? Krajobraz pamięci i martyrologii w perspektywie interdyscyplinarnej na podstawie projektu realizowanego przez Muzeum Stutthof w Sztutowie w latach 2010-2011", Muzeum Narodowe we Wrocławiu w kategorii "Opracowania naukowe, publikacje i wydawnictwa multimedialne" za "Ikonografia Dolnego Śląska. Pocztówki, t. I-II", Muzeum Początków Państwa Polskiego w kategorii "Konserwacja muzealiów" za "Konserwacja zespołu rzeźb średniowiecznych w ramach projektu "Ochrona dziedzictwa kulturowego w Muzeum Początków Państwa Polskiego - Etap I", Muzeum Narodowe w Poznaniu w kategorii "Przedsięwzięcia edukacyjne" za "5 zmysłów. Audiodeskrypcja" oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku w kategorii "Zarządzanie i organizacja, w tym inwestycje muzealne" za "Galicyjski Rynek - budowa sektora miejskiego w Parku Etnograficznym w Sanoku".


Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 22 maja 2012 r. godz. 07:50
~Antonio Brandwicki
Nie nauka lecz chęć szczera zrobi z ciebie prawdziwej sztuki konesera (cel nadrzędny: mieć tego w domu przynajmniej parę sztuk/w zasadzie to może wisieć do góry nogami i tak nikt się nie kapnie)
+0-0
Poniedziałek, 21 maja 2012 r. godz. 23:19
~sroka
Gratulacje dla zespołu. Muzeum w St. Woli nie należy do tych niskobudżetowych, do takich zapewne należą placówki w Brzozowie, Jaśle. Ale trzeba przyznać rację, że zespół naszego muzeum potrafi zdobywać środki i to duże. Chyba bez przesady będzie stwierdzenie że placówka ze Stalowej Woli jest przynajmniej w pierwszej 3 najprężniejszych w województwie, choć nie jest na utrzymaniu włodarzy Podkarpacia. Swoją drogą po tych kilku-kilkunastu latach, w których Muzeum Regionalne z STW zawstydza centralne jednostki dyrektorzy leniwych placówek muzealnych żyjących z budżetu wojewódzkiego powinni pójść do odstrzału. Nie pójdą jednak bo to często osoby z klucza partyjnego.
+0-0
Poniedziałek, 21 maja 2012 r. godz. 21:14
~rst
Serdeczne gratulacje! I to jest najlepsza promocja dla Stalowej Woli!
+0-0
Poniedziałek, 21 maja 2012 r. godz. 21:04
~Entuzjaści
Gratulujemy i skromnie oraz nieśmiało pytamy? Ile wynosi ten skromny budżet, ten przysłowiowy "wdowi grosz" pozwalający na przygotowanie tylu ciekawych i docenianych inicjatyw (o ile nie jest to najpilniej strzeżona tajemnica NATO)....
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.