Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 6 maja 2024 r. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
 Wiadomości lokalne
» Renata Knap wiceprzewodniczącą w Sejmiku Województwa Podkarpackiego
» Bez zaskoczenia? Zarzeczny starostą, Sobieraj wicestarostą
» Ryszard Andres przewodniczącym Rady Powiatu siódmej kadencji
» Escape van w Stalowej Woli
» Majówka w powiecie stalowowolskim. Kolizje i nietrzeźwi kierowcy
» Noc Muzeów 2024
» Niebawem remont mostu na Czarnieckiego. Będą utrudnienia
» Przy PSP nr 5 powstał ogród społeczny
» Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum COP
» W Dniu świętego Floriana
» Jak działają darmowe pożyczki?
» Krzyszot Faraś na torze wyścigowym w Kielcach
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Kraina Śpiochów - spektakl
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» MBP: opowiedzą, jak zdobyli Kilimandżaro
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» MBP: Teresa Monika Rudzka
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Czwartek, 1 marca 2012 r. godz. 13:02     /Anna Tomczyk/
Pamiętajmy dziś o "żołnierzach wyklętych" z naszych okolic

- Ci patrioci już odeszli bez nagrody i uznania ich pracy w działalności patriotycznej. Jesteśmy zobowiązani pamiętać o nich, bo oni żyli i walczyli z dewizą: Bóg, Honor, Ojczyzna - mówił o żołnierzach wyklętych z regionu radny Zbigniew Paszkiewicz.
- "Ci patrioci już odeszli bez nagrody i uznania ich pracy w działalności patriotycznej. Jesteśmy zobowiązani pamiętać o nich, bo oni żyli i walczyli z dewizą: Bóg, Honor, Ojczyzna" - mówił o "żołnierzach wyklętych" z regionu radny Zbigniew Paszkiewicz.
Fot. Jacek Rodecki
W ubiegłym roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę o Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", który obchodzony jest 1 marca. Postaci zwanych "żołnierzami wyklętymi" nie brakowało w naszym regionie. O ich upamiętnienie upomniał się radny Zbigniew Paszkiewicz. - "Ci patrioci już odeszli bez nagrody i uznania ich pracy w działalności patriotycznej. Jesteśmy zobowiązani pamiętać o nich, bo oni żyli i walczyli z dewizą: Bóg, Honor, Ojczyzna" - mówił radny.

Na wniosek Paszkiewicza rada uczciła pamięć "wyklętych" stalowowolan i mieszkańców regionu oraz oddała im hołd minutą ciszy i modlitwą. Radny przypomniał, że "żołnierze wyklęci" to polscy obywatele, którzy nie zgadzali się na narzuconą na radzieckich bagnetach z Moskwy Polsce po wojnie władzę. Świadectwem ludzi żyjących w tamtych czasach jest list, który w 1947 roku został zamurowany w ścianie kuźni HSW.

- "Przeszło 20 tysięcy Polaków zginęło w walce lub zostało zamordowanych w katowniach urzędu bezpieczeństwa lub NKWD. W więzieniach, obozach pracy przebywało przeszło 250 tys. obywateli Polski, a działo się to po tzw. wyzwoleniu. Nasze miasto zostało szczególnie doświadczone tymi represjami" - wspominał Paszkiewicz.

Mieszkańcy m.in. Stalowej Woli, Niska, Rozwadowa, Charzewic i Tarnobrzega byli aresztowani za działalność patriotyczną już w 1944 roku, kiedy jeszcze cała Polska nie była zajęta przez armię radziecką. - "Jesienią '44 wielu stalowowolskich inżynierów i patriotów zostało wywiezionych do obozów pracy na wschód. Nie wszyscy wrócili do swoich rodzin, a ich szczątki spoczęły w łagrach na Sybirze" - podkreślił radny.

Ich nazwiska można odczytać na tablicy upamiętniającej, która znajduje się na ścianie stalowowolskiej Bazyliki Konkatedralnej pw. Matki Bożej Królowej Polski. W kolejnych latach 1947 - 48 aresztowana była stalowowolska i rozwadowska młodzież, działająca w organizacjach patriotycznych. - "Wielu młodych licealistów i gimnazjalistów trafiło do więzienia. Zmarnowano im życie" - mówił Paszkiewicz.

Wśród osób, które doświadczyły represji był m.in. Wacław Górski, założyciel i dyrektor Szkoły Podstawowej w Stalowej Woli, której jest dziś patronem. Rada miejska w poprzedniej kadencji uczciła pamięć Górskiego nadając jego imię jednej z ulic na Posaniu.

Za patriotyczną działalność mieszkańcy naszego miasta i regionu trafiali nie tylko do więzień i obozów pracy. Część z nich była skazywana na śmierć. - "Władze komunistyczne zadbały o to, aby ich rodziny żyły z piętnem, że ich bliscy nie byli patriotami, ale bandytami. To było dla nich bardzo bolesne" - zakończył swoją wypowiedź radny.

Zobacz więcej:
- Encyklopedia: Paszkiewicz Zbigniew

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Niedziela, 4 marca 2012 r. godz. 12:03
~estel
krakus, każdy może sobie zobaczyć co podlegało Departamentowi VI (MBP) i każdy może przeczytać 'Więziennictwo'. Jak widać dla jednych 'Więziennictwo' oznacza nadzór nad więzieniami, a dla takich jak ty oznacza: ble, ble... Wg ciebie pewnie strony dzisiejszej Służby Więziennictwa też kłamią odnośnie historii więzienia na Montelupich w Krakowie. Napisz do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, któremu podlega m in historia związana z Westerplatte i żołnierzy, iż uczą na kłamstwie odnośnie mjr Mieczysława Słabego. Dobrze, że jeden krakus zna prawdę gdy wszyscy w koło kłamią, no i jeszcze Sibi. Może przejdźcie się 12 marca do Wawy, wszak rocznica śmierci miłującego prawdę jak wy Bieruta.
+0-0
Niedziela, 4 marca 2012 r. godz. 09:30
~krakus
do estel . Cyt. twojej wypowiedzi ''Po za tym wszystkie więzienia należały do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, czyli powszechnie znanego jako UB'' Moja odpowiedz. Ble, ble ble Tylko Ty tego oczywiscie nie napisałes jak wciąż powtarzasz gdy jesteś złapany na kłamstwie!
+0-0
Sobota, 3 marca 2012 r. godz. 18:47
~Paligłupek Naćpanek
Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej Babci, że zachowałam się jak trzeba .........Pytanie za 100 punktów. .....Czy ktoś wie, kto to powiedział i kiedy? Dzisiaj, miała by 84 lata. No, ale nam się zachciało komunizmu i palikota.
+0-0
Sobota, 3 marca 2012 r. godz. 16:01
~estel
Po za tym wszystkie więzienia należały do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, czyli powszechnie znanego jako UB. Szkoda, że ci o tym nie napisali w notatce z Przemyśla.
+0-0
Sobota, 3 marca 2012 r. godz. 15:32
~estel
a czy ja pisałem o wikipedii? chyba naprawdę masz problem ze zrozumieniem tekstu
+0-0
Sobota, 3 marca 2012 r. godz. 15:23
~o. Prawdziwek
Wszystkie największe ugrupowania polityczne poza PiS, a więc PO, PSL, SLD czy Ruch Palikota, realnie reprezentują interesy lobby postkomunistycznego, a więc kontynuatora grupy politycznej, która za Piłsudskiego była zdelegalizowana jako obca agentura.
+0-0
Sobota, 3 marca 2012 r. godz. 07:25
~krakus
''estel'' - kolejna bzdura !Wiedza to nie Wikipedia! Dotyczy to też ''wiedzy'' niekrakusa Mały cytat z akt sprawy. ''Po zakończeniu dochodzenia w Przemyślu przez Informację wojskową przy 8 oddz.WOP akta sprawy mjr. Słabego zostały przekazane Oddziałowi Informacji OW5 w Krakowie. 25 XI 1947, po. szefa III Sekcji por. Drożyński wydał postanowienie o wszczęciu śledztwa.''
+0-0
Piątek, 2 marca 2012 r. godz. 22:17
~Sibi
@estel, to są fakty, w które takim zakłamańcom jak ty trudno uwierzyć. Szkoda czasu na więcej komentarza.
+0-0
Piątek, 2 marca 2012 r. godz. 21:34
~mieszkaniec RST
Panie Paszkiewicz, zachowuje się Pan jak kameleon. Jak długo na potrzeby wyborcze będziemy dzielić tych co oddali życie za naszą ojczyznę. Dlaczego nie pamiętamy o tych co umacniali przez wiele lat naszą suwerenność.
+0-0
Piątek, 2 marca 2012 r. godz. 17:44
~nie krakus
krakus, więzienie Montelupich, w którym był więziony mjr Słaby było więzieniem UB. Za nim zarzucisz komuś cokolwiek zapoznaj się z historią. Cytat: "Po 1945 w budynku znajdowało się ciężkie więzienie Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD, przez które przeszło kilka tysięcy polskich żołnierzy, głównie z Armii Krajowej oraz WiN" źr Wikipedia
+0-0
Piątek, 2 marca 2012 r. godz. 14:40
~estel
A co do tego ma w jakim był więzieniu? Czy ja pisałem kto sprawował nadzór nad więzieniem, albo do kogo należało? Już chyba nie masz co wymyślać. Był aresztowany przez UB i przesłuchiwany przez UB
+0-0
Piątek, 2 marca 2012 r. godz. 14:18
~krakus
estel- po raz kolejny sie mylisz by nie powiedzieć kłamiesz. Nie był w więzieniu UB tylko w wiezieniu Informacji Wojskowej. Wiecej faktów a mniej polityki!
+0-0
Piątek, 2 marca 2012 r. godz. 13:11
~estel
krakus, jak zwał tak zwał. Dla Ciebie może być nawet, że potknął się, ot nieszczęśliwy wypadek. A w katowni UB był też przypadkiem. W ogóle jak był chory to po co chodził do UB, zamiast leżeć w szpitalu albo siedzieć w domu. Teraz pewnie po Twojemu jest prawdziwie.
+0-0
Piątek, 2 marca 2012 r. godz. 12:17
~krakus
estel- wsród prawdziwych informacji zamiesciłeś kłamstwa o mjr Słabym ! Co do UB Kto i Jak!
+0-0
Piątek, 2 marca 2012 r. godz. 11:57
~estel
krakus, a czy ja pisałem że śp Słaby nie ma grobu? Napisałem ogólnie gdzie są ich groby? Podobnie jak Sibi, jeden przykład stanowi u Ciebie całość. Rozumiem, że kłamstwem jest iż Pilecki, Dekutowski czy Ciepliński mają groby, albo Inka. Szkoda że jeszcze nie napisałeś że Skalski też ma grób, ba ostatecznie łaskawie kary śmierci nie wykonano, a nawet został generałem. Więc nie ma o czym w ogóle mówić. "jako", mjr Słaby zmarł, to prawda, ale w wyniku świadomego nie udzielanie pomocy medycznej w chorobie wrzodowej. Kto mu nie udzielił? UB? Był również poddany brutalnemu śledztwu, co wpłynęło na pogorszenie jego stanu zdrowia. Wyrywanie paznokci na żywca, bicie pałką czy kopanie nikogo jeszcze nie wyleczyło. Czy chcesz czy nie, jest zaliczany do ofiar UB, czasu władzy ludowej.
+0-0
Piątek, 2 marca 2012 r. godz. 10:52
~Tom
Sibi pierwszy obronca prez Szlęzaka twoje wypociny nie sa godne publikacji lecz ubikacji. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM AK I PODZIEMIA
+0-0
Piątek, 2 marca 2012 r. godz. 10:51
~jako
''estel'' mjr Słaby nie został zamordowany! tylko zmarł w krakowskim wiezieniu z powodu choroby wrzodowej. Aresztowany za wspólpracę z WiN - referat ''Z'' wywiadu wojskowego WiN w Przemyślu. Jego meldunki odbierała Maria Welker/ps Marta/ a od 1946 roku Helena Mościcka /ps Zbysia/
+0-0
Piątek, 2 marca 2012 r. godz. 10:25
~krakus
Do ''estel'' Kłamiesz ! Grób mjr Słabego jest w Krakowie na cmentarzu wojskowym!
+0-0
Piątek, 2 marca 2012 r. godz. 10:04
~estel
Sibi naczytałeś się książek w stylu "Łuny w Bieszczadach" i za pewne naoglądałeś takich seriali jak ten: Powstał serial o "bandytach z AK" "Gazeta Wyborcza": Prymitywni bandyci z AK brutalnie mordują gości na prawosławnym weselu, panna młoda ginie od strzału w tył głowy - to jedna z pierwszych scen serialu emitowanego w białoruskiej telewizji. Siejący strach oddział akowców powstrzymują dopiero dobrzy radzieccy oficerowie. Jak pisze na łamach dziennika Andrzej Poczobut, w serialu "Smiersz" ("Śmierć szpiegom"), którego akcja rozgrywa się jesienią 1945 roku, oddział AK został przedstawiony jako "mieszanina prymitywnych bandytów i byłych kolaborantów", których powstrzymać mają "trzej odważni oficerowie sowieckiego kontrwywiadu wojskowego". Serial był reklamowany jako wspólny rosyjsko-białoruski projekt, jednak produkcją zajęło się rosyjskie studio filmowe - informuje "GW". Jak pisze "GW", autorzy serialu odżegnują się od polityki. Reżyser Zinowij Rojzman tłumaczył białoruskiej prasie, że "Smiersz" to film przygodowy, który opowiada o miłości - czytamy w dzienniku.
+0-0
Piątek, 2 marca 2012 r. godz. 09:55
~estel
Sibi, to taki typowy, prosty człowiek, który w dalszym ciągu żyje propagandą \'zaplutych karłów\'. Oddział Burego dokonując pacyfikacji pozbawił zycia ok 80 os, i jest to bodajże jedyna taka akcja. Natomiast jak twój prezydent Bierut podpisał 2.5 tysiąca wyroków smierci to Ty juz o tym nie wspomniesz, bo to ok? To może napisz jakich zbrodni dokonali Pilecki, Inka, Dekutowski, Ciepliński, napisz co złego uczynili żołnierze batalionu Zośka że uwięziono ich, torturowano, zabito jak Anodę. Co złego zrobił Skalski po powrocie z Wielkiej Brytanii jak inni piloci, że zostali zamknięci, torturowani w bestialski sposób? Co zrobili żołnierze walczący pod Monte Cassino, że dostawali wyroki śmierci w tym Twojej legalnej Polsce? Co zrobili obrońcy Westerplatte że zostali uwięzieni i zamordowani jak kpt Słaby? I mógłby tak wymieniać bez końca. Tylko powiedz mi jedno, gdzie są ich groby? Bo gdzie gdzie grób twego Bieruta, to wiem. Na powązkach, w alei zasłużonych, a tamci? Na wyspisku śmieci! Pilecki napisał o tym systemie, że Oświęcim w porównaniu z nim, to była igraszka. I Ty to nazywasz Polską i bronisz.
+0-0
Piątek, 2 marca 2012 r. godz. 08:07
~Sibi
Oddział „Burego” w dniach od 29 stycznia do 2 lutego 1946 roku dokonał okrutnych pacyfikacji kilku białoruskich wsi na Podlasiu. „Bury” i jego żołnierze, także przypomniani na wystawie, są odpowiedzialni za mord trzydziestu furmanów oraz pacyfikację czterech wsi w powiecie Bielsk Podlaski na przełomie stycznia i lutego 1946 roku, gdzie łącznie zamordowano osiemdziesiąt osób, w tym również dzieci, starców i kobiety. Bezsporną winę „Burego” za tę zbrodnię wykazało śledztwo... wszczęte kilka lat temu przez białostocki Instytut Pamięci Narodowej. Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu przez trzy lata prowadził śledztwo „w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości, popełnionych w okresie od 29 stycznia do 2 lutego 1946 roku na terenie powiatu Bielsk Podlaski w celu wyniszczenia części obywateli polskich z powodu ich przynależności do białoruskiej grupy narodowej o wyznaniu prawosławnym”. Chodziło o zbrodnie, które popełnił oddział „Burego” na furmanach w Puchałach Starych, na mieszkańcach wsi Zanie, Zaleszany, Szpaki, Końcowizna... Śledztwo 30 czerwca 2005 roku prokurator umorzył, ponieważ – stwierdzono w orzeczeniu – „sprawcy już nie żyją”. Romual Rajs "Bury": http://pl.wikipedia.org/wiki/Romuald_Rajs
+0-0
Piątek, 2 marca 2012 r. godz. 08:04
~Sibi
"... Bóg, Honor, Ojczyzna" - mówił radny." I właśnie w ich imię podrzynali gardła Litwinom, czy Ukraińcom.
+0-0
Piątek, 2 marca 2012 r. godz. 07:47
~!
Postaw "żołnierzy wyklętych" musimy się uczyć ,że nawet w sytuacjach diametralnie trudnych trzeba zachować się z godnością czyli nie być sprzedawczykiem czy szmatławcem,ani tym,który za parę groszy zrobi przekręt,którego nikt nie zauważy.Oni nie chcieli oddać ojczyzny w takie ręce,ręce ludzi nieuczciwych,wyszkolonych przez sowiecką mentalność.Ich prześladowcy mają się dobrze,choć są draniami.Ta mizeria wychowała pokolenia,które finansowo mają się bardzo dobrze i śmieją się w oczy tym,którzy modlą się za ofiary katastrofy smoleńskiej.
+0-0
Piątek, 2 marca 2012 r. godz. 07:21
~asese
Panie radny a ilu polaków zginęło z rąk tych oprawców teraz tzw.żołnierzy wyklętych?????
+0-0
Piątek, 2 marca 2012 r. godz. 07:12
~beck
Kim by byli dzisiaj ludzie wychodzący z lasu z karabinami maszynowymi i strzelajacy do policjantów ,żołnierzy burmistrzów bo im się system nie podoba? Jak by ''skończyli'' ?
+0-0
Czwartek, 1 marca 2012 r. godz. 22:52
~m
ewcia cos wie albo tatus lub dziadek ubek jej to podpowiedzial .Ale moze przejzy na oczy i zrozumie swoj blad
+0-0
Czwartek, 1 marca 2012 r. godz. 22:22
~Polak
Zapraszam do Rzeszowa na Marsz Żołnierzy Wyklętych organizowany przez Narodowy Rzeszów można wejść na ich stronę i dowiedzieć się o szczegółach marszu. Kto czuje się patriotą i chce uczcić ich poświęcenie i ofiarę jaką złożyli dla Polski powinien pojawić się na marszu. Rzeszów od Stalówki nie jest tak daleko. Ja jadę
+0-0
Czwartek, 1 marca 2012 r. godz. 21:04
~ewa
najlepsi są ci z AK-a kury,a kaczki
+0-0
Czwartek, 1 marca 2012 r. godz. 19:27
~Patriota
Pamięć o bohaterach podziemia niepodległościowego została przez komunistyczną propagandę skazana na zakłamanie i zapomnienie przeciwstawmy się temu NIE DAJMY ZGNOIĆ POLEGŁYCH ! ŻOŁNIERZE WYKLĘCI ZE WSZYSTKICH OKRĘGÓW KLĘKAM NA KOLANA SKŁADAM HOŁD DLA BOHATERÓW! BIAŁO CZERWONA FLAGA W MOIM SERCU BITA TKWI WY SKOŃCZYLIŚCIE W TYCH BARWACH BLADA TWARZ I PLAMA KRWI http://www.youtube.com/watch?v=iHil7koBSII
+0-0
Czwartek, 1 marca 2012 r. godz. 18:49
~x
Wyklęci są ci co po tylu latach uznali o tym aby to przypomnieć wstyd!
+0-0
Czwartek, 1 marca 2012 r. godz. 18:45
~s
Wyklęci kto to jest? Po 23 latach dowiaduję się że komuna ukrywała jakieś świństwo które nagle słuszni odkryli KONIEC ŚWIATA
+0-0
Czwartek, 1 marca 2012 r. godz. 14:02
~LKR Driver
Jak nie RNI to znowu ... RTA. Ręce opadajom. Za stodoło jeździć kozami jak nie umieta autami powozić, i jeszcze do Miasta się pchata.
+0-0
Czwartek, 1 marca 2012 r. godz. 13:29
~kgp
POWSTAŁA KOLEJNA GRUPA ''ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH'' To Ci min spod Lenino. Ktoś pamieta o nich i Ich rodzinach Panowie radni i Panie Paszkiwicz???
+0-0
Czwartek, 1 marca 2012 r. godz. 13:24
~123
Szkoda,że w mediach (szczególnie TV) nic o tym nie słyszałem.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.