Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 6 maja 2024 r. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
 Wiadomości lokalne
» Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum COP
» W Dniu świętego Floriana
» Jak działają darmowe pożyczki?
» Krzyszot Faraś na torze wyścigowym w Kielcach
» Donice i ławki na Wojska Polskiego do przeglądu
» Zaśpiewali koncertowo
» Społeczny ogródek przy "Siódemce" już zachwyca
» Z Sejmiku do Brukseli? Renata Butryn z 10 miejsca ubiega się o mandat
» Mieszkańcy mają głos. Ruszają konsultacje w sprawie powstania Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola
» Kochany: myśliwi upamiętnili 80. rocznicę zamordowania żołnierzy Armii Krajowej
» Komunikat MZK: bieg uliczny przyczyną wyłączenia przystanków z obsługi pasażerskiej
» 60-letni kierowca miał blisko 2 promile alkoholu
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Kabaret Młodych Panów
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Gospodarka

Poniedziałek, 16 stycznia 2012 r. godz. 09:40     /Anna Tomczyk/
Stalowowolanie są wykorzystywani w pracy

Ponad 71 proc. uczestników sondy Stalowka.NET czuje się wykorzystywana przez pracodawców pracują na podstawie umów zleceń lub o dzieło.
Ponad 71 proc. uczestników sondy Stalowka.NET czuje się wykorzystywana przez pracodawców pracują na podstawie umów zleceń lub o dzieło.
Fot. Jacek Rodecki
Przez ostatni tydzień pytaliśmy naszych czytelników czy czują się wykorzystywani przez pracodawców pracując długotrwale na podstawie umów zleceń lub o dzieło. Ponad 71 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco na to pytanie. Zdecydowaną większość stanowią zatrudnieni na umowę zlecenie.

Ponad 52 proc. osób, które wzięły udział w sondzie Stalowka.NET uważa, że są wykorzystywani przez pracodawców pracując ponad rok na umowę zlecenie. Następną grupą są pracownicy pracujący dłużej niż rok na umowach o dzieło. Stanowią oni 19 proc. tych, którzy czują się wykorzystywani w pracy.

- "Nasz kraj w dziedzinie długotrwałego zatrudniania na podstawie tego typu umów zajmuje niechlubne pierwsze miejsce wśród państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju" - podkreśla Henryk Szostak, szef "Solidarności" w HSW.

Zdaniem Szostaka "umowy śmieciowe" degradują społecznie i zawodowo pracowników, a także obniżają ich przyszłe świadczenia emerytalne. Obniżanie w ten sposób przez pracodawców składek emerytalno - rentowych z kolei wpływa na rosnący deficyt w systemie emerytalno - rentowym.

Jak zaznaczył szef "Solidarności" HSW problem ten dotyczy głównie młodych ludzi, którzy wchodząc na rynek pracy nie mają wyboru i z konieczności podejmują pracę na niekorzystnych dla nich umowach. Według "S" każdy pracownik powinien mieć odprowadzane składki, ponieważ tylko w ten sposób mogą pracować na swoją przyszłość.

14,8 proc. stalowowolan, którzy wzięli udział w naszej sondzie nie ma zdania na ten temat. Co ciekawe 13,8 proc. uznało, że pracuje na podstawie "umów śmieciowych" od dłuższego czasu i jest im z tym dobrze.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 17 stycznia 2012 r. godz. 22:01
~jaga.
ateist, co za bzdur y piszesz?u nas kapitalizmu nie ma,dawni partyjniacy zabrali panstwowe przedsiebiorstwa i teraz wielcy bogacze,tu przyklad debila palikota.Po smierci wszyscy oprocz ateistow beda mieli prace i pieniadze na innym swiecie.
+0-0
Wtorek, 17 stycznia 2012 r. godz. 13:33
~ateist
Problem jest złożony. 1. Pracodawca. Trzydzieści lat temu w Polsce pojawił się kapitalizm. Wszyscy byli tym zachwyceni, tylko, że nikt nie zwrócił uwagi na zagrożenia społeczne. Nagle wielu osobom, które założyły przedsiębiorstwa od dużych pieniędzy po prostu w głowach się poprzewracało. Zaczęli siebie traktować jak wyższą sferę, niedostępną dla zwykłych zjadaczy chleba, mimo, że z butów wystawała słoma całymi szczecinami. Wtedy też wykreowane zostały stosunki pracodawca-pracownik, które egzystują w kulawej formie do dzisiaj jako folwark kapitalistyczny. Dla nowobogackich busines był wszystkim religią, celem, sensem życia i tą aurę roztaczał na pracowników. Pracodawca jako pan i władca dzieli i rządzi. 2. Pracownik. Po okresie PRL'u ludzie, którzy pracowali w sektorze państwowym również nie umieli się znaleźć w nowej rzeczywistości. Trzeba było pracować, co dla wielu było szokiem. Brak chęci lub możliwości przekwalifikowania się odbijają się do dzisiaj czkawką w nostalgicznych wspomnieniach socrealizmu. Pracownik też traktuje niektóre aspekty pracy nijako należące mu się z urzędu typu a to papier do domowej drukarki, a to paliwko, a to kawka do domowej spiżarni, telefonik za granicę itp. itd. Istnieje też mentalność - jak szef daje się w bańkę zrobić to dlaczego nie? 3. Państwo. Państwo drze z przedsiębiorców ile fabryka dała. Bo w kapitaliźmie z kogo ma? 90 % pracodawców to małe firmy. Koszty pracownicze są naprawdę spore bo za 1000 zł pensji płaconej pracownikowi, 600 zł trzeba oddać państwu, do tego dochodzi podatek dochodowy 19% i VAT 23 %, a na to wszystko trzeba zarobić. Państwa nie interesuje, czy kontrahent zapłacił czy nie, czy ma się pieniądze czy nie. Jak się nie zapłaci to po kilkunastu dniach komornik po prostu blokuje konto i to bez żadnego wyroku sądowego. Do tego masa organów kontrolujących.
+0-0
Wtorek, 17 stycznia 2012 r. godz. 11:59
~pacjentka
a co pip na to że firma impel zatrudnia pracowników z II grupą inwalidztwa a dotychczasowi pracownicy chcąć się utrzymać w pracy załatwiają na gwałtu rety te grupy i w ten sposób w Polsce produkujemy na masową skalę inwalidów tylko czekać jak będą mogli pracować tylko z I grupą inwalidztwa tylko jak taki pracownik może sie wywiążać ze swoich obowiązków kiedy on jest tak poważnie chory przecież zdrowy nie otrzymuje drugiej czy trzeciej grupy to jest chore Polska kraj inwalidów i że za to nie ma się kto wziąć
+0-0
Wtorek, 17 stycznia 2012 r. godz. 09:28
~obserwator
Pytam się co robi i za co biorą pieniądze pracownicy PIP ilu ukarali nieuczciwych pracodawców. A może niech się pochwalą ilu ostrzegli przed kontrolą, bo tu będą mieli więcej osiągnięć. Nie mogę tego zrozumieć jak to sprzedawczyni w sklepie może przez okres 3 miesięcy pracować na czarno, gdzie inspektorzy, gdzie kontrole w głowie mi się nie mieści, za czasów PRL coś takiego nie mogło mieć miejsca, a dziś. Do d..y z taką demokracją- to wczesny komunizm .
+0-0
Poniedziałek, 16 stycznia 2012 r. godz. 22:05
~precz z komuną
Niech mi wejdzie po miedzy mnie a mojego pracodawce jakaś frańca z związku a mnie popamięta. Won od moich pieniędzy. Gońcie się komuniści.
+0-0
Poniedziałek, 16 stycznia 2012 r. godz. 20:28
~Stary
Po pierwsze trzeba skończyć z tym,ze związki są opłacane z kasy państwa,że związkowca-działacza nie można zwolnić nawet wtedy jak ma poważne uchybienia w pracy,a później można rozmawiać z pozycji równy z równym!
+0-0
Poniedziałek, 16 stycznia 2012 r. godz. 18:49
~miro
Czy Pan Panie Szostak i Panu podobni zwiazkowcy możecie sie na chwile zatrzymać, ale poczatkiem la 90-tych i tam pozostać na bardzo długą chwile. Czy Pan Panie Szostak potrafi Pan założyć firmę i zatrudnić tylko 3 pracowników z minimalnym wynagrodzeniem? Czy Pan Panie Szostak oprócz gadania wyprodukował Pan coś i znalazł nabywcę. Oczywiście wyprodukował Pan tony papierów, ale z tego co widzę całą tą makulaturę i tach kupili Chińczycy. Może już czas Panie Szostak założyć własną firmę, uciec od tego wrednego pracowania jako najemny pracownik i założyć własną firmę. Życzę Panu powodzenia i wypłacania ludziom pensji na poziomie średniej krajowej i oczywiście niech Pan nie zapomni o tzw. 13-tce
+0-0
Poniedziałek, 16 stycznia 2012 r. godz. 16:31
~xp
To wina tej Solidarnosci oni dbaja tylko o swoje posady tak jest od lat i nikt tego nie zmieni zaczelo sie od Walesy pewnie jak umrze to go na wawelu pochowaja za zaslugi ten Nobel to sie ludzia nalezal a nie jemu dla zdrajcow niema miejsca w Polsce nawet tyle ile zajmuja ich stopy i ich grob teraz w Polsce nastanie moda na tzw samozatrudnienia ale to nieuratuje pracownikow.
+0-0
Poniedziałek, 16 stycznia 2012 r. godz. 15:02
~beko
wszystko winny pracodawca?!a moze ttak troche winy na zapał do pracy . oczywiscie jest masa pracowników chetnych do pracy ale wiekszosc tylko sciemnia i aby odbebnic 8 godzin idostac kase nic nie robiac.ja to zlikwitowałbym zasiłek bezrobotny to kazdy rzetenie by pracował. kiedys pracowac musiał kazdy a teraz sie nie opłaca bo ubezpieczenie jest państwo cos dołozy i co sie bedzie opłacac.czy ktos przeliczył ile kosztuje pracownik przy najnizszej krajowej?1032 na reke +586zus+56podatek (wiec prosze przeliczyc )ile zostaje dla pracodawcy z wypracowanej pracy pracownika rozliczmy siebie a potem narzekac jak nam ciezko
+0-0
Poniedziałek, 16 stycznia 2012 r. godz. 14:07
~!
Odpowiedzialność za to ponoszą ci co w czasie wyborów dali władzę w "ręce" PO.
+0-0
Poniedziałek, 16 stycznia 2012 r. godz. 13:04
~belfer
Widzisz, TD 40, byłeś przez lata okradany i nic nie zrobiłeś, by to przerwać. Dlatego dziś masz g...o, a twoja emerytura będzie g.wniana.
+0-0
Poniedziałek, 16 stycznia 2012 r. godz. 11:44
~TD 40
a co ty Szosti zrobiłeś by tą sytuację zmienić . -- z roku na rok tzw. państwo polskie ,odbiera kolejne prawa pracownicze , a ty siedzisz w wygodnym fotelu związkowym i nic z tym nie robisz , bo wolisz pierdzieć w stołek i w nosie dłubać .co do emerytur -to każdy kto przepracował 40 lat ma prawo żądać godnej emerytury , lub zwrotu pieniędzy które wydał na złodziejskie składki , bo ja sobie nie życzę , by ktoś robił na moją emeryturę bo ja na nią tyrałem całe życie , tym bardziej młody człowiek- bo za kasę z której okradał mnie całe lata tzw. polski rząd - mógłbym żyć , a nawet chorować ,jak wolny człowiek , którego na to stać - no Szosti , ruszaj d..ę w troki i załatw mi ,to , by złodziejski tzw. rząd polski oddał mi moje pieniądze ze składek i zmień przepisy które tak krytykujesz
+0-0
Poniedziałek, 16 stycznia 2012 r. godz. 11:12
~nielegalnie zatrudniony
Winni są nie pracodawcy, bo im się na to pozwala , całkowitą winę ponoszą instytucje zajmujące się ofertami pracy i płacy jak też nadzorem nad pracodawcą, jest ich w naszym województwie nie mało i wspaniałe opłacanie z naszych kasy w takich urzędach czas pracy i płacy nie jest łamany i to wszystko co ich obchodzi . Firm w samej Stalowej Woli gdzie pracownik zatrudniany jest na umowę 2 godziny dziennie a pracuje 10 godzin powstaje coraz więcej i pan inspektor o tym nie wie ?to za co on bierze taką kasę .
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.