Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
 Wiadomości lokalne
» Pożar auta na stacji paliw
» Kawka albinos. To rzadki widok - twierdzi Czytelnik
» Niech się święci 3 Maja!
» 33-latek kierował motocyklem. Miał blisko 3 promile
» Pokaz mody inspirowany Stalową Wolą
» Chcą do Brukseli. Liderzy list w eurowyborach na Podkarpaciu
» Rozwój gospodarczy miasta. Nadleśnictwo apeluje o poszukiwanie alternatywnych rozwiązań
» Podsumowanie działań sfinansowanych ze środków norweskich
» Częste awarie sygnalizacji na skrzyżowaniu Chopina i Okulickiego
» Na Swołach zawalił się mostek
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Kabaret Młodych Panów
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Poniedziałek, 9 stycznia 2012 r. godz. 11:04     /Anna Tomczyk/
Mniej urodzeń, więcej rozwodów, a kobiety tutaj rządzą

W stalowowolskim Urzędzie Stanu Cywilnego w ubiegłym roku zawarto 338 związków małżeńskich.
W stalowowolskim Urzędzie Stanu Cywilnego w ubiegłym roku zawarto 338 związków małżeńskich.
Fot. Jacek Rodecki
O 10 procent w porównaniu z poprzednim rokiem spadła liczba urodzeń w Stalowej Woli w 2011 roku. Nie jest to jeszcze jednak powód do niepokoju, ponieważ wciąż więcej stalowowolan rodzi się niż umiera. Martwić może jednak fakt, że jesteśmy coraz mniej stali w uczuciach - coraz rzadziej decydujemy się na małżeństwa i coraz częściej rozwodzimy.

Ze statystyk na 27 grudnia 2011 roku, które podała nam Joanna Szymczyk, rzecznik prasowy prezydenta miasta wynika, że w ubiegłym roku na świat przyszło 993 stalowowolan. Najwięcej urodzeń przypadło na sierpień - 120, a najmniej na kwiecień - 63. Większość wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta stanowią chłopcy.

Zdaniem rzecznik pocieszający jest fakt, że coraz więcej dzieci rodzą stalowowolanki, które mieszkają poza granicami kraju. W stosunku do 2010 roku wśród tej grupy odnotowano 20 proc. wzrost.

A na jakie imiona decydują się rodzice? - "Coraz bardziej popularne są nietypowe, niepolskie i nietradycyjne imiona, ale zapożyczone i bardzo udziwnione np. Pristilla, Roxana, Samir czy Tymoteusz" - poinformowała nas rzecznik.

Wśród dziewczynek urodzonych w 2011 roku królują Wiktorie i Weroniki. Najpopularniejsze męskie imiona to Kuba, Kacper i Michał.

W ubiegłym roku zmarło natomiast 659 osób. Najwięcej zgonów odnotowano w marcu i listopadzie. - "Ta statystyka jest na podobnym poziomie w ostatnich latach. Można twierdzić, że w Stalowej Woli utrzymuje się tendencja przeważającej liczby urodzeń nad zgonami w przeciwieństwie do ogólnopolskich statystyk" - podkreśliła Joanna Szymczyk.

SZYBKO BIERZEMY ŚLUB I SZYBKO SIĘ ROZWODZIMY

Niewielki, bo 5 proc. spadek widoczny jest w statystykach dotyczących liczby zawieranych małżeństw. W 2011 roku na ślubnym kobiercu stanęło 338 par. 101 z nich zdecydowało się na ślub cywilny, a 237 konkordatowy, co świadczy o tym, że młodzi wciąż chętnie decydują się na kościelne ceremonie.

Według rzecznik spadek liczby ślubów może mieć ścisły związek z kilkumiesięcznym remontem stalowowolskiego Urzędu Stanu Cywilnego. W tym czasie wiele osób decydowało się na ceremonie poza Stalową Wolą. Od momentu otwarcia odnowionego USC widać rosnące zainteresowanie zawieraniem ślubów w jego nowoczesnych wnętrzach. - "Przyjeżdżają do nas młodzi nie tylko z miasta i powiatu, ale i regionu" - poinformowała nas Joanna Szymczyk.

Choć urząd nie podaje dokładnych statystyk dotyczących rozwodów, otwarcie mówi się o utrzymującej się od kilku lat tendencji wzrostowej pod kątem ich liczby. - "Okazuje się, że trwałość związków zawieranych przez młodych ludzi, szczególnie urodzonych po 1980 roku jest bardzo krucha. Szybko decydują się na ślub i równie szybko się z niego wycofują. Niektórzy nie wytrzymują nawet roku. To niekorzystny sygnał" - oceniła rzecznik. - "Mamy nadzieję, że ten rok pod tym względem będzie przełomowy i w przeciwieństwie do poprzednich lat umocni więzi małżeńskie" - dodała.

Według informacji, jakie pozyskaliśmy w urzędzie miasta, w Stalowej Woli w 2011 roku zameldowanych na pobyt stały było 63, 583 osób, w tym ponad 33 tys. kobiet i dokładnie 30,5 tys. mężczyzn. Dla porównania rok wcześniej liczba stalowowolan wynosiła 64,342, w tym prawie 33,5 tys. kobiet i blisko 31 tys. mężczyzn.

Ze statystyk wynika, że mimo coraz większej liczby przychodzących na świat chłopców, których jest więcej niż dziewczynek, w Stalowej Woli póki co - rządzą kobiety.

Zobacz więcej:
- Czy Stalowa Wola wyludnia się?

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Środa, 11 stycznia 2012 r. godz. 14:38
~zusik
Zapominacie, ze praca to nie wszystko. Potem, po wielu latach wsadzą dziadka do samolotu, do kraju, bo nie zarobił emerytury zagranicą, nie ma normalnych świadzczeń, pracował jak niewolnik na własne życzenie. Ale o tym, niestety, nikt nie chce powiedzieć. Taka jest cena dobrobytu.
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 15:45
~stalowiak wygnany niestety
"A.K" ma rację. Cieszą się z tego, że wyjeżdżamy i zarabiamy za granicą a tu wydajemy zarobione pieniądze. Mówicie, że wyjeżdżają bo nie chce im sie pracować. A tam to co niby robimy? Tylko porównaj zarobki: np. Niemcy-Polaska jedna godzina pracy Niemcy: 3.5l diesla, 4chleby, 4kg cukru, 1kg kawy. Polska: 0,8l diesla, 2 chleby, 1,5kg cukru, 250g kawy. Porównanie min zarobków w obu krajach i do wydatków w tych krajach. Licząc zarbki w Polsce i na zachdzie nie przeliczajcie na walute ale na to co mozna kupic za zarobione pieniadze w danym kraju i okaże sie, że życie np. w Niemczech jest dużo tańsze niż w polsce.
+0-0
Wtorek, 10 stycznia 2012 r. godz. 07:36
~RST
tendencja spadkowa liczby mieszkańców Stalowej Woli utrzymuje sie od kilku lat, władze jednak zaklinają rzeczywistość, zamiast wziąć się do roboty i wydobyć miasto z marazmu. Bezrobocie i brak perspektyw dla młodzieży to podstawowe przyczyny tego stanu rzeczy. Zacznijcie wreszcie coś robić - szkoda tego miasta..
+0-0
Poniedziałek, 9 stycznia 2012 r. godz. 18:07
~IAW
Nikt nikogo nie wygania z kraju. Są ludzie którzy chcą pracowac i tacy ,którzy nie chcą . Zobacz ilu ludzi wokół pracuje za kare siedza i zajmuja miejsce tym co chcą pracowac ale niestety musza wyjechac.
+0-0
Poniedziałek, 9 stycznia 2012 r. godz. 16:26
~misiek
Dokładnie - dużo stalowowolanek rodzi w Nisku - kto miał do czynienia z obydwoma szpitalami wie dlaczego. Jest tak jak pisze prawnik, dziecku urodzonemu w szpitalu w Nisku jako miejsce urodzenia wpisuje się Nisko, miejsce zamieszkania matki nie ma tu znaczenia.
+0-0
Poniedziałek, 9 stycznia 2012 r. godz. 14:09
~A.K.
" Zdaniem rzecznik pocieszający jest fakt, że coraz więcej dzieci rodzą stalowowolanki, które mieszkają poza granicami kraju. W stosunku do 2010 roku wśród tej grupy odnotowano 20 proc. wzrost. " Jak to może być pocieszająca wiadomość, te dzieci rodzą się w innym kraju, tam chodzą do przedszkoli, tam poznają język angielski. Ok rozumiem matki że wolą rodzić np. w angli bo jest lepsza opieka, ale żeby urzędnik się z tego cieszył, masakra jakaś. To przecież przypomina metody rusyfikacji narodu polskiego, tylko że teraz młodych i wykształconych wygania się z kraju, bo brak perspektyw. Za parę lat będziemy mieć ładne dziadostwo w tym kraju.
+0-0
Poniedziałek, 9 stycznia 2012 r. godz. 13:40
~stal
Kobiety zdecydowanie wolą rodzić w Nisku niż w Stalowej. Warunki i opieka bez porównania!
+0-0
Poniedziałek, 9 stycznia 2012 r. godz. 12:26
~Prawnik
O miejscu rejestracji urodzonego dziecka decyduje miejsce urodzenia tego dziecka, czyli np. dziecko urodzone w Nisku, a zamieszkałe w Stalowej Woli zostanie zarejestrowane w USC Nisko.
+0-0
Poniedziałek, 9 stycznia 2012 r. godz. 11:26
~kopa
Trzeba wydawać więcej kredytów to ludzie będą mieli coś co ich utrzyma przy sobie przez kolejne 50 lat :) A tak na poważnie to dobrze że przyrost naturalny w Stalowej jest na plusie. Szkoda tylko że migracje mocno zaniżają ten współczynnik.
+0-0
Poniedziałek, 9 stycznia 2012 r. godz. 11:24
~zainteresowana
proponuje podjechac do nizanskiego szpitala i spytac ile stalowowolanek zdecydowalo sie na porod w tamtejszym szpitalu... oczywiscie rejestracji dokonuja w stalowej woli, ale jest to dobry moment na pochylenie sie nad tematem poziomu szpitala w stalowej woli - moze to temat na dobry artykul?????
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.